Pakistan-Wspólnota Europejska. Protokół ustaleń w sprawie uzgodnień w dziedzinie dostępu do rynku wyrobów włókienniczych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1996.153.48

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 marca 1996 r.

PROTOKÓŁ USTALEŃ
między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Pakistanu w sprawie uzgodnień w dziedzinie dostępu do rynku wyrobów włókienniczych

1. Zgodnie z porozumieniem osiągniętym między Rządem Pakistanu a Komisją Europejską z okazji posiedzenia ministrów, które odbyło się w Marrakeszu w kwietniu 1994 roku w celu zakończenia negocjacji handlowych w ramach Rundy Urugwajskiej, przedstawiciele obu delegacji przeprowadzili konsultacje w celu znalezienia zadowalającego rozwiązania w sprawie nierozstrzygniętych problemów w dziedzinie dostępu do rynku wyrobów włókienniczych i produktów odzieżowych oraz stworzenia w ten sposób lepszych, stabilnych ram dla przyszłych stosunków w handlu dwustronnym.

2. Rząd Pakistanu przyjął do wiadomości europejską ofertę taryfową na materiały włókiennicze i produkty odzieżowe, załączone do Porozumienia WTO, przedstawioną w skróconej formie w załączniku I.

3. Komisja Europejska przyjęła do wiadomości, że w dniu 1 lipca 1994 roku Rząd Pakistanu obniżył cła na wszystkie materiały włókiennicze i produkty odzieżowe do najwyższego dopuszczalnego poziomu 70% i nada temu poziomowi obowiązującą moc zgodnie z odpowiednimi postanowieniami WTO przed dniem 31 grudnia 1995 roku. Ponadto, cła na artykuły wymienione w załączniku II zostaną obniżone do poziomów tam wymienionych i zgodnie ze wskazanym harmonogramem oraz zostanie im nadana moc obowiązująca.

4. Rząd Pakistanu zniesie również w ciągu 1994 roku wszystkie ograniczenia ilościowe na wyroby włókiennicze podane w załączniku II. Jednakże w przypadku wystąpienia krytycznej sytuacji w branży wyrobów włókienniczych Pakistanu lub w związku z sytuacją bilansu płatniczego Pakistanu, Rząd Pakistanu zachowa prawo na mocy GATT 1994 i postanowień WTO do ponownego wprowadzenia ograniczeń ilościowych, po niezbędnych konsultacjach z Komisją Europejską.

5. Rząd Pakistanu potwierdził, że polityka podwójnych cen na wywóz surowej bawełny została zaniechana. Wyraził nadzieję, że spotka się to z dobrym przyjęciem przez, dającą wyraz swojemu niepokojowi w tej kwestii, europejską branżę wyrobów włókienniczych. Chociaż Pakistan zachował, na mocy GATT, prawo do podejmowania działań w celu zaradzenia krytycznej sytuacji, która mogłaby się pojawić w tej dziedzinie, jednakże celem jego polityki jest unikanie takich środków.

6. Biorąc pod uwagę znaczący wkład w efektywne udostępnienie rynku wyrobów włókienniczych i produktów odzieżowych Pakistanu, który wyraża się tymi dodatkowymi zobowiązaniami, Komisja Europejska gotowa jest przychylnie rozpatrzyć wniosek, z jakim może wystąpić Rząd Pakistanu, o wyjątkową elastyczność przy zarządzaniu istniejącymi ograniczeniami kontyngentowymi (włącznie z prolongowaniem, przeniesieniem i transferami między kategoriami), nieprzekraczających w każdym roku kontyngentowym podanych poniżej ilości:

1994: 3.000 ton,

1995: 3.000 ton,

1996: 3.000 ton,

1997: 3.000 ton,

1998: 3.000 ton,

1999: 3.000 ton,

2000: 4.000 ton,

2001: 4.000 ton,

2002: 4.000 ton,

2003: 4.000 ton,

2004: 4.000 ton.

W każdym roku kontyngentowym całkowita ilość w ramach tych wyjątkowych zasad elastyczności nie może przekroczyć 2.000 ton dla każdej kategorii.

7. Ponadto, Komisja Europejska niezwłocznie rozpocznie niezbędne procedury wewnętrzne w celu zapewnienia, że wszystkie ograniczenia wpływające obecnie na przywóz wyrobów ręcznie tkanych i chałupniczych z Pakistanu zostaną usunięte przed wejściem w życie Porozumienia WTO.

8. Delegacja Pakistanu zwróciła uwagę Komisji na wagę, jaką Rząd Pakistanu przywiązuje do szybkiego włączenia do GATT niektórych kategorii podlegających obecnie ograniczeniom w Unii Europejskiej.

9. Delegacja Pakistanu i Komisja Europejska zauważyły, ze zgodnie z notyfikacjami, które zostaną przez nie dostarczone do Sekretariatu WTO, dotyczącymi postanowień zawartych między nimi umów dwustronnych w sprawie wyrobów włókienniczych, które mają pozostać w mocy na podstawie Porozumienia WTO jako uzgodnienia administracyjne, mechanizm koszyka wyjściowego zostanie zastąpiony klauzulą ochronną przewidzianą w Porozumieniu WTO dotyczącym wyrobów włókienniczych oraz że zostaną zachowane obecne procedury dotyczące obchodzenia postanowień (tj. maksymalnie dopuszczalne ilości są pomniejszane po konsultacjach jedynie o ilość danych towarów).

10. Rząd Pakistanu i Komisja Europejska uzgodniły prowadzenie okresowych wzajemnych konsultacji w celu zapewnienia właściwego wprowadzania w życie Protokołu Ustaleń i poszukiwania dalszych możliwości wzajemnego rozszerzenia handlu wyrobami włókienniczymi i odzieżą.

Por la Comunidad Europea

For Det Europæiske Fællesskab

Für die Europäische Gemeinschaft

Για την Ευρωπαϊκή Κοινότητα

For the European Community

Pour la Communauté européenne

Per la Comunità europea

Voor de Europese Gemeenschap

Pela Comunidade Europeia

Euroopan yhteisön puolesta

På Europeiska gemenskapens vägnar

(podpis pominięto)

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

OBNIŻENIE CEŁ PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ NA WYROBY WŁÓKIENNICZE I PRODUKTY ODZIEŻOWE

W ramach Porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie dostępu do rynku, Unia Europejska zobowiązała się do przedstawienia taryfy celnej, zgodnie z którą cła na wyroby włókiennicze i produkty odzieżowe nie będą przekraczać następujących najwyższych dopuszczalnych poziomów:

Włókna i przędze: 4%,

Przędze do sprzedaży detalicznej: 5%,

Tkaniny: 8%,

Wyroby gotowe i odzież: 12%.

W przypadku gdy obowiązujące cła są niższe, stosowane będą w dalszym ciągu niższe stawki.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

WYKAZ PRIORYTETOWYCH PRODUKTÓW WYWOŻONYCH DO PAKISTANU

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.