P7_TC1-COD(2010)0039 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 13 września 2011 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/2011 zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.51E.158

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 lutego 2013 r.

P7_TC1-COD(2010)0039

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 13 września 2011 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr .../2011 zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 2007/2004 ustanawiające Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej

(Dz.U.UE C z dnia 22 lutego 2013 r.)

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, rozporządzenia (UE) nr 1168/2011)

ZAŁĄCZNIK 

Oświadczenie Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski podkreśla, że instytucje UE powinny dążyć do stosowania odpowiedniej i neutralnej terminologii w aktach prawnych dotyczących obywateli państw trzecich, którzy nie zostali upoważnieni przez władze państw członkowskich do przebywania na terytorium państw członkowskich lub których upoważnienie w tym zakresie straciło ważność. W takich przypadkach instytucje UE powinny zastąpić terminy "nielegalna imigracja" czy "nielegalni imigranci" terminami "imigracja o nieuregulowanym statusie" i "imigranci o nieuregulowanym statusie".

Oświadczenie Komisji w sprawie monitorowania operacji powrotowych

Komisja podejmuje się przedkładać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie roczne sprawozdania z realizacji monitorowania operacji powrotowych zgodnie z art. 9 ust. [1b].

Sprawozdania takie będą opracowywane na podstawie wszystkich istotnych informacji udostępnionych przez agencję, jej zarząd oraz forum konsultacyjne ustanowione w przedmiotowym projekcie rozporządzenia. W tym kontekście należy zauważyć, że zgodnie z art. 26a forum konsultacyjne ma pełny dostęp do wszystkich informacji związanych z poszanowaniem praw podstawowych.

W sprawozdaniach szczególna uwaga będzie poświęcana zastosowaniu "obiektywnych i przejrzystych kryteriów", których należy przestrzegać podczas przeprowadzanych przez agencję Frontex operacji powrotowych.

Pierwsze sprawozdanie roczne powinno zostać przedstawione do końca 2012 roku.

Oświadczenie Komisji w sprawie utworzenia europejskiego systemu straży granicznej

Komisja podejmuje się przeprowadzić studium wykonalności w odniesieniu do utworzenia europejskiego systemu straży granicznej - o którym to studium mowa w programie sztokholmskim - w ciągu roku od momentu przyjęcia przedmiotowego rozporządzenia. Wynik studium stanie się częścią oceny przewidzianej w art. 33. ust 2a przedmiotowego rozporządzenia.

Komisja podejmuje się również sprawdzić, czy konieczna jest techniczna zmiana rozporządzenia (WE) nr 863/2007 (ustanawiającego zespoły szybkiej interwencji na granicy) w odniesieniu do korzystania z nazwy "europejskie zespoły straży granicznych".

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.