Oświadczenie: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające Europejski program rozwoju przemysłu obronnego mający na celu wspieranie konkurencyjności i zdolności innowacyjnych przemysłu obronnego Unii (pierwsze czytanie) - Przyjęcie aktu ustawodawczego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2018.277I.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 7 sierpnia 2018 r.

Oświadczenie: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające Europejski program rozwoju przemysłu obronnego mający na celu wspieranie konkurencyjności i zdolności innowacyjnych przemysłu obronnego Unii (pierwsze czytanie) - Przyjęcie aktu ustawodawczego

(2018/C 277 I/02)

(Dz.U.UE C z dnia 7 sierpnia 2018 r.)

Oświadczenie Komisji, przy wsparciu Parlamentu Europejskiego, dotyczące realizacji programu

W celu sprawnej realizacji Europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego oraz zapewnienia pełnej spójności z innymi inicjatywami Unii Komisja zamierza realizować ten program w ramach zarządzania bezpośredniego zgodnie z art. 62 ust. 1 lit. a) rozporządzenia finansowego.

Oświadczenie Komisji dotyczące przygotowania i przyjęcia programu prac dotyczącego Europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego

Zgodnie z art. 188 rozporządzenia nr 1268/2012 za sporządzenie programu prac odpowiedzialna jest Komisja. W tym kontekście Komisja zauważa, że wykaz priorytetów określonych w rozporządzeniu ustanawiającym Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski program rozwoju przemysłu obronnego nie powinien być wyczerpujący: w związku z tym nie uważa, że niniejsza sprawa powinna stanowić precedens w odniesieniu do marginesów uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji.

Oświadczenie Komisji w sprawie wyboru ekspertów na potrzeby procedury oceny wniosków w ramach programu w kontekście procedury przyznawania środków

Komisja zapewni, by eksperci wybrani do bazy niezależnych ekspertów, o której mowa w art. 15, posiadali niezbędne umiejętności, doświadczenie i wiedzę, aby należycie wykonywać swoje zadania. Komisja może korzystać w tym celu z wszelkich odnośnych źródeł, w tym z wszelkich informacji, które państwa członkowskie mogą posiadać w tym względzie, przy pełnym poszanowaniu przepisów rozporządzenia finansowego.

Komisja zapewni, by informacje zwrotne uzyskane od państw członkowskich dotyczące danych uwierzytelniających ekspertów zarejestrowanych w bazie niezależnych ekspertów były uwzględniane w jak największym zakresie.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.