Opinia w sprawie zmienionego planu usuwania odpadów radioaktywnych z elektrowni jądrowej Golfech we Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.283.16

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 listopada 2005 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 15 listopada 2005 r.

w sprawie zmienionego planu usuwania odpadów radioaktywnych z elektrowni jądrowej Golfech we Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(2005/C 283/05)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE C z dnia 16 listopada 2005 r.)

Dnia 13 kwietnia 2005 r., Komisja Europejska otrzymała od rządu Francji - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - dane ogólne dotyczące zmienionego planu usuwania odpadów promieniotwórczych pochodzących z elektrowni jądrowej Golfech.

Na podstawie ogólnych danych oraz przeprowadzonych konsultacji z Grupą Ekspertów Komisja sporządziła następującą opinię:

1. Odległość pomiędzy przedmiotowym obiektem a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego Państwa Członkowskiego, w tym przypadku Hiszpanii, wynosi około 150 km.

2. Planowana zmiana spowoduje ogólne ograniczenie limitów emisji płynnych i gazowych z wyjątkiem płynnego trytu, w odniesieniu do którego przewidziano ich zwiększenie.

3. Podczas normalnej eksploatacji planowana zmiana nie narazi ludności w innych Państwach Członkowskich na promieniowanie w stopniu znaczącym z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

4. W przypadku nieplanowanego uwolnienia wycieków radioaktywnych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, planowana zmiana w systemie gospodarowania paliwem nie narazi ludności w innych Państwach Członkowskich na promieniowanie w stopniu znaczącym z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

Podsumowując, Komisja wyraża opinię, że wdrożenie zmienionego planu usuwania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci pochodzących z elektrowni jądrowej Golfech we Francji, zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, nie spowoduje promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego Państwa Członkowskiego, które stanowiłoby istotne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.