Opinia w sprawie: "Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 3317/94 w sprawie przekazania wniosków o licencje połowowe krajom trzecim".

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.24.19

Akt nienormatywny
Wersja od: 31 stycznia 2006 r.

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie "Wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 3317/94 w sprawie przekazania wniosków o licencje połowowe krajom trzecim"

COM(2005) 238 końcowy - 2005/0110 (CNS)

(2006/C 24/07)

(Dz.U.UE C z dnia 31 stycznia 2006 r.)

Dnia 16 czerwca 2005 roku Rada, działając na podstawie art. 37 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej.

Sekcja ds. Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Naturalnego, której powierzono przygotowanie prac Komitetu w tej sprawie, przyjęła swoją opinię 7 września 2005 roku. Sprawozdawcą był Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE.

Na 420. sesji plenarnej w dniach 28-29 września 2005 r. (posiedzenie z dnia 28 września 2005 r.) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stosunkiem głosów 162 do 2, przy 6 głosach wstrzymujących się, przyjął następującą opinię:

1.
Wspólnotowe umowy połowowe zostają odnowione z krajami trzecimi z odpowiednim wyprzedzeniem przed wygaśnięciem protokołu do umowy połowowej poprzez podjęcie negocjacji w sprawie nowego protokołu, aby nie było przerwy w działalności floty połowowej.
2.
Po zakończeniu procesu negocjacji, Wspólnota i kraj trzeci podpisują również, oprócz nowego tekstu protokołu i jego załącznika, wymianę listów na temat tymczasowego stosowania nowego protokołu od określonej daty. W większości przypadków data tymczasowego stosowania wyznaczana jest na następny dzień po dniu wygaśnięcia poprzedniego protokołu.
3.
Aby zatwierdzić podpisanie wszystkich tych dokumentów, służby Komisji rozpoczynają procedurę konieczną do wysunięcia oficjalnego wniosku Komisji, który następnie przekazywany jest Radzie do zatwierdzenia.
4.
Procedura ta składa się z dwóch części:

– rozporządzenia Rady wraz z opinią Parlamentu Europejskiego;

– decyzji Rady, która:

– ustala podział wielkości dopuszczalnych połowów między Państwami Członkowskimi

– zatwierdza wymianę listów na temat tymczasowego stosowania nowego protokołu.

5.
Przyjęcie oficjalnego wniosku przez Radę może potrwać kilka miesięcy, zaś decyzja może zapaść kilka miesięcy po dacie tymczasowego stosowania, wyznaczonej w drodze wymiany listów, ponieważ data zakończenia negocjacji zależy od kraju trzeciego.
6.
W takich przypadkach, w okresie od daty tymczasowego stosowania, dopuszczalne wielkości połowów ustalone w nowym protokole nie będą mogły być wykorzystywane.
7.
Rozporządzenie Rady (WE) nr 3317/94 z dnia 22 grudnia 1994 r.(1) ustanawia procedury i przepisy wykonawcze, którymi Komisja i Państwo Członkowskie danej bandery mają się kierować w odniesieniu do połowów prowadzonych przez statki wspólnotowe na podstawie umów połowowych oraz w odniesieniu do licencji połowowych wydanych przez kraje trzecie.
8.
Obecny wniosek ma na celu dodanie nowego akapitu do art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 3317/94, który dotyczy nadsyłania wniosków o licencje połowowe. Nowy akapit pozwoliłby Komisji na natychmiastowe rozpatrywanie wniosków Państw Członkowskich o licencje połowowe i ich przekazywanie krajom trzecim, bez konieczności oczekiwania na przyjęcie przez Radę decyzji w sprawie tymczasowego stosowania nowego protokołu.
9.
Komitet popiera wniosek Komisji, mając na uwadze fakt, że ważną sprawą jest uniknięcie jakiegokolwiek zawieszenia działalności połowowej oraz, że metoda podziału licencji połowowych stosowana w poprzednim protokole byłaby nadal wykorzystywana, przy zachowaniu zasady względnej równowagi oraz zapewnieniu, iż odbywałoby się to bez uszczerbku dla przepisów przyjętych następnie przez Radę.

Bruksela, 28 września 2005 r.

Przewodnicząca
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Anne-Marie SIGMUND

______

(1) Dz.U. L 350 z 31.12.1994

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.