Opinia w sprawie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych powstałych w wyniku demontażu pozostałości reaktora badawczego FRF2 we Frankfurcie nad Menem, w Hesji, w Republice Federalnej Niemiec, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.30.6

Akt nienormatywny
Wersja od: 5 lutego 2005 r.

OPINIA KOMISJI
z dnia 26 lipca 2004 r.
w sprawie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych powstałych w wyniku demontażu pozostałości reaktora badawczego FRF2 we Frankfurcie nad Menem, w Hesji, w Republice Federalnej Niemiec, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(2005/C 30/05)

(Jedynie tekst w języku niemieckim jest autentyczny)

(Dz.U.UE C z dnia 5 lutego 2005 r.)

W dniu 30 stycznia 2004 r., zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom Komisja Europejska otrzymała od rządu niemieckiego ogólne dane dotyczące planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych powstałych w wyniku demontażu pozostałości reaktora badawczego FRF2.

Na podstawie tych danych i dodatkowych informacji przedstawionych przez rząd Niemiec w dniu 22 kwietnia 2004 r. oraz po konsultacji z grupą ekspertów Komisja sporządziła następującą opinię:

a) Odległość między reaktorem a najbliższym punktem na terytorium innego Państwa Członkowskiego, czyli Francji, wynosi około 120 km.

b) Emisje zanieczyszczeń płynnych i gazowych podczas normalnej eksploatacji nie spowodują znaczącego narażenia zdrowia ludności innych Państw Członkowskich.

c) Radioaktywne odpady stałe powstałe w wyniku działań związanych z demontażem zostaną przekazane do zatwierdzonego magazynu pośredniczącego przez regionalny punkt odbioru odpadów w Hesji. Stałe odpady i pozostałe materiały nieradioaktywne oraz materiały wyłączone z nadzoru organu kontrolnego zostaną dopuszczone do usunięcia jako tradycyjne odpady, powtórnego wykorzystania lub przetworzenia. Działania te zostaną zrealizowane zgodnie z kryteriami ustanowionymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa 96/29/EURATOM).

d) W przypadku nieplanowanego uwolnienia odpadów radioaktywnych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki, na które może być narażona ludność Państw Członkowskich, nie będą znaczące dla stanu jej zdrowia.

Reasumując, Komisja jest zdania, że wdrożenie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych, w jakiejkolwiek postaci, powstałych w wyniku demontażu pozostałości reaktora badawczego FRF2 we Frankfurcie nad Menem w Hesji, w Republice Federalnej Niemiec, nie może, zarówno podczas normalnej eksploatacji jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali określonych w ogólnych danych, spowodować radioaktywnego skażenia stanowiącego znaczące zagrożenie zdrowia, wody, gleby lub przestrzeni powietrznej innego Państwa Członkowskiego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.