Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominującej wydana na 420. posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2006 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/38.899 - Rozdzielnice z izolacją gazową.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.5.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 stycznia 2008 r.

Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominującej wydana na 420. posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2006 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/38.899 - Rozdzielnice z izolacją gazową

(2008/C 5/04)

(Dz.U.UE C z dnia 10 stycznia 2008 r.)

1. Komitet Doradczy podziela opinię Komisji, że w rozpatrywanej sprawie doszło do zawarcia porozumienia lub stosowania uzgodnionych praktyk w rozumieniu art. 81 Traktatu WE oraz art. 53 Porozumienia EOG.

2. Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji Europejskiej, że środki uzgodnione i podjęte w myśl porozumienia dotyczącego kwot rozdzielnic i porozumienia operacyjnego grupy europejskiej należy uznać za spójny zestaw środków stanowiących element porozumień zawartych zarówno na szczeblu światowym, jak i europejskim.

3. Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji Europejskiej, że porozumienia lub uzgodnione praktyki między producentami rozdzielnic z izolacją gazową mogły mieć odczuwalny wpływ na handel między państwami członkowskimi UE i między państwami będącymi członkiem EOG.

4. Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji Europejskiej, że, w kontekście ewolucji kartelu w latach 1988-2004, naruszenie należy uznać za pojedyncze i ciągłe.

5. Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji Europejskiej, że spółki japońskie były stroną porozumienia, zgodnie z którym miały one nie ubiegać się o realizację projektów europejskich oraz że niektóre "kraje macierzyste" były przydzielane przedsiębiorstwom europejskim.

6. Większość członków Komitetu Doradczego jest zgodna co do faktu, że Siemens, Alstom i Areva odgrywały czołową w grupie dostawców rolę wiodącą, co uzasadnia zwiększenie podstawowej kwoty grzywny nałożonej na te przedsiębiorstwa, za wiodącą rolę. Mniejszość członków Komitetu Doradczego wstrzymuje się od głosu.

7. Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji Europejskiej, że udział przedsiębiorstw Siemens, Hitachi, Jaeps i VA Tech w kartelu należy uznać za wielokrotne popełnienie tego samego naruszenia, z uwagi na czasową przerwę w ich uczestnictwie.

8. Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji Europejskiej dotyczącą wniosków złożonych na mocy zawiadomienia w sprawie łagodzenia sankcji z 2002 r.

9. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z projektem decyzji Komisji Europejskiej w odniesieniu do adresatów decyzji, a w szczególności w kwestii przypisania odpowiedzialności spółkom dominującym grup, do których skierowana jest decyzja. Mniejszość członków Komitetu Doradczego wstrzymuje się od głosu.

10. Komitet Doradczy zaleca publikację niniejszej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.