Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2014 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7018 - Telefónica Germany/E-Plus - Sprawozdawca: Portugalia.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.86.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 marca 2015 r.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2014 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7018 - Telefónica Germany/E-Plus
Sprawozdawca: Portugalia

(2015/C 86/05)

(Dz.U.UE C z dnia 13 marca 2015 r.)

Koncentracja

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Definicja rynku

3.
Komitet Doradczy zgadza się z zaproponowanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych, określonymi w projekcie decyzji.
4.
W szczególności Komitet Doradczy zgadza się, że należy wyróżnić następujące rynki:
niemiecki rynek usług telefonii komórkowej dla użytkowników końcowych (rynek detaliczny usług telefonii komórkowej),
niemiecki rynek dostępu hurtowego i rozpoczynania połączeń w publicznych sieciach telefonii komórkowej,
niemiecki rynek hurtowy usług roamingu międzynarodowego,
niemiecki rynek hurtowy zakańczania połączeń komórkowych.

Skutki horyzontalne

5.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że proponowana transakcja prawdopodobnie spowoduje nieskoordynowane skutki horyzontalne, które mogłyby w znaczący sposób zakłócić skuteczną konkurencję na niemieckim rynku usług telefonii komórkowej dla użytkowników końcowych (rynku detalicznym usług telefonii komórkowej) głównie ze względu na:
a)
połączenie dwóch bezpośrednich konkurentów;
b)
usunięcie dwóch ważnych sił konkurencyjnych (Telefónica i E-Plus).
6.
W odniesieniu do przeprowadzonej przez Komisję oceny, wskazującej, że nie ma konieczności podejmowania ostatecznej decyzji co do tego, czy proponowana transakcja prawdopodobnie doprowadzi do znaczącego zakłócenia skutecznej konkurencji na hurtowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w sieci telefonii komórkowej w Niemczech, ze względu na to, że zobowiązania zaproponowane przez stronę zgłaszającą w odniesieniu do rynku detalicznego uwzględnią także wszelkie potencjalne obawy dotyczące rynku hurtowego, większość państw członkowskich zgadza się z tą oceną, mniejszość państw członkowskich się z nią nie zgadza, a niewielka liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu.

Skutki wertykalne

7.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że nie jest prawdopodobne, aby proponowana transakcja wywołała skutki wertykalne, które znacząco zakłóciłyby skuteczną konkurencję na:
niemieckim rynku hurtowym usług roamingu międzynarodowego,
niemieckim rynku hurtowym zakańczania połączeń komórkowych.

Środki zaradcze

8.
W odniesieniu do ustaleń Komisji, że ostateczne zobowiązania zaproponowane przez stronę zgłaszającą w dniu 29 maja 2014 r. uwzględniają obawy w zakresie konkurencji stwierdzone przez Komisję na niemieckim rynku usług telefonii komórkowej dla użytkowników końcowych, większość państw członkowskich nie zgadza się z tymi ustaleniami, taka sama liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu, a mniejszość państw członkowskich się z nimi zgadza.
9.
W odniesieniu do stwierdzenia Komisji, że pod warunkiem wypełnienia zobowiązań istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zgłoszona transakcja w istotny sposób zakłóci skuteczną konkurencję na rynku wewnętrznym lub na znacznej jego części, większość państw członkowskich nie zgadza się z tym stwierdzeniem, taka sama liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu, a mniejszość państw członkowskich się z nim zgadza.
10.
W odniesieniu do stwierdzenia Komisji, że należy zatem uznać zgłoszoną transakcję za zgodną z zasadami rynku wewnętrznego oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG, zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG, większość państw członkowskich nie zgadza się z tym stwierdzeniem, taka sama liczba państw członkowskich wstrzymuje się od głosu, a mniejszość państw członkowskich się z nim zgadza.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.