Opinia dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych, powstałych w związku z ostateczną likwidacją elektrowni jądrowej Brennilis położonej na terytorium Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.116.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 5 maja 2010 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 4 maja 2010 r.

dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych, powstałych w związku z ostateczną likwidacją elektrowni jądrowej Brennilis położonej na terytorium Francji, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(2010/C 116/01)

(Dz.U.UE C z dnia 5 maja 2010 r.)

W dniu 30 października 2009 r. do Komisji Europejskiej wpłynęły dane ogólne dotyczące planu usuwania odpadów promieniotwórczych w związku z ostateczną likwidacją elektrowni jądrowej Brennilis, przedłożone przez rząd Francji zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 26 listopada 2009 r. i które zostały przedłożone przez władze Francji w dniu 6 stycznia 2010 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1. Odległość między elektrownią a najbliższym miejscem położonym na terytorium sąsiedniego państwa - w tym wypadku są to Wyspy Normandzkie (terytoria zależne Korony Brytyjskiej) - wynosi 150 km. Odległość do najbliższego państwa członkowskiego - Zjednoczonego Królestwa - wynosi 207 km.

2. Uwolnienia gazowych zanieczyszczeń podczas normalnej likwidacji nie spowodują ekspozycji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia ludności innego państwa członkowskiego lub sąsiedniego państwa.

Nie zezwala się na uwolnienia zanieczyszczeń płynnych.

3. Odpady promieniotwórcze w stanie stałym są czasowo składowane na terenie zakładu przed wysyłką do odpowiednio autoryzowanego zakładu oczyszczania lub unieszkodliwiania położonego we Francji.

Komisja zaleca, aby kontrole aktywności resztkowej prowadzone w celu potwierdzenia konwencjonalnego charakteru odpadów stałych po dekontaminacji zapewniały zgodność z kryteriami określonymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa 96/29 Euratom).

4. W przypadku nieplanowanego uwolnienia odpadów promieniotwórczych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki, na które może być narażona ludność w innym państwie członkowskim lub w sąsiednim państwie, nie będą stanowić zagrożenia dla jej zdrowia.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że wdrożenie planu usuwania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci, powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Brennilis znajdującej się we Francji, nie powinno, zarówno przy normalnym przebiegu likwidacji, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali określonych w danych ogólnych, spowodować skażenia promieniotwórczego wody, gleby lub powietrza innego państwa członkowskiego lub sąsiedniego państwa.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 maja 2010 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.