Opinia dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z 2. etapem likwidacji elektrowni jądrowej Bohunice A-1, znajdującej się na terenie Republiki Słowackiej, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.131.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 czerwca 2009 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 9 czerwca 2009 r.

dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z 2. etapem likwidacji elektrowni jądrowej Bohunice A-1, znajdującej się na terenie Republiki Słowackiej, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku słowackim jest autentyczny)

(2009/C 131/01)

(Dz.U.UE C z dnia 10 czerwca 2009 r.)

W dniu 17 września 2008 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu słowackiego - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące planu usuwania odpadów promieniotwórczych w związku z 2. etapem likwidacji elektrowni jądrowej Bohunice A-1.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja poprosiła w dniu 16 października 2008 r. i 28 listopada 2008 r., dostarczonych przez rząd słowacki w dniu 4 grudnia 2008 r. i 25 lutego 2009 r., oraz po skonsultowaniu się z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1. Odległość pomiędzy przedmiotowym obiektem a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Republiki Czeskiej, wynosi około 38 km. Granice austriacka i węgierska znajdują się w odległości, odpowiednio, 55 km i 62 km.

2. Podczas normalnej eksploatacji emisje płynnych i gazowych zanieczyszczeń nie spowodują narażenia zdrowia ludności innego państwa członkowskiego.

3. Stałe odpady promieniotwórcze o niskiej i średniej aktywności będą tymczasowo składowane na miejscu przed ich przemieszczeniem do zatwierdzonego przez rząd słowacki składowiska. Stałe odpady promieniotwórcze o wysokiej aktywności będą składowane na miejscu do czasu udostępnienia krajowego składowiska.

4. Stałe odpady oraz pozostałości niepromieniotwórcze, które nie przekraczają dopuszczalnych poziomów emisji, zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych i będą usuwane jako zwykłe odpady lub zostaną przeznaczone do ponownego wykorzystania bądź recyklingu.

Komisja zaleca władzom słowackim weryfikację poziomów aktywności dotyczących uwalniania tego rodzaju materiałów do środowiska na podstawie wytycznych wspólnotowych, aby zapewnić zgodność z kryteriami określonymi w dyrektywie 96/29/Euratom.

5. W przypadku nieplanowanego uwolnienia substancji promieniotwórczych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki przyjęte w innych państwach członkowskich nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia ludności.

Podsumowując, Komisja wyraża opinię, iż zarówno podczas normalnej eksploatacji, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali określonych w ogólnych danych, realizacja planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z 2. etapem likwidacji elektrowni jądrowej Bohunice A-1, znajdującej się na terenie Republiki Słowackiej, nie powinna spowodować skażenia promieniotwórczego wody, gleby ani powietrza w innym państwie członkowskim.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.