Opinia dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją reaktora FRJ-2 w Jülich w Niemczech, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.187.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 lipca 2008 r.

OPINIA KOMISJI
z dnia 18 lipca 2008 r.
dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją reaktora FRJ-2 w Jülich w Niemczech, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku niemieckim jest autentyczny)

(2008/C 187/01)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lipca 2008 r.)

W dniu 15 stycznia 2008 r. zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom, Komisja Europejska otrzymała od rządu Niemiec dane ogólne dotyczące planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją reaktora FRJ-2.

Na podstawie tych danych i po skonsultowaniu się z grupą ekspertów Komisja wydała następującą opinię:

1) Odległość pomiędzy przedmiotowym obiektem a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Niderlandów, wynosi około 23 km.

2) Emisje płynnych i gazowych zanieczyszczeń mogące nastąpić podczas normalnego przebiegu likwidacji nie spowodują ekspozycji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia ludności w innych państwach członkowskich.

3) Stałe odpady promieniotwórcze powstałe w czasie likwidacji będą przechowywane na miejscu do czasu udostępnienia krajowego składowiska.

4) Stałe odpady oraz pozostałości niepromieniotwórcze, które nie przekraczają dopuszczalnych poziomów emisji, zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych i będą usuwane jako zwykłe odpady lub zostaną przeznaczone do ponownego wykorzystania bądź recyklingu. Działania takie będą przeprowadzane zgodnie z kryteriami określonymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa Rady 96/29/Euratom).

5) W przypadku nieplanowanej emisji odpadów promieniotwórczych w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki, na które będzie narażona ludność w innych państwach członkowskich, nie będą stanowić zagrożenia dla jej zdrowia.

Podsumowując, Komisja wyraża opinię, że realizacja planu usuwania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją reaktora FRJ-2 w miejscowości Jülich w kraju związkowym Północna Nadrenia-Westfalia w Republice Federalnej Niemiec, zarówno przy normalnym przebiegu likwidacji, jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali określonych w danych ogólnych, nie powinna spowodować promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.