Opinia dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych pochodzących z nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych położonych w pobliżu instalacji jądrowej posiadającej zezwolenie w Dounreay w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.374.3

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 grudnia 2011 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 21 grudnia 2011 r.

dotycząca planu usuwania odpadów promieniotwórczych pochodzących z nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych położonych w pobliżu instalacji jądrowej posiadającej zezwolenie w Dounreay w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2011/C 374/02)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2011 r.)

Poniższa ocena została dokonana na mocy postanowień Traktatu Euratom, bez uszczerbku dla jakichkolwiek dodatkowych ocen, które zostaną dokonane na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zobowiązań wynikających z tego traktatu oraz z prawodawstwa wtórnego.

W dniu 29 czerwca 2011 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu brytyjskiego - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - dane ogólne dotyczące planu usuwania odpadów promieniotwórczych pochodzących z nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych położonych w pobliżu instalacji jądrowej posiadającej zezwolenie w Dounreay w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 11 lipca 2011 r. i które zostały przedłożone przez władze brytyjskie dnia 25 sierpnia 2011 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1)
Odległość pomiędzy nowymi składowiskami niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa, w tym przypadku Irlandii, wynosi około 600 km.
2)
W okresie eksploatacji nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych:
odpady promieniotwórcze będą składowane na terenie nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych bez zamiaru ich ponownego wydobycia,
nowe składowiska niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych nie będą objęte pozwoleniem na zrzut ciekłych lub gazowych odpadów promieniotwórczych. W ramach normalnej eksploatacji nie będzie dochodzić do uwolnienia promieniotwórczych gazów lub płynów z nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych. W ramach normalnej eksploatacji nowe składowiska niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych nie spowodują narażenia zdrowia ludności innych państw ościennych,
w przypadku nieplanowanego uwolnienia zanieczyszczeń promieniotwórczych, będącego następstwem wypadków o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki, na które może być narażona ludność w innym państwie członkowskim lub w sąsiednim państwie, nie będą stanowić zagrożenia dla jej zdrowia.
3)
W okresie po eksploatacji nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych:

Przewidziane środki dotyczące ostatecznego zamknięcia nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych, opisane w danych ogólnych, gwarantują, że wnioski zawarte w pkt 2 pozostaną aktualne w perspektywie długoterminowej.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że realizacja planu usuwania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci, pochodzących z nowych składowisk niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych położonych w pobliżu instalacji jądrowej posiadającej zezwolenie w Dounreay w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, nie spowoduje - ani w okresie normalnej eksploatacji oraz po ich ostatecznym zamknięciu, ani w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych - promieniotwórczego skażenia wód, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 grudnia 2011 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.