Opinia dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych z obiektów 3 i 4 elektrowni jądrowej Mochovce (dwa reaktory VVER 440/V-213) zlokalizowanej w Słowacji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2012.158.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 5 czerwca 2012 r.

OPINIA KOMISJI

z dnia 31 maja 2012 r.

dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych z obiektów 3 i 4 elektrowni jądrowej Mochovce (dwa reaktory VVER 440/V-213) zlokalizowanej w Słowacji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom

(Jedynie tekst w języku słowackim jest autentyczny)

(2012/C 158/01)

(Dz.U.UE C z dnia 5 czerwca 2012 r.)

Poniższa ocena została wykonana na mocy postanowień Traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mogą zostać dokonane na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zobowiązań wynikających z tego Traktatu oraz z prawodawstwa wtórnego.

W dniu 7 grudnia 2011 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Słowacji, zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom, dane ogólne dotyczące planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych z obiektów 3 i 4 elektrowni jądrowej Mochovce (dwa reaktory VVER 440/V-213) zlokalizowanej na Słowacji.

Na podstawie tych danych oraz informacji uzupełniających dostarczonych przez przedstawicieli rządu Słowacji na spotkaniu grupy ekspertów w dniach 1 i 2 marca 2012 r. Komisja wydała następującą opinię:

1)
Odległość między elektrownią a najbliższą granicą z państwami członkowskimi wynosi: 37 km w przypadku Węgier, 85 km w przypadku Republiki Czeskiej i 110 km w przypadku Austrii.
2)
W warunkach normalnej eksploatacji odprowadzanie płynnych i gazowych uwolnień promieniotwórczych nie powinno spowodować istotnego narażenia zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.
3)
Odpady stałe nisko- i średnioaktywne są przetwarzane na miejscu lub transportowane do autoryzowanego zakładu przetwarzania odpadów w Bohunicach przed przekazaniem do krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych. Elementy wypalonego paliwa jądrowego i odpady stałe o wysokim poziomie radioaktywności składuje się tymczasowo na terenie elektrowni, do czasu udostępnienia w przyszłości składowiska w głębokich warstwach geologicznych. Nie przewiduje się przerobu wypalonego paliwa jądrowego.
4)
Stałe odpady oraz pozostałości niepromieniotwórcze, które nie przekraczają dopuszczalnych poziomów emisji, zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych i będą usuwane jako zwykłe odpady lub zostaną przeznaczone do ponownego wykorzystania bądź recyklingu. Działania takie należy przeprowadzić zgodnie z kryteriami określonymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa Rady 96/29/Euratom).
5)
W przypadku nieplanowanego uwolnienia wycieków promieniotwórczych w wyniku wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki, na które zostałaby narażona ludność w innym państwie członkowskim, nie byłyby istotne z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

Podsumowując, Komisja jest zdania, że zarówno w warunkach normalnej eksploatacji, jak i w razie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w danych ogólnych, wdrożenie planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych w dowolnej postaci z obiektów 3 i 4 elektrowni jądrowej Mochovce (dwa reaktory VVER 440/V-213) zlokalizowanej w Słowacji nie powinno spowodować skażenia promieniotwórczego wody, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim, istotnego z punktu widzenia zdrowia.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 maja 2012 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.