Decyzja 2005/477/WE przewidująca odstępstwo od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do roślin Vitis L., innych niż owoce, pochodzących z Chorwacji

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2005.170.75

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lipca 2005 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 czerwca 2005 r.
przewidująca odstępstwo od niektórych przepisów dyrektywy Rady 2000/29/WE w odniesieniu do roślin Vitis L., innych niż owoce, pochodzących z Chorwacji

(notyfikowana jako dokument nr C(2005) 1920)

(2005/477/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 lipca 2005 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 15 ust. 1,

uwzględniając wniosek przedłożony przez Włochy i Słowenię,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2000/29/WE rośliny Vitis L., inne niż owoce pochodzące z krajów trzecich, zasadniczo nie powinny być wprowadzane do Wspólnoty.

(2) Włochy i Słowenia wystąpiły z wnioskiem o odstępstwo umożliwiające przywóz z Chorwacji roślin Vitis L., innych niż owoce, na ograniczony okres w celu umożliwienia wyspecjalizowanym szkółkom rozmnażania tych roślin we Wspólnocie przed ponownym wywozem ich do Chorwacji.

(3) Komisja uważa, że ryzyko rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych nie istnieje dla roślin lub produktów roślinnych pod warunkiem, że rośliny Vitis L., inne niż owoce, pochodzące z Chorwacji, podlegają szczególnym warunkom ustanowionym w niniejszej decyzji.

(4) Należy zatem upoważnić Państwa Członkowskie na ograniczony okres zezwalania na wprowadzenie na ich terytorium takich roślin podlegających szczególnym warunkom.

(5) Upoważnienie to powinno przestać obowiązywać w przypadku stwierdzenia, że szczególne warunki ustanowione w niniejszej decyzji nie są wystarczające do zapobieżenia wprowadzeniu organizmów szkodliwych do Wspólnoty lub nie są spełnione.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W drodze odstępstwa od art. 4 ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, zgodnie z pkt 15 Część A załącznika III do tej dyrektywy, Państwa Członkowskie są upoważnione do zezwalania na wprowadzanie na ich terytorium roślin Vitis L., innych niż owoce, przeznaczonych do szczepienia na terytorium Wspólnoty i pochodzących z Chorwacji (zwanych dalej "roślinami").

W celu zakwalifikowania do odstępstwa rośliny podlegają, poza wymogami ustalonymi w załącznikach I i II do dyrektywy 2000/29/WE, warunkom ustanowionym w Załączniku do niniejszej decyzji oraz są wprowadzone do Wspólnoty pomiędzy dniem 1 stycznia 2006 r. a dniem 31 marca 2006 r.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie korzystające z odstępstwa przewidzianego w art. 1 przekazują Komisji i pozostałym Państwom Członkowskim najpóźniej do dnia 1 lipca 2006 r.:

a) informacje dotyczące ilości roślin przywożonych na mocy niniejszej decyzji; oraz

b) szczegółowe sprawozdanie techniczne z urzędowych kontroli określonych w pkt 6 Załącznika.

Każde Państwo Członkowskie, w którym rośliny są szczepione po wprowadzeniu na jego terytorium, przedstawia również Komisji i pozostałym Państwom Członkowskim szczegółowe sprawozdanie techniczne z urzędowych kontroli i badań określonych w pkt 8 lit. b) Załącznika, najpóźniej do dnia 1 lipca 2006 r.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie o wszelkich przesyłkach wprowadzanych na ich terytorium zgodnie z niniejszą decyzją, które następnie okazały się nie spełniać wymogów niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 czerwca 2005 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2005/16/WE (Dz.U. L 57 z 3.3.2005, str. 19).

ZAŁĄCZNIK

Szczególne warunki mające zastosowanie do roślin Vitis L., innych niż owoce, pochodzących z Chorwacji, objętych odstępstwem przewidzianym w art. 1

1. Rośliny będące materiałem rozmnożeniowym w postaci zrazów w stanie uśpienia odmian Babić, Borgonja, Dišeča belina, Graševina, Grk, Hrvatica, Kraljevina, Malvazija istarska, Maraština, Malvasija, Muškat momjanski, Muškat ruža porečki, Plavac mali, Plavina-Plavka, Pošip, Škrlet, Teran, Trnjak, Plavac veli, Vugava lub Žlahtina, które są:

a) przeznaczone do szczepienia na terytorium Wspólnoty w miejscach określonych w pkt 7 na podkładkach wyprodukowanych we Wspólnocie;

b) zebrane w matecznikach podkładek urzędowo zarejestrowanych w Chorwacji. Wykazy zarejestrowanych szkółek są udostępniane Państwom Członkowskim korzystającym z odstępstwa oraz Komisji, najpóźniej do dnia 31 października 2005 r. Wykazy te zawierają nazwę odmiany, liczbę rzędów zasadzonych tej odmiany, liczbę roślin w każdym rzędzie dla każdej ze szkółek, o ile są one uznawane za nadające się do wysyłki do Wspólnoty w 2006 r. na warunkach określonych w niniejszej decyzji;

c) właściwie opakowane, a opakowania są oznaczone w rozpoznawalny sposób umożliwiający identyfikację zarejestrowanej szkółki i odmiany.

2. Roślinom towarzyszy świadectwo fitosanitarne wydane w Chorwacji zgodne z art. 13 ust. 1 dyrektywy 2000/29/WE, na podstawie określonych w nim badań, potwierdzające w szczególności brak następujących organizmów szkodliwych:

Daktulosphaira vitifoliae (Fitch)

Xylophilus ampelinus (Panagopoulos) Willems et al.

Grapevine Flavescence dorée

Xylella fastidiosa (Well i Raju)

Trechispora brinkmannii (Bresad.) Rogers

Tobacco ringspot virus

Tomato ringspot virus

Blueberry leaf mottle virus

Peach rosette mosaic virus

W świadectwie, w pozycji "Dodatkowa deklaracja" podaje się oświadczenie o treści: "Niniejsza przesyłka spełnia warunki ustanowione w decyzji 2005/477/WE".

3. Urzędowa organizacja ochrony roślin w Chorwacji zgodnie z pkt 1 lit. b) zapewnia tożsamość roślin od chwili ich zbioru do chwili ich załadunku w celu wywozu do Wspólnoty.

4. Rośliny wprowadzane są przez punkty wprowadzania wyznaczone do tego celu przez Państwo Członkowskie, w którym się znajdują.

Takie punkty wprowadzania oraz nazwę i adres odpowiedzialnego organu urzędowego określonego w dyrektywie 2000/29/WE, któremu podlega dany punkt wprowadzenia, są odpowiednio wcześniej przekazywane Komisji przez Państwa Członkowskie oraz udostępniane na żądanie pozostałym Państwom Członkowskim.

W przypadku gdy wprowadzenie roślin do Wspólnoty odbywa się w Państwie Członkowskim innym niż Państwa Członkowskie korzystające z upoważnienia określonego w art. 1 (zwanego dalej "upoważnieniem"), organy urzędowe Państwa Członkowskiego odpowiedzialne za wprowadzenie informują i współpracują z odpowiedzialnymi organami urzędowymi Państw Członkowskich korzystających z tego upoważnienia w celu zapewnienia przestrzegania przepisów niniejszej decyzji.

5. Przed wprowadzeniem do Wspólnoty importer zostaje urzędowo powiadomiony o warunkach ustanowionych w pkt 1-4. Wspomniany importer odpowiednio wcześniej powiadamia organy urzędowe Państwa Członkowskiego odpowiedzialne za wprowadzenie o szczegółach każdego wprowadzenia, a Państwo Członkowskie niezwłocznie przekazuje Komisji szczegółowe informacje o treści powiadomienia, wskazując:

a) rodzaj materiału;

b) odmianę i ilość;

c) zadeklarowany termin i potwierdzenie punktu wprowadzenia;

d) nazwy, adresy i lokalizacje określonych w pkt 7 miejsc, w których będą szczepione i składowane zrazy.

Importer powiadamia odpowiednie organy urzędowe o jakichkolwiek zmianach dotyczących wymienionych powyżej szczegółowych informacji, natychmiast po ich wystąpieniu.

Zainteresowane Państwo Członkowskie niezwłocznie powiadamia Komisję o powyższych szczegółowych informacjach i wszelkich zmianach.

Nie później niż dwa tygodnie przed datą wprowadzenia importer powiadamia odpowiedzialny organ urzędowy o miejscach określonych w pkt 7, w których mają być szczepione rośliny.

6. Kontrole, w tym badania w stosownych przypadkach, wymagane na mocy art. 13 dyrektywy 2000/29/WE i zgodnie z przepisami ustanowionymi w niniejszej decyzji, są przeprowadzane przez odpowiedzialne organy urzędowe Państwa Członkowskiego korzystającego z upoważnienia oraz, w stosownych przypadkach, we współpracy z odpowiedzialnymi organami urzędowymi Państwa Członkowskiego, w którym rośliny mają być składowane.

Podczas przeprowadzania takich kontroli Państwo(-a) Członkowskie również przeprowadza(-ją) kontrolę oraz, w stosownych przypadkach, badanie na obecność organizmów szkodliwych określonych w pkt 2. Komisja jest niezwłocznie powiadamiana o każdym przypadku wykrycia takich organizmów szkodliwych. W celu zniszczenia szkodliwych organizmów oraz roślin, w stosownych przypadkach, podejmowane są właściwe działania.

7. Rośliny są szczepione wyłącznie w miejscach urzędowo zarejestrowanych oraz zatwierdzonych do celów tego upoważnienia.

Podmiot, który zamierza szczepić rośliny, powiadamia odpowiednio wcześniej odpowiedzialne organy urzędowe Państwa Członkowskiego, w którym znajdują się miejsca szczepienia, o nazwisku i adresie właściciela takiego miejsca.

W przypadku gdy miejsce szczepienia znajduje się w Państwie Członkowskim innym niż Państwo Członkowskie korzystające z upoważnienia, odpowiedzialne organy urzędowe Państwa Członkowskiego korzystającego z upoważnienia powiadamiają odpowiedzialne organy urzędowe Państwa Członkowskiego, w którym rośliny mają być szczepione, o nazwie i adresie miejsca, w którym rośliny mają być szczepione. Takie informacje są przekazywane w chwili otrzymania od importera wcześniejszego powiadomienia określonego w pkt 5 ostatni akapit.

8. W miejscach określonych w pkt 7:

a) rośliny uznane za wolne od szkodliwych organizmów określonych w pkt 2 mogą być następnie wykorzystane do szczepienia na podkładkach pochodzących ze Wspólnoty. Szczepy roślin są następnie przechowywane w odpowiednich warunkach na dostosowanym podłożu hodowli, ale nie powinny być zasadzone i dalej rozwijać się na uprawach polnych. Szczepy roślin pozostają w tych miejscach do chwili przeniesienia ich do miejsca przeznaczenia poza Wspólnotą określonego w pkt 9;

b) w okresie po szczepieniu rośliny są w odpowiednim czasie poddane wzrokowej kontroli przeprowadzonej przez odpowiedzialne organy urzędowe Państwa Członkowskiego, w którym są one szczepione, w celu wykrycia obecności szkodliwych organizmów lub oznak bądź objawów wywołanych obecnością jakichkolwiek szkodliwych organizmów. W wyniku takiej kontroli wzrokowej szkodliwy organizm będący przyczyną wystąpienia oznak lub objawów zostaje zidentyfikowany na podstawie właściwej procedury badania;

c) wszystkie szczepy roślin, które podczas przeprowadzania wspomnianej kontroli lub badania określonych w lit. a) i b) nie zostały uznane za wolne od organizmów szkodliwych określonych w pkt 2 lub powinny podlegać kwarantannie, są niezwłocznie niszczone pod kontrolą odpowiedzialnych organów urzędowych.

9. Wszystkie rośliny powstałe w wyniku pomyślnego szczepienia przy użyciu zrazów określonych w pkt 1 są przeznaczone jako szczepy roślin jedynie do wywozu do Chorwacji. Odpowiedzialne organy urzędowe Państwa Członkowskiego korzystające z niniejszego upoważnienia zapewniają urzędowo potwierdzone zniszczenie każdej rośliny niepodlegającej takiemu wywozowi. Przewiduje się prowadzenie rejestrów ilości roślin, które pomyślnie przeszły szczepienie, urzędowo potwierdzonych zniszczonych roślin i roślin ponownie wywiezionych do Chorwacji. Dane te zostają udostępnione Komisji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.