Decyzja wykonawcza 2011/454/UE dotycząca niektórych środków ochronnych w związku z klasycznym pomorem świń na Litwie

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2011.193.50

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 lipca 2011 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 22 lipca 2011 r.
dotycząca niektórych środków ochronnych w związku z klasycznym pomorem świń na Litwie

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 5137)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/454/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 23 lipca 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(2), w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Klasyczny pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą populacje świń domowych i zdziczałych, która może mieć duży wpływ na rentowność hodowli trzody chlewnej, powodując zakłócenia w handlu wewnątrz Unii i wywozie do państw trzecich.

(2) W przypadku wystąpienia ogniska klasycznego pomoru świń istnieje ryzyko, że czynnik chorobotwórczy rozprzestrzeni się na inne gospodarstwa, w których utrzymuje się trzodę chlewną, i na zdziczałe świnie. W rezultacie, w wyniku handlu żywymi świniami lub pochodzącymi z nich produktami, może się on rozprzestrzenić z jednego państwa członkowskiego na inne i na państwa trzecie.

(3) Dyrektywą Rady 2001/89/WE z dnia 23 października 2001 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania klasycznego pomoru świń(3) wprowadzono minimalne środki, które mają być stosowane w Unii w celu zwalczania tej choroby. W art. 9 dyrektywy 2001/89/WE przewiduje się ustanowienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych w przypadku wystąpienia ognisk klasycznego pomoru świń, w których to obszarach mają mieć zastosowanie środki ustanowione w art. 10 i 11 tej dyrektywy.

(4) Litwa poinformowała Komisję o bieżącej sytuacji w odniesieniu do klasycznego pomoru świń na swoim terytorium i zgodnie z art. 9 dyrektywy 2001/89/WE ustanowiła obszary zapowietrzone i zagrożone, w których mają zastosowanie środki, o których mowa w art. 10 i 11 tej dyrektywy.

(5) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia nieuzasadnionych barier handlowych przez państwa trzecie, konieczne jest stworzenie, we współpracy z państwem członkowskim, którego to dotyczy, unijnego wykazu obszarów objętych ograniczeniami w związku z klasycznym pomorem świń na Litwie, którymi są obszary zapowietrzone i zagrożone ("obszary objęte ograniczeniami").

(6) W wykazie w załączniku do niniejszej decyzji należy zatem wymienić obszary na Litwie objęte ograniczeniami oraz określić czas trwania przedmiotowego podziału na obszary.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Litwa dopilnowuje, by obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione zgodnie z art. 9 dyrektywy 2001/89/WE obejmowały co najmniej obszary wymienione w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2011 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 13.

(2) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29.

(3) Dz.U. L 316 z 1.12.2001, s. 5.

ZAŁĄCZNIK 

Obszary na LitwieObszary objęte ograniczeniami, o których mowa w art. 1Data, do której stosuje się przedmiotowe ograniczenia
Obszar zapowietrzonyMiasto Jonava (Janów) i następujące 67 wsi w gminie Jonava w okręgu kowieńskim: Akliai, Barantiškiai (gospodarstwo), Bazilionys, Beržynai (gospodarstwo), Beržai, Blauzdžiai, Butkūnai, Didėnai, Dragoč iai, Dukuvkos, Gabrilava, Geč iai, Gegutė, Gudžionys, Jadvygava, Jaugeliškiai, Juodžiai, Karaliūnai, Kaupinai, Knipai, Konceptas, Konciapolis, Konstantinava (gospodarstwo), Kripč iai, Kulšiškiai, Kvietkuč iai, Liepiai, Linksmavietė, Liutkūnai, Lokėnėliai, Lukšiai, Madlinava, Mač ioniai, Markutiškiai, Marvilė, Melnytėlė, Mikšiškiai, Mimaliai, Narauninkiškiai, Paberžė, Pageč iai, Palankesiai, Palokiai II, Pasodos, Paulinava, Petrašiūnai, Prauliai, Ragožiai, Rudėnai, Satkūnai, Skripteliai, Stašiūnai, Svalkeniai, Šilai, Širviai, Šmatai, Šukiai, Upelis, Užmiškiai, Vainiai, Vaivadiškiai, Varpėnai, Žeimeliai, Žeimiai (dworzec kolejowy), osada Žeimiai, Žieveliškiai, Žvėrynai.20 sierpnia 2011 r.
Obszar zagrożonyGmina Jonava (Janów) w okręgu kowieńskim (z wyłączeniem terenów stanowiących obszar zapowietrzony) i następujące 23 wsie w gminie Kėdainiai (Kiejdany) w okręgu kowieńskim: Akmeniai, Aukupėnai, Bajėniškis, Baldinkos, Beinaič iai, Jovaišai, Juciūnai, Liaudiškiai, Nartautai, Nociūnai, Mitėniškiai, Pakš č iai, Paš ėtės, Pėdžiai, Pruč iai, Rimuoliai (gospodarstwo), Stašaič iai, Slikiai, Slikiai (dworzec kolejowy), Šilainiai, Š ėta, Užkapiai oraz Vainiūnai i 5 wsi w gminie Ukmergės (Wiłkomierz) - Manteikiai, Marašuvkos, Tarakų, Paliesės, Reniūnų.20 sierpnia 2011 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.