Nabór na stanowisko dyrektora (grupa zaszeregowania AD 14) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) w Budapeszcie - COM/2015/20008.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.222A.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lipca 2015 r.

Nabór na stanowisko dyrektora (grupa zaszeregowania AD 14)
Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) w Budapeszcie

COM/2015/20008

(2015/C 222 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 7 lipca 2015 r.)

Reprezentujemy

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) 1 jest organem UE, który ma być wzorcowym ośrodkiem doskonałości w dziedzinie innowacji. EIT zapewnia obecnie dotacje na rzecz pięciu wspólnot wiedzy i innowacji (WWiI), a w 2016 r. i 2018 r. zostaną utworzone kolejne trzy. Budżet EIT w latach 2014-2020 wynosi 2,7 mld EUR, a WWiI powinny służyć pozyskaniu dodatkowego finansowania z Unii Europejskiej oraz źródeł krajowych i prywatnych na kwotę ponad 7,5 mld EUR.

EIT jest pierwszą europejską inicjatywą wspierającą europejskie innowacje poprzez pełną integrację w ramach WWiI trzech elementów "trójkąta wiedzy" (szkolnictwo wyższe, badania i innowacje). Wspieranie przedsiębiorczości to kwestia o szczególnym znaczeniu dla EIT i WWiI, ponieważ jest głównym bodźcem do wprowadzania innowacji i spaja wszystkie trzy elementy trójkąta wiedzy. EIT stara się osiągnąć status światowej klasy instytutu innowacji, inspirując i ukierunkowując zmiany w działających europejskich uniwersytetach, instytucjach badawczych i przedsiębiorstwach. Dotyczy to zarówno nowych przedsiębiorstw, jak i działających od dawna, od MŚP do dużych międzynarodowych korporacji.

EIT został powołany jako instytucja, która w sposób zdecydowany uwzględnia w swojej działalności warunki rynkowe; w tej roli Instytut sprzyja trwałemu wzrostowi gospodarczemu i tworzeniu miejsc pracy na terenie Unii, kreując nowe umiejętności, tworząc nowe produkty, usługi i modele przedsiębiorczości, uwzględniając zapotrzebowanie ze strony społeczeństwa oraz potrzeby gospodarki opartej na wiedzy. Jednym z ważnych celów EIT jest pełnienie funkcji wzorcowej organizacji propagującej nowe, systemowe podejście do innowacji.

Zarządzanie strategiczne Instytutem jest koordynowane przez Radę Zarządzającą, w skład której wchodzą uznani liderzy innowacji europejskiej z trójkąta wiedzy.

Wszystkie WWiI są w wysokim stopniu zintegrowanymi sieciami publiczno-prywatnymi uniwersytetów, instytucji badawczych, przedsiębiorców i przedsiębiorstw. Zasadniczym elementem tej inicjatywy jest bezpośrednie zaangażowanie zainteresowanych podmiotów gospodarczych, w tym małych i średnich przedsiębiorstw oraz fundacji, we wszystkie strategiczne, operacyjne i finansowe aspekty działalności EIT.

Siedziba EIT znajduje się w Budapeszcie. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie http://eit.europa.eu

Oferujemy

Dyrektor jest odpowiedzialny za działania i za bieżące zarządzanie EIT oraz jest jego przedstawicielem prawnym. Dyrektor odpowiada przed Radą Zarządzającą, której na bieżąco przekazuje informacje o działalności EIT. W szczególności dyrektor:

a)
organizuje działalność EIT i zarządza nią;
b)
wspiera Radę Zarządzającą oraz Komitet Wykonawczy w ich pracy, zapewnia obsługę sekretariatu podczas ich posiedzeń oraz dostarcza im wszelkich informacji niezbędnych do wykonywania ich obowiązków;
c)
opracowuje projekt strategicznego planu innowacji na 2017 r., wstępny odnawialny trzyletni program prac, projekt sprawozdania rocznego i projekt budżetu rocznego, które przedstawia Radzie Zarządzającej;
d)
przygotowuje procedurę rekrutacyjną WWiI i administruje nią oraz zapewnia, by poszczególne etapy tej procedury przebiegały w przejrzysty i obiektywny sposób;
e)
przygotowuje, negocjuje i zawiera porozumienia umowne z WWiI;
f)
organizuje Forum Zainteresowanych Stron, w tym specjalny skład przedstawicieli państw członkowskich;
g)
zapewnia wdrożenie efektywnych procedur monitorowania i oceny w zakresie wyników EIT, zgodnie z obowiązkiem instytutu dotyczącym zapewnienia, by jego działalność była przedmiotem ciągłego systematycznego monitorowania i okresowej niezależnej oceny, jak określono w art. 16 rozporządzenia dotyczącego EIT;
h)
jest odpowiedzialny za sprawy administracyjne i finansowe, w tym za wykonanie budżetu EIT; dyrektor uwzględnia przy tym w należyty sposób wskazówki komórki audytu wewnętrznego;
i)
jest odpowiedzialny za wszystkie sprawy pracownicze;
j)
przedstawia komórce audytu wewnętrznego, a następnie, za pośrednictwem Komitetu Wykonawczego, Radzie Zarządzającej projekt rocznego sprawozdania oraz zestawienia bilansowego;
k)
zapewnia wypełnianie obowiązków EIT związanych z zawieranymi przez niego umowami i porozumieniami;
l)
zapewnia skuteczną komunikację z instytucjami Unii;
m)
działa w sposób niezależny i przejrzysty w interesie EIT, chroniąc jego cele i misję, tożsamość, autonomię i spójność.

Poszukujemy

Idealny kandydat powinien posiadać:

A.
bardzo dobre zdolności analityczne i organizacyjne, a także umiejętności potrzebne do opracowywania strategii długoterminowych, umiejętność zarządzania dużym instytutem, zarówno na poziomie zarządzania strategicznego, jak i wewnętrznego;
B.
doświadczenie w zarządzaniu zasobami budżetowymi, finansowymi i ludzkimi w kontekście krajowym, europejskim lub międzynarodowym;
C.
doskonałe umiejętności w zakresie komunikacji ustnej i pisemnej, w tym bardzo dobrą znajomość języka angielskiego - języka roboczego EIT - jak również ugruntowane umiejętności negocjacyjne. Ważna jest w szczególności umiejętność przekazywania informacji ogółowi społeczeństwa oraz skuteczna i wydajna współpraca ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami (instytucje europejskie i międzynarodowe, organy krajowe i lokalne, organizacje międzynarodowe itd.). dobrą wiedzą na temat instytucji UE, ich funkcjonowania i wzajemnych powiązań, jak również polityk UE i międzynarodowej działalności w dziedzinach związanych z działalnością EIT;
D.
zdolności do motywowania dużego zespołu i kierowania nim w wielokulturowym i wielojęzycznym środowisku europejskim obejmujące umiejętności wyznaczania i komunikowania celów, określania zadań priorytetowych oraz zapewniania ich realizacji;
E.
udokumentowane doświadczenie w zakresie polityki i praktyki odnoszące się do szkolnictwa wyższego, badań naukowych, przedsiębiorczości i innowacyjności oraz doświadczenie kierownicze w jednym z tych obszarów.

Wymagania

Kandydat zostaje zakwalifikowany do etapu selekcji na podstawie następujących kryteriów formalnych, które należy spełnić przed upływem terminu zgłaszania kandydatur:

-
Obywatelstwo: kandydat musi być obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i posiadać pełnię praw obywatelskich 2 .
-
Dyplom lub stopień uniwersytecki: kandydat musi posiadać:
-
poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, lub
-
poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, oraz przynajmniej roczne właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata (roczne doświadczenie zawodowe nie może wchodzić w zakres doświadczenia zawodowego liczonego od momentu ukończenia studiów wyższych, o którym mowa poniżej).
-
Doświadczenie zawodowe: kandydat musi mieć przynajmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe liczone od chwili ukończenia studiów wyższych i uzyskane na stanowiskach wymagających wyżej wymienionych kwalifikacji. Wymagane jest co najmniej pięcioletnie doświadczenie w dziedzinie zarządzania działalnością w obszarach EIT: innowacje, badania, przedsiębiorczość lub szkolnictwo wyższe.
-
Doświadczenie w zarządzaniu: kandydat musi udowodnić, że ma przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w bezpośrednim zarządzaniu pracownikami i budżetem lub że przez przynajmniej pięć lat pracował w strukturach zarządzania na dostatecznie wysokim poziomie odpowiedzialności 3 .
-
Znajomość języków: kandydat musi biegle władać jednym z języków urzędowych UE oraz znać inny język urzędowy w stopniu zadowalającym.
-
Limit wieku: kandydat musi być w stanie sprawować powierzoną funkcję przez całą trzyletnią kadencję przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dla pracowników Unii Europejskiej zatrudnionych na czas określony wiek emerytalny rozpoczyna się wraz z końcem miesiąca, w którym pracownik ten osiąga wiek 66 lat.

Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów

Dyrektor będzie miał obowiązek złożenia oświadczenia, w którym zobowiąże się do działania w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, oraz oświadczenia o wszelkich interesach, które można by uznać za mające niekorzystny wpływ na jego niezależność.

Procedura wyboru i mianowania

Dyrektor zostanie mianowany przez Radę Zarządzającą EIT na podstawie listy sporządzonej przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska powołuje komisję kwalifikacyjną. Komisja ta zaprosi na rozmowę kandydatów o profilu najlepiej odpowiadającym specyficznym wymaganiom związanym ze stanowiskiem; dokonując wyboru, komisja będzie kierować się osiągnięciami kandydatów oraz wymienionymi wyżej kryteriami wyboru. Komisja kwalifikacyjna sporządzi listę kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na dalszą rozmowę kwalifikacyjną przez działający w Komisji Europejskiej Komitet Konsultacyjny ds. Mianowania (CCA).

Kandydaci zaproszeni na te rozmowy biorą udział w testach przeprowadzanych metodą oceny zintegrowanej przez zewnętrzne firmy rekrutacyjne. Kandydaci zakwalifikowani przez CCA zostaną następnie zaproszeni na rozmowę z właściwym komisarzem lub komisarzami.

Po tych rozmowach Komisja sporządza listę kandydatów, która zostanie przekazana Radzie Zarządzającej EIT. Umieszczenie kandydata na wspomnianej liście nie gwarantuje zatrudnienia.

Następnie rozmowy z kandydatami przeprowadzi Rada Zarządzająca EIT. Rada Zarządzająca mianuje dyrektora spośród wybranych kandydatów.

Ze względów praktycznych oraz w celu jak najszybszego zakończenia procedury wyboru w interesie kandydatów oraz instytucji procedura rekrutacyjna będzie przeprowadzana w języku angielskim.

Polityka równych szans

Unia Europejska i EIT stosują politykę równych szans i niedyskryminacji zgodnie z art. 1d regulaminu pracowniczego 4 .

Warunki zatrudnienia

Dyrektor zostanie zatrudniony w charakterze pracownika na czas określony w grupie zaszeregowania AD 14 zgodnie z art. 2 lit. a) Warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej 5 na okres czterech lat z możliwością jednorazowego przedłużenia, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia EIT.

Miejscem zatrudnienia jest Budapeszt (Węgry), gdzie mieści się siedziba EIT.

Procedura zgłaszania kandydatur

Przed dokonaniem zgłoszenia kandydaci powinni dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie warunki kwalifikacyjne, w szczególności warunki dotyczące wymaganego rodzaju dyplomu oraz doświadczenia zawodowego.

Zgłoszenie kandydatury następuje przez rejestrację w internecie pod poniższym adresem:

https://ec.europa.eu/dgs/human-resources/seniormanagementvacancies/

Należy zastosować się do instrukcji dotyczących poszczególnych etapów procedury.

Kandydaci muszą posiadać ważny adres poczty elektronicznej. Posłuży on do potwierdzenia utworzenia konta oraz powiadomienia o przebiegu procedury. Należy informować Komisję Europejską o wszelkich zmianach adresu poczty elektronicznej.

Do zgłoszenia należy dołączyć życiorys w formacie WORD lub PDF oraz wypełnić list motywacyjny w trybie on-line (maks. 8 000 znaków). Życiorys i list motywacyjny muszą być sporządzone w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.

Nieotrzymanie numeru oznacza, że zgłoszenie nie zostało zarejestrowane!

Należy zwrócić uwagę, że nie ma możliwości śledzenia w internecie przebiegu procesu naboru. Kandydaci otrzymają bezpośrednio informacje o wynikach procedury.

Osoby, które z powodu niepełnosprawności nie są w stanie dokonać rejestracji internetowej, mogą przesłać swoje zgłoszenie (życiorys i list motywacyjny) w wersji papierowej listem poleconym 6 z datą stempla pocztowego nie późniejszą niż termin zakończenia rejestracji kandydatów. W takim przypadku wszelka późniejsza korespondencja pomiędzy Komisją Europejską a kandydatem odbywać się będzie drogą pocztową. Do życiorysu i listu motywacyjnego należy w takim przypadku załączyć zaświadczenie potwierdzające niepełnosprawność, wydane przez właściwy organ. Na osobnym arkuszu papieru należy także przedstawić propozycje ewentualnych udogodnień, które zdaniem kandydata mogą ułatwić mu uczestnictwo w procedurze rekrutacyjnej.

Prośby o dodatkowe informacje lub zgłoszenia ewentualnych problemów technicznych należy kierować na adres: HR-A2-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu

Termin rejestracji kandydatów

Termin rejestracji kandydatów upływa w dniu 4 września 2015 r. Rejestracja elektroniczna zostanie zakończona o godz. 12.00 w południe czasu obowiązującego w Brukseli.

Kandydaci powinni zgłosić przez internet swoją kandydaturę w wyznaczonym terminie. Zaleca się, by kandydaci nie zwlekali z dokonywaniem zgłoszeń do ostatnich dni, ponieważ duże obciążenie łączy internetowych lub błąd połączenia internetowego może doprowadzić do przerwania rejestracji w internecie przed jej zakończeniem, co może wiązać się z koniecznością powtórzenia całego procesu. Możliwość rejestracji zostanie zablokowana po upływie terminu zgłoszeń. Zgłoszenia nadsyłane pocztą elektroniczną po upływie terminu nie będą przyjmowane.

Ochrona danych osobowych

Komisja Europejska i EIT zapewni przetwarzanie danych osobowych kandydatów w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 7 . Dotyczy to w szczególności poufności i bezpieczeństwa tych danych.

1 Rozporządzenie (WE) nr 294/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2008 r. ustanawiające Europejski Instytut Innowacji i Technologii (Dz.U. L 97 z 9.4.2008, s. 1), zmienione rozporządzeniem (UE) nr 1292/2013.
2 Przed mianowaniem na stanowisko wybrany kandydat będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności wystawione przez odpowiednie władze.
3 Kandydat powinien w swoim życiorysie wyszczególnić przynajmniej w odniesieniu do wspomnianych pięciu lat, podczas których zdobył doświadczenie na wyższych stanowiskach kierowniczych między innymi: 1) nazwy zajmowanych stanowisk kierowniczych i pełnione funkcje; 2) liczbę pracowników, znajdujących się pod jego kierownictwem w czasie zajmowania przez niego tych stanowisk; 3) wielkość budżetu, którym zarządzał; oraz 4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej jego stanowiska oraz liczbę osób na równorzędnych stanowiskach.
4 Regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, s. 12. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1962R0031:20140101:pl:PDF
5 Regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, s. 187. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1962R0031:20140101:pl:PDF
6 European Commission, Directorate-General for Human Resources and Security, Unit for Executive Staff and CCA Secretariat, COM/ 2015/20008, SC11 8/30, 1049 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË.
7 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.