Decyzja 2014/219/WPZiB w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Mali (EUCAP Sahel Mali)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.113.21

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 stycznia 2023 r.

DECYZJA RADY 2014/219/WPZiB
z dnia 15 kwietnia 2014 r.
w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Mali (EUCAP Sahel Mali)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28, art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 21 marca 2012 r. Rada przyjęła z zadowoleniem strategię Unii Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w regionie Sahelu (dalej zwaną "strategią UE na rzecz Sahelu"), podkreślając, że w interesie Unii od dawna leży zwiększenie bezpieczeństwa w Sahelu i lepszy rozwój tego regionu.

(2) W dniu 16 lipca 2012 r. decyzją 2012/392/WPZiB 1  Rada uruchomiła misję w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) EUCAP Sahel Niger, która przyczyni się do szkolenia sił bezpieczeństwa wewnętrznego w Nigrze i do doradzania im, a także wzmocni koordynację regionalną z Mali i Mauretanią w dziedzinie bezpieczeństwa.

(3) W dniu 23 lipca 2012 r. Rada wyraziła zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w Mali oraz jej negatywnym wpływem na pokój i stabilność w wymiarze regionalnym i międzynarodowym. Aby dalej realizować strategię UE na rzecz Sahelu, Rada zwróciła się do Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (WP) i do Komisji, aby przedstawili konkretne propozycje dotyczące szybkiego wdrożenia wszystkich działań w dziedzinie sprawowania rządów, bezpieczeństwa, rozwoju i rozwiązywania konfliktów, które zostały przewidziane w strategii UE na rzecz Sahelu w odniesieniu do północnego regionu Mali.

(4) W dniu 18 lutego 2013 r. decyzją 2013/87/WPZiB 2  UE uruchomiła szkoleniową misję wojskową na rzecz malijskich sił zbrojnych (EUTM Mali), aby świadczyć doradztwo i przeprowadzać szkolenia na rzecz malijskich sił zbrojnych działających pod kontrolą prawowitych malijskich władz cywilnych.

(5) W dniu 27 maja 2013 r. Rada ponownie zadeklarowała gotowość do przeanalizowana, w szczególności w ramach WPBiO, możliwości pilnego wsparcia władz malijskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i wymiaru sprawiedliwości, w tym w dziedzinie walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

(6) W dniu 20 lutego 2014 r. Republika Mali wystosowała do Unii pismo z zaproszeniem do rozmieszczenia cywilnej misji Unii na rzecz wsparcia malijskich sił bezpieczeństwa.

(7) W dniu 17 marca 2014 r. Rada zatwierdziła koncepcję zarządzania kryzysowego dotyczącą ewentualnego działania w ramach WPBiO na rzecz wsparcia malijskich sił bezpieczeństwa wewnętrznego.

(8) EUCAP Sahel Mali będzie prowadzona w sytuacji, która może ulec pogorszeniu i mogłaby utrudnić osiągnięcie celów działań zewnętrznych Unii określonych w art. 21 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Misja

Unia ustanawia w Mali misję cywilną (EUCAP Sahel Mali) wspierającą malijskie siły bezpieczeństwa wewnętrznego (policja, żandarmeria i straż narodowa).

Artykuł  2  3

Cel i zadania

1. 
Celem EUCAP Sahel Mali jest umożliwienie władzom malijskim przywrócenia i utrzymania porządku konstytucyjnego i demokratycznego oraz warunków trwałego pokoju w Mali, a także przywrócenia i utrzymania władzy państwowej i jej prawowitego charakteru na całym terytorium Mali poprzez ponowne skuteczne rozmieszczenie na nim struktur administracyjnych.
2.  4
 W ramach wsparcia malijskiej dynamiki przywracania władzy państwowej, a także realizacji porozumienia na rzecz pokoju i pojednania w Mali podpisanego w dniach 15 maja i 20 czerwca 2015 r. oraz w ścisłej koordynacji z innymi podmiotami międzynarodowymi, w szczególności z Wszechstronną Zintegrowaną Misją Stabilizacyjną ONZ w Mali (MINUSMA), EUCAP Sahel Mali wspiera siły bezpieczeństwa wewnętrznego i doradza im we wdrażaniu reformy sektora bezpieczeństwa prowadzonej przez rząd Mali, mając na celu:
a)
poprawę skuteczności operacyjnej sił bezpieczeństwa wewnętrznego;
b)
przywrócenie odpowiednich struktur hierarchii w siłach bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez bardziej spójne zarządzanie zasobami;
c)
wzmocnienie roli organów sądowych i administracyjnych w odniesieniu do zarządzania i nadzorowania ich zadań, przyczynianie się do zapobiegania korupcji i bezkarności;
d) 5
 ułatwienie przemieszczenia sił bezpieczeństwa wewnętrznego do centrum Mali, jeżeli Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa uzna, że spełnione są warunki, oraz ułatwienie rozmieszczenia sił bezpieczeństwa wewnętrznego na południu Mali, ze szczególnym uwzględnieniem policji krajowej; oraz
e)
wspieranie, w ramach stopniowego i modułowego procesu, ponownego rozmieszczenia cywilnych organów administracyjnych Mali do środkowej części Mali, w oparciu o zasady dobrych rządów.
2a.  6
 EUCAP Sahel Mali wspiera strategiczne działania komunikacyjne służące propagowaniu wartości unijnych, promowaniu działań Unii i ujawnianiu przypadków pogwałcenia i naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego przez siły zagraniczne w Mali.
3.  7
 EUCAP Sahel Mali przyczynia się, bez uszczerbku dla swojego podstawowego mandatu w Mali, do regionalizacji działań w dziedzinie WPZiB prowadzonych w Sahelu, działając na rzecz poprawy interoperacyjności i koordynacji między siłami bezpieczeństwa wewnętrznego krajów Grupy Pięciu na rzecz Sahelu, a także wspierając współpracę transgraniczną i struktury współpracy regionalnej oraz wspomagając zwiększanie zdolności krajowych krajów Grupy Pięciu na rzecz Sahelu. Misja EUCAP Sahel Mali może realizować te działania na terytorium krajów Grupy Pięciu na rzecz Sahelu. W tym celu misja EUCAP Sahel Mali w ramach swoich środków i zdolności zapewnia krajom Grupy Pięciu na rzecz Sahelu, na wniosek danego kraju i z uwzględnieniem sytuacji bezpieczeństwa, szkolenie, doradztwo i inne szczegółowe wsparcie.
4.  8
 Aby osiągnąć ten cel, misja EUCAP Sahel Mali działa zgodnie ze strategicznymi wytycznymi operacyjnymi zdefiniowanymi w koncepcji zarządzania kryzysowego zatwierdzonej przez Radę w dniu 17 marca 2014 r. i określonymi w dokumentach planowania operacyjnego zatwierdzonych przez Radę, w tym we wspólnej, cywilnowojskowej koncepcji operacji dotyczącej regionalizacji działań prowadzonych w ramach WPBiO w Sahelu. Przed rozpoczęciem nowego działania w nowym kraju Grupy Pięciu Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa jest o tym informowany.
Artykuł  3

Struktura dowodzenia i organizacja

1. 
EUCAP Sahel Mali, jako operacja zarządzania kryzysowego, ma jednolitą strukturę dowodzenia.
2. 
Dowództwo EUCAP Sahel Mali mieści się w Bamako.
Artykuł  4

Planowanie i uruchomienie EUCAP Sahel Mali

1. 
Misja zostanie uruchomiona decyzją Rady w dniu zaleconym przez cywilnego dowódcę operacji EUCAP Sahel Mali, gdy tylko osiągnie swoją wstępną zdolność operacyjną.
2. 
Grupa przygotowawcza EUCAP Sahel Mali ma za zadanie przygotować rozmieszczenie EUCAP Sahel Mali pod względem logistycznym i pod względem infrastruktury, nawiązać kontakty z przedstawicielami strony malijskiej, w szczególności z rządem i z organami centralnymi, w celu wspólnego przeprowadzania przyszłych ocen realizacji celów EUCAP Sahel Mali, rozpocząć określania ram współpracy i koordynacji z partnerami międzynarodowymi, w szczególności z Wszechstronną Zintegrowaną Misją Stabilizacyjną ONZ w Mali (MINUSMA), oraz przekazać informacje niezbędne do przygotowania koncepcji operacji (CONOPS), planu operacji (OPLAN) oraz drugiej oceny skutków finansowych.
Artykuł  5

Cywilny dowódca operacji

1. 
Dyrektorem Komórki Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych (CPCC) EUCAP Sahel Mali jest cywilny dowódca operacji EUCAP Sahel Mali. CCPC oddaje się do dyspozycji cywilnego dowódcy operacji w celu planowania i prowadzenia EUCAP Sahel Mali.
2. 
Cywilny dowódca operacji, pod kontrolą polityczną i kierownictwem strategicznym Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (KPiB) oraz ogólnym zwierzchnictwem WP, sprawuje dowództwo i kontrolę nad EUCAP Sahel Mali.
3. 
Cywilny dowódca operacji zapewnia - w kontekście prowadzenia operacji - właściwe i skuteczne wykonywanie decyzji Rady, a także decyzji KPiB, w tym przez wydawanie szefowi misji, stosownie do potrzeb, instrukcji oraz służenie mu doradztwem i wsparciem technicznym.
4. 
Cywilny dowódca operacji składa sprawozdania Radzie za pośrednictwem WP.
5. 
Cały oddelegowany personel pozostaje w pełnym zakresie pod dowództwem organów krajowych państwa wysyłającego zgodnie z przepisami krajowymi lub danej instytucji Unii bądź Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ). Organy te przekazują kontrolę operacyjną nad swoim personelem cywilnemu dowódcy operacji.
6. 
Cywilny dowódca operacji ponosi całkowitą odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniego wywiązania się ze spoczywającego na Unii obowiązku dochowania należytej staranności.
Artykuł  6

Szef misji

1. 
Szef misji przyjmuje odpowiedzialność za EUCAP Sahel Mali oraz sprawuje nad nią dowództwo i kontrolę na poziomie teatru działań. Szef misji odpowiada bezpośrednio przed cywilnym dowódcą operacji i prowadzi działania zgodnie z jego instrukcjami.
2. 
Szef misji reprezentuje EUCAP Sahel Mali na obszarze jej działań. Zadania w zakresie zarządzania kadrowego i finansowego może delegować na członków personelu EUCAP Sahel Mali, zachowując całościową odpowiedzialność za misję.
3. 
Szef misji odpowiada za administrację i logistykę misji EUCAP Sahel Mali, w tym za majątek, zasoby oraz informacje będące w dyspozycji EUCAP Sahel Mali.
4. 
Szef misji jest odpowiedzialny za nadzór dyscyplinarny nad personelem. Działania dyscyplinarne w odniesieniu do oddelegowanego personelu są podejmowane przez odpowiedni organ krajowy zgodnie z przepisami krajowymi lub odpowiednią instytucję Unii bądź ESDZ.
5. 
Szef misji zapewnia, aby działania EUCAP Sahel Mali były należycie widoczne.
Artykuł  7

Kontrola polityczna i kierownictwo strategiczne

1. 
KPiB sprawuje w ramach odpowiedzialności Rady i WP kontrolę polityczną i kierownictwo strategiczne nad EUCAP Sahel Mali. Rada upoważnia KPiB do podejmowania w tym celu stosownych decyzji zgodnie z art. 38 akapit trzeci TUE. Upoważnienie to obejmuje uprawnienia do mianowania szefa misji, na wniosek WP, oraz do zmiany koncepcji i planu operacji. Uprawnienia do podejmowania decyzji dotyczących celów i zakończenia EUCAP Sahel Mali nadal należą do Rady.
2. 
KPiB przedstawia Radzie sprawozdania w regularnych odstępach czasu.
3. 
KPiB otrzymuje, regularnie i stosownie do potrzeb, sprawozdania od cywilnego dowódcy operacji i od szefa misji dotyczące kwestii objętych zakresem ich odpowiedzialności.
Artykuł  8

Personel

1. 
W skład EUCAP Sahel Mali wchodzi głównie personel oddelegowany przez państwa członkowskie, instytucje Unii bądź ESDZ. Każde z państw członkowskich, każda z instytucji Unii bądź ESDZ ponosi koszty związane z całym oddelegowanym przez siebie personelem, włącznie z kosztami podróży do miejsca rozmieszczenia i z powrotem, wynagrodzeniem, opieką medyczną oraz dodatkami innymi niż obowiązujące diety dzienne.
2. 
Państwo członkowskie, instytucja Unii bądź ESDZ są, odpowiednio, odpowiedzialne za odpowiedź na wszelkie roszczenia związane z oddelegowaniem, zgłaszane przez danego członka oddelegowanego personelu lub go dotyczące, oraz za wnoszenie wszelkich powództw przeciwko tej osobie.
3. 
EUCAP Sahel Mali może również zatrudniać na podstawie umów personel międzynarodowy oraz personel miejscowy, jeżeli wymagane funkcje nie mogą być zapewnione przez personel oddelegowany z państw członkowskich. Wyjątkowo, w należycie uzasadnionych przypadkach, gdy brakuje wykwalifikowanych kandydatów z państw członkowskich, można, stosownie do potrzeb, zatrudniać na podstawie umów obywateli uczestniczących państw trzecich.
4. 
Warunki zatrudnienia oraz prawa i obowiązki personelu międzynarodowego i miejscowego określa się w umowach zawieranych między EUCAP Sahel Mali a danym członkiem personelu.
Artykuł  9

Status EUCAP Sahel Mali i jej personelu

Status EUCAP Sahel Mali i jej personelu, w tym w stosownych przypadkach przywileje, immunitety i dalsze gwarancje niezbędne do realizacji EUCAP Sahel Mali i jej sprawnego przebiegu, stanowi przedmiot umowy zawartej na mocy art. 37 TUE oraz zgodnie z procedurą określoną w art. 218 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Artykuł  10

Udział państw trzecich

1. 
Bez uszczerbku dla autonomii decyzyjnej Unii i dla jej jednolitych ram instytucjonalnych, państwa trzecie mogą zostać zaproszone do wniesienia wkładu w EUCAP Sahel Mali, pod warunkiem że będą ponosić koszty związane z oddelegowanym przez siebie personelem, w tym wynagrodzeń, ubezpieczeń od wszelkiego rodzaju ryzyka, diet dziennych oraz kosztów podróży do Mali i z powrotem, oraz wnosić stosowny wkład na pokrycie bieżących wydatków EUCAP Sahel Mali.
2. 
Państwa trzecie wnoszące wkład w EUCAP Sahel Mali mają te same prawa i obowiązki w odniesieniu do bieżącego zarządzania EUCAP Sahel Mali co państwa członkowskie.
3. 
Rada upoważnia KPiB do podejmowania stosownych decyzji dotyczących akceptacji proponowanych wkładów oraz do ustanowienia komitetu uczestników.
4. 
Szczegółowe uzgodnienia dotyczące udziału państw trzecich są przedmiotem umów zawieranych zgodnie z art. 37 TUE. W przypadku gdy Unia i państwo trzecie zawierają lub zawarły umowę ustanawiającą ramy udziału tego państwa trzeciego w unijnych operacjach zarządzania kryzysowego, postanowienia tej umowy mają zastosowanie w ramach EUCAP Sahel Mali.
Artykuł  11

Bezpieczeństwo

1. 
Cywilny dowódca operacji kieruje planowaniem przez szefa misji środków bezpieczeństwa oraz zapewnia ich właściwe i skuteczne wdrażanie przez EUCAP Sahel Mali zgodnie z art. 5.
2. 
Szef misji jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo EUCAP Sahel Mali i za zapewnienie przestrzegania minimalnych wymogów bezpieczeństwa mających zastosowanie do EUCAP Sahel Mali, zgodnie z polityką Unii dotyczącą bezpieczeństwa personelu rozmieszczonego poza terytorium Unii w ramach zadań operacyjnych na mocy tytułu V TUE.
3. 
Szef misji jest wspierany przez funkcjonariusza ds. bezpieczeństwa misji, który podlega szefowi misji i pozostaje również w ścisłym stosunku służbowym z ESDZ.
4. 
Przed objęciem swoich funkcji personelowi EUCAP Sahel Mali zapewnia się obowiązkowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa, dostosowanym do poziomu ryzyka zgodnie z jego oceną w strefie rozmieszczenia. Personel uczestniczy również w regularnie organizowanych przez funkcjonariusza ds. bezpieczeństwa misji szkoleniach aktualizujących w teatrze działań.
5. 
Szef misji zapewnia ochronę informacji niejawnych UE zgodnie z decyzją Rady 2013/488/UE 9 .
Artykuł  12

Komórka monitorująca

Do celów misji EUCAP Sahel Mali zostaje uruchomiona komórka monitorująca.

Artykuł  13

Uzgodnienia prawne

Misja EUCAP Sahel Mali ma zdolność do nabywania usług i towarów, do zawierania umów i uzgodnień administracyjnych, do zatrudniania personelu, do posiadania rachunków bankowych, do nabywania i zbywania aktywów i do realizacji pasywów, a także do bycia stroną postępowania sądowego - odpowiednio do potrzeb związanych z wykonaniem niniejszej decyzji.

Artykuł  14

Uzgodnienia finansowe

1.  10
 Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 15 kwietnia 2014 r. do dnia 14 stycznia 2015 r. wynosi 5 500 000 EUR.

Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 15 stycznia 2015 r. do dnia 14 stycznia 2016 r. wynosi 11 400 000 EUR.

Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 15 stycznia 2016 r. do dnia 14 stycznia 2017 r. wynosi 19 775 000 EUR.

Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 15 stycznia 2017 r. do dnia 14 stycznia 2018 r. wynosi 29 800 000 EUR.

Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 15 stycznia 2018 r. do dnia 28 lutego 2019 r. wynosi 28 450 000 EUR.

Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 1 marca 2019 r. do dnia 14 stycznia 2021 r. wynosi 69 650 000 EUR.

Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 15 stycznia 2021 r. do dnia 31 stycznia 2023 r. wynosi 89 100 000 EUR.

Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych z EUCAP Sahel Mali w okresie od dnia 1 lutego 2023 r. do dnia 31 stycznia 2025 r. wynosi 73 196 375,74 EUR.

2.  11
 Wszystkimi wydatkami zarządza się zgodnie z przepisami i procedurami mającymi zastosowanie do budżetu ogólnego Unii. Postępowania o udzielenie zamówień publicznych przez EUCAP Sahel Mali są otwarte dla osób fizycznych i prawnych bez ograniczeń. Ponadto do towarów nabywanych przez EUCAP Sahel Mali nie ma zastosowania reguła pochodzenia. Z zastrzeżeniem uzyskania zgody Komisji, EUCAP Sahel Mali może dokonywać z państwami członkowskimi, państwem przyjmującym, uczestniczącymi państwami trzecimi i innymi podmiotami międzynarodowymi uzgodnień technicznych dotyczących wyposażenia, usług i lokali dla EUCAP Sahel Mali.
3. 
EUCAP Sahel Mali odpowiada za wykonanie swojego budżetu. W tym celu EUCAP Sahel Mali podpisuje umowę z Komisją.
4. 
Uzgodnienia finansowe uwzględniają strukturę dowodzenia przewidzianą w art. 3, 5 i 6 oraz wymogi operacyjne EUCAP Sahel Mali, włącznie z wymogami kompatybilności wyposażenia oraz interoperacyjności jej zespołów.
5. 
Wydatki kwalifikują się do pokrycia od dnia podpisania umowy, o której mowa w ust. 3.
Artykuł  14a  12
1. 
W ramach misji EUCAP Sahel Mali ustanawia się Komórkę Doradztwa i Koordynacji Regionalnej (RACC, ang. Regional Advisory and Coordination Cell).
2. 
W skład RACC wchodzą członkowie personelu umieszczeni wspólnie z misją EUCAP Sahel Mali oraz eksperci ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i obrony umieszczeni w delegaturach Unii w Burkinie Faso, Czadzie, Mali, Mauretanii i Nigrze. RACC stopniowo przeniesie personel z Bamako do Nawakszut, zgodnie z ust. 7, uwzględniając sytuację w zakresie bezpieczeństwa.
3.  13
 RACC realizuje w ścisłej współpracy z istniejącymi misjami w dziedzinie WPBiO w Sahelu następujące cele:
a)
usprawnianie współpracy i koordynacji między strukturami i krajami Grupy Pięciu na rzecz Sahelu w celu zacieśnienia współpracy regionalnej i zwiększenia zdolności operacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, zgodnie z prawem międzynarodowym, prawami człowieka i unijnym strategicznym podejściem w sprawie kobiet, pokoju i bezpieczeństwa, przedstawionym przez Radę w jej konkluzjach z dnia 10 grudnia 2018 r.;
b)
przygotowywanie i wspieranie regionalizacji działań w dziedzinie WPZiB w celu wzmocnienia krajowych zdolności krajów Grupy Pięciu na rzecz Sahelu;
c)
ułatwianie i wspieranie organizowania procesu gromadzenia informacji i wymiany informacji ze wszystkimi partnerami Grupy Pięciu na rzecz Sahelu w celu wspierania delegatur Unii w krajach tej grupy oraz sekretariatu partnerstwa na rzecz stabilności i bezpieczeństwa w Sahelu (P3S).
4. 
Eksperci ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i obrony gromadzą informacje dotyczące kwestii bezpieczeństwa i obrony w krajach ich przyjmujących. Przekazują oni te informacje i, w stosownych przypadkach, przedstawiają zalecenia szefowi RACC. Informują oni należycie szefa delegatury Unii w kraju, w którym zostali umieszczeni.
5. 
Dowódca operacji cywilnej sprawuje dowództwo i kontrolę nad RACC na poziomie strategicznym, pod kontrolą polityczną i kierownictwem strategicznym KPiB oraz ogólnym nadzorem WP. W drodze odstępstwa od art. 6 ust. 1 szef RACC odpowiada bezpośrednio przed dowódcą operacji cywilnej i prowadzi działania zgodnie z udzielanymi przez niego poleceniami. Szef RACC wydaje polecenia całemu personelowi RACC.
6. 
Szef misji sprawuje nadzór nad personelem RACC zgodnie z art. 6 ust. 2-4 oraz art. 11, bez uszczerbku dla ust. 7 niniejszego artykułu.
7. 
Misja EUCAP Sahel Mali zawiera z delegaturami Unii w Burkinie Faso, Czadzie, Mali, Mauretanii i Nigrze niezbędne porozumienia administracyjne dotyczące wsparcia udzielanego personelowi misji.

Te porozumienia administracyjne w szczególności:

a)
zapewniają członkom personelu misji EUCAP Sahel Mali, w szczególności RACC, wsparcie logistyczne i wsparcie w zakresie bezpieczeństwa niezbędne do wykonywania ich zadań;
b)
zawierają postanowienia, zgodnie z którymi szefowie delegatur sprawują w odpowiednich delegaturach Unii nadzór nad członkami personelu misji EUCAP Sahel Mali, w szczególności RACC, w szczególności w celu wypełniania spoczywającego na nich obowiązku dochowania należytej staranności, zapewniając spełnianie mających zastosowanie wymogów bezpieczeństwa i przyczyniając się do wykonywania kontroli dyscyplinarnej, i są należycie informowani przez ten personel o jego działalności;
c)
zawierają postanowienia, zgodnie z którymi szefowie delegatur zapewniają członkom personelu misji EUCAP Sahel Mali, w szczególności RACC, jeżeli zostali oni umieszczeni na terenie delegatury Unii, te same przywileje i immunitety, które przysługują personelowi tej delegatury Unii.
Artykuł  15

Komórka ds. projektów

1. 
W skład EUCAP Sahel Mali wchodzi komórka ds. projektów, określająca i realizująca projekty. W stosownych przypadkach EUCAP Sahel Mali koordynuje i usprawnia realizację projektów wdrażanych przez państwa członkowskie i państwa trzecie w ramach ich obowiązków oraz doradza na ich temat, w obszarach związanych z EUCAP Sahel Mali i w ramach wspierania jej celów.
2. 
Z zastrzeżeniem ust. 3 EUCAP Sahel Mali jest uprawniona do korzystania z wkładów finansowych państw członkowskich lub państw trzecich w celu wdrażania określonych projektów, które w spójny sposób uzupełniają inne działania EUCAP Sahel Mali, w następujących dwóch przypadkach:
-
projekt został uwzględniony w ocenie skutków finansowych odnoszącej się do niniejszej decyzji, lub
-
projekt został włączony w trakcie obowiązywania mandatu misji za pomocą zmiany tej oceny skutków finansowych na wniosek szefa misji.

EUCAP Sahel Mali zawiera z tymi państwami porozumienie, które w szczególności obejmuje konkretne zasady postępowania z wszelkiego rodzaju skargami stron trzecich w zakresie szkód zaistniałych z powodu działań lub zaniechania działań ze strony szefa misji w związku z korzystaniem ze środków finansowych udostępnionych mu przez te państwa.

W żadnym razie Unia ani WP nie ponoszą odpowiedzialności wobec państw członkowskich wnoszących wkład za działania lub zaniechanie działań ze strony szefa misji w związku z korzystaniem ze środków finansowych z tych państw.

3. 
KPiB zatwierdza przyjęcie wkładu finansowego państw trzecich na rzecz komórki ds. projektów.
Artykuł  16

Spójność unijnej reakcji oraz koordynacja

1. 
WP zapewnia, aby wdrożenie niniejszej decyzji było spójne z ogółem działań zewnętrznych Unii, w tym z unijnymi programami rozwojowymi.
2. 
Bez uszczerbku dla struktury dowodzenia, szef misji ściśle koordynuje swoje działania z delegaturą Unii w Mali, aby zapewnić spójność działań prowadzonych przez Unię w tym państwie. Nie naruszając struktury dowodzenia, szef delegatury w Bamako w ścisłej koordynacji ze Specjalnym Przedstawicielem Unii Europejskiej w regionie Sahelu (SPUE w regionie Sahelu) udziela szefowi misji EUCAP Sahel Mali wytycznych politycznych na szczeblu lokalnym. W miarę potrzeb szef misji EUCAP Sahel Mali, szef delegatury w Bamako i SPUE w regionie Sahelu konsultują się ze sobą.
3. 
Szef misji EUCAP Sahel Mali, dowódca misji EUTM Mali, szef misji EUCAP Sahel Niger i szef misji EUBAM Libya współpracują ze sobą.
4. 
Ponadto EUCAP Sahel Mali koordynuje i dostosowuje swoje działania w dziedzinie bezpieczeństwa z MINUSMA i innymi partnerami międzynarodowymi.
Artykuł  17

Udostępnianie informacji

1. 
WP jest upoważniony do udostępniania państwom trzecim, które przyłączą się do niniejszej decyzji, w razie konieczności oraz stosownie do potrzeb misji EUCAP Sahel Mali, informacji niejawnych UE powstałych do celów EUCAP Sahel Mali, objętych klauzulą tajności do poziomu "RESTREINT UE/EU RESTRICTED", zgodnie z decyzją 2013/488/UE.
1a.  14
WP jest upoważniony do udostępniania unijnym agencjom ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, w szczególności Frontexowi i Europolowi, informacji i dokumentów niejawnych UE, w tym dokumentów powstałych do celów EUCAP Sahel Mali objętych odpowiednią dla każdego z nich klauzulą tajności, zgodnie z decyzją 2013/488/UE. W tym celu dokonuje się uzgodnień technicznych.
2. 
W przypadku szczególnej i natychmiastowej potrzeby operacyjnej WP jest również upoważniony do udostępnienia państwu przyjmującemu wszelkich informacji niejawnych UE powstałych do celów EUCAP Sahel Mali, objętych klauzulą tajności do poziomu "RESTREINT UE/EU RESTRICTED", zgodnie z decyzją 2013/488/UE. W tym celu WP oraz właściwe organy państwa przyjmującego dokonują niezbędnych uzgodnień.
3. 
WP jest upoważniony do udostępnienia państwom trzecim, które przyłączyły się do niniejszej decyzji, wszelkich dokumentów jawnych Unii związanych z treścią obrad Rady dotyczących EUCAP Sahel Mali i objętych tajemnicą służbową na podstawie art. 6 ust. 1 regulaminu wewnętrznego Rady 15 .
4.  16
 WP może delegować takie uprawnienia, a także uprawnienie do dokonania uzgodnień, o których mowa w niniejszym artykule, na urzędników ESDZ, cywilnego dowódcę operacji lub szefa misji zgodnie z załącznikiem VI część VII do decyzji 2013/488/UE.
Artykuł  18  17

Wejście w życie i okres obowiązywania

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 stycznia 2025 r.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 15 kwietnia 2014 r.
W imieniu Rady
C. ASHTON
Przewodniczący
1 Decyzja Rady 2012/392/WPZiB z dnia 16 lipca 2012 r. w sprawie misji Unii Europejskiej w dziedzinie WPBiO w Nigrze (EUCAP Sahel Niger) (Dz.U. L 187z 17.7.2012, s. 48).
2 Decyzja Rady 2013/87/WPZiB z dnia 18 lutego 2013 r. w sprawie rozpoczęcia misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia malijskich sił zbrojnych (EUTM Mali) (Dz.U. L 46z 19.2.2013, s. 27).
3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2017/50 z dnia 11 stycznia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.7.18) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 stycznia 2017 r.
4 Art. 2 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2021/14 z dnia 7 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.5.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2021 r.
5 Art. 2 ust. 2 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 1 lit. a decyzji nr 2023/96 z dnia 10 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.8.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 stycznia 2023 r.
6 Art. 2 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b decyzji nr 2023/96 z dnia 10 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.8.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 stycznia 2023 r.
7 Art. 2 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji rady nr (WPZiB) 2019/762 z dnia 13 maja 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.125.18) zmieniającego nin. decyzję rady z dniem 13 maja 2019 r.
8 Art. 2 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji rady nr (WPZiB) 2019/762 z dnia 13 maja 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.125.18) zmieniającego nin. decyzję rady z dniem 13 maja 2019 r.
9 Decyzja Rady 2013/488/UE z dnia 23 września 2013 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 274 z 15.10.2013, s. 1).
10 Art. 14 ust. 1:

- zmieniony przez art. 3 decyzji nr (WPZiB) 2015/76 z dnia 19 stycznia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.13.5) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2015 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2016/50 z dnia 18 stycznia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.12.48) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2016 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (WPZiB) 2016/890 z dnia 6 czerwca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.149.6) zmieniającej nin. decyzję z dniem 6 czerwca 2016 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2017/50 z dnia 11 stycznia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.7.18) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 stycznia 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji rady nr (WPZiB) 2017/2264 z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.324.52) zmieniającego nin. decyzję rady z dniem 7 grudnia 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2018/2008 z dnia 17 grudnia 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.322.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2019/312 z dnia 21 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.51.29) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 marca 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2019/762 z dnia 13 maja 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.125.18) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 maja 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (WPZiB) 2020/652 z dnia 14 maja 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.153.5) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 maja 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2021/14 z dnia 7 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.5.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2023/96 z dnia 10 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.8.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 stycznia 2023 r.

11 Art. 14 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2016/50 z dnia 18 stycznia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.12.48) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2016 r.
12 Art. 14a:

- dodany przez art. 1 decyzji nr (WPZiB) 2017/1102 z dnia 20 czerwca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.158.44) zmieniającej nin. decyzję z dniem 20 czerwca 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr (WPZiB) 2019/762 z dnia 13 maja 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.125.18) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 maja 2019 r.

13 Art. 14a ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr (WPZiB) 2021/14 z dnia 7 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.5.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2021 r.
14 Art. 17 ust. 1a:

- dodany przez art. 1 pkt 3 lit. a decyzji nr (WPZiB) 2017/50 z dnia 11 stycznia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.7.18) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 stycznia 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2023/96 z dnia 10 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.8.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 stycznia 2023 r.

15 Decyzja Rady 2009/937/UE z dnia 1 grudnia 2009 r. dotycząca przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady (Dz.U. L 325 z 11.12.2009, s. 35).
16 Art. 17 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b decyzji nr (WPZiB) 2017/50 z dnia 11 stycznia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.7.18) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 stycznia 2017 r.
17 Art. 18:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr (WPZiB) 2017/50 z dnia 11 stycznia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.7.18) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 stycznia 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2018/2008 z dnia 17 grudnia 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.322.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2019/312 z dnia 21 lutego 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.51.29) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 marca 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr (WPZiB) 2021/14 z dnia 7 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.5.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 stycznia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2023/96 z dnia 10 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.8.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 stycznia 2023 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.