Rozporządzenie 501/2004 w sprawie kwartalnych rachunków finansowych instytucji rządowych i samorządowych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.81.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2013 r.

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 501/2004 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 10 marca 2004 r.
w sprawie kwartalnych rachunków finansowych instytucji rządowych i samorządowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(1),

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie(3) zawiera ramy odniesienia dla wspólnych standardów, definicji, klasyfikacji oraz zasad rachunkowych stosowanych przy tworzeniu rachunków Państw Członkowskich, wymaganych w statystyce Wspólnoty oraz dla uzyskiwania wyników porównywalnych między Państwami Członkowskimi.

(2) Sprawozdanie Komitetu Walutowego na temat wymogów informacyjnych, zatwierdzone przez Radę ECOFIN dnia 18 stycznia 1999 r., podkreśliło, że dla właściwego funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej oraz jednolitego rynku, efektywny nadzór i koordynacja polityki gospodarczej mają zasadnicze znaczenie i że wymaga to spójnego systemu statystycznej informacji, dostarczającego politykom koniecznych danych, na których mogliby opierać swoje decyzje. W sprawozdaniu tym stwierdzono również, że należy nadać priorytet krótkoterminowej statystyce finansów publicznych Państw Członkowskich, szczególnie tych, które uczestniczą w Unii Gospodarczej i Walutowej, i że należy zdążać w kierunku opracowywania kwartalnych rachunków finansowych instytucji rządowych i samorządowych, stosując podejście krok po kroku.

(3) Kwartalne narodowe dane dotyczące rachunków finansowych (transakcje i bilansy) dla sektora instytucji rządowych i samorządowych stanowią dużą część wszystkich transakcji finansowych i bilansów finansowych w obszarze euro, a także dostarczają ważnych informacji dla prowadzenia polityki monetarnej. W związku z tym i dla swoich własnych celów Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego przyjęła przepisy i wytyczne, by zabezpieczyć przekazywanie danych o większej częstotliwości niż roczna w zakresie statystyki finansowej i narodowych rachunków finansowych do Europejskiego Banku Centralnego.

(4) Dane sektora odpowiadającego dotyczące rządowych transakcji finansowych i bilansów są potrzebne, by umożliwić spójną analizę finansowania instytucji rządowych i samorządowych i inwestycji finansowych w podziale na odpowiadający sektor i środki finansowe.

(5) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 264/2000 z dnia 3 lutego 2000 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2223/96 w zakresie krótkoterminowych statystyk finansów publicznych(4) i rozporządzenie (WE) nr 1221/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie kwartalnych niefinansowych sprawozdań administracji publicznej(5) określają niefinansowe kwartalne dane dla instytucji rządowych i samorządowych, które mają być przesyłane do Komisji (Eurostatu) przez Państwa Członkowskie.

(6) Artykuły 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 2223/96 ustalają warunki, na których Komisja może przyjąć poprawki do metodologii Europejskiego Systemu Rachunków w celu wyjaśnienia i ulepszenia ich zawartości. Opracowanie kwartalnych rachunków finansowych instytucji rządowych i samorządowych wymaga dodatkowych środków w Państwach Członkowskich i nie może z tego względu być przedmiotem decyzji Komisji, ale powinno raczej być objęte określonym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady.

(7) Komitet ds. Programów Statystycznych, ustanowiony na mocy decyzji Rady 89/382/EWG, Euratom(6) i Komitet ds. Statystki, Statystki Finansowej i Bilansu Płatniczego (CMFB), ustanowiony na mocy decyzji Rady 91/115/EWG(7), zadeklarowały swoje poparcie dla projektu niniejszego rozporządzenia,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszego rozporządzenia jest - przy zastosowaniu podejścia krok po kroku - wyliczenie i zdefiniowanie głównych cech kategorii danych Europejskiego systemu rachunków (ESA 95) dotyczących transakcji finansowych i finansowych aktywów i pasywów sektora instytucji rządowych i samorządowych i każdego z podsektorów w ramach instytucji rządowych i samorządowych i które mają być przekazywane kwartalnie do Komisji (Eurostatu).

Artykuł  2

Opracowywanie danych kwartalnych: źródła i metody

1.
W celu otrzymania wysokiej jakości statystyki dane kwartalne dla transakcji finansowych i dla finansowych aktywów i pasywów są oparte w jak najwyższym stopniu na informacji bezpośrednio dostępnej w instytucjach rządowych i samorządowych. Jednakże kwartalne dane na temat akcji nienotowanych na giełdzie (AF.512) i pozostałych udziałów kapitałowych (AF.513), jak zdefiniowano i skodyfikowano w ESA 95, i będących w posiadaniu instytucji rządowych i samorządowych, mogą zostać oszacowane przez interpolację i ekstrapolację odpowiednich danych rocznych.
2.
Opracowywanie kwartalnych danych dla transakcji finansowych i finansowych aktywów i pasywów są zgodne z zasadami ESA 95, szczególnie odnośnie do klasyfikacji sektorowej jednostek instytucjonalnych, zasad konsolidacji, klasyfikacji transakcji finansowych i finansowych aktywów i pasywów, czasu rejestracji i reguł wyceny.
3.
Kwartalne dane i odpowiednie dane roczne, przekazywane do Komisji zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2223/96, są wzajemnie spójne.
4.
Kwartalne dane dotyczące finansowych aktywów i pasywów są pozostającymi kwotami finansowych aktywów i pasywów na koniec każdego kwartału.
Artykuł  3

Przekazywanie danych kwartalnych dotyczących transakcji finansowych oraz finansowych aktywów i pasywów

1.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) dane kwartalne na temat transakcji finansowych (F.) i finansowych aktywów i pasywów (AF.) dla następującej listy instrumentów finansowych, jak zdefiniowano i skodyfikowano w ESA 95:
a)
złoto monetarne i specjalne prawa ciągnienia (SDR) (F.1 i AF.1);
b)
gotówka i depozyty (F.2 i AF.2);
c)
krótkoterminowe papiery wartościowe inne niż akcje, poza instrumentami pochodnymi (F.331 i AF.331);
d)
długoterminowe papiery wartościowe inne niż akcje, poza instrumentami pochodnymi (F.332 i AF.332);
e)
instrumenty pochodne (F.34 i AF.34);
f)
krótkoterminowe pożyczki (F.41 i AF.41);
g)
długoterminowe pożyczki (F.42 i AF.42);
h)
akcje i inne udziały kapitałowe (F.5 i AF.5);
i)
udziały netto gospodarstw domowych w rezerwach ubezpieczeń na życie i w rezerwach funduszy emerytalnych (F.61 i AF.61);
j)
przedpłaty składek ubezpieczeniowych i rezerwy na nieuregulowane roszczenia (F.62 i AF.62);
k)
pozostałe kwoty do otrzymania/zapłacenia (F.7 i AF.7).
2.
Państwa Członkowskie przesyłają również Komisji (Eurostatowi) kwartalne dane dla podsektora instytucji rządowych na szczeblu centralnym (S.1311), jak podano w art. 4, w sposób następujący:
a)
akcje notowane na giełdzie (F.511 i AF.511), odnośnie do transakcji aktywami finansowymi i aktywów finansowych;
b)
gotówka (F.21 i AF.21), odnośnie do transakcji pasywami i pasywów.
Artykuł  4

Zakres sektora instytucji rządowych i samorządowych i podsektorów

Państwa Członkowskie przesyłają kwartalne dane dla sektora instytucji rządowych i samorządowych i jego podsektorów zgodnie z definicją i kodyfikacją w ESA 95, jako instytucje rządowe i samorządowe (S.13), obejmując:

instytucje rządowe na szczeblu centralnym (S.1311),
instytucje rządowe i samorządowe na szczeblu regionalnym (S.1312),
instytucje samorządowe na szczeblu lokalnym (S.1313),
fundusze ubezpieczeń społecznych (S.1314).
Artykuł  5

Rodzaj przekazywanych danych kwartalnych

1.
Kwartalne dane, o których mowa w art. 3, są przesyłane w skonsolidowanej postaci dla podsektorów instytucji rządowych i samorządowych, jak podano w art. 4.
2.
Kwartalne dane, o których mowa w art. 3, są przesyłane zarówno w postaci skonsolidowanej, jak i nieskonsolidowanej, dla sektora instytucji rządowych i samorządowych (S.13), jak podano w art. 4.
3.
Kwartalne dane w podziale na sektor odpowiadający są dostarczane dla podsektorów administracji instytucji rządowych na szczeblu centralnym (S.1311) i funduszy ubezpieczeń społecznych (S.1314), jak podano w art. 4 i opisano w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  6

Harmonogram przekazywania danych kwartalnych

1.
Kwartalne dane, o których mowa w art. 3, 4 i 5, są przesyłane Komisji (Eurostatowi) najpóźniej trzy miesiące po końcu kwartału, którego dotyczą.
2.
Wszelkie rewizje danych kwartalnych dla poprzednich kwartałów są przesyłane w tym samym czasie.
3.
Pierwsze przesłanie danych kwartalnych, o których mowa w art. 3, z wyjątkiem pozostałych kwot do otrzymania/zapłacenia (F.7 i AF.7), 4 i 5 odbywa się zgodnie z następującym harmonogramem:
a)
dla podsektora instytucji rządowych na szczeblu centralnym (S.1311) i dla podsektora funduszy ubezpieczeń społecznych (S.1314), nie później niż dnia 30 czerwca 2004 r.; Komisja może dopuścić uchylenie tego terminu, nieprzekraczające 18 miesięcy, dla początkowej daty przesłania danych w podziale na sektor odpowiadający i niektórych danych dotyczących transakcji finansowych i finansowych aktywów i pasywów, o ile narodowe systemy statystyczne wymagać będą zasadniczego dostosowania;
b)
dla podsektorów instytucji rządowych i samorządowych na szczeblu regionalnym (S.1312) i instytucji samorządowych na szczeblu lokalnym (S.1313):
i)
nie później niż dnia 30 czerwca 2004 r. dla transakcji w pasywach i pasywów, jak wyszczególniono w art. 3 ust. 1; Komisja może dopuścić uchylenie terminu, nieprzekraczające 18 miesięcy, dla początkowej daty przesłania danych, o ile narodowe systemy statystyczne wymagać będą zasadniczego dostosowania;
ii)
nie później niż dnia 30 czerwca 2005 r. dla transakcji w finansowych aktywach i aktywów, jak wyszczególniono w art. 3 ust. 1; Komisja może dopuścić uchylenie terminu, nieprzekraczające 6 miesięcy, dla początkowej daty przesłania danych, o ile narodowe systemy statystyczne wymagać będą zasadniczego dostosowania;
c)
dla sektora instytucji rządowych i samorządowych (S.13), nie później niż dnia 30 czerwca 2005 r.; Komisja może dopuścić uchylenie terminu, nieprzekraczające 6 miesięcy, dla początkowej daty przesłania danych, o ile narodowe systemy statystyczne wymagać będą zasadniczego dostosowania.
4.
Pierwsze przesłanie do Komisji (Eurostatu) danych kwartalnych dla pozostałych kwot do otrzymania/zapłacenia (F.7 i AF.7) i dla sektora instytucji rządowych i samorządowych (S.13) i jego podsektorów, jak ujęto w art. 4, nastąpi nie później niż dnia 30 czerwca 2005 r. Komisja może dopuścić uchylenie terminu, nieprzekraczające 6 miesięcy, dla początkowej daty przesłania danych, o ile narodowe systemy statystyczne wymagać będą zasadniczego dostosowania.
5. 1
W przypadku Republiki Chorwacji pierwsze przesłanie danych kwartalnych, o których mowa w art. 3, 4 i 5, odnosi się do danych za okres rozpoczynający się w pierwszym kwartale 2012 r. Republika Chorwacji dostarczy te dane nie później niż do końca pierwszego kwartału następującego po dniu przystąpienia.
Artykuł  7

Przepisy odnoszące się do przeszłych danych

1. 2
Kwartalne dane, o których mowa w art. 6, obejmują dane z przeszłości dla finansowych transakcji od pierwszego kwartału 1999 r., a bilansy finansowe od czwartego kwartału 1998 r., zgodnie z harmonogramem określonym w art. 6 ust. 3 i ust. 4 pierwszego przesłania danych.

Republika Chorwacji przekazuje Komisji (Eurostatowi) dane z przeszłości dotyczące wszystkich kwartalnych zmiennych i pozycji, o których mowa w art. 6, na lata 2002-2011 nie później niż do końca grudnia 2015 r.

2.
Jeśli to konieczne, dane z przeszłości mogą opierać się na "najlepszych szacunkach", przygotowanych z zastosowaniem w szczególności przepisów art. 2 ust. 2 i ust. 3.
Artykuł  8

Wdrożenie

1.
Państwa Członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) opis źródeł i metod wykorzystanych w opracowywaniu danych kwartalnych, o których mowa w art. 3 (opis początkowy), od momentu kiedy zaczną przesyłać dane kwartalne zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w art. 6 ust. 3 i 4.
2.
Państwa Członkowskie informują Komisję (Eurostat) o wszelkich zmianach tego początkowego opisu, kiedy udostępniają dane zrewidowane.
3.
Komisja (Eurostat) informuje Komitet ds. Programu Statystycznego (SPC) i Komitet Statystyki Walutowej, Finansowej i Bilansu Płatniczego (CMFB) odnośnie do źródeł i metod zastosowanych przez każde Państwo Członkowskie.
Artykuł  9

Sprawozdanie

Na podstawie przesłanych danych, o których mowa w art. 3, 4 i 5, i po konsultacji z SPC i CMFB, Komisja, najpóźniej do dnia 31 grudnia 2005 r., przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie zawierające ocenę wiarygodności kwartalnych danych dostarczonych przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  10

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 10 marca 2004 r.

W imieniu Parlamentu EuropejskiegoW imieniu Rady
P. COXD. ROCHE
PrzewodniczącyPrzewodniczący
______

(1) Dz.U. C 165 z 16.7.2003, str. 6.

(2) Opinia z dnia 21 października 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym), wspólne stanowisko Rady z dnia 22 grudnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) i stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lutego 2004 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 310 z 30.11.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1267/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 180 z 18.7.2003, str. 1).

(4) Dz.U. L 29 z 4.2.2000, str. 4.

(5) Dz.U. L 179 z 9.7.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

(7) Dz.U. L 59 z 6.3.1991, str. 19. Decyzja zmieniona decyzją 96/174/WE (Dz.U. L 51 z 1.3.1996, str. 48).

ZAŁĄCZNIK  

PODZIAL NA SEKTOR ODPOWIADAJĄCY(1)

Instytucje rządowe na szczeblu centralnym (S.1311) i fundusze ubezpieczeń społecznych (S.1314): transakcje finansowe i finansowe bilanse(2)

grafika

______

(1) Obramowane komórki wskazują na wymaganą sprawozdawczość.

(2) Kody, wzięte z ESA 95, wskazują: S: sektory/podsektory; F: transakcje finansowe; oraz AF: pozycje finansowe bilansu.

1 Art. 6 ust. 5 dodany przez art. 1 ust. 1 lit. i) rozporządzenia Rady nr 517/2013 z dnia 13 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2013 r.
2 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 ust. 1 lit. i) rozporządzenia Rady nr 517/2013 z dnia 13 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2013 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.