Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/05/08 - Specjalne działania w ramach współpracy kulturalnej z krajami trzecimi i w tych krajach.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.71.2

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 marca 2008 r.

KULTURA (2007-2013)

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/05/08

Specjalne działania w ramach współpracy kulturalnej z krajami trzecimi i w tych krajach

(2008/C 71/02)

(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2008 r.)

1. Podstawa prawna

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków opiera się na decyzji nr 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającej program w dziedzinie kultury w okresie od 2007 do 2013 roku(1) (zwany dalej "Programem").

2. Cele i opis

Program jest realizowany w ramach stałego dążenia Unii Europejskiej do rozwoju wspólnej dla Europejczyków przestrzeni kulturalnej i jest oparty na wspólnym dziedzictwie kulturowym, poprzez rozwój współpracy kulturalnej między twórcami, uczestnikami życia kulturalnego oraz instytucjami kulturalnymi państw uczestniczących w Programie, w celu promowania wyłaniania się obywatelstwa europejskiego.

Program przewiduje interwencję Wspólnoty w przypadku "działań specjalnych" i na tej podstawie istnieje możliwość wsparcia współpracy z krajami trzecimi i międzynarodowymi organizacjami.

W szczególności Program może obejmować współpracę z krajami trzecimi, które zawarły ze Wspólnotą układy o stowarzyszeniu lub porozumienia o współpracy, pod warunkiem że porozumienia takie zawierają klauzulę dotyczącą kultury oraz z zastrzeżeniem ustanowienia dodatkowych środków i szczególnych procedur.

3. Cel zaproszenia do składania wniosków

W kontekście realizacji celów Programu niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma służyć wsparciu projektów współpracy kulturalnej ukierunkowanych na wymianę kulturową między państwami uczestniczącymi w Programie i wybranym państwem trzecim-Brazylią.

Projekty współpracy obejmą okres 2 lat (2008-2010) i będą dotyczyć współpracy kulturalnej z organizacjami wybranego państwa trzeciego i/lub działań kulturalnych prowadzonych w Brazylii.

Za realizację niniejszego zaproszenia do składania wniosków odpowiada Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (dalej zwana "Agencją Wykonawczą").

4. Dostępny budżet i czas trwania projektu

Łączny budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków wynosi 1 mln EUR.

Współfinansowanie ze strony Wspólnoty nie może przekroczyć 50 % kwalifikowanych kosztów każdego projektu (maksymalny pułap dla jednego projektu wynosi 200.000 EUR).

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 24 miesiące.

5. Kryteria kwalifikacji i kryteria wyboru

Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą być kulturalną organizacją publiczną lub prywatną, posiadającą status prawny, której główna działalność dotyczy sfery kultury i która może wykazać, że posiada co najmniej 2 lata doświadczenia w zakresie planowania projektów z dziedziny kultury i zarządzania nimi na poziomie międzynarodowym, zwłaszcza w Brazylii. Organizacje te muszą być zaangażowane zarówno w fazę projektowania, jak i wdrażania projektu oraz zobowiązane są wnieść rzeczywisty i znaczny wkład finansowy do budżetu projektu. Muszą one zapewnić co najmniej 50 % łącznego budżetu projektu.

Zarejestrowana siedziba tych organizacji musi znajdować się w jednym z krajów uczestniczących w Programie(2). Organizacje muszą także posiadać zdolność finansową i operacyjną do realizacji projektów współpracy.

Kwalifikujące się projekty będą odpowiadały dwuletnim projektom współpracy kulturalnej co najmniej trzech (3) organizatorów działalności kulturalnej z trzech (3) różnych kwalifikujących się krajów. W kwalifikujący się projekt musi być zaangażowany co najmniej jeden partner stowarzyszony z Brazylii. Współpraca musi zostać przypieczętowana podpisaniem deklaracji między europejskimi organizatorami działalności kulturalnej a partnerem lub partnerami stowarzyszonymi w Brazylii. Co najmniej 50 % działań w ramach projektów współpracy kulturalnej musi być realizowane na terytorium danego kraju trzeciego (Brazylii). Pierwszeństwo może być przyznawane projektom realizowanym z partnerami stowarzyszonymi, którzy mają zarejestrowane siedziby w Brazylii.

6. Kryteria oceny wniosku

Przyznanie dotacji nie zależy wyłącznie od analizy kryteriów kwalifikowalności, wykluczenia i wyboru. Podstawą podjęcia decyzji będą kryteria oceny wniosku.

Kryteria oceny wniosku przedstawiają się w ogólnym zarysie następująco:

1) stopień, w jakim projekt może generować rzeczywistą europejską wartość dodaną;

2) stopień, w jakim projekt może przybrać rzeczywisty wymiar współpracy międzynarodowej;

3) jakości partnerstwa między europejskimi organizatorami działalności kulturalnej a partnerem lub partnerami stowarzyszonymi w wybranym państwie trzecim;

4) stopień, w jakim projekt może wykazywać odpowiedni poziom innowacyjności i kreatywności;

5) stopień, w jakim działania mogą wywierać trwały wpływ;

6) stopień, w jakim wyniki proponowanych działań będą odpowiednio podawane do wiadomości i promowane - rozpoznawalność.

7. Termin składania wniosków 1 czerwca 2008 r.

8. Informacje uzupełniające

Specyfikacje uzupełniające zaproszenie do składania wniosków EACEA/05/08 stanowią jego integralną część. Wnioski aplikacyjne muszą spełniać wymogi podane w specyfikacjach i muszą być składane na specjalnie przeznaczonych do tego formularzach.

Specyfikacje, dokumentacja zgłoszeniowa oraz wszystkie odpowiednie formularze są dostępne w witrynie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego: http://eacea.ec.europa.eu

______

(1) Dz.U. L 372 z 27.12.2006, str. 1.

(2) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej; kraje EOG (Islandia, Lich-tenstein, Norwegia); kraje kandydujące (Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii oraz Turcja); Serbia.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.