Decyzja 2005/338/WE ustanawiająca kryteria ekologiczne dla przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego usługom kempingowym

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2005.108.67

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 2008 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 14 kwietnia 2005 r.
ustanawiająca kryteria ekologiczne dla przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego usługom kempingowym

(notyfikowana jako dokument nr C(2005) 1242)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/338/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 kwietnia 2005 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), w szczególności jego art. 6 ust. 1 akapit drugi,

po konsultacji z Komitetem Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1980/2000 wspólnotowe oznakowanie ekologiczne może być przyznawane produktom posiadającym cechy, które pozwalają im w znaczącym stopniu przyczyniać się do poprawy kluczowych aspektów ochrony środowiska.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1980/2000 stanowi, że dla poszczególnych grup produktów należy ustalić określone kryteria oznakowania ekologicznego opracowane na podstawie kryteriów sporządzonych przez Komitet Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego.

(3) W przypadku usług kempingowych kryteria ekologiczne powinny być podzielone na kryteria, z których każde musi być spełnione, oraz kryteria, spośród których musi być spełniona ustalona ich część.

(4) Kryteria ekologiczne, jak również związane z nimi wymagania dotyczące oceny i weryfikacji, powinny być ważne przez okres trzech lat.

(5) Odnośnie do opłat związanych ze składaniem wniosków o oznakowanie ekologiczne i z jego używaniem przez mikroprzedsiębiorstwa określone w zaleceniu Komisji 96/280/WE z dnia 3 kwietnia 1996 r. dotyczącym definicji małych i średnich przedsiębiorstw(2), aby wziąć pod uwagę ograniczone środki mikroprzedsiębiorstw oraz ich szczególne znaczenie w obrębie tej grupy produktów, stosowne jest zapewnienie dodatkowych obniżek oprócz przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1980/2000 oraz art. 5 decyzji Komisji 2000/728/WE z dnia 10 listopada 2000 r. ustanawiającej opłaty zgłoszeniowe i roczne wspólnotowego oznakowania ekologicznego(3).

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Grupa produktów "usługa kempingowa" obejmuje, jako główną usługę świadczoną za opłatą, udostępnianie na określonym terenie wyposażonych stanowisk dla ruchomych obiektów mieszkalnych.

Obejmuje ona również inne obiekty mieszkalne nadające się do zapewnienia schronienia oraz miejsca ogólnodostępne dla usług zbiorowych, jeśli są one świadczone na określonym terenie.

"Usługa kempingowa" świadczona na wyżej określonym terenie może również obejmować świadczenie usług żywieniowych i rekreacyjnych przez właściciela lub zarządcę kempingu.

Artykuł  2

Aby uzyskać wspólnotowe oznakowanie ekologiczne zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1980/2000, usługa kempingowa musi zaliczać się do grupy produktów "usługa kempingowa" i musi spełniać każde spośród kryteriów przedstawionych w sekcji A Załącznika do niniejszej decyzji.

Ponadto usługa kempingowa musi spełniać dostateczną ilość kryteriów przedstawionych w sekcji B Załącznika, z których do każdego przypisana jest pewna liczba punktów. Usługa kempingowa musi uzyskać co najmniej:

a) 16,5 punktu za główną usługę;

b) 20 punktów, jeśli ponadto udostępniane są inne obiekty służące do zakwaterowania nadające się do zapewnienia schronienia gościom.

Łączną uzyskaną punktację powiększa się o dodatkowy punkt za każdą spośród usług żywieniowych i rekreacyjnych, jeśli są świadczone.

Artykuł  3
1.
Na zasadzie odstępstwa od art. 1 ust. 3 decyzji 2000/728/WE w przypadku wniosku o przyznanie oznakowania ekologicznego dla usług kempingowych złożonego przez mikro-przedsiębiorstwo, opłata zgłoszeniowa zostanie obniżona o 75 % bez możliwości innej obniżki.
2.
Na zasadzie odstępstwa od pierwszego zdania art. 2 ust. 5 decyzji 2000/728/WE minimalna roczna opłata przypadająca na mikroprzedsiębiorstwo z tytułu używania oznakowania ekologicznego wynosi 100 EUR.
3.
Roczna wielkość sprzedaży usług kempingowych jest obliczana przez pomnożenie ceny dostawy przez ilość noclegów i zmniejszenie otrzymanego iloczynu o 50 %. Jako cena dostawy przyjmowana będzie średnia opłata dokonana przez gościa kempingu za nocleg wraz ze wszystkimi usługami, które nie pociągają za sobą dodatkowej opłaty. Stosuje się obniżki minimalnej rocznej opłaty przewidzianej w art. 2 decyzji 2000/728/WE.
4.
Do celów niniejszej decyzji mikroprzedsiębiorstwa odpowiadają definicji podanej w zaleceniu 96/280/WE w wersji z dnia 3 kwietnia 1996 r.
Artykuł  4

Do celów administracyjnych, numerem kodowym przydzielonym grupie produktów "usługi kempingowe" jest "26".

Artykuł  5 1

Kryteria ekologiczne dla grupy produktów "usługi kempingowe" oraz wymogi oceny i weryfikacji dotyczące tych kryteriów są ważne do dnia 31 października 2009 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 kwietnia 2005 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.

(2) Dz.U. L 107 z 30.4.1996, str. 4.

(3) Dz.U. L 293 z 22.11.2000, str. 18. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2003/393/WE (Dz.U. L 135 z 3.6.2003, str. 31).

ZAŁĄCZNIK

ZASADY RAMOWE

Cele kryteriów

Celem kryteriów jest ograniczenie głównych aspektów oddziaływania na środowisko wynikających z trzech faz cyklu trwania usługi (zakupy, świadczenie usługi, odpady). W szczególności mają one na celu:

- ograniczenie zużycia energii,

- ograniczenie zużycia wody,

- ograniczenie wytwarzania odpadów,

- sprzyjanie używaniu odnawialnych źródeł oraz substancji, które są mniej niebezpieczne dla środowiska,

- promowanie komunikacji i kształcenia w zakresie ochrony środowiska.

Specyfikacje

- Ruchomymi obiektami mieszkalnymi wymienionymi w art. 1 są obiekty takie, jak namioty, przyczepy turystyczne, przyczepy kempingowe i samochody osobowe z częścią mieszkalną. Obiektami mieszkalnymi nadającymi się do zapewnienia gościom schronienia są takie obiekty, jak bungalowy, wynajmowane ruchome kwatery oraz mieszkania. Miejsce ogólnodostępne dla usług zbiorowych to miejsca do mycia i gotowania, supermarkety i punkty informacyjne.

Wymagania dotyczące oceny i weryfikacji

Określone wymagania dotyczące oceny i weryfikacji są podane tuż pod każdym kryterium przedstawionym w sekcjach A i B.

W stosownych przypadkach mogą być użyte metody badań i normy inne niż podane dla poszczególnych kryteriów, jeżeli są one zaakceptowane jako równoważne przez właściwy organ oceniający wniosek.

Gdy wymagane jest, aby zgłaszający dostarczył oświadczenia, dokumentację, analizy, raporty z badań lub inne dowody mające wykazać spełnienie kryteriów, to rozumiane jest, że mogą one pochodzić, odpowiednio, od zgłaszającego i/lub jego dostawców i/lub ich dostawców itp.

W stosownym przypadku właściwe organy mogą wymagać potwierdzającej dokumentacji i mogą przeprowadzić niezależne weryfikacje.

Właściwe organy mogą przeprowadzić kontrole na miejscu.

Zaleca się, aby podczas oceniania wniosków i kontrolowania spełnienia kryteriów właściwe organy wzięły pod uwagę wdrożenie uznanych programów zarządzania środowiskiem, takich jak EMAS lub ISO 14001.

(Uwaga: nie jest wymagane wdrożenie takich programów zarządzania).

SEKCJA  A

Kryteria wymienione w art. 2 akapit pierwszy

ENERGIA

1. Elektryczność pochodząca ze źródeł odnawialnych

Co najmniej 22 % elektryczności pochodzi z odnawialnych źródeł energii odpowiadających definicji podanej w dyrektywie 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie promowania elektryczności wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii na wewnętrznym rynku energii elektrycznej(1).

Kryterium to stosuje się jedynie do kempingów, które mają dostęp do rynku oferującego energię wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie od dostawcy energii elektrycznej (lub kontakt z nim) podające charakter odnawialnych źródeł energii, procent dostarczanej elektryczności pochodzącej z odnawialnego źródła oraz określenie maksymalnej wielkości procentowej, która może być dostarczona. Zgodnie z dyrektywą 2001/77/WE odnawialne źródła energii oznaczają odnawialne niekopalne źródła energii (wiatr, energia słoneczna, energia geotermiczna, energia falowa, energia pływu, energia wodna, biomasa, gaz z wysypisk odpadów, gaz z oczyszczalni ścieków oraz biogazy).

2. Węgiel i oleje ciężkie

Jako źródło energii nie są używane oleje ciężkie o zawartości siarki powyżej 0,2 % oraz węgiel.

Kryterium to stosuje się tylko do kempingów, które posiadają niezależny system ogrzewania.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium, podające charakter wykorzystywanych źródeł energii.

3. Elektryczność i ogrzewanie

Co najmniej 22 % elektryczności używanej do ogrzewania obiektów wspólnych, wynajmowanych kwater oraz ciepłej wody sanitarnej pochodzi z odnawialnych źródeł energii odpowiadających definicji podanej w dyrektywie 2001/77/WE.

Kryterium to stosuje się jedynie do kempingów, które posiadają niezależny elektryczny system ogrzewania i mają dostęp do rynku oferującego elektryczność wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium, podające charakter i wielkości źródeł energii wykorzystywanych do ogrzewania, wraz z dokumentacją dotyczącą kotłów (generatorów ciepła), jeśli są używane.

4. Sprawność kotła

Sprawność każdego nowego kotła (generatora ciepła) zakupionego w okresie ważności przyznanego oznakowania ekologicznego wynosi co najmniej 90 %, zmierzona zgodnie z dyrektywą Rady 92/42/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie wymagań dotyczących sprawności nowych kotłów gorącej wody opalanych paliwami ciekłymi lub gazowymi(2) lub zgodnie z właściwymi normami i przepisami dotyczącymi produktu odnoszącymi się do kotłów, które nie są objęte tą dyrektywą.

Kotły gorącej wody opalane paliwami ciekłymi i gazowymi według definicji podanej w dyrektywie 92/42/EWG odpowiadają normom sprawności podanym w dyrektywie.

Sprawność kotłów wyłączonych z dyrektywy 92/42/EWG jest zgodna z instrukcjami producenta oraz z krajowym i miejscowym ustawodawstwem dotyczącym sprawności.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną otrzymaną od służb odpowiedzialnych za sprzedaż i/lub konserwację kotła, podającą sprawność. Dyrektywa 92/42/EWG określa użyteczną sprawność (wyrażoną w %) jako stosunek uzyskanego ciepła przekazanego do wody kotła do iloczynu wartości opałowej netto przy stałym ciśnieniu paliwa i zużycia paliwa wyrażonego jako ilość paliwa na jednostkę czasu.

Artykuł 3 dyrektywy 92/42/EWG wyklucza następujące kotły: kotły gorącej wody, które mogą być opalane różnymi paliwami, w tym paliwami stałymi; urządzenia do natychmiastowego przygotowywania gorącej wody; kotły przeznaczone do opalania paliwami, których własności znacznie różnią się od własności powszechnie sprzedawanych paliw ciekłych i gazowych (przemysłowy gaz odpadowy, biogaz itp.); kuchenki, oraz urządzenia przeznaczone głównie do ogrzewania obiektów, w których są zainstalowane oraz, w ramach funkcji pomocniczej, do dostarczania ciepłej wody centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody sanitarnej.

5. Klimatyzacja

Każdy system klimatyzacyjny zakupiony w okresie ważności oznakowania ekologicznego posiada sprawność energetyczną co najmniej klasy B według określenia podanego w dyrektywie Komisji 2002/31/WE z dnia 22 marca 2002 r. wykonującej dyrektywę Rady 92/75/EWG odnośnie do oznakowania energetycznego klimatyzatorów używanych w gospodarstwach domowych(3).

Uwaga: Kryterium to nie stosuje się do klimatyzatorów będących urządzeniami, które mogą również wykorzystywać inne źródła energii, bądź urządzeniami powietrzno-wodnymi lub wodno-wodnymi, lub też urządzeniami o mocy wyjściowej (mocy chłodzenia) większej od 12 kW.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikacje techniczne otrzymane od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za instalację, sprzedaż i/lub konserwację systemu klimatyzacyjnego.

6. Izolacja okien

Wszystkie okna w ogrzewanych i/lub klimatyzowanych obiektach wspólnych i wynajmowanych kwaterach posiadają należycie wysoki stopień izolacji cieplnej stosownie do miejscowego klimatu oraz zapewniają odpowiedni stopień izolacji akustycznej. (Nie dotyczy to wynajmowanych przyczep turystycznych/kempingowych, gdy nie są one własnością zarządu kempingu).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza własne oświadczenie, jeśli jest ono wystarczające, lub oświadczenie uzyskane od profesjonalnego technika, podające spełnienie tego kryterium.

7. Wyłączanie ogrzewania i klimatyzacji

Jeżeli ogrzewanie i/lub klimatyzacja nie są automatycznie wyłączane po otwarciu okien, powinna istnieć łatwo dostępna informacja przypominająca gościowi o zamknięciu okien, gdy włączone jest ogrzewanie lub klimatyzacja.

Kryterium to stosuje się tylko do kempingów, które posiadają ogrzewanie i/lub klimatyzację.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z tekstem informacji (w stosownym przypadku).

8. Wyłączanie świateł

Jeżeli nie ma automatycznego wyłącznika świateł w wynajmowanej kwaterze, powinna istnieć łatwo dostępna informacja dla gości z prośbą o wyłączenie świateł przy wychodzeniu z lokalu.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z procedurami informacyjnymi.

9. Żarówki energooszczędne

a) W ciągu roku od daty złożenia wniosku 60 % wszystkich żarówek na kempingu powinno posiadać klasę A sprawności energetycznej według określenia podanego w dyrektywie Komisji 98/11/WE z dnia 27 stycznia 1998 r. wykonującej dyrektywę Rady 92/75/EWG odnośnie do oznakowania energetycznego żarówek używanych w gospodarstwach domowych(4). Nie stosuje się to do żarówek, których charakterystyka fizyczna nie pozwala na zastąpienie ich żarówkami energooszczędnymi.

b) W ciągu roku od daty złożenia wniosku co najmniej 80 % żarówek oświetleniowych, które są usytuowane tam, gdzie mogą być włączane na dłużej niż pięć godzin dziennie, powinno posiadać klasę A sprawności energetycznej według określenia podanego w dyrektywie 98/11/WE. Nie stosuje się to do żarówek, których charakterystyka fizyczna nie pozwala na zastąpienie ich żarówkami energooszczędnymi.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu obydwu części tego kryterium wraz z podaniem klasy sprawności energetycznej różnych używanych żarówek.

WODA

10. Źródło wody

Kemping zgłasza spółce wodnej swoją gotowość do przestawienia się na inne źródło wody (np. wodę z sieci zasilającej, wodę powierzchniową), jeżeli badania planu ochrony lokalnych wód wykażą dowody silnego oddziaływania na środowisko wynikającego z korzystania z obecnego źródła wody.

Kryterium to stosuje się tylko wówczas, gdy kemping nie czerpie wody z wodnej sieci zasilającej.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie, jak powyżej, wraz z odpowiednią dokumentacją zawierającą wyniki badań planu ochrony lokalnych wód (jeżeli są), określeniem wszelkich niezbędnych działań, które należy podjąć, oraz dokumentacją podjętych stosownych działań.

11. Wypływ wody z kranów i pryszniców

Natężenie wypływu wody z kranów i pryszniców, w tym również z kurków wanien, nie przekracza 10 litrów/minutę.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z wyjaśnieniem, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium oraz właściwą dokumentacją, gdy stosowne.

12. Oszczędność wody w łazienkach i toaletach

W obiektach sanitarnych i łazienkach znajduje się odpowiednia informacja dla gości o tym, jak można pomóc w zaoszczędzeniu wody przez kemping.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz ze stosowną informacją dla gości.

13. Kubły na odpady w toaletach

Każda toaleta posiada odpowiedni kubeł na odpadki i goście są proszeni o korzystanie z tych kubłów, zamiast z muszli klozetowej, przy pozbywaniu się odpowiednich odpadów.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz ze stosowną informacją dla gości.

14. Spłukiwanie pisuarów

Wszystkie pisuary są wyposażone w automatyczne (czasowe) lub ręczne systemy w celu uniknięcia ciągłego spłukiwania.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją dotyczącą zainstalowanych pisuarów.

15. Wycieki

Personel jest przeszkolony w zakresie codziennego sprawdzania, czy nie ma widocznych wycieków oraz podejmowania odpowiedniego działania, gdy zajdzie potrzeba. Goście są proszeni o informowanie personelu o wszelkich wyciekach.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją dotyczącą tematów objętych szkoleniem oraz kopią informacji skierowanej do gości.

16. Podlewanie roślin i terenów zewnętrznych

Kwiaty i tereny zewnętrzne należy zwykle podlewać, zanim słońce zacznie silnie operować lub po jego zachodzie, gdy pozwalają na to warunki regionalne lub klimatyczne.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium.

17. Obróbka ścieków

Wszystkie ścieki są poddawane obróbce.

Jeżeli nie jest możliwe połączenie z miejscową oczyszczalnią ścieków, kemping winien posiadać swój własny system obróbki ścieków, który spełnia wymagania miejscowego, krajowego lub europejskiego ustawodawstwa. Goście są poinformowani o koniecznościach i obowiązkach prawidłowego usuwania ścieków z ich ruchomych obiektów mieszkalnych.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z dokumentacją dotyczącą, odpowiednio, podłączenia do miejscowej oczyszczalni ścieków lub własnego systemu oczyszczania ścieków oraz przeznaczoną dla gości dokumentacją dotyczącą usuwania ścieków.

18. Plan ścieków

Kemping winien poprosić miejscowy organ gospodarki ściekami o swój plan ścieków, a jeśli jest taki plan, winien stosować się do niego.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza pismo wystosowane do miejscowego organu gospodarki ściekami z prośbą o lokalny plan ścieków oraz otrzymaną odpowiedź. Jeśli istnieje plan, to zgłaszający dostarcza dokumentację kroków podjętych w celu zastosowania się do niego.

DETERGENTY I ŚRODKI DEZYNFEKUJĄCE

19. Punkt opróżniania chemicznych toalet (POC)

Gdy kemping jest podłączony do dołu gnilnego, wówczas odpady z chemicznych toalet są oddzielnie lub w inny sposób prawidłowo zbierane i obrabiane. Gdy kemping jest podłączony do publicznej kanalizacji, wystarcza odpowiedni odbiornik lub urządzenie do usuwania.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium, w tym również o spełnieniu określonego wymogu miejscowego organu dotyczącego usuwania, wraz z dokumentacją chemicznego odbiornika.

20. Środki dezynfekujące

Środki dezynfekujące używane są wówczas, gdy jest to konieczne do spełnienia wymagań przepisów prawnych dotyczących higieny.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z określeniem, gdzie i kiedy używane są środki dezynfekujące.

21. Przeszkolenie personelu w zakresie stosowania detergentów i środków dezynfekujących

Personel jest przeszkolony, aby nie przekraczał podanej na opakowaniu zalecanej ilości detergentu i środka dezynfekującego.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z danymi dotyczącymi stosownego szkolenia.

ODPADY

22. Segregacja odpadów przez gości

Zapewnione są odpowiednie pojemniki umożliwiające gościom segregację odpadów zgodnie z miejscowymi lub krajowymi systemami. Wyraźne i zrozumiałe napisy umieszczone w różnych miejscach kempingu zachęcają gości do segregowania odpadów. Pojemniki przeznaczone do segregacji odpadów nie powinny być trudniej dostępne niż pojemniki na odpady ogólne.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z danymi dotyczącymi pojemników oraz kopią oznaczeń/napisów i usytuowania pojemników na terenie kempingu.

23. Odpady niebezpieczne

Personel oddziela odpady niebezpieczne wymienione w decyzji Komisji 2000/532/WE z dnia 3 maja 2000 r. zastępującej decyzję 94/3/WE ustanawiającą wykaz odpadów stosownie do art. 1 lit. a) dyrektywy Rady 75/442/EWG w sprawie odpadów oraz dyrektywę Rady 94/904/WE ustanawiającą wykaz niebezpiecznych odpadów stosownie do art. 1 ust. 4 dyrektywy Rady 91/689/EWG w sprawie niebezpiecznych odpadów(5) wraz z jej późniejszymi zmianami i stara się usuwać je w odpowiedni sposób. Obejmuje to tonery, tusze, urządzenia chłodnicze i elektryczne, baterie, środki farmaceutyczne, tłuszcze/oleje itp. Istnieją dostępne dla gości informacje dotyczące prawidłowego usuwania niebezpiecznych odpadów.

Jeżeli miejscowy organ nie zapewnia usuwania odpadów niebezpiecznych, zgłaszający corocznie dostarcza oświadczenie miejscowego organu stwierdzające, że nie ma przygotowanego systemu usuwania niebezpiecznych odpadów.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z wykazem niebezpiecznych odpadów wytwarzanych przez kemping oraz określeniem sposobów, w jaki są one traktowane, oddzielane, zbierane i usuwane, w tym również z kopiami stosownych umów ze stronami trzecimi. W stosownym przypadku zgłaszający dostarcza każdego roku odpowiednie oświadczenie miejscowego organu.

24. Rozdział odpadów

Personel rozdziela odpady na kategorie, które mogą być traktowane oddzielnie przez miejscowe lub krajowe zakłady utylizacji odpadów. Jeżeli miejscowa administracja nie zapewnia oddzielnego odbierania i/lub usuwania odpadów, kemping winien wystosować do niej pismo wyrażające swoją gotowość do rozdzielania odpadów oraz wyrazić swoją obawę z powodu braku oddzielnego odbierania i/lub usuwania.

Prośba do miejscowych organów o zapewnienie oddzielnego odbierania i/lub usuwania odpadów składana jest corocznie.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z określeniem różnych kategorii odpadów zaakceptowanych przez miejscowe organy oraz z przedstawieniem procedur zbierania, rozdzielania, obsługiwania i usuwania tych kategorii odpadów na terenie kempingu oraz/lub stosownych umów z prywatnymi firmami. W stosownym przypadku zgłaszający dostarcza corocznie odpowiednie oświadczenie miejscowych organów.

25. Transport odpadów

Jeżeli miejscowe organy zajmujące się gospodarką odpadami nie zabierają odpadów z terenu kempingu lub z jego pobliża, kemping zapewnia wywóz tych odpadów w odpowiednie miejsce, ograniczając transport tak dalece, jak to jest możliwe.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z określeniem stosownych miejsc, organizacji transportu oraz wchodzących w grę odległości.

26. Produkty jednorazowego użytku

O ile przepisy prawa nie wymagają inaczej, żaden z poniższych produktów jednorazowego użytku nie jest udostępniany przez właściciela kempingu w wynajmowanych kwaterach i w sklepach:

Przybory toaletowe "w jednej porcji" lub "jednorazowe" (takie jak szampon, mydło, czepki pod prysznic itp.). Gdy używane są jakiekolwiek inne produkty jednorazowego użytku, w miejscu takiego używania udostępnione są specjalne pojemniki przeznaczone na ich usuwanie zgodnie z systemami miejscowymi i krajowymi.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz ze wskazaniem, które spośród takich produktów jednorazowego użytku są używane oraz z podaniem przepisów, które tego wymagają, a także z opisem typu i systemu zbierania odpadów.

INNE USŁUGI

27. Zakaz palenia w obiektach wspólnych

We wszystkich krytych obiektach wspólnych znajduje się wydzielona część, w której obowiązuje zakaz palenia.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium.

28. Komunikacja publiczna

Istnieje łatwo dostępna informacja dla gości i personelu o sposobie dojazdu środkami komunikacji publicznej do kempingu oraz innych miejsc w pobliżu. Gdy nie istnieje stosowna komunikacja publiczna, podane są również informacje o innych środkach komunikacji preferowanych z punktu widzenia środowiska.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z kopiami dostępnych materiałów informacyjnych.

ZARZĄDZANIE OGÓLNE

Zgłaszający, którzy posiadają system zarządzania środowiskiem zgodnie z rozporządzeniem o EMAS lub certyfikowany według ISO 14001, automatycznie spełniają poniższe kryteria. W takich wypadkach środkiem weryfikacji spełnienia tych kryteriów jest rejestracja EMAS lub certyfikacja ISO 14001.

29. Ogólna konserwacja i przeglądy

Wszystkie urządzenia służące do świadczenia usługi kempingowej są poddawane przeglądom i konserwacji zgodnie z przepisami oraz w koniecznych przypadkach, a prace te są przeprowadzane wyłącznie przez kwalifikowany personel.

Odnośnie do urządzeń ujętych w tych kryteriach, kierownik kempingu posiada pisemne oświadczenie technika o częstotliwości, z jaką mają być przeprowadzane kontrole konserwacyjne zgodnie w wymaganiami przepisów.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z wykazem urządzeń oraz osób/firm prowadzących konserwację.

30. Konserwacja i przeglądy kotłów

a) Konserwacja i przeglądy kotłów są przeprowadzane co najmniej raz do roku lub częściej, jeżeli wymagają tego przepisy lub potrzeba, przez kwalifikowanych fachowców zgodnie z CEI oraz krajowymi normami, w stosownych przypadkach, lub według instrukcji producenta.

b) Badanie sprawdzające, czy poziomy sprawności określone przez dyrektywę 92/42/EWG lub krajowe ustawodawstwo albo wskazania producenta są spełnione i czy emisje mieszczą się w granicach wymaganych przez przepisy, przeprowadzane jest raz do roku. Jeżeli badania konserwacyjne wykażą, że powyższe warunki nie są spełnione,

niezwłocznie podejmowane są działania korygujące.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu obydwu części tego kryterium wraz z opisem kotłów i programu ich konserwacji oraz podaniem danych dotyczących osób/firm prowadzących konserwację, a także tego, co jest sprawdzane podczas konserwacji.

31. Ustalenie polityki i program działań

Kierownictwo winno posiadać politykę w sprawie środowiska oraz winno sporządzić proste oświadczenie o polityce środowiskowej i dokładny program działań w celu zapewnienia stosowania polityki środowiskowej.

Program działań określa cele funkcjonowania w aspekcie ochrony środowiska w odniesieniu do energii, wody, substancji chemicznych i odpadów, które winny być ustalane co dwa lata przy uwzględnieniu kryteriów Sekcji B. Identyfikuje on osobę, która będzie pełnić funkcję kierownika kempingu ds. ochrony środowiska i która będzie odpowiedzialna za podejmowanie niezbędnych działań i realizację celów. Goście są zachęcani do przekazywania swoich uwag i reakcji, które są brane pod uwagę.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z kopią polityki w sprawie środowiska, oświadczenia o polityce i programu działania oraz procedurami uwzględniania informacji uzyskiwanych od gości.

32. Szkolenie personelu

Kemping przeprowadza szkolenie personelu i przekazuje mu informacje, w tym pisemne procedury lub instrukcje, w celu zapewnienia stosowania procedur mających na celu ochronę środowiska oraz podniesienia świadomości odpowiedzialności za środowisko naturalne. Należyte szkolenie jest przeprowadzane dla wszystkich nowych pracowników w ciągu czterech tygodni od rozpoczęcia zatrudnienia, dla całego personelu co najmniej raz do roku.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z danymi dotyczącymi programu szkolenia, jego treścią oraz informacją o rodzaju, terminie i uczestnikach szkolenia.

33. Informacje dla gości

Kemping przekazuje gościom informacje dotyczące swojej polityki środowiskowej, w tym aspektów bezpieczeństwa i bezpieczeństwa przeciwpożarowego, podjętych działań oraz oznakowania ekologicznego UE. Informacje te są aktywnie przekazywane gościom przy przyjęciu wraz z kwestionariuszem dotyczącym ich zapatrywań na środowiskowe aspekty kempingu. Ogłoszenia zachęcające gości do wspierania celów środowiskowych winny być widoczne dla gości, zwłaszcza w obiektach wspólnych i wynajmowanych kwaterach.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z kopiami informacji i ogłoszeń kierowanych do gości oraz wskazuje swoje procedury rozprowadzania i zbierania kwestionariuszy oraz uwzględniania otrzymanych odpowiedzi.

34. Dane dotyczące zużycia energii i wody

Kemping posiada procedury zbierania i kontrolowania danych dotyczących ogólnego zużycia energii (kWh), elektryczności oraz innych źródeł energii (kWh), a także zużycia wody (litry).

Dane są zbierane wraz z każdym otrzymanym rachunkiem lub co najmniej co trzy miesiące za okres, w którym kemping jest otwarty, a ponadto są wyrażone jako zużycie przypadające na nocleg i na m2 powierzchni wewnątrz budynku.

Wyniki są dostępne na miejscu do kontroli przez właściwy organ, który ocenił wniosek.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z opisem procedur. Wraz z wnioskiem zgłaszający dostarcza dane dotyczące wyżej wymienionych zużyć za co najmniej trzy poprzednie miesiące (jeśli już są dostępne), a następnie dostarcza te dane corocznie za poprzedni rok. W przypadku stanowisk przeznaczonych do długoterminowego udostępniania liczba noclegów może opierać się na szacunkach właściciela, względnie kierownika kempingu.

35. Zbieranie innych danych

Kemping posiada procedury zbierania i kontrolowania danych dotyczących zużycia substancji chemicznych wyrażonych w kg i/lub litrach z podaniem, czy produkt jest stężony czy nie oraz ilości wytwarzanych odpadów (litry i/lub kg niesortowanych odpadów).

Dane są zbierane co najmniej co sześć miesięcy, a ponadto są wyrażone jako zużycie lub wytworzenie przypadające na nocleg i na m2 powierzchni wewnątrz budynku. Wyniki są dostępne na miejscu do kontroli przez właściwy organ, który ocenił wniosek.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z opisem procedur. Wraz z wnioskiem zgłaszający dostarcza dane dotyczące wyżej wymienionych zużyć za co najmniej sześć poprzednich miesięcy (jeśli już są dostępne), a następnie dostarcza te dane corocznie za poprzedni rok. Zgłaszający określa świadczone usługi i podaje, czy na terenie kempingu wykonywane jest pranie garderoby.

36. Informacje widniejące na etykiecie oznakowania ekologicznego

Rubryka 2 etykiety oznakowania ekologicznego zawiera następujący tekst:

- środki podjęte w celu zaoszczędzenia energii i ograniczenia odpadów,

- środki zarządzania środowiskiem mające na celu poprawę funkcjonowania w aspekcie ochrony środowiska,

- działania podjęte w celu ograniczenia oddziaływania na środowisko.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza próbkę pokazującą, w jaki sposób zastosuje etykietę wraz z oświadczeniem o spełnieniu tego kryterium.

SEKCJA  B

Kryteria wymienione w art. 2 akapit drugi

Każdemu z kryteriów przedstawionych w niniejszej sekcji przypisana została wartość wyrażona w punktach lub ułamkach punktów. Aby zakwalifikować się do oznakowania ekologicznego, kempingi muszą uzyskać pewną minimalną ilość punktów. Jeżeli kemping w ramach swoich usług nie oferuje innych kwater nadających się do udzielania schronienia gościom, minimalna punktacja wynosi 16,5; jeśli oferuje je, minimalna punktacja wynosi 20.

Całkowita wymagana punktacja zostaje powiększona o 1 punkt za każdą z następujących dodatkowych oferowanych usług, które podlegają kierownictwu lub właścicielowi kempingu: usługi żywieniowe (w tym również śniadania) oraz działalność rekreacyjna. Działalność rekreacyjna obejmuje sauny, baseny kąpielowe oraz inne podobne obiekty znajdujące się na terenie kempingu oraz tereny zielone, które nie są częścią struktury kempingu, takie jak parki, lasy i ogrody, a które są otwarte dla gości.

ENERGIA

37. Wytwarzanie elektryczności z energii słonecznej, wodnej i wiatrowej (2 punkty)

Kemping posiada system ogniw fotoelektrycznych (płyt ogniwa słonecznego) bądź lokalny generator hydroelektryczny lub elektryczny generator wiatrowy, który dostarcza lub będzie dostarczać elektryczność w ilości wynoszącej co najmniej 20 % ogólnego zużycia energii elektrycznej na rok.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z dokumentacją dotyczącą systemu ogniw fotoelektrycznych, lokalnego generatora hydroelektrycznego lub wiatrowego systemu wytwarzania energii oraz z danymi odnośnie do swojej potencjalnej i rzeczywistej mocy wyjściowej.

38. Ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (1,5 punktu)

Co najmniej 50 % całkowitej energii zużywanej do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody sanitarnej pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z danymi dotyczącymi zużycia energii na ogrzewanie pomieszczeń i ciepłą wodę oraz dokumentacją wykazującą, że co najmniej 50 % tej energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

39. Sprawność energetyczna kotła (1 punkt)

Kemping posiada czterogwiazdkowy kocioł odpowiadający definicji podanej w art. 6 dyrektywy 92/42/EWG.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z raportem otrzymanym od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za sprzedaż i/lub konserwację kotła.

40. Emisje NOx przez kocioł (1,5 punktu)

Kocioł posiada klasę 5 normy EN 297 prA3 regulującej emisje NOx i wydziela mniej niż 70 mg NOx/kWh.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z raportem lub specyfikacjami technicznymi otrzymanymi od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za sprzedaż i/lub konserwację kotła.

41. Ogrzewanie rejonowe (1 punkt)

Ogrzewanie kempingu zapewnione jest przez rejonową sieć grzewczą.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z dokumentacją wykazującą podłączenie do rejonowej sieci grzewczej.

42. Elektrociepłownia (1,5 punktu)

Cała elektryczność i ciepło do ogrzewania obiektów sanitarnych, obiektów wspólnych oraz wynajmowanych kwater dostarczane są pnez elektrociepłownię. Jeśli kemping posiada swoją własną elektrociepłownię, instalacja ta winna dostarczać 70 % całkowitego zużywanego ciepła i energii elektrycznej.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z dokumentacją dotyczącą elektrociepłowni.

43. Pompa ciepła (1,5 punktu)

Kemping posiada pompę ciepła dostarczającą ciepło i zapewniającą klimatyzację.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z dokumentacją dotyczącą pompy ciepła.

44. Odzyskiwanie ciepła (2 punkty)

Kemping posiada system odzyskiwania ciepła dla 1 (1 punkt) lub 2 (2 punkty) z następujących kategorii: układy chłodnicze, wentylatory, pralki, zmywarki do naczyń, basen(-y) pływacki(-e), ścieki sanitarne.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z dokumentacją dotyczącą systemów odzyskiwania ciepła.

45. Termoregulacja (1,5 punktu)

Temperatura w każdym obiekcie wspólnym i wynajmowanej kwaterze jest indywidualnie regulowana.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z dokumentacją dotyczącą systemów termoregulacyjnych.

46. Izolacja istniejących budynków (2 punkty)

Ogrzewane/klimatyzowane budynki na terenie kempingu posiadają izolację powyżej minimalnych krajowych wymagań, tak aby zapewnić znaczące ograniczenie zużycia energii.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium uzyskane od odpowiedniego technika-energetyka wraz z dokumentacją dotyczącą izolacji oraz minimalnych krajowych wymagań.

47. Klimatyzacja (1,5 punktu)

System klimatyzacyjny posiada sprawność energetyczną klasy A określoną w dyrektywie 2002/31/WE lub odpowiadającą jej sprawność energetyczną.

Kryterium to nie stosuje się do urządzeń, które mogą również wykorzystywać inne źródła energii, urządzeń powietrznowodnych i wodno-wodnych lub urządzeń o wyjściowej mocy (mocy chłodzenia) większej od 12 kW.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za instalację, sprzedaż i/lub konserwację systemu klimatyzacyjnego.

48. Automatyczne wyłączanie klimatyzacji (1 punkt)

Istnieje automatyczny system, który wyłącza klimatyzację wynajmowanej kwatery, gdy zostaną otwarte okna.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za instalację, sprzedaż i/lub konserwację systemu klimatyzacyjnego.

49. Architektura bioklimatyczna (2 punkty)

Budynki na terenie kempingu są zbudowane zgodnie z zasadami architektury bioklimatycznej.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją.

50. Energooszczędne chłodziarki (1 punkt), zmywarki do naczyń (1 punkt), pralki (1 punkt), suszarki/suszarki bębnowe (1 punkt) oraz sprzęt biurowy (1 punkt) (do 5 punktów)

a) (1 punkt): Wszystkie domowe chłodziarki mają sprawność klasy A, A+ lub A++ według dyrektywy Komisji 2003/66/WE z dnia 3 lipca 2003 r. zmieniającej dyrektywę 94/2/WE wykonującą dyrektywę Rady 92/75/EWG odnośnie do znakowania domowych elektrycznych chłodziarek, zamrażarek i ich kombinacji(6), a wszystkie lady chłodnicze lub minikontuary mają co najmniej klasę C. Dyrektywa Komisji 2003/66/WE zostanie wprowadzona w życie z dniem 1 lipca 2004 r.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dokumentację podającą klasę energetyczną wszystkich chłodziarek oraz lad chłodniczych lub minikontuarów z podaniem tych urządzeń, które mają oznakowanie ekologiczne.

b) (1 punkt): Wszystkie domowe zmywarki do naczyń mają sprawność energetyczną klasy A określoną w dyrektywie Komisji 1999/9/WE z dnia 26 lutego 1999 r. zmieniającej dyrektywę 97/17/WE wykonującą dyrektywę 92/75/EWG odnośnie do oznakowania energetycznego domowych zmywarek do naczyń(7).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dokumentację podającą klasę energetyczną wszystkich zmywarek do naczyń z podaniem tych urządzeń, które mają oznakowanie ekologiczne.

Uwaga: Zmywarki do naczyń nieobjęte dyrektywą 1999/9/WE (np. przemysłowe zmywarki do naczyń) nie muszą spełniać tego kryterium.

c) (1 punkt): Wszystkie domowe pralki mają sprawność energetyczną klasy A określoną w dyrektywie Komisji 96/89/WE z dnia 17 grudnia 1996 r. zmieniającej dyrektywę 95/12/WE wykonującą dyrektywę Rady 92/75/EWG odnośnie do oznakowania energetycznego pralek domowych(8).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dokumentację podającą klasę energetyczną wszystkich pralek z podaniem tych urządzeń, które mają oznakowanie ekologiczne.

Uwaga: Pralki nieobjęte dyrektywą 96/89/WE (np. pralki przemysłowe) nie muszą spełniać tego kryterium.

d) (1 punkt): Co najmniej 80 % urządzeń biurowych (komputery, monitory, telefaksy, drukarki, skanery, kserokopiarki) kwalifikują się do oznakowania Energy Star określonego w rozporządzeniu (WE) nr 2422/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie programu znakowania sprawności energetycznej urządzeń biurowych(9).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dokumentację podającą kwalifikację urządzeń biurowych do oznakowania Energy Star oraz/lub podającą te komputery i urządzenia przenośne, które mają oznakowanie ekologiczne.

e) (1 punkt): Wszystkie suszarki bębnowe mają sprawność energetyczną klasy A określoną w dyrektywie Komisji 1995/13/WE z dnia 23 maja 1995 r. wykonującej dyrektywę Rady 92/75/EWG odnośnie do oznakowania energetycznego suszarek bębnowych(10).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dokumentację podającą klasę energetyczną wszystkich elektrycznych suszarek bębnowych z podaniem tych urządzeń, które mają oznakowanie ekologiczne.

Uwaga: Elektryczne suszarki bębnowe nieobjęte dyrektywą 1995/13/WE (np. przemysłowe suszarki bębnowe) nie muszą spełniać tego kryterium.

51. Elektryczne suszarki do rąk i włosów z czujnikiem zbliżeniowym (1 punkt)

Wszystkie elektryczne suszarki do rąk i włosów są zaopatrzone w czujniki zbliżeniowe lub mają przyznane oznakowanie ekologiczne ISO typ I.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza odpowiednią dokumentację wykazującą, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium.

52. Ustawienie chłodziarek (1 punkt)

Chłodziarki w kuchniach, kioskach i sklepach są ustawione i wyregulowane zgodnie z zasadami oszczędności energii.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium.

53. Automatyczne wyłączanie oświetleń w wynajmowanych kwaterach (1 punkt)

W 80 % wynajmowanych kwater kempingu zainstalowane są automatyczne systemy, które wyłączają oświetlenie, gdy goście opuszczają kwaterę.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za instalację i/lub konserwację tych systemów.

54. Regulacja czasowa w saunach (1 punkt)

Wszystkie sauny posiadają regulację czasową.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za instalację i/lub konserwację tych systemów.

55. Ogrzewanie basenów przy pomocy OŹE (1,5 punktu)

Energia zużywana na ogrzewanie wody w basenach pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Co najmniej 50 %: 1 punkt, 100 %: 1,5 punktu.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z danymi dotyczącymi energii zużywanej na ogrzewanie wody w basenach oraz dokumentacją wykazującą ilość zużywanej energii pochodzącą z odnawialnych źródeł energii.

56. Automatyczne wyłączanie oświetlenia zewnętrznego (1,5 punktu)

Oświetlenie zewnętrzne, które nie jest potrzebne do celów bezpieczeństwa, jest automatycznie wyłączane po określonym czasie lub jest włączane za pomocą czujnika zbliżeniowego.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za instalację i/lub konserwację tych systemów.

WODA

57. Wykorzystanie wody deszczowej (1,5 punktu) i zawracanej (1,5 punktu)

a) (1,5 punktu): Woda deszczowa jest zbierana i wykorzystywana do celów innych niż sanitarny i pitny.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą, oraz odpowiednie zapewnienia, że zasilanie wodą do celów sanitarnych i pitnych jest utrzymywane całkowicie oddzielnie.

b) (1,5 punktu): Woda zawracana jest zbierana i wykorzystywana do celów innych niż sanitarny i pitny.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą, oraz odpowiednie zapewnienia, że zasilanie wodą do celów sanitarnych i pitnych jest utrzymywane całkowicie oddzielnie.

58. Automatyczne systemy podlewania terenów zewnętrznych (1 punkt)

Kemping używa automatycznego systemu, który optymalizuje czasy podlewania i zużycie wody na podlewanie zewnętrznych roślin/zieleni.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą.

59. Wypływ wody z kranów i głowic pryszniców (1,5 punktu)

Średnie natężenie wypływu wody ze wszystkich kranów i głowic pryszniców, w tym również kurków wanien nie przekracza 8 litrów/minutę.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą.

60. Spłukiwanie ubikacji (1,5 punktu)

Co najmniej 80 % ubikacji zużywa sześć litrów na spłukanie lub mniej.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą.

61. Zużycie wody do zmywania naczyń (1 punkt)

Zużycie wody przez zmywarki do naczyń (wyrażone jako W(zmierzone)) jest mniejsze lub równe wartości progowej określonej w równaniu poniżej przy użyciu tej samej metody badawczej EN 50242 oraz cyklu programowego odpowiadającego wybranemu dla dyrektywy Komisji 97/17/WE(11):

W(zmierzone) ≤ Ü (0,625 × S) + 9,25

gdzie:

W(zmierzone) = zmierzone zużycie wody przez zmywarkę do naczyń w litrach na cykl, wyrażone z dokładnością do pierwszej liczby po przecinku,

S = stosowana liczba standardowych ustawień miejsc zmywarki do naczyń.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za produkcję, sprzedaż lub konserwację zmywarek do naczyń albo dowód, że zmywarkom do naczyń zostało przyznane wspólnotowe oznakowanie ekologiczne.

62. Zużycie wody przez pralki (1 punkt)

Pralki używane na kempingu przez gości i personel lub używane przez kempingowy zakład usług pralniczych nie zużywają więcej niż 12 litrów wody na 1 kg wsadu pralki według pomiaru dokonanego zgodnie z EN 60456:1999 przy użyciu tego samego cyklu dla 60 oC i bawełny co wybrany dla dyrektywy 95/12/WE(12).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od profesjonalnych techników odpowiedzialnych za produkcję, sprzedaż i konserwację pralek albo dowód, że pralkom zostało przyznane wspólnotowe oznakowanie ekologiczne. Kierownictwo kempingu dostarcza specyfikację techniczną uzyskaną od swojego zakładu usług pralniczych, która wykazuje, że jego pralki spełniają kryterium.

63. Temperatura i przepływ wody bieżącej (1 punkt)

Co najmniej 80 % kranów pozwala na dokładną i szybką regulację temperatury i przepływu wody.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą.

64. Regulatory czasowe pryszniców (1,5 punktu)

Wszystkie prysznice w obiektach sanitarnych/obiektach wspólnych posiadają urządzenie z regulatorem czasowym/czujnikiem zbliżeniowym, które przerywa przepływ wody po określonym czasie lub w razie braku korzystania.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą.

65. Przykrycie basenów (1 punkt)

Napełniony basen jest przykryty nocą lub gdy nie jest używany - dłużej niż dzień, aby zapobiec ochłodzeniu zawartej w nim wody i ograniczyć jej parowanie.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą.

66. Odladzanie (do 1,5 punktu)

Gdy konieczne jest odladzanie dróg, w celu doprowadzenia do bezpiecznego stanu pokrytych lodem/śniegiem dróg, na terenie kempingu używane są środki mechaniczne lub piasek/żwir (1,5 punktu).

Jeżeli stosowane jest odladzanie chemiczne, używane substancje nie zawierają więcej niż 1 % jonów chlorkowych (Cl-) (1 punkt) lub używane są odladzacze, którym przyznane zostało wspólnotowe oznakowanie ekologiczne bądź inne krajowe lub regionalne oznakowania ekologiczne ISO typ I (1,5 punktu).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią dokumentacją pomocniczą.

67. Oznaczenia twardości wody (1 punkt)

W pobliżu obiektów sanitarnych/pralek/zmywarek do naczyń znajdują się wywieszone wyjaśnienia dotyczące twardości miejscowej wody dla umożliwienia lepszego wykorzystania detergentów przez gości i personel, lub używany jest automatyczny system dozujący, który optymalizuje zużycie detergentów w zależności od twardości wody.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z właściwą dokumentacją pokazującą sposób informowania gości.

68. Wodooszczędne pisuary (1,5 punktu)

Co najmniej 50 % pisuarów używa systemu bezwodnego lub wszystkie pisuary mają ręczny/elektroniczny system spłukiwania, który pozwala na jedno spłukanie każdego pisuaru tylko wtedy, kiedy zostanie użyty.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółową dokumentację wykazującą, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium.

69. Autochtoniczne gatunki używane do nowego sadzenia na zewnątrz (1 punkt)

Do wszelkiego obsadzania terenów zewnętrznych drzewami i żywopłotami używane są autochtoniczne gatunki roślinności.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza odpowiednią specyfikację określającą, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją eksperta.

70. Zmiana ręczników i prześcieradeł (1 punkt)

Gość jest poinformowany o polityce środowiskowej kempingu, zgodnie z którą prześcieradła i ręczniki w wynajmowanej kwaterze są zmieniane na jego żądanie lub domyślnie raz na tydzień w wypadku kwatery niższej klasy albo dwa razy na tydzień w wypadku kwatery wyższej klasy. Stosuje się to tylko do wynajmowanej kwatery, w wypadku której obsługa obejmuje dostarczanie ręczników i/lub prześcieradeł.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z właściwą dokumentacją pokazującą sposób informowania gości.

NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE CHEMICZNE

71. Detergenty (do 4 punktów)

Co najmniej 80 % wagowych detergentów do ręcznego zmywania naczyń i/lub detergentów do zmywarek do naczyń i/lub detergentów do prania i/lub środków czyszczących ogólnego przeznaczenia używanych przez kemping posiada przyznane wspólnotowe oznakowanie ekologiczne bądź inne krajowe lub regionalne oznakowania ekologiczne ISO typ I (1 punkt za każdy z tych czterech kategorii detergentów).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dane i dokumentację (w tym stosowne faktury) określające ilości używanych takich produktów oraz ilości produktów, które posiadają oznakowanie ekologiczne.

72. Farby i lakiery do zastosowania wewnętrznego (1 punkt)

Co najmniej 50 % wewnętrznego wymalowania obiektów i wynajmowanych kwater, w tym wynajmowanych przyczep turystycznych i kempingowych, wykonane jest przy użyciu farb i lakierów do zastosowania wewnętrznego, które mają przyznane wspólnotowe oznakowanie ekologiczne bądź inne krajowe lub regionalne oznakowania ekologiczne ISO typ I.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dane i dokumentację (w tym stosowne faktury) określające ilości używanych takich produktów oraz ilości produktów, które posiadają oznakowanie ekologiczne.

73. Mycie samochodów tylko w specjalnie przystosowanych miejscach (1 punkt)

Mycie samochodów nie jest dozwolone lub jest dozwolone tylko w miejscach, które są specjalnie przystosowane do zbierania zużytej wody i detergentów i odprowadzania ich do kanalizacji.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

74. Wsparcie dla zamienników sztucznej rozpałki do rożna (1 punkt)

Oprócz sztucznych produktów do rozpalania rożna, w sklepach sprzedawane są alternatywne produkty, takie jak produkty na bazie oleju rzepakowego lub konopnego.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium.

75. Dozowanie środka do dezynfekcji basenu (1 punkt)

Basen pływacki posiada system automatycznego dozowania, który zużywa minimalną ilość środka dezynfekującego dla uzyskania odpowiedniego rezultatu higienicznego.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dokumentację techniczną dotyczącą systemu automatycznego dozowania.

76. Czyszczenie mechaniczne (1 punkt)

Kemping posiada dokładne procedury czyszczenia bez użycia środków chemicznych, na przykład przy użyciu produktów z mikrowłókna lub innych niechemicznych materiałów czyszczących bądź stosując działania o podobnych efektach.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją w stosownym wypadku.

77. Ogrodnictwo organiczne (2 punkty)

Gospodarowanie terenami zewnętrznymi odbywa się bez użycia pestycydów lub stosownie do zasad uprawy organicznej określonych w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie organicznego wytwarzania produktów rolnych oraz umieszczania informacji o tym na produktach i artykułach spożywczych(13) z późniejszymi zmianami bądź zgodnie z krajowymi przepisami lub uznanymi krajowymi programami organicznymi.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją w stosownym wypadku.

78. Środki zwalczania owadów i szkodników (do 2 punktów)

Projekt architektoniczny pomieszczeń mieszkalnych oraz praktyki utrzymania higieny (jak np. budowanie obiektów na fundamentach w celu uniemożliwienia przedostawania się szczurów do pomieszczeń, używanie moskitier) zapewniają, że stosowanie środków zwalczania owadów i szkodników na terenie kempingu jest ograniczone do bezwzględnego minimum (1 punkt).

Jeżeli stosowane są środki zwalczania owadów i szkodników, używane są tylko te substancje, które są dozwolone dla uprawy organicznej (jak określa rozporządzenie (EWG) nr 2092/91) lub którym przyznane zostało wspólnotowe oznakowanie ekologiczne bądź inne krajowe lub regionalne oznakowania ekologiczne ISO typ I (1 punkt).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją w stosownym wypadku.

ODPADY

79. Kompostowanie (do 3 punktów)

Kemping rozdziela stosowne odpady organiczne (odpady ogrodowe 2 punkty; odpady kuchenne 1 punkt) oraz zapewnia, że są one kompostowane zgodnie z wytycznymi miejscowych władz (np. przez miejscową administrację, we własnym zakresie lub przez prywatną firmę).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją w stosownym wypadku.

80. Puszki po napojach (2 punkty)

Poza przypadkami gdy jest to wymagane przez prawo, napoje w puszkach jednorazowego użytku nie są oferowane w obiektach będących własnością lub pod bezpośrednim zarządem kempingu.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z podaniem, które z takich produktów jednorazowego użytku są używane, jeśli są, oraz przepisów wymagających tego.

81. Opakowania śniadań/żywności oraz wyroby jednorazowego użytku (2 punkty)

Do serwowania śniadań i innych posiłków nie są używane paczki z pojedynczymi porcjami ani kubki, talerze oraz sztućce jednorazowego użytku.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

82. Usuwanie tłuszczów/olejów (do 3 punktów)

Zainstalowane są separatory tłuszczu, a tłuszcze/oleje ze smażenia na patelni oraz tłuszcze/oleje ze smażenia zanurzeniowego są zbierane i odpowiednio usuwane (2 punkty). Gościom oferowane jest odpowiednie usuwanie tłuszczu/oleju przez nich zużytego (1 punkt).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

83. Ścieki z parkingów (1 punkt)

Olej oraz inne podobne ścieki spływające z samochodów na parking są zbierane i usuwane w odpowiedni sposób.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

84. Zużyte tekstylia, meble i inne produkty (do 3 punktów)

Zużyte meble, tekstylia oraz inne produkty, takie jak sprzęt elektroniczny, są sprzedawane lub przekazywane na cele dobroczynne albo innym stowarzyszeniom, które zbierają i rozdają takie towary.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją uzyskaną od stowarzyszeń.

INNE USŁUGI

85. Regulacja ruchu pojazdów na terenie kempingu (1 punkt)

Cały ruch pojazdów (gości oraz utrzymania/transportu) na terenie kempingu jest ograniczony do określonych godzin i terenów.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

86. Ruch wytwarzany przez kemping (1 punkt)

Kemping nie używa pojazdów z silnikiem spalinowym do transportu i prac naprawczych na terenie kempingu.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

87. Wózki dla gości na kempingu (1 punkt)

Do przewożenia bagażu oraz zakupów na miejscu gościom udostępniane są bezpłatnie wózki oraz inne bezsilnikowe środki transportu.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

88. Nieuszczelnione powierzchnie (1 punkt)

Co najmniej 90 % powierzchni terenu kempingu nie jest pokryte asfaltem/betonem ani innymi uszczelniającymi materiałami, które utrudniają odpowiedni drenaż i napowietrzanie gleby.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

89. Krajobrazowe ukształtowanie dachów (1,5 punktu)

Co najmniej 50 % budynków kempingu, które mają odpowiednie dachy (dachy płaskie lub z małym kątem nachylenia), jest pokryte trawą lub obsadzone roślinami.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

90. Informacja i edukacja w zakresie ochrony środowiska (do 3 punktów)

Kemping udostępnia gościom materiały informacyjne i edukacyjne w zakresie ochrony środowiska dotyczące zróżnicowania biologicznego, krajobrazu i środków ochrony przyrody (1,5 punktu). W rozrywkach przewidzianych dla gości zawarte są elementy edukacyjne w zakresie ochrony środowiska (1,5 punktu).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

91. Zakaz palenia w obiektach wspólnych i wynajmowanych kwaterach (1 punkt)

Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w co najmniej 50 % krytych obiektów wspólnych oraz 50 % wynajmowanych kwater.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający podaje ilość i charakter miejsc oraz wskazuje, w których z nich obowiązuje zakaz palenia.

92. Rowery (1,5 punktu)

Gościom udostępniane są rowery. (Co najmniej dwa rowery na każde 50 miejsc kempingowych oraz/lub wynajmowanych jednostek zakwaterowania).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium.

93. Butelki zwrotne lub nadające się do ponownego napełnienia (do 3 punktów)

Kemping oferuje napoje w butelkach zwrotnych/nadających się do ponownego napełnienia: napoje bezalkoholowe (1 punkt), piwo (1 punkt), woda (1 punkt).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją od dostawców butelek.

94. Wyroby papiernicze (do 2 punktów)

Co najmniej 50 % używanego papieru toaletowego/chusteczek higienicznych i/lub papieru biurowego posiada przyznane wspólnotowe oznakowanie ekologiczne bądź inne krajowe lub regionalne oznakowania ISO typ I (1 punkt za każdą z tych dwu kategorii wyrobów papierniczych).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dane i dokumentację (w tym stosowne faktury) wskazujące ilości używanych takich produktów oraz ilości produktów, które mają oznakowanie ekologiczne.

95. Artykuły trwałego użytku (do 3 punktów)

Co najmniej 10 % każdej kategorii artykułów trwałego użytku (takich jak bielizna pościelowa, ręczniki, bielizna stołowa, komputery, urządzenia przenośne, telewizory, materace, meble, pralki, zmywarki do naczyń, lodówki, odkurzacze, twarde wykładziny podłogowe, żarówki) istniejących na kempingu, w tym w wynajmowanych kwaterach, posiada przyznane wspólnotowe oznakowanie ekologiczne bądź inne krajowe lub regionalne oznakowania ISO typ I (1 punkt za każdą spośród maksymalnie trzech kategorii artykułów trwałego użytku).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza dane i dokumentację wskazujące ilości posiadanych takich produktów oraz ilości produktów, które mają oznakowanie ekologiczne.

96. Miejscowe produkty żywnościowe (do 4,5 punktu)

Co najmniej dwa miejscowe produkty żywnościowe są oferowane na każdy posiłek, w tym śniadanie (1,5 punktu) oraz produkty w sklepie (1,5 punktu).

W stosownych wypadkach spożycie miejscowych zagrożonych gatunków, takich jak określone ryby i skorupiaki oraz dziczyzna, jest zabronione (1,5 punktu).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

97. Żywność organiczna (do 2 punktów)

Główne składniki co najmniej dwóch dań (1 punkt) oraz co najmniej 4 produktów sprzedawanych w sklepie (1 punkt) są wytwarzane metodami uprawy organicznej określonymi w rozporządzeniu (EWG) nr 2092/91.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z odpowiednią potwierdzającą dokumentacją.

OGÓLNE ZARZĄDZANIE

98. Rejestracja kempingu w EMAS (3 punkty) lub certyfikacja według ISO (1,5 punktu)

Kemping jest zarejestrowany we wspólnotowym systemie zarządzania środowiskiem i audytu środowiskowego (EMAS) (3 punkty) lub certyfikowany według normy ISO 14001 (1,5 punktu).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza odpowiedni dowód rejestracji w EMAS lub certyfikacji według ISO 14001.

99. Rejestracja dostawców w EMAS (1,5 punktu) lub certyfikacja według ISO (1 punkt)

Co najmniej jeden z głównych dostawców lub usługodawców kempingu jest zarejestrowany w EMAS (1,5 punktu) lub certyfikowany według ISO 14001 (1 punkt).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza odpowiedni dowód rejestracji w EMAS lub certyfikacji według ISO 14001 co najmniej jednego ze swoich głównych dostawców.

100. Spełnienie kryteriów Sekcji A przez poddostawców (do 2 punktów)

Wszyscy poddostawcy dwóch dodatkowych usług (usługi żywieniowe, działalność wypoczynkowa) spełniają przynajmniej kryteria Sekcji A obecnego oznakowania ekologicznego, które stosują się do określonych usług (1 punkt za każdą usługę występującą na kempingu).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza odpowiednią dokumentację umów ze swoimi poddostawcami odnośnie spełnienia przez nich kryteriów Sekcji A.

101. Liczniki energii i wody (do 2 punktów)

Kemping posiada zainstalowane dodatkowe liczniki energii i wody dla umożliwienia zbierania danych odnośnie do zużycia energii i wody podczas różnych czynności i przez różne urządzenia (1 punkt). Każde stanowisko kempingowe ma swój własny licznik energii i wody (1 punkt).

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób kemping spełnia to kryterium wraz z analizą zebranych danych (jeżeli są już dostępne).

102. Dodatkowe działania dotyczące środowiska (maksimum 3 punkty)

Albo:

a) Dodatkowe działania dotyczące środowiska (do 1,5 punktu za każde, maksymalnie do 3 punktów): Kierownictwo kempingu podejmuje działania dodatkowe w stosunku do przewidzianych poprzez kryteria podane w niniejszej sekcji lub w sekcji A, w celu poprawy funkcjonowania kempingu w zakresie ochrony środowiska. Właściwy organ oceniający wniosek przydziela tym działaniom punktację nieprzekraczającą 1,5 punktu za każde działanie.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza oświadczenie o spełnieniu tego kryterium wraz z pełnym opisem każdego dodatkowego działania, które zgłaszający pragnie, aby zostało wzięte pod uwagę;

Lub też:

b) Przyznanie oznakowania ekologicznego (3 punkty): Kemping ma przyznane jedno z krajowych lub regionalnych oznakowań ISO typ I.

Ocena i weryfikacja: Zgłaszający dostarcza odpowiedni dowód przyznania mu oznakowania ekologicznego.

______

(1) Dz.U. L 283 z 27.10.2001, str. 33.

(2) Dz.U. L 167 z 22.6.1992, str. 17.

(3) Dz.U. L 86 z 3.4.2002, str. 26.

(4) Dz.U. L 71 z 10.3.1998, str. 1.

(5) Dz.U. L 226 z 6.9.2000, str. 3.

(6) Dz.U. L 170 z 9.7.2003, str. 10.

(7) Dz.U. L 56 z 4.5.1999, str. 46.

(8) Dz.U. L 338 z 28.12.1996, str. 85.

(9) Dz.U. L 332 z 15.12.2001, str. 1.

(10) Dz.U. L 136 z 21.6.1995, str. 28.

(11) Dz.U. L 118 z 7.5.1997, str. 1.

(12) Dz.U. L 136 z 21.6.1995, str. 1.

(13) Dz.U. L 198 z 22.7.1991, str. 1.

1 Art. 5 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2008/276/WE z dnia 17 marca 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.87.12) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.