Krajowy program reform Danii na 2014 r. oraz opinia Rady na temat przedstawionego przez Danię programu konwergencji na 2014 r.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.247.17

Akt indywidualny
Wersja od: 29 lipca 2014 r.

ZALECENIE RADY
z dnia 8 lipca 2014 r.
w sprawie krajowego programu reform Danii na 2014 r. oraz zawierające opinię Rady na temat przedstawionego przez Danię programu konwergencji na 2014 r.

(2014/C 247/04)

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2014 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 121 ust. 2 i art. 148 ust. 4,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1466/97 z dnia 7 lipca 1997 r. w sprawie wzmocnienia nadzoru pozycji budżetowych oraz nadzoru i koordynacji polityk gospodarczych 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1176/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zapobiegania zakłóceniom równowagi makroekonomicznej i ich korygowania 2 , w szczególności jego art. 6 ust. 1,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

uwzględniając rezolucje Parlamentu Europejskiego,

uwzględniając konkluzje Rady Europejskiej,

uwzględniając opinię Komitetu Zatrudnienia,

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Finansowego,

uwzględniając opinię Komitetu Ochrony Socjalnej,

uwzględniając opinię Komitetu Polityki Gospodarczej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
W dniu 26 marca 2010 r. Rada Europejska przyjęła wniosek Komisji dotyczący wprowadzenia nowej strategii na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego, zatytułowanej "Europa 2020", opartej na ściślejszej koordynacji polityk gospodarczych i skupiającej się na najważniejszych obszarach wymagających podjęcia działań służących pobudzeniu europejskiego potencjału w dziedzinie trwałego wzrostu gospodarczego i konkurencyjności.
(2)
W dniu 13 lipca 2010 r., na podstawie wniosków Komisji, Rada przyjęła zalecenie w sprawie ogólnych wytycznych polityk gospodarczych państw członkowskich i Unii (na lata 2010-2014), a w dniu 21 października 2010 r. - decyzję dotyczącą wytycznych w sprawie polityki zatrudnienia państw członkowskich 3 , które razem stanowią "zintegrowane wytyczne". Państwa członkowskie zostały poproszone o uwzględnienie zintegrowanych wytycznych w swojej krajowej polityce gospodarczej i polityce zatrudnienia.
(3)
W dniu 29 czerwca 2012 r. szefowie państw lub rządów państw członkowskich podjęli decyzję w sprawie Paktu na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, nakreślającego spójne ramy działania na poziomie krajowym, unijnym i w strefie euro, z wykorzystaniem wszelkich możliwych dźwigni, instrumentów i polityk. Podjęli oni decyzję co do działań, które należy przedsięwziąć w państwach członkowskich, w szczególności wyrazili pełną gotowość do realizacji celów strategii "Europa 2020" oraz wdrożenia zaleceń dla poszczególnych krajów.
(4)
W dniu 9 lipca 2013 r. Rada przyjęła zalecenie 4 w sprawie krajowego programu reform Danii na 2013 r. oraz wydała opinię na temat przedstawionego przez Danię zaktualizowanego programu konwergencji na lata 2013-2016.
(5)
W dniu 13 listopada 2013 r. Komisja przyjęła roczną analizę wzrostu gospodarczego, rozpoczynając tym samym europejski semestr na rzecz koordynacji polityki gospodarczej w 2014 r. Także w dniu 13 listopada 2013 r. Komisja, na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1176/2011, przyjęła sprawozdanie w ramach mechanizmu ostrzegania, w którym wskazała Danię jako jedno z państw członkowskich, w przypadku których przeprowadzona zostanie szczegółowa ocena sytuacji.
(6)
W dniu 20 grudnia 2013 r. Rada Europejska zatwierdziła priorytety dotyczące zapewnienia stabilności finansowej, konsolidacji budżetowej i działań wspierających wzrost gospodarczy. Rada Europejska podkreśliła potrzebę dążenia do zróżnicowanej konsolidacji budżetowej sprzyjającej wzrostowi gospodarczemu, przywrócenia gospodarce normalnych warunków kredytowania, wspierania wzrostu i konkurencyjności, rozwiązania problemu bezrobocia i społecznych skutków kryzysu, jak również modernizacji administracji publicznej.
(7)
W dniu 5 marca 2014 r. Komisja opublikowała wyniki szczegółowej oceny sytuacji dotyczącej Danii, na podstawie art. 5 rozporządzenia (UE) nr 1176/2011. W wyniku analizy Komisja doszła do wniosku, że wyzwania makroekonomiczne w Danii związane z zadłużeniem sektora prywatnego i konkurencyjnością zewnętrzną nie są już uznawane za zakłócenia równowagi w rozumieniu procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej. W szczególności wydaje się, że ograniczono korektę na rynku nieruchomości oraz konsekwencje wysokiego zadłużenia sektora prywatnego dla gospodarki realnej i stabilności sektora finansowego. Konieczne jest jednak stałe monitorowanie tych zmian oraz czynników wpływających na konkurencyjność zewnętrzną.
(8)
W dniu 15 kwietnia 2014 r. Dania przedłożyła swój krajowy program reform na 2014 r. oraz swój program konwergencji na 2014 r. W celu uwzględnienia powiązań między tymi dwoma programami poddano je jednoczesnej ocenie.
(9)
Celem strategii budżetowej zarysowanej w programie konwergencji na 2014 r. jest zapewnienie trwałej korekty nadmiernego deficytu oraz utrzymanie strukturalnego salda budżetowego na poziomie średniookresowego celu budżetowego lub powyżej tego poziomu. Średniookresowy cel budżetowy, jakim jest deficyt strukturalny na poziomie - 0,5 % PKB, jest zgodny z wymogami paktu stabilności i wzrostu. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych Danii został trwale obniżony do poziomu poniżej 3 % PKB w 2013 r. Celem programu konwergencji jest deficyt nominalny sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie 1,3 % PKB w 2014 r. i 2,9 % w 2015 r., zgodnie z (ponownie obliczonym) saldem strukturalnym na poziomie średniookresowego celu budżetowego lub powyżej tego poziomu. Ogólnie rzecz biorąc, określona w programie konwergencji strategia budżetowa jest zgodna z wymogami paktu stabilności i wzrostu. Przewiduje się, że poziom zadłużenia wynoszący 44,5 % PKB w 2013 r. tymczasowo wzrośnie w 2015 r., a następnie obniży się. Scenariusz makroekonomiczny, na którym oparto prognozy budżetowe w programie konwergencji, jest wykonalny. Scenariusz ten, zakładający wzrost PKB na poziomie 1,6 % w 2014 r. i 1,9 % w 2015 r., jest w dużej mierze zgodny z prognozą służb Komisji z wiosny 2014 r., która przewiduje wzrost odpowiednio o 1,5 % i 1,9 %. Na podstawie oceny programu konwergencji na 2014 r. i prognoz Komisji, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1466/97, Rada jest zdania, że finanse publiczne Danii są stabilne oraz że można oczekiwać, że cel programu konwergencji zostanie osiągnięty.
(10)
Dania poczyniła pewne postępy w zakresie zajęcia się sytuacją grup znajdujących się na marginesie rynku pracy, jak i w zakresie poprawy efektywności kosztowej systemu kształcenia. Reforma rent inwalidzkich i subsydiowanych programów zatrudnienia (flex-jobs) zaczyna przynosić owoce; w życie weszła reforma świadczeń pieniężnych, uzgodniono reformę świadczeń chorobowych, a w kwietniu rząd przedstawił wniosek w sprawie reform w dziedzinie aktywnych polityk rynku pracy. Wyzwania, którymi należy się zająć, to: zapewnienie wystarczającej liczby miejsc przyuczania do zawodu oraz poprawa jakości i wizerunku tego rodzaju uczenia się; podniesienie poziomu systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwiązanie problemu wysokich wskaźników przedwczesnego zakończenia nauki. Pełnych skutków reform jeszcze nie widać, gdyż są one wciąż na wczesnym etapie realizacji. Odnośnie do kształcenia i szkolenia zawodowego - w lutym 2014 r. osiągnięto porozumienie w sprawie reform, które ma wejść w życie w połowie 2015 r., z myślą o poprawie jakości kształcenia i szkolenia zawodowego za pomocą szerokiego spektrum inicjatyw.
(11)
Wyzwaniem dla gospodarki Danii pozostaje ożywienie wydajności. Ocena Komisji Europejskiej jest zasadniczo zgodna z ustaleniami komisji ds. wydajności. W kwietniu 2014 r. komisja ds. wydajności opublikowała 25 głównych zaleceń oraz ponad 100 konkretnych propozycji w takich obszarach jak: konkurencyjność, udzielanie zamówień publicznych, kształcenie, internacjonalizacja, innowacje, opodatkowanie i infrastruktura. Kroki służące zmierzeniu się z wyzwaniem, jakim jest niski wzrost wydajności, należy podjąć poprzez realizację zaleceń komisji ds. wydajności.
(12)
W ramach europejskiego semestru Komisja przeprowadziła wszechstronną analizę duńskiej polityki gospodarczej. Oceniła krajowy program reform oraz program konwergencji. Wzięła pod uwagę nie tylko ich znaczenie dla stabilnej polityki fiskalnej i społeczno-gospodarczej w Danii, ale także ich zgodność z przepisami i wytycznymi UE, ze względu na konieczność wzmocnienia całościowego zarządzania gospodarczego w Unii przez wnoszenie na szczeblu Unii wkładu w przyszłe decyzje krajowe. Zalecenia Komisji w ramach europejskiego semestru zostały przedstawione poniżej w zaleceniach 1-3.
(13)
W świetle powyższej oceny Rada przeanalizowała program konwergencji, a jej opinia 5 znajduje odzwierciedlenie w szczególności w zaleceniu 1 poniżej,

NINIEJSZYM ZALECA Danii podjęcie w latach 2014-2015 działań mających na celu:

(1)
Po korekcie nadmiernego deficytu dalsze realizowanie polityki fiskalnej sprzyjającej wzrostowi oraz zachowanie stabilnej sytuacji budżetowej, przy zapewnieniu, aby średniookresowy cel budżetowy był nadal przestrzegany w całym okresie objętym programem konwergencji.
(2)
Podjęcie dalszych działań w celu zwiększenia szans zatrudnienia osób znajdujących się na marginesie rynku pracy. Poprawę wyników nauczania, zwłaszcza młodych ludzi ze środowisk migracyjnych, oraz skuteczności szkolenia zawodowego. Ułatwienie przejścia z etapu kształcenia na rynek pracy, między innymi w drodze szerszego stosowania szkolenia poprzez praktykę w miejscu pracy i przyuczania do zawodu.
(3)
Zwiększenie wysiłków na rzecz usuwania przeszkód związanych z wejściem na rynek i zmniejszenia obciążeń regulacyjnych, z myślą o zwiększeniu konkurencji w krajowym sektorze usług, zwłaszcza w zakresie sprzedaży detalicznej i budownictwa, zgodnie z zaleceniami komisji ds. wydajności.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 lipca 2014 r.

W imieniu Rady
P.C. PADOAN
Przewodniczący
1 Dz.U. L 209 z 2.8.1997, s. 1.
2 Dz.U. L 306 z 23.11.2011, s. 25.
3 Utrzymana na rok 2014 decyzją Rady 2014/322/UE z dnia 6 maja 2014 w sprawie wytycznych dotyczących polityki zatrudnienia państw członkowskich na rok 2014 (Dz.U. L 165 z 4.6.2014, s. 49).
4 Dz.U. C 217 z 30.7.2013, s. 18.
5 Na podstawie art. 9 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1466/97.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.