Konkluzje w sprawie przyszłości współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych2019/C 419/02.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2019.419.6

Akt nienormatywny
Wersja od: 12 grudnia 2019 r.

Konkluzje w sprawie przyszłości współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych

(2019/C 419/02)

(Dz.U.UE C z dnia 12 grudnia 2019 r.)

1.
Rada podkreśla znaczenie współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach cywilnych w codziennym życiu obywateli i przedsiębiorstw i przypomina o zobowiązaniach zawartych w konkluzjach z Tampere i w programie sztokholmskim. Rada zaznacza, że realizacja celów Programu strategicznego na lata 2019-2024 wymaga dalszych refleksji nad dorobkiem prawnym dotyczącym współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach cywilnych. Jeżeli chodzi o przyszłe działania, Rada zwraca uwagę, że należy priorytetowo traktować skuteczne wdrażanie i egzekwowanie obowiązujących instrumentów UE, ocenę ich stosowania i funkcjonowania, a także ich digitalizację. Obowiązujące ramy prawne UE powinny być jak najbardziej przyjazne dla użytkowników. Wszelkie nowe inicjatywy ustawodawcze muszą być uzasadnione ich wyraźną wartością dodaną oraz praktycznymi potrzebami obywateli i przedsiębiorstw. W przypadku gdy inicjatywy mają na celu harmonizację prawa cywilnego materialnego, nie powinny niepotrzebnie utrudniać działania wcześniej ustanowionych i dobrze funkcjonujących krajowych ram prawnych.
2.
Rada przypomina, że aby zapewnić spójność dorobku prawnego dotyczącego współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach cywilnych, należy odpowiednio koordynować wnioski ustawodawcze w dziedzinie prawa cywilnego i unikać fragmentacji nie tylko w procesie negocjacji, ale i później, w procesie wdrażania.
3.
Rada zwraca uwagę na kluczową rolę europejskiej sieci sądowej w sprawach cywilnych i handlowych i europejskiego portalu "e-Sprawiedliwość" we wdrażaniu i stosowaniu przepisów i zachęca Komisję i państwa członkowskie, aby dołożyły wszelkich starań w celu wyeksponowania i upowszechnienia tych narzędzi wśród praktyków. Przypominając o znaczeniu projektu e-CODEX, Rada zachęca Komisję do zbadania wszystkich możliwości - ustawodawczych i pozaustawodawczych - w celu zapewnienia jego trwałości i możliwości zarządzania nim w dłuższym terminie.
4.
Rada przypomina, że wielostronne podejście jest zasadniczym elementem współpracy międzynarodowej także w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych. Rada deklaruje poparcie dla najważniejszych organizacji wielostronnych w tej dziedzinie: Haskiej Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego, komisji UNCITRAL i instytutu UNIDROIT. W szczególnych przypadkach, gdy współpraca wielostronna nie jest możliwa, Rada zachęca Komisję do przedstawiania skutecznych alternatyw mogących zaspokoić potrzeby obywateli i przedsiębiorstw.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.