Konkluzje Rady w sprawie standardowego postanowienia UE dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na potrzeby umów z państwami trzecimi.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2018.193.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 6 czerwca 2018 r.

Konkluzje Rady w sprawie standardowego postanowienia UE dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na potrzeby umów z państwami trzecimi

(2018/C 193/04)

(Dz.U.UE C z dnia 6 czerwca 2018 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ:

1.
PRZYWOŁUJE konkluzje Rady z 14 maja 2008 r. w dziedzinie postanowień podatkowych w umowach z państwami trzecimi z myślą o zwalczaniu oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania oraz o wzmocnieniu działań służących zwalczaniu oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania w wymiarze transgranicznym, a także ODWOŁUJE SIĘ do szczególnego postanowienia dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, które ma być ujmowane w stosownych umowach zawieranych z państwami trzecimi przez Unię i jej państwa członkowskie i które zostało przy tej okazji przyjęte.
2.
PRZYWOŁUJE konkluzje Rady z 25 maja 2016 r. w sprawie strategii zewnętrznej na rzecz efektywnego opodatkowania i środków przeciwdziałających nadużyciom postanowień konwencji podatkowych, w których zaapelowano o nową standardową regułę zgodnie z rozwojem międzynarodowych standardów w dziedzinie opodatkowania.
3.
PODKREŚLA, jak ważne jest wprowadzenie zaktualizowanego postanowienia dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych w bieżących i przyszłych negocjacjach z państwami trzecimi, w odniesieniu do jak najszerszego obszaru geograficznego, przy jednoczesnym uwzględnieniu konkretnej sytuacji każdego państwa trzeciego. Główne elementy zaktualizowanego postanowienia obejmowałyby globalne standardy dotyczące przejrzystości, wymiany informacji i uczciwego opodatkowania oraz standardy przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków. Dobre zarządzanie w kwestiach podatkowych nie tylko jest jednym z podstawowych narzędzi walki z oszustwami podatkowymi i z uchylaniem się od opodatkowania w wymiarze transgranicznym, lecz mogłoby także wesprzeć walkę z praniem pieniędzy, korupcją i finansowaniem terroryzmu.
4.
UZNAJE w związku z tym, że do stosownych umów z państwami trzecimi zawieranych przez Unię i jej państwa członkowskie, bez uszczerbku dla ich odnośnych kompetencji, trzeba włączyć zaktualizowane postanowienie dotyczące dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, i jest zdania, że następujący tekst jest w tym kontekście odpowiedni:

"Strony uznają zasady dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, w tym globalne standardy dotyczące przejrzystości, wymiany informacji i uczciwego opodatkowania, oraz minimalne standardy przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków (BEPS), a także zobowiązują się do wdrażania tych zasad i standardów. Strony będą promowały dobre zarządzanie w kwestiach podatkowych, usprawniały współpracę międzynarodową w kwestiach podatkowych i ułatwiały pobór dochodów podatkowych.".

5.
ZAZNACZA, że zależy jej na promowaniu dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych w odniesieniu do bieżących i przyszłych negocjacji.
6.
W ramach mających zastosowanie postanowień TFUE Komisja z należytą starannością i terminowo będzie - stosownie do sytuacji - informować odpowiednie organy Rady o wszelkich kwestiach związanych z powyższym szczególnym postanowieniem dotyczącym dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, które mogą się pojawić podczas negocjowania wspomnianych wyżej międzynarodowych umów, oraz konsultować się w tych kwestiach z odpowiednimi organami Rady.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.