Klęski żywiołowe.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.10.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 15 stycznia 2008 r.

438. SESJA PLENARNA W DNIACH 26-27 WRZEŚNIA 2007 R.

Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie klęsk żywiołowych

(2008/C 10/01)

(Dz.U.UE C z dnia 15 stycznia 2008 r.)

Na posiedzeniu Prezydium w dniu 25 września 2007 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny postanowił wyrazić swoje zaskoczenie i ubolewanie z powodu niszczących pożarów, które w sierpniu b.r. spowodowały szkody w Grecji oraz solidarność z osobami dotkniętymi klęską i ze społeczeństwem obywatelskim.

W czasie sesji plenarnej w dniach 26-27 września (posiedzenie z dnia 26 września 2007 r.) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął niniejszą rezolucję 192 głosami, nikt nie był przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Po różnych klęskach żywiołowych, które dotknęły liczne kraje członkowskie Komitet rozważał konieczność takiego wyposażenia finansowego wspólnotowego mechanizmu obrony cywilnej, aby możliwa była skuteczna koordynacja interwencji w wypadku katastrof w Europie i na świecie.

W obliczu ostatnich wydarzeń Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny pragnie ponownie zaznaczyć swoje stanowisko przedstawione w opinii CESE 1491/2005 (NAT/283) oraz zwraca się do Komisji Europejskiej ze szczególnym wezwaniem, by zapewniła skuteczne funkcjonowanie wspólnotowego mechanizmu obrony cywilnej poprzez podjęcie następujących działań:

1. Egzekwowanie respektowania przepisów wspólnotowych w dziedzinie obrony cywilnej we wszystkich państwach członkowskich za pomocą odpowiedniego instrumentu prawnego.

Bruksela, 26 września 2007 r.

2. Wyposażenie mechanizmu wspólnotowego w następujące instrumenty:

– system komunikacji satelitarnej,

– własne jednostki interwencyjne,

– środki do identyfikacji zasobów ludzkich i wyposażenia do dyspozycji Unii Europejskiej,

– regionalizację baz operacyjnych przy zapewnieniu ścisłej koordynacji pomiędzy nimi,

– odpowiednie szkolenia techniczne jednostek interwencyjnych.

3. Przyjęcie europejskich norm w zakresie odpowiedzialności cywilnej i karnej, które umożliwią ściganie i karanie sprawców tego rodzaju katastrof.

Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Dimitris DIMITRIADIS

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.