Rozporządzenie wykonawcze 2018/603 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.101.18

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 kwietnia 2018 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/603
z dnia 12 kwietnia 2018 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 kwietnia 2018 r.
W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Stephen QUEST
Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Nadmuchiwana poduszka z tworzyw sztucznych (tzw. poduszka do wózka inwalidzkiego), o wymiarach w przybliżeniu 40 × 40 cm, składająca się z dwóch prostokątnych połączonych ze sobą komór wypełnionych powietrzem. Każda komora stanowi worek z tworzywa sztucznego wypełniony powietrzem, pokryty cienką warstwą silikonu.

Poduszka jest regulowana w zależności od stopnia nadmuchania obu komór, co powoduje przemieszczenie pozycji worka z tworzywa sztucznego w każdej komorze, gdy użytkownik siedzi na poduszce.

Poduszka ma zdejmowane pokrycie antypoślizgowe z materiałów włókienniczych, do którego od spodniej strony zamocowane są dwie taśmy typu rzep.

Artykuł ma zapobiegać powstawaniu odleżyn u użytkownika. Odciąża on kości obciążane podczas siedzenia i poprawia komfort użytkownika.

Zob. ilustracja (*).

3926 90 97Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 3926, 3926 90 i 3926 90 97.

Wyklucza się klasyfikację artykułu do pozycji 9404 (artykuły pościelowe i podobne artykuły wyposażeniowe), ponieważ poduszki pneumatyczne są wyłączone z tej pozycji w rozumieniu uwagi 1a) do działu 94, a w związku z tym poduszki pneumatyczne z tworzyw sztucznych są klasyfikowane do pozycji 3926 (zob. również Noty wyjaśniające do HS do pozycji 9404 akapit ostatni, pkt b)).

Wyklucza się również klasyfikację do kodu CN 8714 20 00 jako części i akcesoria do wózków dla osób niepełnosprawnych, ponieważ artykułu nie można określić jako nadający się do stosowania wyłącznie lub głównie z wózkami dla osób niepełnosprawnych w rozumieniu uwagi 3 do sekcji XVII. Biorąc pod uwagę obiektywne cechy artykułu, może być on stosowany na wielu siedzeniach i krzesłach, jak również na siedzeniach wózków inwalidzkich. Na przykład artykuł nie jest zaprojektowany do stosowania z konkretnym siedzeniem, gdyż nie ma on specjalnych mechanizmów do zamocowania, które wskazywałyby na stosowanie go z konkretnym siedzeniem. Pokrycie antypoślizgowe i taśmy typu rzep można mocować do różnych rodzajów siedzeń. Nic nie przemawia więc za tym, by określać artykuł jako zaprojektowany do stosowania z konkretnym rodzajem siedzenia (zob. również Noty wyjaśniające do HS do pozycji 8714 akapit pierwszy, pkt i)).

Ponadto wyklucza się klasyfikację do kodu CN 8714 20 00 jako części i akcesoria do wózków dla osób niepełnosprawnych, ponieważ artykuł nie jest niezbędny dla funkcjonowania wózka inwalidzkiego, nie dostosowuje wózka inwalidzkiego do określonej funkcji, nie zwiększa zakresu jego funkcji ani nie umożliwia mu wykonywania specjalnej funkcji związanej z jego funkcją główną, jaką jest umożliwianie poruszania się osobie niepełnosprawnej (zob. wyrok Trybunału z dnia 16 czerwca 2011 r. w sprawie Unomedi-cal, C-152/10, ECLI:EU:C:2011:402, pkt 29, 30 i 36). Wózek inwalidzki działa w taki sam sposób jak bez poduszki. Poduszka czyni wózek inwalidzki jedynie wygodniejszym i bardziej przydatnym dla użytkownika.

Chociaż artykuł składa się z różnych komponentów (poduszka z tworzyw sztucznych, a pokrycie z materiałów włókienniczych), należy klasyfikować go tak, jak gdyby składał się z poduszki z tworzyw sztucznych, ponieważ to poduszka nadaje artykułowi jego zasadniczy charakter w rozumieniu ogólnej reguły 3 b). Komponent włókienniczy stanowi jedynie pokrycie, które chroni komponent zasadniczy i utrzymuje go w miejscu. Artykuł należy zatem klasyfikować według jego materiału składowego do kodu CN 3926 90 97 jako "pozostałe artykuły z tworzyw sztucznych".
(*) Ilustracje mają charakter wyłącznie informacyjny.
grafika
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.