Rozporządzenie wykonawcze 2016/663 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.115.16

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 kwietnia 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/663
z dnia 26 kwietnia 2016 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana w odniesieniu do towarów objętych niniejszym rozporządzeniem, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez pewien okres, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 2 . Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 kwietnia 2016 r.

W imieniu Komisji,

za Przewodniczącego,

Stephen QUEST
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Maszyna elektroniczna działająca jako interfejs audio lub mikser dźwięku (tzw. przedwzmacniacz analogowo-cyfrowy miksera-konwertera), o wymiarach w przybliżeniu 48 cm × 18 cm × 9 cm. Składa się ona z procesorów dźwięku i efektów, konwertera analogowo-cyfrowego i konwertera cyfrowo-analogowego oraz wzmacniacza mikrofonu, obudowy z elementami do obsługi i wyświetlania oraz różnych wejść i wyjść analogowych, optycznych i cyfrowych, jak również portów FireWire.

Ma ona następujące główne środki techniczne:

- łączność hybrydową FireWire/USB2 (możliwość podłączenia do maszyny do automatycznego przetwarzania danych (ADP)),

- 28-wejściowy mikser z efektami przetwarzania sygnału cyfrowego,

- specjalne oprogramowanie miksujące,

- oddzielne wyjścia słuchawkowe na panelu przednim, każde z niezależną regulacją głośności, oraz

- zegar stanu na przednim panelu LED.

Maszyna jest przeznaczona do używania w produkcji muzyki cyfrowej w studiach nagrań lub na żywo na scenie. Może ona pracować w dwóch trybach: w połączeniu z maszyną ADP lub w trybie pracy samodzielnej.

Kiedy maszyna jest używana w połączeniu z maszyną ADP, służy ona do konwertowania i przetwarzania sygnałów audio dostarczanych z zewnętrznych źródeł dźwięku oraz wstępnego wzmocnienia sygnałów z mikrofonu. W trybie pracy samodzielnej maszyna może być używana jako mikser ze zintegrowanymi efektami.

8543 70 90Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 5E do działu 84 oraz brzmienie kodów CN 8543, 8543 70 oraz 8543 70 90.

Ponieważ maszyna wykonuje specyficzną funkcję inną niż przetwarzanie danych (wstępne wzmocnienie i miksowanie dźwięku), należy ją klasyfikować do pozycji właściwej do jej odpowiedniej funkcji lub - przy braku takiej - do pozycji pozostałe.

Funkcja maszyny nie jest bardziej szczegółowo objęta żadną pozycją działu 85. Maszynę należy uważać za jednostkę miksującą objętą pozycją 8543 (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 8543, akapit czwarty, pkt 4).

Maszynę należy zatem klasyfikować do kodu CN 8543 70 90 jako pozostałe maszyny i aparatura, posiadające indywidualne funkcje, niewymienione ani niewłączone gdzie indziej w dziale 85.

1 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.