Rozporządzenie wykonawcze 2015/676 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2015.111.18

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 kwietnia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/676
z dnia 23 kwietnia 2015 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez osobę, której udzielono tej informacji, przez pewien okres, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 2 . Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92, przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 kwietnia 2015 r.

W imieniu Komisji,
za Przewodniczącego,
Heinz ZOUREK
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Artykuł w postaci rękawa, o długości w przybliżeniu 20 cm, wykonany z dzianego materiału włókienniczego z cienką wyściółką piankową na wewnętrznej powierzchni dłoni. Zawiera on jedną lekko zakrzywioną aluminiową szynę dłoniową o szerokości w przybliżeniu 2 cm, która może być ręcznie zginana, oraz dwa elastyczne stabilizatory grzbietowe nadgarstka wykonane z tworzywa sztucznego, o szerokości w przybliżeniu 1 cm. Szyna i stabilizatory są przeprowadzone przez naszyte tunele z kontrastującego materiału przebiegające na całej długości artykułu i mogą zostać usunięte.

Na obu końcach artykułu znajdują się dwie taśmy typu "rzepy" o szerokości 2 cm służące do dopasowania artykułu do dłoni i nadgarstka. Po środku artykułu znajduje się szersza taśma włókiennicza o szerokości 5 cm z zapięciem typu "rzep", która jest owijana wokół nadgarstka, aby osiągnąć pożądane ograniczenie ruchu nadgarstka.

Taśmy włókiennicze wraz ze zginalną szyną aluminiową utrudniają ruch nadgarstka. Elastyczność nadgarstka zależy od stopnia zaciśnięcia taśm.

Artykuł jest przedstawiany jako stabilizator nadgarstka.

(Zob. fotografie A + B) (*)

6307 90 10Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej (ORI) oraz brzmienie kodów CN 6307, 6307 90 i 6307 90 10.

Artykuł nie może być przystosowany do określonego upośledzenia pacjenta, lecz ma zastosowanie wielofunkcyjne. Pod tym względem artykuł nie wykazuje cech, które odróżniają go sposobem działania lub możliwością przystosowania do określonego upośledzenia pacjenta od zwykłego unieruchomienia ogólnego użycia (zob. uwaga 6 do działu 90 i wyrok w sprawach połączonych C-260/00-C-263/00 Lohmann GmbH & Co. KG i Medi Bayreuth Weihermüller & Voigtmann GmbH & Co. KG przeciwko Oberfinanzdirektion Koblenz, ECLI:EU:C:2002:637). Wyklucza się zatem klasyfikację do pozycji 9021 jako przyrząd ortopedyczny.

Dziany materiał włókienniczy rękawa i taśmy nadaje artykułowi zasadniczy charakter w rozumieniu ORI 3 b), z powodu jego występowania w przeważającej ilości oraz z powodu jego ważnej roli w odniesieniu do użytkowania artykułu. W szczególności taśma włókiennicza po środku artykułu jest istotna dla pożądanego ograniczenia ruchu nadgarstka.

Zatem artykuł ten należy klasyfikować do kodu CN 6307 90 10 jako pozostałe gotowe artykuły.

(*) Fotografie mają charakter wyłącznie informacyjny.
Fotografia A

grafika

Fotografia B

grafika

1 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.