Rozporządzenie wykonawcze 2015/386 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2015.65.5

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 marca 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/386
z dnia 5 marca 2015 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez osobę, której udzielono tej informacji, przez pewien okres, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 2 . Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 marca 2015 r.

W imieniu Komisji,
za Przewodniczącego,
Heinz ZOUREK
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Czterokołowa deskorolka o wymiarach w przybliżeniu 80 × 27 × 17 cm, masie 10 kg i maksymalnej ładowności 65 kg. Artykuł jest wyposażony w silnik elektryczny zasilany dwoma 24 V akumulatorami.

Artykuł ma następujące cechy charakterystyczne:

- koła są wykonane z poliuretanu i mają średnicę 85 mm,

- tylko dwa tylne koła są napędzane paskiem,

- powierzchnia artykułu jest pokryta warstwą przeciwpoślizgową,

- silnik elektryczny jest zamontowany pod artykułem,

- ma on zakres prędkości od 10 km/h do 32 km/h, nie ma żadnych hamulców ani żadnego układu kierowniczego.

Deskorolka jest przedstawiana z ręcznym urządzeniem do zdalnego sterowania.

Deskorolka jest napędzana silnikiem elektrycznym, który jest obsługiwany przez osobę jadącą na deskorolce za pomocą urządzenia do zdalnego sterowania.

Podczas jazdy na deskorolce jej prędkość można regulować przez ciągnięcie spustu na urządzeniu do zdalnego sterowania.

9506 99 90Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9506, 9506 99 i 9506 99 90.

Mimo że artykuł jest napędzany silnikiem elektrycznym, ma on raczej cechy charakterystyczne dla produktu sportowo-rozrywkowego niż dla pojazdu silnikowego; z powodu braku hamulców i układu kierowniczego wymaga on aktywności fizycznej do jazdy deskorolką (podobnej do aktywności wymaganej do jazdy deskorolką bez silnika). W związku z tym wyklucza się klasyfikację do pozycji 8703 jako pojazdy silnikowe przeznaczone zasadniczo do przewozu osób.

Ze względu na fakt, że jego zakres prędkości wynosi do 32 km/h, artykułu nie uznaje się za zabawkę na kołach przeznaczoną do jazdy dla dzieci (zob. również Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej do kodu CN 9503 00 10). Wyklucza się w związku z tym klasyfikację do pozycji 9503 jako zabawkę na kołach.

Ze względu na swoje cechy charakterystyczne i konstrukcję artykuł jest przeznaczony do użytku jako produkt sportowo-rozrywkowy (deskorolka). Należy go zatem klasyfikować do kodu CN 9506 99 90 jako artykuły i sprzęt do pozostałych sportów lub gier na świeżym powietrzu.

1 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.