Rozporządzenie wykonawcze 894/2012 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2012.264.3

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 września 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 894/2012
z dnia 6 sierpnia 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, z zastrzeżeniem obowiązujących w Unii Europejskiej środków odnoszących się do systemu podwójnej kontroli oraz do wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich w odniesieniu do klasyfikacji towarów według Nomenklatury scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.

Artykuł  2

Z zastrzeżeniem obowiązujących w Unii Europejskiej środków odnoszących się do systemu podwójnej kontroli oraz do wstępnego i retrospektywnego nadzoru wspólnotowego przy przywozie do Unii Europejskiej wyrobów włókienniczych, na wiążącą informację taryfową wydaną przez organy celne państw członkowskich, niezgodną z przepisami niniejszego rozporządzenia, można nadal powoływać się przez okres 60 dni, na mocy art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 sierpnia 2012 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Antonio TAJANI
Wiceprzewodniczący
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Artykuł gotowy składający się z 10 prostokątnych pasków, każdy o długości w przybliżeniu 25 cm i szerokości w przybliżeniu 2 cm, z włókniny z włókien ciągłych syntetycznych (polietylen), zestalonej spoiwem. Paski są ze sobą połączone wzdłuż punktów perforacji.

Główna część jednej strony pasków jest jednokolorowa. Końce i odwrotne strony pasków są białe. Jeden koniec każdego paska zawiera mechanizm zamykania złożony z zygzakowanego tłoczenia na przedniej części oraz - na tylnej części - warstwy kleju, która jest pokryta papierem nieprzylepnym usuwanym podczas zamykania.

Na przedniej części każdego paska, tuż przed mechanizmem zamykania, ale na białym tle, wydrukowany jest w kolorze czarnym kolejny numer o wymiarach 5 mm.

Po rozdzieleniu od siebie wzdłuż punktów perforacji, każdy pasek po zamknięciu jest odporną na przerwanie bransoletką.

(Zob. fotografia nr 663)(*)

6307 90 98Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagi 7(b) i 8(a) do sekcji XI oraz brzmienie kodów CN 6307, 6307 90 i 6307 90 98.

Obiektywne cechy charakterystyczne artykułu są takie, iż główna część każdego paska jest jednokolorowa, a numer porządkowy wydrukowany jest w nieistotnym miejscu i jest ledwo widoczny, gdy bransoletka jest noszona, jest stosunkowo mały i nie rzuca się w oczy. Ze względu na te cechy charakterystyczne podstawowym zastosowaniem jest identyfikacja osób za pomocą koloru bransoletek, podczas gdy wydrukowany kolejny numer spełnia rolę drugorzędną. Ponieważ zasadniczy charakter i podstawowe zastosowanie bransoletek wyznaczone są przez ich kolor, a nie przez wydrukowany numer, wyklucza się klasyfikację do działu 49 (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do działu 49, Uwagi ogólne, akapit pierwszy).

Artykuł wykonany jest z włóknin objętych pozycją 5603. Niemniej jednak, ponieważ bransoletki wytwarzane są do stanu końcowego i są gotowe do użytku po zaledwie rozdzieleniu ich od siebie za pomocą punktów perforacji, są one "gotowymi" artykułami włókienniczymi w rozumieniu uwagi 7(b) do sekcji XI. Zgodnie z uwagą 8(a) do sekcji XI dział 56 nie ma zastosowania do towarów gotowych. Wyklucza się zatem klasyfikację do działu 56.

W sekcji XI nie ma specyficznych pozycji obejmujących tego rodzaju gotowe artykuły włókiennicze.

Artykuł ten należy zatem klasyfikować do kodu 6307 90 98 jako "pozostałe gotowe artykuły włókiennicze".

(*) Fotografia ma charakter wyłącznie informacyjny.
grafika

663

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.