Rozporządzenie wykonawcze 714/2012 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2012.210.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 sierpnia 2012 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 714/2012
z dnia 30 lipca 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 lipca 2012 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Opis towarówKlasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1)(2)(3)
1. Produkt składający się z elastycznej membrany klawiatury wykonanej z silikonu z 19 wbudowanymi klawiszami i o wymiarach w przybliżeniu 65 × 40 × 1 mm.

Produkt posiada klawisze z nadrukiem przedstawiające klawiaturę alfanumeryczną, przyciski połączeń oraz inne przyciski typowe dla telefonów komórkowych.

Pod każdym klawiszem znajduje się elektryczny element stykowy wykonany z silikonu zaimpregnowanego węglem.

Produkt ma specyficzny kształt oraz konstrukcję i jest przeznaczony do wbudowania w określonym modelu telefonu komórkowego.

8517 70 90Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 2b) do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8517, 8517 70 i 8517 70 90.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8536 jako przełącznik, ponieważ produkt składa się jedynie z części (jedna strona punktów stykowych) urządzenia przełączającego (zob. także Noty wyjaśniające do CN do pozycji 8536 pkt 8)).

Produkt jest zasadniczą częścią do działania telefonu komórkowego i nie może być niezależnie używany do innych celów. Ponadto jest on specjalnie przystosowany do wykorzystania w określonym modelu telefonu komórkowego. W szczególności jego kształt i sposób działania uniemożliwiają jakiekolwiek inne wykorzystanie (zob. również wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-183/06). W rezultacie wyklucza się również klasyfikację do pozycji 8538 jako część nadającą się do stosowania wyłącznie lub głównie z urządzeniem przełączającym.

Produkt należy zatem klasyfikować do kodu CN 8517 70 90 jako część telefonu komórkowego.

2. Produkt (tzw. klawiatura elastyczna "flex assembly"), którego korpus ma wymiary w przybliżeniu 56 × 42 × 1 mm i który składa się z dwóch membran stanowiących urządzenie przełączające:

- górna membrana z poliimidu zawierająca 24 miedziane punkty stykowe na spodniej stronie,

- dolna membrana z poliimidu zawierająca obwód drukowany z 24 miedzianymi punktami stykowymi na wierzchniej stronie.

Nad górną membraną znajduje się przezroczysty arkusz ochronny z tworzywa sztucznego z nadrukowanym rysunkiem przedstawiającym klawiaturę telefonu komórkowego, a pod dolną membraną - papierowy arkusz ochronny.

Następujące komponenty połączone są z korpusem produktu:

- dwa płaskie przewody elektryczne ze złączami,

- dwa zespoły obwodów drukowanych zawierające elementy czynne i bierne, czujnik światła i przełącznik wykorzystujący efekt Halla do sterowania układem oświetlenia klawiatury.

Produkt ma specyficzny kształt oraz konstrukcję i jest przeznaczony do wbudowania w określonym modelu telefonu komórkowego.

8517 70 90Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 2b) do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8517, 8517 70 i 8517 70 90.

Oprócz dwóch membran z odpowiednimi punktami stykowymi do przełączania obwodów elektrycznych produkt zawiera zespoły obwodów drukowanych do sterowania układem oświetlenia klawiatury. Wyklucza się zatem klasyfikację do pozycji 8536 jako urządzenie przełączające do obwodów elektrycznych.

Produkt jest zasadniczą częścią do działania telefonu komórkowego i nie może być niezależnie używany do innych celów. Ponadto jest on specjalnie przystosowany do wykorzystania w określonym modelu telefonu komórkowego. W szczególności jego kształt i sposób działania uniemożliwiają jakiekolwiek inne wykorzystanie (zob. również wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-183/06).

Produkt należy zatem klasyfikować do kodu CN 8517 70 90 jako część telefonu komórkowego.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.