Rozporządzenie 310/2010 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2010.94.27

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 kwietnia 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 310/2010
z dnia 9 kwietnia 2010 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli 9 kwietnia 2010 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Aparat mający wygląd bramki do przechodzenia, używany w punktach bezpieczeństwa w portach lotniczych (tzw. spektrometr masowy). Przeznaczony jest do wykrywania substancji zabronionych, takich jak materiały wybuchowe i narkotyki za pomocą technologii spektrometru z pułapką jonową (ang. ion trap mobility spectrometer - ITMS).

Analizie poddawane są próbki powietrza przechodzące przez półprzepuszczalną membranę, które wchodzą do komory jonizacyjnej, gdzie źródło jonów emituje cząsteczki beta, co skutkuje powstaniem jonów w fazie gazowej. Jony są następnie poddawane pulsowaniu w rurce dryfowej, w której pod wpływem pola elektrycznego są przyspieszane w kierunku kolektora. Próbka jest potem analizowana na podstawie czasu, po którym jony docierają do kolektora. W rezultacie aparat oddziela zjonizowane opary, a następnie mierzy ruchliwość jonów w polu elektrycznym.

Aparat nie wykorzystuje promieniowania optycznego.

9027 80 17Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9027, 9027 80 i 9027 80 17.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9022 jako aparatury wykorzystującej promieniowanie beta, ponieważ promieniowanie wykorzystuje się jedynie na etapie przygotowania, przed analizą, aby zjonizować próbkę. Promieniowanie jest wyłącznie wstępnym etapem procesu analizy chemicznej, który wykorzystuje technologię spektrometru.

Aparatura do analizy fizycznej lub chemicznej - spektrometry - jest specyficznie wymieniona w pozycji 9027.

Ponieważ aparat nie wykorzystuje promieniowania optycznego (UV, widocznego, podczerwonego), należy go zatem klasyfikować do kodu CN 9027 80 17, jako pozostałą aparaturę do analizy fizycznej lub chemicznej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.