Rozporządzenie 437/2006 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.80.3

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 marca 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 437/2006
z dnia 16 marca 2006 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów w Nomenklaturze Scalonej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury Scalonej załączonej do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87 koniecznym jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towarów, określonych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie (EWG) nr 2658/87 ustanowiło Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury Scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, całkowicie lub częściowo opartej na Nomenklaturze Scalonej, bądź takiej, która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która jest ustanowiona przez specyficzne postanowienia wspólnotowe w celu stosowania środków taryfowych lub innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej Ogólnych reguł, towary opisane w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w Załączniku do niniejszego rozporządzenia powinny być klasyfikowane do kodów CN wskazanych w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3.

(4) Właściwe jest zapewnienie, że z zastrzeżeniem środków obowiązujących we Wspólnocie dotyczących systemu podwójnej kontroli oraz uprzedniego i retrospektywnego nadzoru importu wyrobów tekstylnych do Wspólnoty, wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez posiadacza przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towary opisane w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w Załączniku muszą być klasyfikowane w Nomenklaturze Scalonej do kodów CN, wskazanych w kolumnie 2.

Artykuł  2

Z zastrzeżeniem środków obowiązujących we Wspólnocie, dotyczących systemu podwójnej kontroli, oraz uprzedniego i retrospektywnego nadzoru importu wyrobów tekstylnych do Wspólnoty, wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres 60 dni, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 marca 2006 r.

W imieniu Komisji
László KOVÁCS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 267/2006 (Dz.U. L 47 z 17.2.2006, str. 1).

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 648/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 117 z 4.5.2005, str. 13).

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja Kod CNUzasadnienie
(1)(2)(3)
Lekki ubiór w jednolitym kolorze, wykonany z dzianiny z włókien chemicznych (90 % poliamidu, 10 % przędzy elastomerowej), przeznaczony do okrycia dolnej części ciała od talii do wysokości powyżej połowy uda, okrywający każdą nogę z osobna, z otworem bez zapięcia z przodu i bez rozcięcia w talii. Ubiór posiada elastyczny pasek w talii, a jego nogawki są obrębione.

Po obu stronach ubioru znajdują się naszywane kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny, przewidziane do umieszczania w nich produkowanych seryjnie, wyjmowanych, owalnych wkładek. Zewnętrzna strona wkładki wykonana jest z twardego tworzywa sztucznego, natomiast wewnętrzna wyściełana jest pianką. Wkładki te przeznaczone są do zapobiegania urazom bioder w razie upadku. Amortyzują wstrząsy w okolicy bioder.

(kalesony męskie)

(Patrz: fotografie nr 636 A + B +C)(*)

6107 12 00Klasyfikacja wyznaczona jest przez postanowienia reguł 1, 3b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej, pierwszy akapit uwagi 9 do działu 61 oraz brzmienie kodów CN 6107 i 6107 12 00.

Wkładki przeznaczone są do zapobiegania urazom bioder w razie upadku. Zatem ta część ubioru nie może być klasyfikowana do pozycji 9021 jako "urządzenie ortopedyczne", ponieważ wkładki te nie zapobiegają zniekształceniom ciała, nie podtrzymują ani nie utrzymują części ciała - w rozumieniu pierwszego akapitu uwagi 6. do działu 90.

Artykuł ten nie posiada zasadniczych cech instrumentów i urządzeń objętych działem 90, tj. "wysokiego stopnia wykończenia i precyzji" w sposobie działania (patrz: ust. 37 orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w połączonych sprawach od C-260/00 do C-263/00 z dnia 7 listopada 2002 r. (Lohmann), a także akapit pierwszy Not wyjaśniających HS do działu 90, Uwagi ogólne, część I).

Ponadto wkładki nie są wykonane na miarę ani nie można ich dopasować do specyficznej budowy ciała osoby noszącej tę część garderoby, co sprawia, że zaliczają się ona do "zwykłych wyrobów" i jako takie są wykluczone z pozycji 9021, na mocy ust. 37 wyżej wymienionego orzeczenia.

Artykuł ten jest towarem złożonym, składającym się z kalesonów tekstylnych i wkładek z tworzywa sztucznego. Artykuł ten ma służyć jako kalesony, które dodatkowo chronią przed niektórymi urazami. Dlatego, zgodnie z Ogólną regułą 3b), zasadniczy charakter nadają kalesony, a nie wkładki.

Ta część ubioru klasyfikuje się jako część garderoby męskiej lub chłopięcej w rozumieniu akapitu pierwszego uwagi 9 do działu 61, ponieważ jego krój (przede wszystkim charakterystyczna forma otworu z przodu) jasno wskazuje na fakt, że ta część ubioru przeznaczona jest dla mężczyzn.

(*) Fotografie mają wyłącznie informacyjny charakter.
.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.