Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 z dnia 15 marca 2001 r. wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.311.16

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 grudnia 2006 r.

Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 z dnia 15 marca 2001 r. wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu(1)

(2006/C 311/06)

(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2006 r.)

Niniejsza publikacja została przygotowana w oparciu o informacje przekazane Komisji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 5 rozporządzenia, według stanu na dzień 16.10.2006 r.(2)

Na stronach internetowych Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa dostępna jest ponadto aktualizowana co miesiąc wersja informacji opublikowanych w Dz.U.

1. Odstępstwa, na mocy art. 4 ust. 1 i 2, od obowiązku wizowego przewidzianego w art. 1 ust. 1

1.1. Od obowiązku wizowego odstępuje się w przypadku osób posiadających wymienione poniżej rodzaje paszportów, pochodzących z państw wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie zgodnie z następującym schematem:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

1.2. Zwolnienie z obowiązku wizowego dla innych kategorii osób, o których mowa w art. 4

Członkowie cywilnych załóg samolotów:

Są oni z zasady zwolnieni przez państwa członkowskie z obowiązku wizowego, jeśli posiadają licencje i świadectwa w rozumieniu załączników 1-9 do konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Obowiązek wizowy zostaje jednak utrzymany:

– przez Francję w stosunku do członków załóg będących obywatelami państw, które nie są sygnatariuszami konwencji chicagowskiej.

Członkowie cywilnych załóg statków:

Mogą oni zostać zwolnieni przez państwa członkowskie z obowiązku wizowego, jeśli posiadają dokument tożsamości marynarza, wydany zgodnie z konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy (nr 108 z 1958 r. - nr 185 z 2003 r.)/Konwencją o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego (IMO FAL), sporządzoną w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.

W praktyce:

– w przypadku zejścia na ląd: członkowie załogi są zwolnieni z obowiązku wizowego przez państwa członkowskie z wyjątkiem Szwecji i Niemiec,

– w przypadku tranzytu: wszystkie państwa, z wyjątkiem Norwegii, utrzymują obowiązek wizowy dla członków załogi.

Uwagi Norwegii: z obowiązku wizowego zwolnieni są posiadacze filipińskiej książeczki identyfikacji i rejestracji marynarza i/lub filipińskiego paszportu (patrz umowa o żegludze między Filipinami a Norwegią z października 1999 r.). Posiadacz musi okazać wystawione przez armatora lub przedstawiciela armatora pisemne potwierdzenie, że podejmie on pracę na statku w porcie norweskim.

Uwagi Słowacji: W przypadku tranzytu obowiązek wizowy wobec członków załogi zostaje utrzymany; wyjątek stanowią obywatele Serbii i Czarnogóry (umowa o ułatwieniach wizowych między Słowacją a Serbią i Czarnogórą). Posiadacze muszą okazać: dokument podróży, książeczkę żeglarską i dowód zatrudnienia na statku.

Członkowie załóg statków cywilnych (na międzynarodowych wodach śródlądowych):

Ren:

Belgia, Niemcy, Francja, Luksemburg i Niderlandy zwalniają tych członków załogi z obowiązku wizowego, pod warunkiem że są oni posiadaczami dokumentu podróży zawierającego trójjęzyczną pieczęć lub wzmiankę określającą ich jako pracownika żeglugi na Renie, zgodnie z rezolucjami Centralnej Komisji ds. Żeglugi na Renie.

Dunaj:

Niemcy i Austria zwalniają tych członków załogi z obowiązku wizowego, pod warunkiem że są oni posiadaczami dokumentu określającego ich jako pracownika żeglugi na Dunaju oraz że figurują na liście załogi.

Laissez-passer wystawione przez międzynarodowe organizacje swym urzędnikom:

Uwagi ogólne:

Portugalia: Posiadaczom tego rodzaju laissez-passer nie przysługuje zwolnienie z wymogu uzyskania wizy.

Austria: osoby korzystające z przywilejów i immunitetów, którym wydano szczególny dokument tożsamości, są zwolnione z wymogu uzyskania wizy.

Uwagi odnoszące s ię do poszczególnych organizacji:

– Zwolnienie z obowiązku wizowego w stosunku do urzędników poszczególnych organizacji

grafika

Organizacja Narodów Zjednoczonych:

Zwolnienie z obowiązku wizowego, według schematu przedstawionego w tabeli w podziale na państwa członkowskie, ma zastosowanie do posiadaczy laissez-passer ONZ-u.

Dania zwalnia ponadto z obowiązku wizowego posiadaczy karty identyfikacyjnej funkcjonariusza Grupy Planowania Wielonarodowej Brygady Sił Szybkiego Rozwinięcia ONZ (SHIRBRIG) wydanej przez Szefa Obrony Danii.

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO):

Zgodnie z art. 3 Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, podpisanej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r., posiadacze polecenia wyjazdu wydanego przez siedzibę główną NATO są zwolnieni z obowiązku wizowego bez względu na narodowość, jeśli są członkami sił zbrojnych NATO.

Rada Współpracy Celnej:

Zwolnienie z obowiązku wizowego, zgodnie z zawartością rubryki dotyczącej Beneluksu w tabeli powyżej, ma zastosowanie do posiadaczy laissez-passer wydanych przez Sekretarza Generalnego Rady Współpracy Celnej.

2. Odstępstwa, na mocy art. 4, od zwolnienia z obowiązku wizowego przewidzianego w art. 1 ust. 2

Obowiązek wizowy stosuje się w przypadku osób posiadających wymienione poniżej rodzaje paszportów, pochodzących z państw wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie zgodnie z następującym schematem:

grafika

3. Odstępstwa, na mocy art. 4 ust. 3, od zwolnienia z obowiązku wizowego przewidzianego w art. 1 ust. 2

Osoby pochodzące z państw figurujących w kolumnie po lewej stronie podlegają obowiązkowi wizowemu w przypadku prowadzenia działalności zarobkowej w trakcie swego pobytu

grafika

4. Środki przewidziane na mocy art. 3 tiret drugie rozporządzenia

Osoby ze statusem uchodźcy oraz bezpaństwowcy są zwolnieni z obowiązku wizowego pod warunkiem, że zamieszkują legalnie w jednym z państw lub podmiotów wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie oraz że posiadają dokument podróży wydany przez właściwe organy tego państwa lub podmiotu.

grafika

Dane, których opublikowanie nie jest wymagane na mocy art. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001, lecz które są publikowane wyłącznie do celów informacyjnych

(Status informacji dodatkowych przekazywanych Komisji)

Sytuacja w przypadku osób wywodzących swój status obywatelski ze związku z brytyjskimi terytoriami zamorskimi, które podlegają obowiązkowi wizowemu nakładanemu przez jedno lub kilka państw(1)

grafika

______

(1) Ustawa o brytyjskich terytoriach zamorskich z 2002 r. (British Overseas Territories Act), która weszła w życie dnia 21 maja 2002 r., wprowadziła ważne zmiany w statusie terytoriów zamorskich i w zasadach regulujących w prawie Zjednoczonego Królestwa kwestię obywatelstwa osób, których sytuacja zależy od tego statusu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.