Rozporządzenie wykonawcze 2019/2243 ustanawiające formularz zawierający podsumowanie warunków umowy, który ma być używany przez dostawców publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.336.274

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 stycznia 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/2243
z dnia 17 grudnia 2019 r.
ustanawiające formularz zawierający podsumowanie warunków umowy, który ma być używany przez dostawców publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej 1 , w szczególności jej art. 102 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu identyfikacji głównych elementów podsumowania warunków umowy, które dostawcy publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej mają udostępniać konsumentom, mikroprzedsiębiorstwom, małym przedsiębiorstwom i organizacjom non-profit na podstawie art. 102 ust. 1 i 2 dyrektywy (UE) 2018/1972, należy ustanowić formularz określający główne elementy podsumowania warunków umowy. Podsumowanie warunków umowy powinno być łatwe do odczytania, zrozumienia i porównania oraz powinno być sporządzane w oparciu o wspólną strukturę i format.

(2) Treść podsumowania warunków umowy, czy to w formie drukowanej, czy też dostępnego elektronicznie, powinna być zgodna z odpowiednimi wymogami w zakresie dostępności określonymi w prawie Unii harmonizującym wymogi w zakresie dostępności produktów i usług, przewidzianymi w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 2 .

(3) Podsumowanie warunków umowy powinno być zgodne z obowiązkami wynikającymi z przepisów dotyczących ochrony konsumentów, takich jak dyrektywa Rady 93/13/EWG 3 , dyrektywa 2005/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 4  i dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE 5 . Powinno ono także być zgodne z prawami i obowiązkami wynikającymi z aktów prawnych dotyczących ochrony danych osobowych, takich jak rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 6 .

(4) Aby zwiększyć czytelność, podsumowanie warunków umowy nie powinno, o ile nie jest to należycie uzasadnione, być dłuższe niż odpowiednik jednej strony formatu A4 po wydrukowaniu z użyciem łatwej do odczytania czcionki. W przypadku usług wiązanych podsumowanie to nie powinno być dłuższe niż trzy strony formatu A4 po wydrukowaniu z użyciem czytelnej czcionki. Dłuższe podsumowanie mogłoby być uzasadnione, na przykład ze względu na dostępność dla konsumentów z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić porównywalność ofert usług łączności elektronicznej, układ podsumowania warunków umowy powinien zawierać wyraźnie wyodrębnione sekcje, w których należy pogrupować poszczególne elementy. W celu ułatwienia konsumentom zrozumienia i szybkiej identyfikacji ważnych informacji odpowiednie elementy w każdej sekcji należy opisać używając krótkich zdań. Ze względu na czytelność i zapewnienie możliwości wydruku między krawędziami strony a tekstem podsumowania warunków umowy należy pozostawić wystarczająco szeroki margines.

(5) Czytelność czcionki zależy od różnych czynników i decyduje o niej m.in. stosunek między odległością, z jakiej czytany jest tekst, i wysokością znaków oraz to, czy rozmiar czcionki można łatwo zwiększyć w przypadku udostępnienia podsumowania w wersji elektronicznej. W sytuacji gdy tekst ma być czytany z małej odległości, za czytelną uznaje się - w przypadku wielu konsumentów - czcionkę w rozmiarze 10 punktów. Nagłówki należy wyraźnie odróżnić od tekstu, na przykład poprzez zwiększenie rozmiaru czcionki. W celu zwiększenia czytelności można stosować powszechnie używane czcionki bezszeryfowe. Czytelność należy również zapewnić poprzez stosowanie odpowiedniego kontrastu - zgodnie z najnowszymi praktykami - między czcionką a tłem, zwłaszcza w przypadku użycia kolorów.

(6) Chociaż podsumowanie warunków umowy należy w normalnych okolicznościach prezentować przy użyciu czcionki o rozmiarze co najmniej 10 punktów, to urządzenia lub kanały elektroniczne wykorzystywane do sprzedaży usług łączności elektronicznej, takich jak usługi przedpłacone sprzedawane głównie w punktach sprzedaży detalicznej, mogą wymagać zmniejszenia wielkości tekstu podsumowania warunków umowy, gdy jest to uzasadnione, np. w celu dopasowania tekstu do wielkości opakowania lub urządzenia. Usługi przedpłacone są czasami sprzedawane w opakowaniach, których wymiary uniemożliwiają udostępnienie tekstu złożonego czcionką o rozmiarze 10 punktów.

(7) Wymagane informacje należy zawrzeć bezpośrednio w podsumowaniu, a nie poprzez odniesienie do innych źródeł informacji, chyba że w instrukcjach sporządzania podsumowania wyraźnie przewidziano taką możliwość. Wykorzystanie elementów wizualnych, takich jak symbole, ikony i grafika, bądź użycie hiperłączy lub wyskakujących okienek nie powinno negatywnie wpływać na czytelność i nie powinno być inwazyjne, aby nie odwracać uwagi konsumenta od treści podsumowania. Treść podsumowania warunków umowy powinna skupiać się na kluczowych informacjach, których konsument potrzebuje, aby porównać oferty i podjąć świadomą decyzję.

(8) Należy unikać stosowania specjalistycznego języka, technicznego żargonu i akronimów.

(9) Opis usług przedstawiony w sposób znormalizowany ma duże znaczenie dla konsumentów. W stosownych przypadkach należy sprecyzować usługi uwzględnione w podsumowaniu warunków umowy oraz wielkość pakietów przysługujących w okresie rozliczeniowym. Wielkość pakietów powinna odnosić się do liczby minut rozmów telefonicznych i liczby wiadomości tekstowych oraz ilości danych uwzględnionych w danej usłudze, w tym, w stosownych przypadkach, w odniesieniu do polityki uczciwego korzystania w roamingu. Rozmowy telefoniczne powinny być rozliczane w minutach lub sekundach zgodnie z informacjami udostępnionymi przez dostawcę przed zawarciem umowy, wiadomości powinny być rozliczane w oparciu o ich liczbę, a dane - w oparciu o, stosownie do przypadku, liczbę megabajtów lub gigabajtów.

(10) Podsumowanie warunków umowy powinno zawierać informacje umożliwiające konsumentom skontaktowanie się z ich dostawcą, zwłaszcza w przypadku reklamacji. Odpowiednie dane kontaktowe mogą obejmować, oprócz adresu e-mail lub numeru telefonu, możliwość skorzystania z formularzy internetowych lub innych form bezpośredniego kontaktu.

(11) Usługi łączności elektronicznej należy jasno opisać wraz z podaniem głównych ich cech. W stosownych przypadkach należy opisać rodzaj urządzeń.

(12) W art. 4 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 7  przewidziano wymóg, zgodnie z którym w umowie, która obejmuje usługi dostępu do internetu, należy również zawrzeć jasne i zrozumiałe wyjaśnienie dotyczące minimalnych, zwykle dostępnych, maksymalnych i deklarowanych prędkości pobierania i wysyłania danych w przypadku sieci stacjonarnych lub dotyczące szacunkowych maksymalnych i deklarowanych prędkości pobierania i wysyłania danych w przypadku sieci ruchomych. W art. 102 ust. 3 lit. f) dyrektywy (UE) 2018/1972 przewidziano wymóg zawarcia w podsumowaniu warunków umowy streszczenia tych informacji. W podsumowaniu warunków umowy należy zawrzeć informacje na temat minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych prędkości pobierania i wysyłania danych w ramach usług dostępu do internetu w przypadku sieci stacjonarnych oraz informacje na temat szacunkowej maksymalnej prędkości pobierania i wysyłania danych w ramach usług dostępu do internetu w przypadku sieci ruchomych.

(13) W art. 4 ust. 1 lit. e) rozporządzenia (UE) 2015/2120 przewidziano wymóg, zgodnie z którym w umowie, która obejmuje usługi dostępu do internetu, należy zawrzeć jasne i zrozumiałe wyjaśnienie, jakie środki ochrony prawnej przysługują konsumentowi zgodnie z prawem krajowym w przypadku rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do internetu a wykonaniem tejże usługi wskazanym w umowie. W art. 102 ust. 3 lit. f) dyrektywy (UE) 2018/1972 przewidziano wymóg zawarcia w podsumowaniu warunków umowy streszczenia tego wyjaśnienia. Podsumowanie warunków umowy powinno zawierać streszczenie informacji o środkach ochrony prawnej przysługujących konsumentowi zgodnie z prawem krajowym w przypadku rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do internetu pod względem prędkości lub innych parametrów jakości usługi a wykonaniem tejże usługi wskazanym w umowie.

(14) Informacje na temat ceny powinny obejmować naliczane koszty aktywacji, cykliczne opłaty i opłaty uzależnione od ilości wykorzystanych usług, takie jak koszty w okresie rozliczeniowym i w ujęciu miesięcznym, aby umożliwić porównywalność, a także wszelkie zniżki oraz, w stosownych przypadkach, koszt urządzeń. Jeżeli zastosowanie ma cena promocyjna, należy to wyraźnie wskazać, w tym podać okres obowiązywania rabatu oraz pełną cenę poza promocją. Informacje o taryfach nieuwzględnionych w cenie cyklicznej mogą być obszerne, zatem w podsumowaniu wystarczy wskazać, że informacje te są dostępne oddzielnie jako część pełnych informacji udostępnianych przed zawarciem umowy, na przykład za pomocą środków elektronicznych.

(15) Informacje na temat warunków zakończenia umowy w sekcji "Czas trwania, przedłużenie i rozwiązanie umowy" powinny odnosić się do rozwiązania umowy, z uwzględnieniem ofert wiązanych, ze względu na upływ czasu trwania umowy lub, w stosownych przypadkach, do wcześniejszego rozwiązania umowy zgodnie z prawem Unii i prawem krajowym i obejmować między innymi informacje o opłatach z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy oraz o odblokowaniu urządzenia końcowego.

(16) W przypadku gdy informacje na temat różnych produktów i usług dla użytkowników końcowych z niepełnosprawnościami są obszerne i podlegają zmianom, w podsumowaniu warunków umowy można wskazać, że szczegółowe informacje są dostępne oddzielnie, na przykład za pomocą środków elektronicznych.

(17) W opcjonalnej sekcji poświęconej innym istotnym informacjom dostawcy mogą zawrzeć dodatkowe informacje, które zgodnie z prawem Unii lub prawem krajowym muszą być udostępnione, zanim konsument zostanie związany umową lub odpowiednią ofertą. Mogą one obejmować na przykład informacje na temat zmiany dostawcy, bezpieczeństwa, przetwarzania danych osobowych, zużycia energii lub emisji dwutlenku węgla. W przypadku gdy państwa członkowskie korzystają z przysługującej im swobody utrzymania lub wprowadzenia do ich prawa krajowego przepisów odnoszących się do aspektów nieobjętych art. 102 dyrektywy (UE) 2018/1972, dostawcy mogliby zawrzeć te istotne informacje w tej opcjonalnej sekcji.

(18) Na podstawie art. 123 dyrektywy (UE) 2018/1972 Komisja dokonuje okresowego przeglądu stosowania niniejszego rozporządzenia wykonawczego w ramach publikacji sprawozdania dotyczącego stosowania przepisów części III tytuł III tej dyrektywy.

(19) Odbyto konsultacje z Organem Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej.

(20) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Łączności,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Formularz zawierający podsumowanie warunków umowy

Udostępniając podsumowanie warunków umowy, dostawcy publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej innych niż usługi transmisji używane do świadczenia usług łączności maszyna-maszyna korzystają z formularza określonego w części A załącznika zgodnie z instrukcjami określonymi w części B załącznika.

Artykuł  2

Prezentacja treści

1. 
Podsumowanie warunków umowy nie może, o ile nie jest to należycie uzasadnione, być dłuższe niż odpowiednik jednej strony formatu A4 po wydrukowaniu. W przypadku gdy usługi bądź usługi i urządzenia końcowe, obejmujące co najmniej usługę dostępu do internetu lub usługę łączności interpersonalnej wykorzystującą numery, są oferowane jako usługi wiązane w ramach jednej umowy, podsumowanie warunków umowy nie może, o ile nie jest to należycie uzasadnione, być dłuższe niż odpowiednik trzech stron formatu A4 po wydrukowaniu.
2. 
Informacje zawarte w podsumowaniu warunków umowy przedstawia się zgodnie z kolejnością sekcji określoną w załączniku, w orientacji pionowej. Krój użytej czcionki musi umożliwiać łatwe odczytanie tekstu. Rozmiar czcionki musi wynosić co najmniej 10 punktów. W należycie uzasadnionych okolicznościach rozmiar czcionki można zmniejszyć; w takich przypadkach należy przewidzieć możliwość powiększenia tekstu podsumowania warunków umowy za pomocą środków elektronicznych bądź otrzymania na żądanie tekstu podsumowania warunków umowy złożonego czcionką o rozmiarze co najmniej 10 punktów.
3. 
Treść podsumowania warunków umowy musi być czytelna przy zapewnieniu odpowiedniego kontrastu między czcionką a tłem, zwłaszcza w przypadku użycia kolorów. Elementy wizualne nie mogą zachodzić na tekst.
4. 
Podsumowanie warunków umowy sporządza się językiem, który jest czytelny i zrozumiały dla konsumentów. Podsumowanie warunków umowy musi skupiać się na kluczowych informacjach, których konsument potrzebuje, aby porównać oferty i podjąć świadomą decyzję.
5. 
Nagłówki muszą wyraźnie odróżniać się od tekstu.
Artykuł  3

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 21 grudnia 2020 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 17 grudnia 2019 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN

ZAŁĄCZNIK 8  

FORMULARZ ZAWIERAJĄCY PODSUMOWANIE WARUNKÓW UMOWY

CZĘŚĆ A - Formularz
[Nazwa usługi][Dostawca/logo dostawcy]
[Dane kontaktowe]

Podsumowanie warunków umowy

* W niniejszym podsumowaniu warunków umowy przedstawiono główne elementy oferty, której przedmiotem jest niniejsza usługa, zgodnie z wymogami prawa UE 9 .

* Podsumowanie to pomaga porównać różne oferty na daną usługę.

* Pełne informacje na temat niniejszej usługi znajdują się w innych dokumentach.

Usługa (Usługi) i urządzenia

[...]

Szybkości dostępu do internetu i środki ochrony prawnej

[...]

Cena

[...]

Czas trwania, przedłużenie i rozwiązanie umowy

[...]

Funkcje dla użytkowników końcowych z niepełnosprawnościami

[...]

Inne istotne informacje

[...]

CZĘŚĆ  B

- Instrukcje wypełniania formularza podsumowania warunków umowy

Nazwę lub markę oferowanej usługi (oferowanych usług) łączności elektronicznej podaje się tuż nad tytułem "Podsumowanie warunków umowy". Nazwę dostawcy podaje się bezpośrednio po nazwie usług(i) łączności elektronicznej. Dostawca może zamieścić swoje logo na prawo od tytułu "Podsumowanie warunków umowy". Trzy zdania wprowadzające stanowią integralną część podsumowania warunków umowy i nie można ich zmieniać.

Pod nazwą dostawcy podaje się nazwę i adres dostawcy i dane umożliwiające nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dostawcą oraz - jeżeli informacje te są inne - dane umożliwiające nawiązanie bezpośredniego kontaktu do celów wszelkich reklamacji. Podsumowanie warunków umowy opatruje się datą.

W przypadku gdy umowa nie obejmuje udostępnienia urządzenia końcowego, odniesienie do urządzeń w nagłówku "Usługa (Usługi) i urządzenia" należy usunąć lub należy wskazać, że nie ma ono zastosowania. W przypadku gdy umowa nie obejmuje usługi dostępu do internetu, sekcję "Szybkości dostępu do internetu i środki ochrony prawnej" należy usunąć lub należy wskazać, że nie ma ona zastosowania. W przypadku gdy nie udostępnia się innych informacji, sekcję "Inne istotne informacje" należy usunąć lub należy wskazać, że nie ma ona zastosowania.

W części A użyto kursywy, aby zaznaczyć, że wyżej wymienione nagłówki i odnośne informacje nie są obowiązkowe we wszystkich okolicznościach. Nawiasy kwadratowe użyte w części A zastępuje się wymaganymi informacjami.

Sekcja "Usługi i urządzenia"

W sekcji tej podaje się opis głównych cech usług(i) łączności elektronicznej, na przykład stacjonarnej telefonii głosowej, ruchomej telefonii głosowej, mobilnego dostępu do internetu, stacjonarnego dostępu do internetu, usługi nadawania programów telewizyjnych lub usług łączności interpersonalnej niewykorzystujących numerów. W odniesieniu do ofert wiązanych, o których mowa w art. 107 dyrektywy (UE) 2018/1972, w stosownych przypadkach opisuje się również rodzaj urządzeń końcowych oraz usługi, takie jak na przykład pakiety telewizyjne, usługi wideo na żądanie lub inne usługi medialne. W przypadku usług nadawania programów telewizyjnych oraz ofert wiązanych, w których skład wchodzą takie usługi, można opisać rodzaje oferowanych pakietów telewizyjnych, w przypadku gdy nie jest możliwe wymienienie wszystkich kanałów oferowanych w ramach pakietu. W przypadku ofert wiązanych usługi podaje się w kolejności wskazanej w niniejszym akapicie. Opis musi obejmować, stosownie do przypadku, ilość lub liczbę rozmów, wiadomości tekstowych, danych oraz wskazanie stosowanej przez dostawcę polityki uczciwego korzystania z usług w roamingu.

Sekcja "Szybkości dostępu do internetu i środki ochrony prawnej"

W przypadku gdy usługa obejmuje dostęp do internetu, uwzględnia się podsumowanie informacji wymaganych na podstawie art. 4 ust. 1 lit. d) i e) rozporządzenia (UE) 2015/2120. W przypadku usługi stacjonarnego dostępu do internetu podaje się minimalną, zwykle dostępną oraz maksymalną prędkość pobierania i wysyłania danych, a w przypadku usługi mobilnego dostępu do internetu - szacunkową maksymalną prędkość pobierania i wysyłania danych. Należy zawrzeć streszczenie środków ochrony prawnej dostępnych dla konsumenta zgodnie z prawem krajowym w przypadku stałej lub regularnie powtarzającej się rozbieżności między faktycznym wykonaniem usługi dostępu do internetu pod względem prędkości lub innych parametrów jakości usługi a wykonaniem tejże usługi wskazanym w umowie.

Sekcja "Cena"

W przypadku usług łączności elektronicznej świadczonych w zamian za bezpośrednią płatność pieniężną w sekcji tej wskazuje się ceny aktywacji usługi oraz opłaty cykliczne lub opłaty związane ze zużyciem.

W przypadku umów abonamentowych podaje się cykliczną cenę (uwzględniającą wszystkie podatki) za okres rozliczeniowy oraz, jeżeli okres rozliczeniowy jest inny niż miesiąc - również w ujęciu miesięcznym. Należy wskazać wszelkie dodatkowe koszty stałe, takie jak koszty aktywacji usługi oraz, w stosownych przypadkach, koszt urządzenia, podobnie jak, w stosownych przypadkach, wszelkie ograniczone czasowo rabaty.

W stosownych przypadkach w podsumowaniu warunków umowy należy wskazać opłaty związane ze zużyciem, które będą miały zastosowanie po przekroczeniu wolumenu uwzględnionego w cyklicznej cenie. W stosownych przypadkach należy wskazać, że informacje o kosztach usług dodatkowych nieuwzględnionych w cyklicznej cenie są dostępne oddzielnie.

W przypadku gdy usługa jest świadczona bez bezpośredniej płatności pieniężnej, ale z zastrzeżeniem pewnych obowiązków nałożonych na użytkowników jako warunek świadczenia usługi, należy wskazać ten fakt.

Sekcja "Czas trwania, przedłużenie i rozwiązanie umowy"

W podsumowaniu warunków umowy należy podać informacje na temat czasu trwania umowy (w miesiącach), a także główne warunki przedłużenia umowy oraz jej rozwiązania ze względu na upływ czasu trwania umowy lub, w stosownych przypadkach, wcześniejsze rozwiązanie umowy. Należy podać informacje o opłatach z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy, w tym dotyczące odblokowania urządzenia końcowego. Informacje te pozostają bez uszczerbku dla innych podstaw do rozwiązania umowy przewidzianych w prawie Unii lub prawie krajowym, takich jak brak zgodności z umową.

Sekcja "Funkcje dla użytkowników końcowych z niepełnosprawnościami"

Należy uwzględnić informacje na temat głównych produktów i usług dla użytkowników końcowych z niepełnosprawnościami. Mogą one obejmować - w miarę dostępności - co najmniej tekst w czasie rzeczywistym, pełną konwersację, usługi przekazu, dostępne zgłoszenia alarmowe, specjalistyczne urządzenia, specjalne taryfy i dostępne informacje. W stosownych przypadkach można wskazać, że szczegółowe informacje są dostępne oddzielnie.

Sekcja "Inne istotne informacje"

W tej sekcji dostawcy mogą uwzględnić wszelkie dodatkowe informacje, których udostępnienie jest wymagane prawem Unii lub prawem krajowym, zanim konsument zostanie związany umową lub odpowiednią ofertą.

1 Dz.U. L 312 z 17.12.2018, s. 36.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (Dz.U. L 151 z 7.6.2019, s. 70).
3 Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.U. L 95 z 21.4.1993, s. 29).
4 Dyrektywa 2005/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2005 r. dotycząca nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym oraz zmieniająca dyrektywę Rady 84/450/EWG, dyrektywy 97/7/WE, 98/27/WE i 2002/65/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 149 z 11.6.2005, s. 22).
5 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów, zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 85/577/ EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 304 z 22.11.2011, s. 64).
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/ WE (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiające środki dotyczące dostępu do otwartego internetu i dotyczące opłat detalicznych za regulowane usługi łączności wewnątrzunijnej oraz zmieniające dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, a także rozporządzenie (UE) nr 531/2012 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (Dz. U. L 310 z 26.11.2015, s. 1).
8 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 21 stycznia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.16.40).
9 Art. 102 ust. 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 36)."

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.