Decyzja 2001/607/WE ustalająca ekologiczne kryteria przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego detergentom do ręcznego zmywania naczyń

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.214.30

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 2001 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 lipca 2001 r.
ustalająca ekologiczne kryteria przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego detergentom do ręcznego zmywania naczyń

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1989)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/607/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 8 sierpnia 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), w szczególności jego art. 3, 4 i 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 3 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że oznakowania ekologiczne można przyznawać produktom mającym takie cechy charakterystyczne, dzięki którym produkty te mogą przyczyniać się w znacznym stopniu do poprawy w zakresie kluczowych aspektów środowiskowych.

(2) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że szczególne kryteria dla oznakowań ekologicznych zostaną ustalone według grup produktów.

(3) Środki określone w niniejszej decyzji opracowano i przyjęto zgodnie z procedurami ustalającymi kryteria dla oznakowań ekologicznych, ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000.

(4) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na mocy art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Grupa produktów "detergenty do ręcznego mycia naczyń" (dalej nazywana "grupą produktów") oznacza:

Wszystkie detergenty przeznaczone do stosowania przy ręcznym myciu naczyń, porcelany stołowej, sztućców, garnków, patelni i innych sprzętów kuchennych itp.

Artykuł  2

Działania w dziedzinie środowiska i przydatność w użyciu tej grupy produktów ocenia się przez odniesienie do kryteriów wymienionych w Załączniku.

Artykuł  3

Definicja grupy produktów i ich kryteria dla grupy produktów zachowują ważność przez trzy lata od daty wejścia w życie niniejszej decyzji. W przypadku nieprzyjęcia zrewidowanych kryteriów ekologicznych przed końcem tego okresu, ważność definicji i kryteriów zostanie przedłużona o kolejny rok.

Artykuł  4

Do celów administracyjnych tej grupie produktów przydziela się kod 019.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lipca 2001 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

RAMY

W celu zakwalifikowania do przyznania oznakowań ekologicznych, detergenty do ręcznego mycia naczyń (zwane dalej "produktem") muszą zawierać się w grupie produktów określonych w art. 1 i muszą spełniać kryteria niniejszego Załącznika, wraz z przeprowadzonymi badaniami stosowania wymienionymi w kryteriach i w dodatku technicznym. Tam gdzie to właściwe, można stosować inne metody badania produktów, o ile zostaną one przyjęte jako równoznaczne przez właściwe organy lub organy oceniające wniosek (zwane dalej "właściwymi organami"). W przypadku gdy nie wskazano żadnych rodzajów badań lub wskazano badania, które należy stosować przy weryfikacji lub monitorowaniu, właściwe organy powinny polegać, o ile to właściwe, na odpowiednich deklaracjach i dokumentacji dostarczonej przez wnioskodawcę i/lub niezależnych weryfikacjach. Jeśli wskazano, że wymagane jest przedstawienie szczegółowej dokumentacji i/lub deklaracji, wnioskodawca i/lub producent(-ci) i/lub dostawca(-y) zobowiązani są dostarczyć je w odpowiednich przypadkach. W przypadku gdy mowa jest o składnikach, obejmuje to substancje i preparaty.

Zaleca się właściwym organom uwzględnienie podczas oceny wniosków i monitorowania zgodności z kryteriami zawartymi w niniejszym Załączniku wprowadzenie w życie powszechnie uznanych systemów zarządzania środowiskiem, jak np. EMAS lub ISO 14001 (Uwaga: wprowadzenie w życie tego typu systemów zarządzania nie jest wymagane).

Celem niniejszych kryteriów jest promowanie:

– zmniejszenia odprowadzenia toksycznych i w inny sposób zanieczyszczających substancji do wodnego środowiska naturalnego,

– zmniejszenia lub zapobiegania wystąpieniu ryzyka związanego z użyciem substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzkiego,

– minimalizacji odpadów opakowaniowych,

– informacji, które umożliwią konsumentowi korzystanie z produktu w sposób, który przynosi zamierzony skutek i minimalizuje wpływ na środowisko naturalne.

Kryteria są ustalane na poziomach, które promują etykietowanie detergentów do ręcznego mycia naczyń, tak by miały niewielki wpływ na środowisko naturalne.

KRYTERIA EKOLOGICZNE

1.

Toksyczność dla organizmów wodnych

Toksyczność krytycznej objętości rozcieńczenia (CDVtox) oblicza się dla każdego składnika (i), przy zastosowaniu następującego równania:

waga(i) x LF(i)

CDVtox(skladnik i)=---------------- x 1.000

LTE(i)

gdzie waga (i) jest wagą składnika o zalecanej dawce na 1 litr wody myjącej, LF jest wskaźnikiem obciążenia, a LTE jest stężeniem składnika, które wywołuje długoterminowy efekt toksyczności.

Wartości parametrów LF i LTE muszą być zgodne z podanymi w wykazie bazy danych składników detergentu (wykaz DID) w dodatku IA. Jeśli dany składnik nie jest w wykazie DID, wnioskodawca musi oszacować ich wartości stosując metodę opisaną w dodatku IB. CDVtox sumuje się dla każdego ze składników, tworząc CDVtox dla produktu.

CDVtox zalecanej dawki, wyrażonej na 1 litr wody myjącej, nie może przekraczać 170 litrów.

Dokładny skład produktu należy dostarczyć do właściwego organu, wraz ze szczegółami obliczeń CDVtox, wykazującymi zgodność z niniejszym kryterium.

2.

Podatność środków powierzchniowo czynnych na biodegradację

a) Łatwo ulegające biodegradacji (tlenowej)

Każdy środek powierzchniowo czynny zastosowany w produkcie musi łatwo ulegać biodegradacji.

Dokładny skład produktu należy dostarczyć do właściwego organu. Wykaz DID (patrz dodatek IA) wskazuje, czy określony środek powierzchniowo czynny ulega biodegradacji poprzez tlen czy nie (tj. ten, który ma pozycję "Y" w kolumnie tlenowej podatności na biodegradację nie może być stosowany). Dla związków powierzchniowo czynnych, które nie są zawarte w wykazie DID, muszą być dostarczone istotne informacje z literatury lub innych źródeł, lub odpowiednie wyniki badań, wskazujące, że ulegają one biodegradacji za pomocą tlenu. Badania na łatwość ulegania biodegradacji są, jak określono w dyrektywie Rady 67/548/EWG z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych(1), z jej późniejszymi zmianami, w szczególności metodami wyszczególnionymi w załączniku V.C4 lub ich równoważnymi metodami badań OECD 301 A-F, lub ich równoważnymi badaniami ISO. Zasada 10 dni trzymania na oknie nie ma zastosowania. Poziomy dopuszczalne muszą wynosić 70 % dla prób określonych w załączniku V.C4-A i C4-B do dyrektywy 67/548/EWG (i ich równoważnych prób OECD 301 A i E oraz ISO) i muszą wynosić 60 % dla prób C4-C, D, E i F (i ich równoważnych prób OECD 301 B, F, D i ISO).

b) Biodegradacja beztlenowa

Każdy związek powierzchniowo czynny używany w produkcie musi ulegać biodegradacji w warunkach beztlenowych.

Dokładny skład produktu należy dostarczyć. Wykaz DID (patrz dodatek IA) wskazuje czy określony środek powierzchniowo czynny ulega biodegradacji w warunkach beztlenowych czy nie (tj. ten, który ma pozycję "Y" w kolumnie beztlenowej podatności na biodegradację nie może być stosowany). Dla związków powierzchniowo czynnych, które nie są zawarte w wykazie DID muszą być dostarczone istotne informacje z literatury lub innych źródeł, lub odpowiednie wyniki badań wskazujące, że ulegają one biodegradacji bez pomocy tlenu. Badanie odniesienia dla beztlenowej podatności na biodegradację musi być zgodne z ISO 11734, ECETOC Nr 28 (czerwiec 1988 r.) lub z równoważną metodą badania, która wymaga minimum 60 % podatności na biodegradację w warunkach beztlenowych.

3.

Substancje lub preparaty niebezpieczne, stwarzające zagrożenie lub toksyczne

a) Następujące składniki nie mogą być zawarte w produkcie ani jako część jego składu, ani jako część preparatu zawartego w składzie:

– alkilofenole oksyetylenowane (APEO)

– czwartorzędowe związki amonowe

– trichlorowęglowce

– EDTA (kwas etyleno-diamino-tetraooctowy)

– NTA (nitrylotrioctan)

– rozpuszczalniki poliglikolowe: glikole polietylenowe

– nitro piżma i piżma wielopierścieniowe, obejmujące, na przykład:

piżmo ksylenowe: 5-tert-butylo-2,4,6-trinitro-m-ksylen

piżmo ambrowe: 4-tert-butylo-3-metoksy-2,6-dinitrotoluen

moskene: 1,1,3,3,5-pentametyl-4,6-dinitroindan

piżmo tybetańskie: 1-tert-butylo-3,4,5-trimetyl-2,6-dinitrobenzen

piżmo ketonowe 4'-tert-butylo-2',6'-dimetyl-3',5'-dinitroacetafenon

HHCB (1,3,4,6,7,8-heksawodoro-4,6,6,7,8,8-heksametylocyklopenta(g)-2-benzopiran)

AHTN (6-acetyl-1,1,2,4,4,7-heksametylotetralin).

b) Produkt nie może zawierać żadnych składników sklasyfikowanych jako:

R40 (ograniczone dowody wpływu rakotwórczego)

R45 (może powodować raka),

R46 (może powodować dziedziczne uszkodzenia genetyczne),

R49 (może powodować raka poprzez wdychanie),

R68 (istnieje ryzyko, iż może powodować nieodwracalne skutki)

R50 + 53 (bardzo toksyczny dla organizmów wodnych oraz może powodować długoterminowe niekorzystne skutki w naturalnym środowisku wodnym),

R51 + 53 (toksyczny dla organizmów wodnych oraz może powodować długoterminowe niekorzystne skutki w naturalnym środowisku wodnym),

R59 (niebezpieczny dla warstwy ozonowej),

R60 (może powodować bezpłodność),

R62 (może powodować uszkodzenie dziecka w łonie matki),

R62 (powoduje ryzyko bezpłodności),

R63 (powoduje ryzyko uszkodzenia dziecka w łonie matki),

R64 (szkodliwy dla niemowląt karmionych piersią),

lub jakichkolwiek ich połączeń, zgodnie z dyrektywą 67/548/EWG i jej późniejszymi zmianami lub zgodnie z dyrektywą 1999/45/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 maja 1999 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania preparatów niebezpiecznych(2), z jej późniejszymi zmianami.

Każdy składnik jakiegokolwiek preparatu użytego w składzie, który przekracza wagowo 0,1 % preparatu, musi spełniać powyższe wymagania.

Biocydy używane do konserwacji produktu (dopuszczalne zgodnie z poniższym kryterium dotyczącym biocydów), sklasyfikowane jako R50 + 53 lub R51 + 53 są zatem dozwolone, ale tylko wtedy, gdy nie są potencjalnie bioakumulacyjne. W tym kontekście biocyd jest rozpatrywany jako potencjalnie bioakumulacyjny, jeśli log Pow (logarytm współczynnika podziału oktanol/woda) ≥ 3,0 (o ile nie ustalono w wyniku eksperymentu BCF ≤ 100).

Dokładny skład produktu należy dostarczyć właściwemu organowi wraz z kopiami arkuszy istotnych danych dotyczących bezpieczeństwa dla każdego składnika, które muszą wskazywać stosowną klasyfikację lub jej brak dla każdego składnika, jak również deklarację, że powyższe substancje nie są zawarte w produkcie.

Podobnie dostawcy jakichkolwiek preparatów używanych w składzie muszą dostarczyć deklarację, że ich preparat spełnia powyższe wymagania.

4.

Substancje zapachowe

a) Produkt nie może zawierać aromatów zawierających nitro piżma lub piżma wielopierścieniowe (jak sprecyzowano w powyższym kryterium).

b) Jeżeli produkt zawiera jedną lub więcej następujących substancji zapachowych, należy to wyraźnie zaznaczyć na opakowaniu, podając nazwę lub nazwy substancji zapachowych dotyczących:

Nazwa zwyczajowaNr CASNazwa zwyczajowaNr CAS
Pentyl cynamonowy122-40-7Alkohol pentylocynamonowy 101-85-9
Alkohol benzylowy100-51-6Salicylan benzylu 118-58-1
Alkohol cynamonowy104-54-1Aldehyd cynamonowy 104-55-2
Cytral5392-40-5Kumaryna 91-64-5
Eugenol97-53-0Geraniol 106-24-1
Hydroksycytronellal107-75-5Hydroksymetylopentylocyklohe-ksenokarboksy aldehyd31906-04-4
Izoeugenol97-54-1

c) Wszystkie składniki dodawane do produktu jako substancje zapachowe muszą być produkowane i/lub traktowane zgodnie z kodeksem praktyk Międzynarodowego Stowarzyszenia Substancji Zapachowych (IFA).

Deklarację zgodności z każdym elementem niniejszego kryterium należy dostarczyć właściwemu organowi.

5.

Barwniki i środki barwiące

Wszystkie barwniki i środki barwiące używane w produkcie muszą być dozwolone dyrektywą Rady 76/768/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących kosmetyków(3), z jej późniejszymi zmianami, i muszą być dozwolone dyrektywą 94/36/EWG Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 czerwca 1994 r. w sprawie barwników używanych w środkach spożywczych(4), z jej późniejszymi zmianami.

Deklarację zgodności z niniejszym kryterium należy dostarczyć właściwemu organowi wraz z pełnym wykazem wszystkich użytych barwników lub środków barwiących.

6.

Biocydy

a) Produkt może zawierać tylko biocydy niezbędne do konserwacji produktu i w odpowiedniej dawce zastosowanej wyłącznie w tym celu. Wymaganie to nie odnosi się do środków powierzchniowo czynnych, które także mogą mieć właściwości biobójcze.

Należy dostarczyć pełen skład produktu wraz z kopiami arkuszy istotnych danych dotyczących bezpieczeństwa dla każdego dodanego środka konserwującego, jak również informację dotyczącą dawki niezbędnej do konserwacji produktu. Należy przedstawić także deklarację zgodności z niniejszym kryterium.

b) Zabrania się twierdzenia lub sugerowania, że produkt ma działanie niszczące drobnoustroje, poprzez zamieszczanie wzmianki na opakowaniu lub poprzez inne środki komunikacji.

Teksty i układy używane we wszystkich rodzajach opakowań i/lub przykłady różnych rodzajów opakowań należy dostarczyć właściwemu organowi, wraz z deklaracją zgodności z niniejszym kryterium.

7.

Substancje uczulające

Produkt nie może być sklasyfikowany jako R42 (może powodować uczulenia poprzez wdychanie) i/lub R43 (może powodować uczulenia poprzez kontakt ze skórą) zgodnie z dyrektywą 1999/45/WE w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania preparatów niebezpiecznych.

Dokładny skład produktu należy dostarczyć właściwemu organowi wraz z kopiami arkuszy istotnych danych dotyczących bezpieczeństwa dla każdego składnika, które muszą wskazywać stosowną klasyfikację lub jej brak dla każdego składnika, jak również deklarację zgodności z niniejszym kryterium.

8.

Ograniczenie całkowitej ilości środków powierzchniowo czynnych na poszczególne mycie

Całkowita waga środków powierzchniowo czynnych w zalecanej dawce na 1 litr wody do mycia naczyń nie może przekraczać 0,4 grama dla naczyń brudnych.

Dane na temat całkowitej ilości substancji aktywnej na mililitr produktu muszą być dostarczone właściwemu organowi, wraz z zalecaną dawką w mililitrach na 1 litr wody myjącej dla brudnych naczyń pokazanej na opakowaniu. Na podstawie tych danych musi być udowodniona zgodność z niniejszym kryterium.

9.

Wymagania dotyczące opakowań

a) Pierwotne opakowanie musi mieć objętościowy współczynnik opakowania (VCP) mniejszy lub równy 1,9. Kryterium tego nie stosuje się, jeśli pierwotne opakowanie jest wyprodukowane z 50 % lub więcej materiału z odzysku.

VCP jest równe objętości najmniejszej bryły prostopadłościanu (prostopadłościan równoległościenny), którą może zawierać opakowanie podzielone przez objętość produktu zawartego w opakowaniu.

b) Jeżeli pierwotne opakowanie jest wyprodukowane z materiału z odzysku, każde oznaczenie tego opakowania musi być zgodne z normą ISO 14021 "Etykiety i deklaracje środowiskowe - Deklaracje środowiskowe (typ II etykietowania środowiskowego)".

c) Części opakowania pierwotnego muszą dać się łatwo rozdzielić na części z tego samego materiału.

d) Tworzywa sztuczne muszą być oznakowane zgodnie z dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych(5) lub DIN 6120 części 1 i 2, w związku z DIN 7728 część 1.

Dane na opakowaniu i/lub próbka, jeśli to stosowne, muszą być dostarczone właściwemu organowi wraz z deklaracją zgodności z niniejszym kryterium.

PRZYDATNOŚĆ DO UŻYTKU

10.

Przydatność do użytku

Produkt nadaje się do użytku, gdy spełnia potrzeby konsumentów.

Wszelkie odpowiednie dane dostarcza się do właściwego organu. Dane te obejmują co najmniej wyniki badań działania produktu porównujące produkt (w zalecanej dawce) z wodą i przynajmniej jednym innym produktem (powszechnie dostępnym na obszarze, gdzie produkt z oznakowaniem ekologicznym będzie sprzedawany, w jego zalecanej dawce). Wybór produktów odniesienia oraz protokół z badań wykorzystany dla tych porównań wymagają uzasadnienia. Wnioskodawca może użyć na przykład metody próby zatytułowanej: "Mycie naczyń" ustalonej przez CTTN-IREN.

INFORMACJE DLA KONSUMENTA

11.

Instrukcje dla użytkownika

Produkt jest opatrzony następującą informacją na opakowaniu:

a) "By umyć twoje naczynia w sposób najbardziej efektywny, by oszczędzić wodę i energię oraz chronić środowisko naturalne, nie używaj bieżącej wody, lecz myj zanurzeniowo, stosując zalecaną dawkę. Możesz myć najbardziej wydajnie bez mnóstwa piany" (lub równoważnym tekstem).

b) Piktogram i informacja poniżej widnieją na opakowaniu w rozsądnym i wystarczającym wymiarze i na widocznym tle:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

gdzie x, y, z i w muszą być określone przez wnioskodawcę i/lub producenta.

Miarą używaną w powyższym piktogramie są mililitry. Druga dobrze znana miara, taka jak łyżeczka do herbaty, zostaje dodatkowo podana w nawiasach (jak na piktogramie powyżej). Jednakże jeśli opakowanie ma skuteczny i wygodny system dozowania, który może dostarczać jednakowo powtarzalną dawkę, można stosować miary alternatywne (np.: nakrętki, strzykawki lub inne).

c) Wskazanie przybliżonej ilości procesów mycia, które konsument może wykonać używając jednego opakowania.

Jest to obliczane poprzez podzielenie objętości produktu przez dawkę wymaganą na 5 litrów wody myjącej dla brudnych naczyń (jak pokazano na piktogramie wyżej).

d) Stosuje się zalecenie Komisji 89/542/EWG z dnia 13 września 1989 r. w sprawie etykietowania detergentów i produktów czyszczących(6).

e) W przypadku gdy produkt zawiera środki zapachowe, należy to zaznaczyć na opakowaniu.

f) "W celu uzyskania bliższych informacji, odwiedź stronę internetową UE oznakowania ekologiczne: http://europa.eu.int/ecolabel" (lub tekst równoznaczny).

Próbkę opakowania produktu zawierającą etykietę należy dostarczyć do właściwego organu wraz z deklaracją zgodności ze wszystkimi elementami niniejszego kryterium.

12.

Informacja widniejąca na ekologicznych oznakowaniach

Pole 2 oznakowania ekologicznego zawiera następujący tekst:

– zmniejszony wpływ na życie w środowisku wodnym,

– jasną instrukcję dawkowania.

______

(1) Dz.U. 196 z 16.8.1967, str. 1.

(2) Dz.U. L 200 z 30.7.1999, str. 1.

(3) Dz.U. L 262 z 27.9.1976, str. 169.

(4) Dz.U. L 237 z 10.9.1994, str. 13.

(5) Dz.U. L 365 z 31.12.1994, str. 10.

(6) Dz.U. L 291 z 10.10.1989, str. 55.

DODATEK  I

BAZA DANYCH SKŁADNIKÓW DETERGENTÓW I METODA POSTĘPOWANIA ZE SKŁADNIKAMI NIEUJĘTYMI W BAZIE DANYCH

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.