Dyrektywa 2003/17/WE zmieniająca dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2003.76.10

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 marca 2003 r.

DYREKTYWA 2003/17/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 3 marca 2003 r.
zmieniająca dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 22 marca 2003 r.)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(3), w świetle wspólnego tekstu o zatwierdzonego przez Komitet Pojednawczy w dniu 20 stycznia 2003 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 98/70/WE(4) ustanawia specyfikacje środowiskowe dla paliw znajdujących się na rynku.

(2) Artykuł 95 Traktatu przewiduje, że wnioski Komisji mające na celu ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego i dotyczące, między innymi, zdrowia i ochrony środowiska, przyjmują za podstawę wysoki poziom ochrony i że Parlament Europejski i Rada będą również starać się osiągnąć ten cel.

(3) Przewiduje się zmianę dyrektywy 98/70/WE w celu spełnienia wymagań wspólnotowych norm jakości powietrza i związanych z tym celów oraz w celu włączenia dodatkowych specyfikacji uzupełniających obowiązujące specyfikacje ustanowione już w załączniku III i załączniku IV do tej dyrektywy.

(4) Redukcję zawartości siarki w benzynie i olejach napędowych do silników wysokoprężnych określono jako środek przyczyniający się do osiągnięcia tych celów.

(5) Niekorzystny wpływ siarki w benzynie i olejach napędowych do silników wysokoprężnych na skuteczność technologii katalitycznej końcowej obróbki spalin jest powszechnie znany w przypadku pojazdów drogowych i coraz bardziej widoczny w przypadku maszyn jezdnych nieporuszających się po drogach.

(6) Pojazdy drogowe w coraz większym stopniu muszą korzystać z urządzeń katalitycznej obróbki końcowej osiągnięcia dopuszczalnych wartości emisji ustanowionych w dyrektywie Rady 70/220/EWG z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają być podjęte w celu ograniczenia zanieczyszczania powietrza przez spaliny z silników o zapłonie iskrowym pojazdów silnikowych(5) i dyrektywie Rady 88/77/EWG z dnia 3 grudnia 1987 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają zostać podjęte w celu zapobiegania emisji zanieczyszczeń gazowych z silników Diesla w pojazdach(6). Zatem redukcja zawartości siarki w benzynie i olejach napędowych może mieć większy wpływ na emisję spalin niż inne parametry paliwa.

(7) Wprowadzenie paliw o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg zmniejszy zużycie paliwa możliwe do osiągnięcia przy nowych technologiach pojazdów i powinno zostać zbadane w przypadku maszyn jezdnych nieporuszających się po drogach oraz powinno prowadzić do znacznej redukcji emisji konwencjonalnych zanieczyszczeń powietrza przy zastosowaniu w istniejących pojazdach. Korzyści te zrekompensują zwiększoną emisję CO2 związaną z produkcją benzyny i olejów napędowych z niską zawartością siarki.

(8) Dlatego właściwym jest ustanowienie środków zapewniających wprowadzenie i dostępność paliw o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg. W tym zakresie bodźce fiskalne okazały się być skuteczne we wspieraniu wczesnego wprowadzania wysokiej jakości paliw zgodnie z potrzebami i priorytetami krajowymi i skracają one okres przejściowy, gdy na rynku istnieją dwa rodzaje paliwa o różnej jakości. Należy wspierać i zachęcać do stosowania środków fiskalnych, na odpowiednim poziomie, krajowym lub wspólnotowym.

(9) Powszechna dostępność paliw o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg będzie dla producentów samochodów podstawą dla dokonania dodatkowego postępu w kierunku zmniejszenia zużycia paliwa w nowych pojazdach. Potencjalny udział paliw o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg w osiągnięciu wspólnotowego celu, jakim jest uzyskanie 120 g/km średnich emisji CO2 dla nowego parku samochodowego, oceni się po dokonaniu w 2003 r. przeglądu bieżących zobowiązań producentów samochodów w zakresie środowiska.

(10) Należy zapewnić, aby od dnia 1 stycznia 2005 r. wystarczające ilości benzyny i olejów napędowych o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg były dostępne z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów geograficznych celem umożliwienia swobodnego obrotu nowych pojazdów wymagających tych paliw, jednocześnie zapewniając, żeby redukcje emisji CO2 z nowych pojazdów były większe od dodatkowych emisji tego gazu związaną z produkcją tych paliw.

(11) Całkowite przejście na benzynę i oleje napędowe o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg należy przewidzieć od dnia 1 stycznia 2009 r. tak, aby dać przemysłowi paliwowemu dostateczny czas dla dokonania niezbędnych inwestycji celem dostosowania swych planów produkcyjnych. Poza tym, pełne wprowadzenie benzyny i olejów napędowych o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg od dnia 1 stycznia 2009 r. zredukuje emisje zanieczyszczeń konwencjonalnych pochodzących z istniejącego parku samochodowego prowadząc do polepszenia jakości powietrza, jednocześnie zapewniając, że nie będzie wzrostu emisji gazów cieplarnianych. W tym kontekście, w przypadku olejów napędowych należy potwierdzić tę datę nie później niż dnia 31 grudnia 2005 r.

(12) W celu ochrony zdrowia ludzi i/lub środowiska w niektórych aglomeracjach lub niektórych obszarach wrażliwych ekologicznie lub ze względu na środowisko i o specyficznych problemach zanieczyszczenia, Państwa Członkowskie mogą, z zastrzeżeniem procedury ustanowionej w niniejszej dyrektywie, wymagać, aby paliwa mogły być wprowadzone do obrotu jedynie, jeśli spełniają bardziej surowe wymagania środowiskowe, w zakresie określonych zanieczyszczeń, niż wymagania ustanowione w niniejszej dyrektywie. Niniejsza procedura jest odstąpieniem od procedury informacyjnej ustanowionej w dyrektywie 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w zakresie norm i przepisów technicznych(7).

(13) Emisje z silników instalowanych w maszynach jezdnych nieporuszających się po drogach, ciągnikach rolniczych i leśnych muszą stosować się do ograniczeń przewidzianych w dyrektywie 97/68/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1997 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do środków dotyczących ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych z silników spalinowych montowanych w maszynach samojezdnych nieporuszających się po drogach(8) i w dyrektywie 2000/25/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2000 r. w sprawie środków stosowanych przeciwko emisji stałych i gazowych zanieczyszczeń pochodzących z silników napędzających ciągniki rolnicze lub leśne i zmieniająca dyrektywę Rady 74/150/EWG(9). Osiągnięcie tych poziomów emisji będzie coraz bardziej zależało od jakości olejów napędowych stosowanych w tych silnikach, dlatego ważnym jest włączenie do dyrektywy 98/70/WE definicji takich paliw.

(14) Właściwym jest aby przewidzieć jednolity system kontroli jakości paliwa lub krajowy system, który zapewni wyniki o równoważnym stopniu zaufania i systemy przekazywania wyników, aby móc ocenić zgodność z ustanowionymi specyfikacjami środowiskowymi jakości paliwa.

(15) Należy ustanowić procedurę uaktualniania metod pomiarowych stosowanych w celu zapewnienia ich zgodności z ustanowionymi specyfikacjami jakości paliwa.

(16) Środki niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(10).

(17) Należy przewidzieć dokonanie przeglądu przepisów dyrektywy 98/70/WE celem uwzględnienia nowego ustawodawstwa wspólnotowego odnoszącego się do jakości powietrza i celów dotyczących środowiska, takich jak potrzeba wspierania paliw alternatywnych, w tym także biopaliw, rozwój nowych technologii redukcji zanieczyszczeń, wpływ dodatków metalicznych i inne istotne kwestie na temat ich wydajności oraz potwierdzić, lub nie, datę pełnego wprowadzenia olejów napędowych do silników wysokoprężnych o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg celem zapewnienia, że ogólnie nie nastąpi wzrost emisji gazów cieplarnianych.

(18) Należy dokonać obszernego przeglądu alternatywnych paliw, w tym także biopaliw oraz przedyskutować potrzebę szczególnych przepisów prawnych.

(19) Państwa Członkowskie powinny ustanowić zasady stosowania sankcji obowiązujących wobec naruszenia przepisów dyrektywy 98/70/WE i zapewnić ich wykonywanie.

(20) W związku z powyższym, należy odpowiednio zmienić dyrektywę 98/70/WE,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 98/70/WE wprowadza się następujące zmiany:

1. artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszej dyrektywy:

1. »benzyna« oznacza mineralne oleje lotne przeznaczone do działania w silnikach spalinowych o zapłonie iskrowym stosowanych do napędzania pojazdów i objęte kodami CN 2710 11 41, 2710 11 45, 2710 11 49, 2710 11 51 i 2710 11 59(*);

2. »oleje napędowe do silników wysokoprężnych« oznaczają oleje napędowe objęte kodem CN 2710 19 41(*) i stosowane w pojazdach samochodowych, określonych w dyrektywie 70/220/EWG oraz dyrektywie 88/77/EWG;

3. »oleje napędowe przeznaczone do stosowania w maszynach jezdnych nieporuszających się po drogach i ciągnikach rolniczych i leśnych« oznaczają płynny produkt ropopochodny, objęty kodem CN 2710 19 41 i 2710 19 45(*), przeznaczony do stosowania w silnikach określonych w dyrektywach 97/68/WE(**) i 2000/25/WE(***);

4. »regiony peryferyjne« oznaczają Francję, w odniesieniu do francuskich departamentów zamorskich, Portugalię, w odniesieniu do Azorów i Madery i Hiszpanię, w odniesieniu do Wysp Kanaryjskich.

W Państwach Członkowskich o arktycznych i surowych warunkach zimowych maksymalny punkt destylacji 65 % przy 250 °C dla olejów napędowych do silników Diesla i olejów napędowych do innych silników można zastąpić maksymalnym punktem destylacji 10 % (vol/vol) przy 180 °C.

______

(*) Przydział tych kodów CN określono w WTC, zmieniony rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2031/2001 (Dz.U. L 279 z 23.10.2001, str. 1).

(**) Dz.U. L 59 z 27.2.1998, str. 1. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Komisji 2001/63/WE (Dz.U. L 227 z 23.8.2001, str. 41).

(***) Dz.U. L 173 z 12.7.2000, str. 1.";

2. w art. 3 ust. 2 dodaje się lit. d) i e) w brzmieniu:

"d) Bez uszczerbku dla przepisów lit. c), Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, że w wymaganym czasie, i nie później niż dnia 1 stycznia 2005 r., na ich terytorium zostanie wprowadzona do obrotu benzyna bezołowiowa o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg. Państwa Członkowskie zapewniają dostępność tej benzyny bezołowiowej z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów geograficznych oraz jej zgodność pod każdym innym względem z wymaganiami określonymi w załączniku III.

Jednakże Państwa Członkowskie mogą w regionach peryferyjnych, zastosować przepisy szczególne w celu wprowadzenia benzyny o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg. Państwa Członkowskie stosujące ten przepis powiadomią o tym Komisję. Komisja opracuje wskazówki, jak należy, do celów niniejszego akapitu, rozumieć dostępność z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów geograficznych.

e) Nie później niż do dnia 1 stycznia 2009 r., Państwa Członkowskie zapewniają, że na ich terytorium benzynę bezołowiową można wprowadzić do obrotu jedynie, jeśli spełnia ona wymagania specyfikacji środowiskowej określonej w załączniku III z wyjątkiem zawartości siarki, która maksymalnie wynosi 10 mg/kg.";

3. w art. 4:

a) ust. 1 dodaje się lit. d) i e) w brzmieniu:

"d) Bez uszczerbku dla przepisów lit. c), Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, że w wymaganym czasie, i nie później niż dnia 1 stycznia 2005 r., na ich terytorium zostanie wprowadzony do obrotu olej napędowy o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg. Państwa Członkowskie zapewniają, że ten olej napędowy będzie dostępny z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów geograficznych oraz zgodny pod każdym innym względem z wymaganiami określonymi w załączniku IV.

Jednakże Państwa Członkowskie, w celu wprowadzenia benzyny o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg, mogą w regionach peryferyjnych zastosować przepisy szczególne. Państwa Członkowskie stosujące ten przepis powiadamiają o tym Komisję.

e) Nie później niż do dnia 1 stycznia 2009 r., Państwa Członkowskie zapewniają, z zastrzeżeniem przepisów art. 9 ust. 1 lit. a), że na ich terytorium olej napędowy można wprowadzić do obrotu jedynie, jeśli spełnia on wymagania specyfikacji środowiskowej określonej w załączniku IV z wyjątkiem zawartości siarki, która maksymalnie wynosi 10 mg/kg.";

b) dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Państwa Członkowskie zapewniają, że oleje napędowe przeznaczone do stosowania w maszynach jezdnych nieporuszających się po drogach oraz ciągnikach rolniczych i leśnych wprowadzane na ich terytorium zawierają siarki mniej niż 2.000 mg/kg. Najpóźniej do dnia 1 stycznia 2008 r. maksymalna dopuszczalna zawartość siarki w olejach napędowych przeznaczonych do stosowania w maszynach jezdnych nieporuszających się po drogach oraz ciągnikach rolniczych i leśnych wynosi 1.000 mg/kg. Jednakże Państwa Członkowskie mogą wymagać niższej lub takiej samej zawartości siarki w olejach napędowych przewidzianych w niniejszej dyrektywie.";

4. w art. 6:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na zasadzie odstępstwa od art. 3, 4 i 5 i zgodnie z art. 95 ust. 10 Traktatu, Państwo Członkowskie może wymagać, żeby na określonych obszarach jego terytorium, paliwa mogły być wprowadzone do obrotu tylko wtedy, jeżeli są zgodne z bardziej surowymi specyfikacjami środowiskowymi niż specyfikacje przewidziane w niniejszej dyrektywie dla całości lub części parku samochodowego, w celu ochrony w Państwie Członkowskim zdrowia ludności w określonej aglomeracji lub środowiska w określonej strefie ekologicznie wrażliwej, jeżeli zanieczyszczenie powietrza lub wód gruntowych stanowi poważny i groźny problem dla zdrowia ludzkiego i środowiska lub, jeśli obawy, że może stanowić ono taki problem są uzasadnione.";

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zainteresowane Państwo Członkowskie dostarcza Komisji dane dotyczące środowiska dla danej aglomeracji lub danego obszaru, jak również przewidywanych skutków proponowanych środków dla środowiska.";

c) skreśla się ust. 7 i 8;

5. artykuł 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

Monitorowanie zgodności i sporządzanie sprawozdań

1. Państwa Członkowskie monitorują zgodność z wymogami określonymi w art. 3 i 4, w odniesieniu do benzyny i olejów napędowych, na podstawie metod analitycznych określonych w normach europejskich, odpowiednio EN 228:1999 i EN 590:1999.

2. Państwa Członkowskie ustananawiają system monitorowania jakości paliwa zgodnie z wymaganiami odpowiedniej normy europejskiej. Dopuszcza się stosowanie alternatywnego systemu monitorowania jakości paliwa pod warunkiem że system taki zapewnia wyniki o równoważnym stopniu zaufania.

3. Każdego roku do dnia 30 czerwca, Państwa Członkowskie składają sprawozdanie zawierające krajowe dane o jakości paliwa za poprzedni rok kalendarzowy. Pierwsze sprawozdanie składa się do dnia 30 czerwca 2002 r. Począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r. format tego sprawozdania ma być zgodny z formatem podanym w odpowiedniej normie europejskiej. Dodatkowo, Państwa Członkowskie podają całkowite ilości benzyny i olejów napędowych wprowadzonych do obrotu na ich terytorium oraz wprowadzone do obrotu ilości benzyny bezołowiowej i olejów napędowych o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg. Poza tym, Państwa Członkowskie podają corocznie dane na temat dostępności, z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów geograficznych, benzyny i olejów napędowych o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg wprowadzonych do obrotu na ich terytorium.

4. Komisja zapewnia niezwłocznie, za pomocą odpowiednich środków, dostępność informacji podanej w zastosowaniu ust. 3. Komisja publikuje co roku, i po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 2003 r. sprawozdanie na temat rzeczywistej jakości paliwa w poszczególnych Państwach Członkowskich i pokrycia geograficznego w zakresie paliw o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg, mające na celu dostarczenie danych o jakości paliw w poszczególnych Państwach Członkowskich.";

6. artykuł 9 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 9

Proces przeglądu

1. Najpóźniej do dnia 31 grudnia 2005 r., Komisja dokonuje przeglądu specyfikacji paliw podanych w załącznikach III i IV, z wyjątkiem zawartości siarki i zaproponuje, w stosownych przypadkach, zmiany, zgodnie z obecnymi i przyszłymi wymaganiami prawodawstwa wspólnotowego w zakresie emisji z pojazdów i jakości powietrza oraz związanymi z tym celami. W szczególności, Komisja bierze pod uwagę:

a) konieczność zmiany końcowej daty pełnego wprowadzenia oleju napędowego o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg, w celu zapewnienia, by nie wzrosła emisja gazu cieplarnianego. W analizie należy wziąć pod uwagę rozwój technologii przetwarzania w rafineriach i oczekiwane udoskonalenia w zakresie zużycia paliwa przez pojazdy i tempo, w jakim nowe technologie obniżające zużycie paliwa wprowadza się do parku samochodowego;

b) konsekwencje nowego prawodawstwa wspólnotowego ustalającego normy jakości powietrza dla takich substancji jak węglowodory aromatyczne wielopierścieniowe;

c) wynik przeglądu opisanego w art. 10 dyrektywy Rady 1999/30/WE z dnia 22 kwietnia 1999 r. odnosząca się do wartości dopuszczalnych dla dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenków azotu oraz pyłu i ołowiu w otaczającym powietrzu(*);

d) wynik przeglądu różnych zobowiązań japońskich(**), koreańskich(***) i europejskich(****) producentów samochodów w zakresie zmniejszenia zużycia paliwa i emisji ditlenku węgla w nowych samochodach osobowych w świetle zmian jakości paliwa wprowadzonych niniejszą dyrektywą i postępu w dążeniu do wspólnotowego celu, jakim jest emisja 120 g/km CO2 średnio na pojazd;

e) wynik przeglądu wymaganego w art. 7 dyrektywy 1999/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 grudnia 1999 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do działań, jakie mają zostać podjęte przeciwko emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez silniki wysokoprężne stosowane w pojazdach oraz emisji zanieczyszczeń gazowych z silników z wymuszonym zapłonem napędzanych gazem ziemnym lub gazem płynnym stosowanych w pojazdach oraz zmieniająca dyrektywę Rady 88/77/EWG(*****) i potwierdzenie obowiązującej normy dotyczącej emisji NOx dla silników o dużym obciążeniu;

f) skuteczność działania nowych technologii obniżających zanieczyszczenie i wpływ składników metalicznych i inne istotne kwestie dotyczące ich efektywności i rozwoju mających wpływ na międzynarodowe rynki paliw;

g) potrzebę zachęcania do wprowadzenia alternatywnych paliw, w tym także biopaliw, jak również potrzebę wprowadzenia zmian w innych parametrach w specyfikacjach paliw, zarówno paliw konwencjonalnych, jak i paliw alternatywnych, na przykład zmiany w wartościach granicznych maksymalnej lotności benzyny, zawartych w niniejszej dyrektywie, wymagane celem zastosowania ich do mieszanek bioetanolu z benzyną i dalsze konieczne zmiany w EN 228:1999.

2. Przygotowując swoją propozycję następnego etapu norm emisji dotyczących silników wysokoprężnych w pojazdach nieporuszających się po drogach, Komisja jednocześnie ustanawia wymaganą jakość paliwa. W pracach tych Komisja uwzględnia znaczenie emisji pochodzących z tego sektora, wszystkie korzyści dla zdrowia i środowiska, konsekwencje w Państwach Członkowskich dotyczące dystrybucji paliwa i koszty oraz korzyści z bardziej restrykcyjnego poziomu siarki niż wymagany obecnie poziom dla paliw stosowanych w silnikach wysokoprężnych w pojazdach nieporuszających się po drogach, a następnie dostosuje właściwe wymagania, dotyczące jakości paliwa stosowanego w pojazdach nieporuszających się po drogach, do wymagań dla sektora pojazdów drogowych do pewnej daty, jaką w powszechnym oczekiwaniu będzie dzień 1 stycznia 2009 r., datę tę Komisja potwierdzi lub zmieni w swoim przeglądzie w 2005 r.

3. W uzupełnieniu do przepisów ust. 1, Komisja może, między innymi, przesyłać:

- propozycje uwzględniające szczególną sytuację transportu publicznego i konieczność zaproponowania poziomów specyfikacji dla paliw specjalnych, z których korzysta,

- propozycje ustalające poziomy specyfikacji, mających zastosowanie do gazu płynnego, gazu ziemnego i biopaliw.

______

(*) Dz.U. L 163 z 29.6.1999, str. 41. Dyrektywa zmieniona decyzją Komisji 2001/744/WE (Dz.U. L 278 z 23.10.2001, str. 35).

(**) Dz.U. L 100 z 20.4.2000, str. 57.

(***) Dz.U. L 100 z 20.4.2000, str. 55.

(****) Dz.U. L 40 z 13.2.1999, str. 49.

(*****) Dz.U. L 44 z 16.2.2000, str. 1."

7. dodaje się art. 9a w brzmieniu:

"Artykuł 9a

Kary

Państwa Członkowskie ustalają kary, które stosuje się w przypadku naruszenia krajowych przepisów przyjętych zgodnie z niniejszą dyrektywą. Ustalone kary muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające";

8. w art. 10 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Metody pomiarowe stosowane w odniesieniu do parametrów określonych w załącznikach I i III są metodami analitycznymi określonymi w normie europejskiej EN 228:1999. Metody pomiarowe stosowane w odniesieniu do parametrów określonych w załącznikach II i IV są metodami analitycznymi określonymi w normie europejskiej EN 590:1999. Państwa Członkowskie mogą, stosownie do sytuacji, przyjąć metody analityczne określone w normach zastępujących EN 228:1999 lub EN 590:1999, jeśli można wykazać, że dają one, co najmniej taką samą dokładność i co najmniej taki sam poziom precyzji jak zastępowane metody analityczne. W przypadku gdy dopuszczalne metody analityczne muszą być dostosowane do postępu technicznego, Komisja może przyjąć zmiany zgodnie z procedurą określoną w art. 11 ust. 2.";

9. artykuł 11 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 11

Procedura komitetu

1. Komisję wspomaga komitet ustanowiony zgodnie z art. 12 dyrektywy 96/62/WE(*).

2. Przy dokonywaniu odniesienia do tego ustępu, stosuje się art. 5 i 7 decyzji Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającej warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(**), uwzględniając przepisy art. 8 tej decyzji.

Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.

______

(*) Dz.U. L 296 z 21.11.1996, str. 55.

(**) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.;";

10. załączniki I-IV zastępuje się tekstem załącznika do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie przyjmą i opublikują przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 30 czerwca 2003 r. Niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Państwa Członkowskie stosują te środki od dnia 1 stycznia 2004 r.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 marca 2003 r.

W imieniu Parlamentu EuropejskiegoW imieniu Rady
P. COXA.-A. TSOCHATZOPOULOS
PrzewodniczącyPrzewodniczący

______

(1) Dz.U. C 213 E z 31.7.2001, str. 255.

(2) Dz.U. C 36 z 8.2.2002, str. 115.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 29 listopada 2001 r. (Dz.U. C 153 E z 27.6.2002, str. 253). Wspólne stanowisko Rady z dnia 15 kwietnia 2002 r. (Dz.U. C 145 E z 18.6.2002, str. 71) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 26 września 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym). Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 30 stycznia 2003 r. i decyzja Rady z dnia 6 lutego 2003 r.

(4) Dz.U. L 350 z 28.12.1998, str. 58. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2000/71/WE (Dz.U. L 287 z 14.11.2000, str. 46).

(5) Dz.U. L 76 z 6.4.1970, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2001/100/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 16 z 18.1.2002, str. 32).

(6) Dz.U. L 36 z 9.2.1988, str. 33. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2001/27/WE (Dz.U. L 107 z 18.4.2001, str. 10).

(7) Dz.U. L 204 z 21.7.1998, str. 37. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 98/48/WE (Dz.U. L 217 z 5.8.1998, str. 18).

(8) Dz.U. L 59 z 27.2.1998, str. 1. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Komisji 2001/63/WE (Dz.U. L 227 z 23.8.2001, str. 41).

(9) Dz.U. L 173 z 12.7.2000, str. 1.

(10) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK I

SPECYFIKACJE ŚRODOWISKOWE DLA PALIW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA RYNKU PRZEZNACZONYCH DO POJAZDÓW WYPOSAŻONYCH W SILNIKI Z ZAPŁONEM ISKROWYM

Typ: Benzyna

Parametr(1)JednostkaLimity(2)
MinimumMaksimum
Liczba oktanowa badania95(3)-
Liczba oktanowa silnika85-
Ciśnienie pary, okres letni(4)kPa- 60,0(5)
Destylacja:
- procent odparowania przy 100 °C% v/v46,0-
- procent odparowania przy 150 °C% v/v75,0-
Analiza węglowodorów:
- olefinowych% v/v- 18,0(6)
- aromatycznych% v/v- 42,0
- benzenu% v/v- 1,0
Zawartość tlenu % m/m- 2,7
Związki tlenowe
- Metanol (muszą być dodane czynniki

stabilizujące)

% v/v- 3
- Alkohol etylowy (mogą być konieczne

czynniki stabilizujące)

% v/v- 5
- Alkohol izopropylowy% v/v- 10
- Alkohol butylowy trzeciorzędowy% v/v- 7
- Alkohol izobutylowy% v/v- 10
- Etery zawierające pięć lub więcej

atomów węgla na cząsteczkę

% v/v- 15
- Inne związki tlenowe(7)% v/v- 10
Zawartość siarkimg/kg-150
Zawartość ołowiug/l- 0,005
(1) Należy stosować metody badania określone w EN 228:1999. Państwa

Członkowskie mogą przyjąć metodę analityczną określoną w normie

zastępującej EN 228:1999, jeśli można wykazać, że daje ona, co najmniej

taką samą dokładność i co najmniej taki sam poziom precyzji jak zastępowana

metoda analityczna.

(2) Wartości podane w specyfikacji są »wartościami rzeczywistymi«. Dla

ustalenia ich wartości dopuszczalnych, zastosowano warunki normy ISO 4259

»Produkty ropopochodne - Określanie i stosowanie precyzyjnych danych

odnoszących się do metod badania«, dla określenia wartości minimalnej,

wzięto pod uwagę minimalną różnicę 2R powyżej zera (R = odtwarzalność).

Wyniki indywidualnych pomiarów interpretuje się na podstawie kryteriów

określonych w normie ISO 4259 (opublikowanej w 1995 r.).

(3) Normalną benzynę bezołowiową można wprowadzić do obrotu, jeśli ma ona

minimalną liczbę oktanową, określaną metodą motorową 81 i minimalną liczbę

oktanową, określaną metodą badawczą 91.

(4) Okres letni rozpoczyna się nie później niż dnia 1 maja i nie kończy się

przed dniem 30 września. Dla Państw Członkowskich o warunkach arktycznych,

okres letni rozpoczyna się nie później niż dnia 1 czerwca i nie kończy się

przed dniem 31 sierpnia.

(5) W Państwach Członkowskich o arktycznych lub surowych warunkach zimowych

prężność pary nie przekracza w okresie letnim 70 kPa.

(6) Normalną benzynę bezołowiową można wprowadzić do obrotu, jeśli zawartość

olefin wynosi maksymalnie 21 % v/v.

(7) Inne monoalkohole i etery o końcowej temperaturze wrzenia nie wyższej niż

temperatura wrzenia określona w EN 228:1999.

ZAŁĄCZNIK II

SPECYFIKACJE ŚRODOWISKOWE DLA PALIW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA RYNKU PRZEZNACZONYCH DO POJAZDÓW WYPOSAŻONYCH W SILNIKI WYSOKOPRĘŻNE

Typ: Olej napędowy

Parametr(1)JednostkaLimity(2)
MinimumMaksimum
Liczba cetanowa51,0-
Gęstość przy 15 °Ckg/m3-845
Destylacja:
- 95 % (v/v) odzyskane przy°C-360
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne% m/m- 11
Zawartość siarkimg/kg-350
(1) Należy stosować metody badania określone w EN 590:1999. Państwa

Członkowskie mogą przyjąć metodę analityczną określoną w normie

zastępującej EN 590:1999, jeśli można wykazać, że daje ona, co najmniej

taką samą dokładność i co najmniej taki sam poziom precyzji jak

zastępowana metoda analityczna.

(2) Wartości podane w specyfikacji są »wartościami rzeczywistymi«. Dla

ustalenia ich wartości dopuszczalnych, zastosowano warunki normy

ISO 4259 »Produkty ropopochodne - Określanie i stosowanie precyzyjnych

danych odnoszących się do metod badania«, dla określenia wartości

minimalnej, wzięto pod uwagę minimalną różnicę 2R powyżej zera (R =

odtwarzalność). Wyniki indywidualnych pomiarów interpretuje się na

podstawie kryteriów określonych w normie ISO 4259 (opublikowanej

w 1995 r.).

ZAŁĄCZNIK III

SPECYFIKACJE ŚRODOWISKOWE DLA PALIW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA RYNKU PRZEZNACZONYCH DO POJAZDÓW WYPOSAŻONYCH W SILNIKI Z ZAPŁONEM ISKROWYM

Typ: Benzyna

Parametr(1)JednostkaLimity(2)
MinimumMaksimum
Liczba oktanowa badania95(3)-
Liczba oktanowa silnika85-
Ciśnienie pary, okres letni(4)kPa- 60,0(5)
Destylacja:
- procent odparowania przy 100 °C% v/v46,0-
- procent odparowania przy 150 °C% v/v75,0-
Analiza węglowodorów:
- olefinowych% v/v- 18,0
- aromatycznych% v/v- 35,0
- benzenu% v/v- 1,0
Zawartość tlenu% m/m- 2,7
Związki tlenowe
- metanol (muszą być dodane czynniki

stabilizujące)

% v/v- 3
- alkohol etylowy (mogą być konieczne

czynniki stabilizujące)

% v/v- 5
- alkohol izopropylowy% v/v-10
- alkohol butylowy trzeciorzędowy% v/v- 7
- alkohol izobutylowy% v/v-10
- etery zawierające pięć lub więcej

atomów węgla na cząsteczkę

% v/v-15
- Inne związki tlenowe(6)% v/v-10
Zawartość siarkimg/kg-50
mg/kg-10(7)
Zawartość ołowiug/l-0,005
(1) Należy stosować metody badania określone w EN 228:1999. Państwa

Członkowskie mogą przyjąć metodę analityczną określoną w normie

zastępującej EN 228:1999, jeśli można wykazać, że daje ona, co najmniej

taką samą dokładność i co najmniej taki sam poziom precyzji jak

zastępowana metoda analityczna.

(2) Wartości podane w specyfikacji są »wartościami rzeczywistymi«. Dla

ustalenia ich wartości dopuszczalnych, zastosowano warunki normy

ISO 4259 »Produkty ropopochodne - Określanie i stosowanie precyzyjnych

danych odnoszących się do metod badania«, dla określenia wartości

minimalnej, wzięto pod uwagę minimalną różnicę 2R powyżej zera (R =

odtwarzalność). Wyniki indywidualnych pomiarów interpretuje się na

podstawie kryteriów określonych w normie ISO 4259 (opublikowanej

w 1995 r.).

(3) Państwa Członkowskie mogą dopuścić do obrotu normalną benzynę

bezołowiową, jeśli ma ona minimalną liczbę oktanową, określaną metodą

motorową 81 i minimalną liczbę oktanową, określaną metodą badawczą 91.

(4) Okres letni rozpoczyna się nie później niż dnia 1 maja i nie kończy się

przed dniem 30 września. Dla Państw Członkowskich o warunkach

arktycznych, okres letni rozpoczyna się nie później niż dnia 1 czerwca i

nie kończy się przed dniem 31 sierpnia.

(5) W Państwach Członkowskich o arktycznych lub surowych warunkach zimowych

prężność pary nie przekracza w okresie letnim 70 kPa.

(6) Inne monoalkohole i etery o końcowej temperaturze wrzenia nie wyższej

niż temperatura wrzenia określona w EN 228:1999.

(7) Zgodnie z art. 3 ust. 2, nie później niż do dnia 1 stycznia 2005 r.

benzyna bezołowiowa o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg musi być

wprowadzona do obrotu i dostępna z uwzględnieniem odpowiednich kryteriów

geograficznych na terytorium Państwa Członkowskiego. Do dnia

1 stycznia 2009 r. wszelka benzyna bezołowiowa wprowadzona do obrotu na

terytorium Państwa Członkowskiego może mieć zawartość siarki równą

maksymalnie 10 mg/kg.

ZAŁĄCZNIK IV

SPECYFIKACJE ŚRODOWISKOWE DLA PALIW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA RYNKU PRZEZNACZONYCH DO POJAZDÓW WYPOSAŻONYCH W SILNIKI WYSOKOPRĘŻNE

Typ: Olej napędowy

Parametr(1)JednostkaLimity(2)
MinimumMaksimum
Liczba cetanowa51,0-
Gęstość przy 15 °Ckg/m3-845
Destylacja:
- 95 % (v/v) odzyskane przy°C-360
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne% m/m-11
Zawartość siarkimg/kg-50
mg/kg- 10(3)
(1) Należy stosować metody badania określone w EN 590:1999. Państwa

Członkowskie mogą przyjąć metodę analityczną określoną w normie

zastępującej EN 590:1999, jeśli można wykazać, że daje ona, co najmniej

taką samą dokładność i co najmniej taki sam poziom precyzji jak

zastępowana metoda analityczna.

(2) Wartości podane w specyfikacji są »wartościami rzeczywistymi«. Dla

ustalenia ich wartości dopuszczalnych, zastosowano warunki normy

ISO 4259 »Produkty ropopochodne - Określanie i stosowanie precyzyjnych

danych odnoszących się do metod badania«, dla określenia wartości

minimalnej, wzięto pod uwagę minimalną różnicę 2R powyżej zera (R =

odtwarzalność). Wyniki indywidualnych pomiarów interpretuje się na

podstawie kryteriów określonych w normie ISO 4259 (opublikowanej

w 1995 r.).

(3) Zgodnie z art. 4 ust. 1, nie później niż do dnia 1 stycznia 2005 r.

olej napędowy do silników wysokoprężnych o maksymalnej zawartości

siarki 10 mg/kg musi być wprowadzony do obrotu i dostępny z

uwzględnieniem odpowiednich kryteriów geograficznych na terytorium

Państwa Członkowskiego. Ponadto i z zastrzeżeniem przeglądu w art. 9

ust. 1, do dnia 1 stycznia 2009 r. wszelkie oleje napędowe do silników

wysokoprężnych wprowadzone do obrotu na terytorium Państwa

Członkowskiego mogą mieć zawartość siarki równą maksymalnie 10 mg/kg."

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.