Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - Ogłoszenie o naborze na stanowisko dyrektora (grupa zaszeregowania AD 14) - Dyrekcja "Współpraca Międzyinstytucjonalna, Komunikacja i Dokumentacja" (AGRI.K) w Brukseli (art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego) - COM/2008/10069.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.76A.22

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 marca 2008 r.

DYREKCJA GENERALNA DS. ROLNICTWA I ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Ogłoszenie o naborze na stanowisko dyrektora (grupa zaszeregowania AD 14)

Dyrekcja "Współpraca Międzyinstytucjonalna, Komunikacja i Dokumentacja" (AGRI.K) w Brukseli

(art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego)

COM/2008/10069

(2008/C 76 A/06)

(Dz.U.UE C z dnia 27 marca 2008 r.)

W związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej Komisja Europejska poszukuje kandydatów na stanowiska urzędników wyższego szczebla z dwunastu nowych państw członkowskich (Bułgarii, Cypru, Republiki Czeskiej, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii).

O nas

Celem Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich jest promowanie zrównoważonego rozwoju europejskiego rolnictwa i obszarów wiejskich, a tym samym przyczynianie się do realizacji celów wspólnej polityki rolnej (WPR).

Nabór dotyczy stanowiska dyrektora w Dyrekcji K "Współpraca Międzyinstytucjonalna, Komunikacja i Dokumentacja", która składa się z trzech działów i zatrudnia około 100 pracowników. Zadaniem Dyrekcji AGRI K jest:

– przygotowywanie, realizacja, monitorowanie i dostosowanie wewnętrznej i zewnętrznej strategii komunikacyjnej DG AGRI,

– utrzymywanie wydajnego systemu zarządzania dokumentami, zgodnego z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, przejrzystości i ochrony danych osobowych,

– prowadzenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa w DG AGRI,

– prowadzenie owocnego i stałego dialogu oraz utrzymywanie kanałów współpracy z innymi instytucjami i organami UE, jak również z zainteresowanymi podmiotami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Oferujemy

Zatrudnienie na stanowisku dyrektora, który odpowiada za ogólną strategię i zarządzanie Dyrekcją K, a w szczególności za wewnętrzną i zewnętrzną politykę komunikacyjną, zarządzanie dokumentami, bezpieczeństwo, ochronę danych osobowych i stosunki z innymi instytucjami w ramach ustanowionych w deklaracji celów dyrekcji generalnej oraz rocznym programie pracy.

Dyrekcja pracuje pod bezpośrednim nadzorem zastępcy dyrektora generalnego i zatrudnia 100 pracowników. Dyrektor zarządza rocznym budżetem w wysokości około 8 mln EUR, za który - w przypadku nieobecności właściwego kierownika działu - pełni obowiązki subdelegowanego urzędnika zatwierdzającego, zgodnie z zasadami i przepisami finansowymi Komisji.

Szczegółowe zadania dyrektora obejmują:

– nadzorowanie strategii informacyjnej, komunikacyjnej i publikacyjnej DG AGRI, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym,

– zapewnienie racjonalnej polityki zarządzania dokumentami, jak również realizacja polityki dotyczącej ochrony danych osobowych w dyrekcji generalnej,

– zapewnienie realizacji racjonalnej polityki bezpieczeństwa w DG AGRI, zajmowanie się kwestiami bezpieczeństwa w dyrekcji generalnej, w tym z bezpieczeństwem dokumentów i informacji, jak również z fizycznym bezpieczeństwem personelu i budynku,

– reprezentowanie DG AGRI w innych instytucjach UE (Parlamencie Europejskim, Komitecie Społeczno- Ekonomicznym oraz Komitecie Regionów), jak również reprezentowanie Komisji wobec różnych zainteresowanych podmiotów w państwach członkowskich,

– utrzymywanie kontaktów z innymi dyrekcjami i służbami Komisji dotyczących różnych kwestii mających znaczenie dla WPR,

– opracowanie programu prac dyrekcji (cele, wyniki, harmonogram),

– nadzorowanie skutecznego planowania i zarządzania działalnością dyrekcji, nadzorowanie pracy trzech kierowników działów i przekazywanie im wskazówek,

– nadzorowanie i kontrola pracy dyrekcji, w tym ocena wyników i zarządzania dla zapewnienia efektywnej i sprawnej alokacji zasobów oraz efektywnego i sprawnego i ich wykorzystania.

Poszukujemy

Kandydatów, którzy posiadają:

– bardzo dobre umiejętności w zakresie komunikacji i negocjacji,

– udokumentowaną umiejętność zarządzania zespołem oraz koordynowania i motywowania pracowników,

– umiejętność analizowania i identyfikowania obecnych i przyszłych potrzeb, dokonywania właściwej oceny sytuacji, opracowywania strategii i podejmowania decyzji przy uwzględnieniu ważnych czynników o charakterze politycznym i dyplomatycznym,

– dobrą znajomość wspólnej polityki rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich,

– doświadczenie w zarządzaniu finansami i projektami będzie dodatkowym atutem,

– doświadczenie w administracji publicznej, komunikacji, stosunkach międzynarodowych lub organizacji imprez.

Języki robocze Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich to francuski i angielski. Biegła znajomość tych języków będzie dodatkowym atutem.

Kandydat musi:

1) być obywatelem jednego z dwunastu nowych państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgarii, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Republiki Czeskiej, Rumunii, Słowacji, Słowenii lub Węgier);

2) legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych, który uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych;

3) posiadać przynajmniej 12-letnie doświadczenie zawodowe liczone od chwili ukończenia studiów wyższych na stanowiskach wymagających wyżej wymienionych kwalifikacji; z czego przynajmniej 6 lat na wyższym stanowisku kierowniczym (1);

4) władać biegle jednym z języków urzędowych UE oraz dobrze znać inny język urzędowy UE. (Procedura rekrutacyjna będzie odbywać się wyłącznie w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Ponieważ mogłoby to dawać przewagę rodowitym użytkownikom języka, będą oni egzaminowani również w innym języku lub kilku innych językach).

Niezależność i oświadczenie o braku konfliktu interesów

Kandydaci mają obowiązek wyrazić gotowość do złożenia deklaracji, w której zobowiążą się do działania w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, oraz do złożenia oświadczenia o ewentualnym konflikcie interesów, który mógłby zaważyć na ich niezależności.

Mianowanie i warunki zatrudnienia

Dyrektor zostanie wyłoniony i powołany przez Komisję zgodnie z obowiązującymi w niej procedurami selekcji i naboru. Sporządzona zostanie lista kandydatów dopuszczonych do ostatniego etapu naboru, po czym kandydaci ci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, która będzie prowadzona przez Komitet Konsultacyjny Komisji ds. Mianowania oraz na testy w ramach ośrodka oceny prowadzonego przez zewnętrznych konsultantów ds. naboru. Wynagrodzenie i warunki zatrudnienia dla urzędników Wspólnot Europejskich w grupie zaszeregowania AD 14 określono w regulaminie pracowniczym. Kandydatów informuje się, że regulamin pracowniczy nakłada na wszystkich nowych pracowników wymóg pomyślnego ukończenia dziewięciomiesięcznego okresu próbnego.

Równość szans

Unia Europejska stosuje politykę równych szans.

Procedura zgłaszania kandydatur

Ogłoszenie o naborze na to stanowisko zostało opublikowane równolegle z ogłoszeniami o naborze na inne wyższe stanowiska kierownicze. Kandydaci, którzy chcą ubiegać się o więcej niż jedno z tych stanowisk muszą złożyć osobne zgłoszenie w przypadku każdego stanowiska.

Przed dokonaniem zgłoszenia kandydaci powinni dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie kryteria kwalifikacji, w szczególności kryteria dotyczące wymaganego rodzaju dyplomu oraz doświadczenia zawodowego. Kandydaci proszeni są o zarejestrowanie się w Internecie pod poniżej podanym adresem:

http://ec.europa.eu/dgs/personnel_administration/seniormanagementvacancies/CV_Encadext/index.cfm i postępowanie zgodnie z instrukcjami dotyczącymi poszczególnych etapów procedury.

Za dokonanie rejestracji w Internecie we wskazanym terminie odpowiadają sami kandydaci(2). Zaleca się, by kandydaci nie zwlekali z dokonywaniem zgłoszeń do ostatnich dni, ponieważ duże obciążenie łączy internetowych lub błąd połączenia internetowego może prowadzić do przerwania rejestracji w Internecie przed jej zakończeniem, co może wiązać się z koniecznością powtórzenia całego procesu. Możliwość rejestracji zostanie zablokowana po upływie terminu zgłoszeń. Zgłoszenia nadsyłane pocztą elektroniczną po upływie terminu nie będą przyjmowane.

Po zakończeniu rejestracji w Internecie na monitorze wyświetlony zostanie numer identyfikacyjny, który należy zanotować. Numer ten będzie wykorzystywany jako numer referencyjny podczas całej procedury. Otrzymanie numeru przez kandydata oznacza, że rejestracja została zakończona - numer stanowi potwierdzenie, że wprowadzone przez kandydata dane zostały zarejestrowane.

Nieotrzymanie numeru oznacza, że zgłoszenie nie zostało zarejestrowanie!

Kandydaci muszą posiadać adres poczty elektronicznej. Będzie on służył do identyfikacji rejestracji oraz do powiadomienia o wyniku procedury. Należy poinformować Komisję o wszelkich zmianach adresu poczty elektronicznej.

Do zgłoszenia należy załączyć CV w formacie Word lub PDF oraz zamieścić list motywacyjny (maks. 8.000 znaków) w trybie on-line. CV i list motywacyjny muszą być sporządzone w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.

Należy zwrócić uwagę, że nie ma możliwości śledzenia w Internecie przebiegu procesu naboru. Informacje o wynikach procedury kandydaci otrzymają bezpośrednio od prowadzącej rekrutację dyrekcji generalnej.

Osoby, które z powodu swojej niepełnosprawności nie są w stanie dokonać rejestracji internetowej, mogą przesłać swoje wydrukowane zgłoszenie (CV i list motywacyjny) listem poleconym(3) z datą stempla pocztowego nie późniejszą niż termin zakończenia rejestracji kandydatów. W takim przypadku wszelka późniejsza korespondencja pomiędzy Komisją a kandydatem odbywać się będzie drogą pocztową. W takim przypadku do zgłoszenia należy załączyć zaświadczenie potwierdzające niepełnosprawność, wydane przez właściwy organ. Na osobnym arkuszu papieru należy także przedstawić propozycje ewentualnych udogodnień, które zdaniem kandydata mogą ułatwić mu uczestnictwo w procesie rekrutacji.

Prośby o dodatkowe informacje i/lub zgłoszenia ewentualnych problemów technicznych należy kierować na adres: ADMIN-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu.

Termin zakończenia rejestracji kandydatów

Termin rejestracji kandydatów upływa dnia 24 kwietnia 2008 r. Rejestracja elektroniczna zostanie zakończona o godz. 12.00 w południe czasu brukselskiego.

(1) Kandydaci powinni w swoim CV wyszczególnić przynajmniej w odniesieniu do wspomnianych 6 lat, podczas których zdobyli doświadczenie na wyższych stanowiskach kierowniczych: 1) nazwę zajmowanego stanowiska i pełnioną funkcję, 2) liczbę pracowników, których nadzorowali na tym stanowisku, 3) wielkość budżetu, którym zarządzali, oraz 4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej ich stanowiska oraz liczbę osób na równorzędnych stanowiskach. W przypadku naboru na stanowisko głównego doradcy w ogłoszeniu znajdzie się wymóg posiadania "doświadczenia na wyższym stanowisku doradczym".

(2) Termin rejestracji upływa dnia 24 kwietnia 2008 r. o godz. 12.00 w południe czasu brukselskiego.

(3) European Commission, Directorate-General Personnel and Administration, Unit for Organisation Chart and Management Staff, COM/2008/10069, MO34 5/105, B-1049 Brussels.