Rozporządzenie 2056/2001 ustanawiające dodatkowe środki techniczne w celu odnowienia zasobów dorsza w Morzu Północnym i na zachód od Szkocji

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.277.13

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 listopada 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) Nr 2056/2001
z dnia 19 października 2001 r.
ustanawiające dodatkowe środki techniczne w celu odnowienia zasobów dorsza w Morzu Północnym i na zachód od Szkocji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 850/98 z dnia 30 marca 1998 r. w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne stosowane w celu ochrony niedojrzałych osobników organizmów morskich 1 , ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 973/2001 2 , w szczególności jego art. 45 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W listopadzie 2000 r. Międzynarodowa Rada Badań Morza wskazała, że zasoby dorsza zamieszkującego Morze Północne (podobszar ICES IV i rejon ICES IIa) oraz zasoby dorsza zamieszkującego wody na zachód od Szkocji (podobszar ICES VI i rejon ICES Vb) są zagrożone poważnym ryzykiem załamania się.

(2) Na posiedzeniu Rady dnia 14 i 15 grudnia 2000 r. Komisja i Rada zwróciły uwagę na pilne wymaganie ustalenia planu naprawczego w odniesieniu do tych zasobów dorsza.

(3) Wymaganiem o charakterze natychmiastowym jest zredukowanie połowów niedojrzałych osobników dorsza poprzez ustanowienie:

- ogólnego zwiększenia rozmiaru oczek sieci w odniesieniu do sieci ciągnionych i stałych, stosowanych do połowu dorsza, a więc w tym celu konieczne jest odstąpienie od warunków dotyczących rozmiarów oczek sieci narzędzi ciągnionych, ustanowionych w załączniku I i VI do rozporządzenia (WE) nr 850/98, oraz

- dodatkowych warunków w celu zapewnienia, że prowadzenie połowów niedojrzałych osobników dorsza przy użyciu sieci ciągnionych o rozmiarze oczek sieci mniejszym niż 120 mm jest zredukowane.

(4) Wiele środków przewidzianych dla Morza Północnego jest również odpowiednich w odniesieniu do wód na zachód od Szkocji i dlatego powinny zostać uwzględnione w tym obszarze geograficznym, podczas gdy wymaga się, aby niektóre środki były specyficzne dla obszaru na zachód od Szkocji.

(5) Konieczne jest niezwłoczne uregulowanie powyższych kwestii, w oczekiwaniu na rewizję rozporządzenia (WE) nr 850/98, tak aby przemysł rybny miał wystarczająco dużo czasu na zmianę używanych narzędzi połowów.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do statków rybackich prowadzących połowy w obrębie wód terytorialnych Wspólnoty na podobszarach ICES IV i VI oraz rejonach ICES IIa i Vb.
2.
Niniejsze rozporządzenie nie stosuje się do statków rybackich prowadzących połowy w obrębie podobszaru ICES VI zawartego w liniach prostych łączących następujące współrzędne geograficzne:

56° 00' szerokości geograficznej północnej i 07° 30' długości geograficznej zachodniej

56° 00' szerokości geograficznej północnej i 04° 00' długości geograficznej zachodniej

55° 00' szerokości geograficznej północnej i 04° 00' długości geograficznej zachodniej

55° 00' szerokości geograficznej północnej i 07° 30' długości geograficznej zachodniej

56° 00' szerokości geograficznej północnej i 07° 30' długości geograficznej zachodniej

3.
W tym obszarze mają zastosowanie warunki ustanowione w art. 2 i 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2549/2000 z dnia 17 listopada 2000 r. ustanawiającego dodatkowe środki techniczne w celu odnowienia zasobów dorsza w Morzu Irlandzkim (rejon ICES VIIa) 3 .
Artykuł  2

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"worek włoka" oznacza worek włoka sensu stricto, jak zdefiniowano w Załączniku do rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3440/84 4 z dnia 6 grudnia 1984 r. w sprawie przyłączania urządzeń na włokach, duńskich niewodach i podobnych sieciach.
2)
"przedłużacz" oznacza część wydłużającą, jak zdefiniowano w Załączniku do rozporządzenia (EWG) nr 3440/84.
3) 5
"niezamierzone połowy" oznaczają przypadkowe połowy organizmów morskich, które zgodnie z art. 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 6 muszą zostać wyładowane i wliczone do kwot albo z uwagi na fakt, że rozmiary tych organizmów są mniejsze niż minimalny rozmiar odniesienia do celów ochrony, albo ponieważ zostały one złowione z przekroczeniem limitów dozwolonych przepisami dotyczącymi składu połowów i przyłowów.
Artykuł  3

Do celów niniejszego rozporządzenia udziały procentowe połowów zatrzymywanych na pokładzie są obliczane zgodnie z warunkami ustanowionymi w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 850/98.

Artykuł  4

Bez względu na warunki ustanowione w art. 4 ust. 4 i art. 15 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 850/98:

1)
Połowy uzyskane przy użyciu przydennej sieci ciągnionej o zakresie rozmiaru oczka sieci 70-79 mm i zatrzymywane na pokładzie w podobszarze ICES VI i/lub rejonie ICES Vb składają się z co najmniej 30 % homarca oraz nie więcej niż 5 % dorsza.
2)
Połowy uzyskane przy użyciu przydennej sieci ciągnionej o zakresie rozmiaru oczka sieci 80-109 mm i zatrzymywane na pokładzie w rejonie ICES IIa oraz części podobszaru ICES IV na północ od linii prostych łączących następujące współrzędne geograficzne:

punkt na wschodnim wybrzeżu Zjednoczonego Królestwa na 55° 00' szerokości geograficznej północnej,

55° 00' szerokości geograficznej północnej i 05° 30' długości geograficznej wschodniej,

56° 00' szerokości geograficznej północnej i 05° 00' długości geograficznej wschodniej,

punkt na zachodnim wybrzeżu Danii na 56° 00' szerokości geograficznej północnej,

składają się z co najmniej 30 % homarca.

3)
Połowy uzyskane przy użyciu jakiejkolwiek przydennej sieci ciągnionej o zakresie rozmiaru oczka sieci 100-109 mm i zatrzymywane na pokładzie jakiegokolwiek statku rybackiego na podobszarze ICES VI i/lub rejonie ICES Vb składają się:
co najmniej 70 % jakiejkolwiek mieszanki plamiaka, morszczuka, witlinka, żabnicy, smuklicy, rai, płaszczki, czarniaka, homara oraz nie więcej niż 5% dorsza, lub
co najmniej 70 % jakiejkolwiek mieszanki gatunków docelowych zawartych w dłuższym wykazie takich gatunków docelowych o zakresie rozmiaru oczek 80-99 mm określonych w załączniku I rozporządzenia (WE) nr 850/98 i/lub molwy pospolitej, molwy niebieskiej, czarniaka, kolenia iberyjskiego, pałasza czarnego, gardłosza atlantyckiego, widlaków (Phycis spp.) i brosmy (Brosme brosme) oraz nie więcej niż 5 % dorsza.
4)
Połowy uzyskane przy użyciu jakiejkolwiek przydennej sieci ciągnionej o zakresie rozmiaru oczka sieci 110-119 mm i zatrzymywane na pokładzie jakiegokolwiek statku rybackiego składają się z:
co najmniej 70 % czarniaka oraz nie więcej niż 3 % dorsza, lub
dla połowów uzyskanych w podobszarze ICES VI i/lub rejonie ICES Vb oraz zatrzymywanych na pokładzie - co najmniej 70 % jakiejkolwiek mieszanki gatunków docelowych zawartych w dłuższym wykazie takich gatunków docelowych o zakresie rozmiaru oczek 80-99 mm, określonych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 850/98 i/lub molwy pospolitej, molwy niebieskiej, czarniaka, kolenia iberyjskiego, pałasza czarnego, gardłosza atlantyckiego, widlaków (Phycis spp.) i brosmy (Brosme brosme) oraz nie więcej niż 5 % dorsza.

Jednakże w 2002 r. połowy uzyskane przy użyciu jakiejkolwiek przydennej sieci ciągnionej o zakresie rozmiaru oczka sieci 110-119 mm i zatrzymywane na pokładzie jakiegokolwiek statku rybackiego mogą się składać z:

co najmniej 50 % jakiejkolwiek mieszanki plamiaka, witlinka, gładzicy, soli, złocicy, rai, płaszczki, żabnicy i nie więcej niż 25 % dorsza dla połowów uzyskanych w podobszarze ICES IV i/lub rejonie ICES IIa, lub
co najmniej 50 % jakiejkolwiek mieszanki plamiaka, witlinka, smuklicy, żabnicy, rai, płaszczki, halibuta niebieskiego, brosmy, molwy pospolitej i czarniaka oraz nie więcej niż 25 % dorsza dla połowów uzyskanych w podobszarze ICES VI i/lub rejonie ICES Vb.
5)
Zakazane jest pozostawianie na pokładzie lub rozmieszczanie jakiejkolwiek przydennej sieci ciągnionej lub sieci o zakresie rozmiaru oczka 100-119 mm, jeśli:
każda tego rodzaju sieć jest wyposażona w panel sieci o kwadratowych oczkach o rozmiarze oczek co najmniej 90 mm, a panel jest zainstalowany zgodnie z warunkami ustanowionymi w art. 7 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 850/98, lub
połów zatrzymywany na pokładzie składa się z co najmniej 70 % jakiejkolwiek mieszanki gatunków docelowych zawartych w dłuższym wykazie takich gatunków o zakresie rozmiaru oczek 80-99 mm, określonych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 850/98 i/lub molwy pospolitej, molwy niebieskiej, czarniaka, kolenia iberyjskiego, pałasza czarnego, gardłosza atlantyckiego, widlaków (Phycis spp.) i brosmy (Brosme brosze) i nie więcej niż 5 % dorsza, lub
każda sieć jest związana i spakowana zgodnie z warunkami ustanowionymi w art. 20 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiającego system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa 7 .
6.
Połowy dorsza zatrzymywane na pokładzie jakiegokolwiek statku posiadającego przydenną sieć ciągnioną o rozmiarach oczka sieci 32-119 mm nie stanowią więcej niż wagowo 20 % ogólnego połowu organizmów morskich zatrzymywanych na pokładzie, chyba że ustalono inaczej w ust. 1-5.
7.
Połowy uzyskane przy użyciu przydennej sieci ciągnionej o rozmiarze oczek równym lub większym od 120 mm i zatrzymywane na pokładzie nie są objęte warunkami odnoszącymi się do udziałów procentowych gatunków docelowych i organizmów niebędących gatunkami docelowymi.
Artykuł  5
1.
Zakazane jest rozmieszczanie jakiejkolwiek przydennej sieci ciągnionej, która zawiera:
i)
jakiekolwiek czworoboczne oczka, w których ramiona oczek nie mają zbliżonej długości;
ii)
worek włoka lub jakikolwiek inny przedłużacz, którego łączna długość po rozciągnięciu przekracza 36 metrów w sieci o rozmiarze oczek równym lub większym niż 70 mm;
iii)
worek włoka lub jakikolwiek inny przedłużacz, skonstruowane z więcej niż jednej warstwy tkaniny sieciowej, takie, że wymiary liniowe górnej części lub górnej warstwy wspomnianego worka włoka lub przedłużacza nie są równe wymiarowi liniowemu części dolnej lub warstwy dolnej;
iv)
worek włoka lub jakikolwiek inny przedłużacz lub panel sieci o kwadratowych oczkach, które nie są skonstruowane tylko z jednego rodzaju tkaniny sieciowej;
v)
worek włoka przymocowany w jakikolwiek inny sposób niż przyszyty do zewnętrznej części sieci;
vi)
worek włoka i/lub jakikolwiek inny przedłużacz, o rozmiarze oczek sieci równym lub większym niż 55 mm, który nie został skonstruowany z tkaniny sieciowej o pojedynczej przędzy rybackiej, której przędza nie jest grubsza niż 8 mm, lub z tkaniny sieciowej o wielokrotnych przędzach rybackich, której przędza nie jest grubsza niż 5 mm.
2.
Z wyjątkiem włoków rozprzowych zakazane jest rozmieszczanie jakiejkolwiek przydennej sieci ciągnionej:
i)
o zakresie rozmiaru oczek sieci 70-89 mm, mającej więcej niż 120 oczek w każdym obwodzie worka włoka, z wyłączeniem połączeń i obrzeża sieci;
ii)
o zakresie rozmiaru oczek sieci większym niż 90 mm, mającej więcej niż 100 oczek każdym obwodzie worka włoka z wyłączeniem połączeń i obrzeża sieci;
iii)
o zakresie rozmiaru oczek sieci 70-99 mm, jeśli górna część takiej sieci składa się z panelu tkaniny sieciowej przyłączonego bezpośrednio do przodu sieci lub z nie więcej niż trzech rzędów tkaniny sieciowej o jakimkolwiek rozmiarze oczek sieci, przyłączonego bezpośrednio do przedniej części, które to wydłużają sieć do tyłu o co najmniej 15 oczek oraz są skonstruowane z tkaniny sieciowej o diamentowych oczkach, której pojedyncze oczko ma rozmiar mniejszy niż 140 mm;
iv)
o zakresie rozmiaru oczek sieci 70-99 mm, chyba że panel sieci o kwadratowych oczkach o rozmiarze co najmniej 80 mm jest włączony do takiej sieci zgodnie z warunkami ustanowionymi w art. 7 ust. 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 850/98.

Warunki ustanowione w ppkt iii) i iv) nie mają zastosowania bez względu na to czy połów zatrzymywany na pokładzie i uzyskany przy użyciu sieci o zakresie rozmiaru oczek sieci 80-99 mm, składa się z:

co najmniej 85 % przegrzebków królewskich, lub
co najmniej 40 % soli oraz nie więcej niż 5 % dorsza.
3.
Zakazane jest posiadanie na pokładzie lub rozmieszczanie jakiegokolwiek włoka rozprzowego o rozmiarze oczek sieci równym lub większym niż 80 mm, chyba że cała górna połowa zewnętrznej części takiej sieci składa się z panelu tkaniny sieciowej, w którym pojedyncze oczko ma rozmiar mniejszy niż 180 mm, przyłączonego:
bezpośrednio do przedniej części sieci, lub
do nie więcej niż trzech rzędów tkaniny sieciowej o jakimkolwiek rozmiarze oczka sieci bezpośrednio przyłączonej do przedniej części sieci.

Panel tkaniny sieciowej rozciąga się w kierunku tylnej części sieci na co najmniej następującą liczbę oczek określoną przez:

i)
podzielenie długości rozprza sieci w metrach przez 12;
ii)
pomnożenie wyniku otrzymanego w ppkt i) przez 5.400; oraz
iii)
podzielenie wyniku otrzymanego w ppkt ii) przez rozmiar oczek sieci w milimetrach dla najmniejszego oczka w panel; oraz
iv)
pominięcie jakichkolwiek liczb dziesiętnych lub innych ułamków w wyniku otrzymanym w ppkt iii).
Artykuł  6
1.
Zakazane jest używanie włoka rozprzowego o zakresie rozmiaru oczek sieci 32-119 mm w obrębie obszaru geograficznego:
rejon ICES IIa,
część podobszaru ICES IV na północ od 56° 00' szerokości geograficznej północnej,
rejon ICES Vb, oraz
podobszar ICES VI na północ od 56° 00' szerokości geograficznej północnej.
2.
Jednakże dozwolone jest używanie jakiegokolwiek włoka rozprzowego o zakresie rozmiaru oczek sieci 100-119 mm w obszarze ograniczonym wschodnim wybrzeżem Zjednoczonego Królestewa między 55° 00' szerokości geograficznej północnej a 56° 00' szerokości geograficznej północnej oraz liniami prostymi łączącymi następujące współrzędne geograficzne:

punkt na wschodnim wybrzeżu Zjednoczonego Królestwa na 55° 00' szerokości geograficznej północnej,

55° 00' szerokości geograficznej północnej i 05° 00' długości geograficznej wschodniej,

56° 00' szerokości geograficznej północnej i 05° 00' długości geograficznej wschodniej,

punkt na wschodnim wybrzeżu Zjednoczonego Królestwa na 56° 00' szerokości geograficznej północnej,

pod warunkiem że połowy uzyskane na tym obszarze przy użyciu takich narzędzi połowowych i zatrzymywane na pokładzie zawierają nie więcej niż 5 % dorsza.

3.
W obrębie podobszaru ICES IV i/lub rejonu ICES IIa zakazane jest jednoczesne posiadanie na pokładzie włoków rozprzowych o więcej niż dwóch zakresach rozmiarach oczek sieci: 32-99 mm oraz 100-119 mm oraz większym niż 120 mm.
Artykuł  7

Bez względu na warunki ustanowione w art. 11 oraz w załączniku VI do rozporządzenia (WE) nr 850/98 zakazane jest zatrzymywanie na pokładzie dorsza w ilości większej niż wagowo 30 % ogólnego połowu organizmów morskich zatrzymywanych na pokładzie i łowionych przy użyciu umocowanych na stałe narzędzi połowowych, chyba że rozmiar oczek sieci takich narzędzi jest równy lub większy niż 140 mm.

Artykuł  8
1.
Zakazane jest rozmieszczanie jakichkolwiek przydennych sieci ciągnionych o zakresie rozmiaru oczek sieci 70-79 mm w podobszarze ICES IV i/lub w rejonie ICES IIa. Jednakże statki wspólnotowe oraz statki norweskie moją prawo w 2002 r. do prowadzenia połowu na wodach terytorialnych Wspólnoty podobszaru ICES IV przy użyciu przydennych sieci ciągnionych, innych niż włoki rozprzowe, zawierających worki włoka, których żadne pojedyncze oczko nie ma rozmiaru mniejszego niż 70 mm oraz które skonstruowane są w całości z tkaniny sieciowej o kwadratowych oczkach.

Połów uzyskany przy użyciu takich włoków i zatrzymywany na pokładzie składa się z co najmniej 30 % homarca.

2.
Zakaz połowu przy użyciu przydennych włoków rozpornicowych, przydennej tuki i niewodów duńskich w północnej części podobszaru ICES IV, jak ustanowiono w art. 30 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 850/98, nie ma zastosowania.
Artykuł  9

Bez względu na przepisy ustanowione w art. 7 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 850/98 statki norweskie mają prawo prowadzić połowy na wodach terytorialnych Wspólnoty podobszaru ICES IV dla krewetek (Pandalus) przy użyciu przydennych sieci ciągnionych o zakresie rozmiarze oczek sieci 32-54 mm, w których zainstalowano urządzenia sortujące zgodnie z warunkami ustawodawstwa norweskiego.

Artykuł  9a 8

W przypadku gdy organizmy morskie należące do gatunku podlegającego obowiązkowi wyładunku zostały złowione w ilościach przekraczających dopuszczalne udziały procentowe określone w art. 4 ust. 1-6, art. 5 ust. 2, art. 6 ust. 2, art. 7 i. 8 niniejszego rozporządzenia, zastosowanie ma art. 15 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013. Te niezamierzone połowy są wyładowywane i wliczane do kwot. Nie uważa się, że takie niezamierzone połowy stanowią naruszenie dopuszczalnego składu procentowego połowów określonych w tych artykułach.

Artykuł  10

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2002 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 października 2001 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji
1 Dz.U. L 125 z 27.4.1998, str. 1.
2 Dz.U. L 137 z 19.5.2001, str. 1.
3 Dz.U. L 292 z 21.11.2000, str. 5.
4 Dz.U. L 318 z 7.12.1984, str. 23.
5 Art. 2 pkt 3 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/1897 z dnia 21 października 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.277.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 listopada 2015 r.
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
7 Dz.U. L 261 z 20.10.1993, str. 1.
8 Art. 9a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2015/1897 z dnia 21 października 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.277.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 listopada 2015 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.