Decyzja SCH/Com-ex(93)10 dotycząca deklaracji Ministrów i Sekretarzy Stanu

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2000.239.127

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 grudnia 1993 r.

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 14 grudnia 1993 r.
dotycząca deklaracji Ministrów i Sekretarzy Stanu

(SCH/Com-ex (93) 10)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 132 Konwencji wykonawczej do Układu z Schengen,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Potwierdza się deklaracje Ministrów i Sekretarzy Stanu z dnia 19 czerwca 1992 r.(*) oraz z dnia 30 czerwca 1993 r. w sprawie wprowadzenia w życie Konwencji wykonawczej i spełnienia warunków wstępnych.

Paryż, dnia 14 grudnia 1993 r.

A. LAMASSOURE
Przewodniczący

_______

(*) Deklaracje z dnia 19 czerwca 1992 r. nie zostały włączone do dorobku prawnego.

Madryt, dnia 30 czerwca 1993 r.

SCH/M (93) 14

DEKLARACJA MINISTRÓW I SEKRETARZY STANU

1. Ministrowie i Sekretarze Stanu przyjmują za polityczny cel stosowanie Konwencji wykonawczej od dnia 1 grudnia 1993 r.

2. Ministrowie i Sekretarze Stanu stwierdzają, że zostały już spełnione następujące warunki wstępne:

– Wspólny Podręcznik,

– uzgodnienia dotyczące wydawania jednolitych wiz i wspólny zbiór instrukcji konsularnych w sprawie wiz,

– rozpatrywanie wniosków o udzielenie azylu,

– porty lotnicze (z uwzględnieniem uzgodnień zawartych w deklaracji ministrów i sekretarzy stanu z dnia 19 czerwca 1992 r.).

Duże postępy osiągnięto w zakresie pozostałych warunków, które już urzeczywistniono na tyle, że stosowanie Konwencji powinno być możliwe z dniem 1 grudnia 1993 r. Mając na uwadze ten cel i zgodnie z Konwencją Schengen z 1990 roku, niezbędne są dodatkowe wysiłki w zakresie kontroli granic zewnętrznych oraz środków odurzających, tak by już podjęte ustalenia mogły doprowadzić do pozytywnego rezultatu.

Ministrowie i Sekretarze Stanu potwierdzają, że gotowy do eksploatacji SIS jest nieodzownym warunkiem zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych. W tym zakresie poczyniono istotne postępy. Uzgodniono przyśpieszenie prac, tak by możliwe było stopniowe uruchomienie SIS odpowiednio do tego, jak państwa będą pozytywnie kończyć testy, a ich krajowe systemy informacyjne (N. SIS) będą gotowe do eksploatacji.

3. Komitet Wykonawczy dokona końcowego podsumowania realizacji wymienionych dodatkowych działań w trakcie swojego posiedzenia w październiku.

4. Konwencja z 1990 r. stosowana będzie we wszystkich Państwach Członkowskich, które spełniły warunki i w których N. SIS jest gotowy do eksploatacji.

W tym celu wszystkie Państwa Członkowskie zobowiązują się do podjęcia wszelkich działań, by zakończyć wszystkie procedury wewnątrzpaństwowe potrzebne dla ratyfikacji Konwencji i protokołów o przystąpieniu.

5. Ministrowie i Sekretarze Stanu postanawiają, że Państwa Sygnatariusze Konwencji z 1990 r. przedłożą dokumenty ratyfikacyjne możliwie jak najszybciej, najpóźniej do dnia, w którym możliwe będzie dotrzymanie terminu określonego w ust. 1, o ile to jeszcze nie nastąpiło. Państwa Członkowskie uzgadniają również, o ile to jeszcze nie nastąpiło, złożenie możliwie jak najszybciej, najpóźniej do dnia, w którym możliwe będzie dotrzymanie terminu określonego w ust. 1, dokumentów ratyfikacyjnych w odniesieniu do Aktów Przystąpienia Państw, których N. SIS będzie integrowany z systemem. Zobowiązanie stosuje się również w zakresie, w jakim pozostałe Państwa przystępujące osiągają odpowiedni poziom N. SIS.

Ministrowie i Sekretarze Stanu uzgodnili, że zawarta w Akcie Końcowym Konwencji deklaracja w sprawie art. 139 oznacza, iż wprowadzenie w życie Konwencji zależne jest od decyzji Komitetu Wykonawczego, który musi ją podjąć, gdy spełnione zostaną warunki wstępne.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.