Deklaracja Rady dotycząca umowy ramowej w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim a Komisją.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.161.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 1 lipca 2005 r.

Deklaracja Rady dotycząca umowy ramowej w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim a Komisją

(2005/C 161/01)

(Dz.U.UE C z dnia 01 lipca 2005 r.)

Biorąc pod uwagę podpisanie w dniu 26 maja 2005 r. przez Parlament Europejski i Komisję umowy ramowej w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim a Komisją, COREPER zaleca Radzie wpisanie do protokołu oraz opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C, następującej deklaracji:

"Rada zapoznała się z umową ramową w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim a Komisją, podpisaną przez obie instytucje 26 maja 2005 r. wbrew intencji deklaracji (nr 3) w sprawie art. 10 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, umieszczonej w akcie końcowym Traktatu z Nicei.

Mając na uwadze swoją deklarację z 10 lipca 2000 r., Rada zaniepokojona jest faktem, iż kilka postanowień nowej umowy ramowej zmierza do osiągnięcia, jeszcze wyraźniej niż w przypadku umowy ramowej z 2000 r., zmiany równowagi międzyinstytucjonalnej wynikającej z obowiązujących Traktatów. Rada wyraża żal, że nie została poinformowana wcześniej, w duchu lojalnej współpracy, o negocjacjach nowej umowy ramowej. Żałuje również, że obie instytucje nie uznały za stosowne wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy obaw wyrażanych przez właściwe organy Rady.

Rada przypomina w szczególności, że zgodnie z postanowieniami Traktatu WE (art. 201) wniosek o wotum nieufności dla Komisji dotyczy całego kolegium, a nie jej poszczególnych członków. Artykuł 217 zawiera zasadę kolegialności działania Komisji. Rada podkreśla ponadto, iż procedura wieloletniego planowania prac została przyjęta przez Radę Europejską podczas spotkania w Sewilli w czerwcu 2002 r. Przypomina również, iż procedury pozwalające Parlamentowi Europejskiemu na wzięcie udziału w negocjacjach międzynarodowych regulowane są postanowieniami art. 300 Traktatu WE i że ustalenia praktyczne dotyczące włączania członków Parlamentu Europejskiego w skład delegacji Wspólnoty lub reprezentowania przez nich Unii Europejskiej na konferencjach międzynarodowych zostały przyjęte w 1998 r.

Rada podkreśla, iż ustalenia poczynione przez obie instytucje nie mogą w żadnym wypadku być wykorzystane przeciwko niej. Zastrzega sobie swoje prawa, w szczególności prawo do przyjmowania wszelkich stosownych środków, gdy wprowadzenie w życie postanowień umowy ramowej naruszy traktatowy podział kompetencji pomiędzy instytucjami lub równowagę instytucjonalną, którą on tworzy".

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.