Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 stycznia 2014 r. w sprawie zmiany artykułu 81 Regulaminu Parlamentu Europejskiego dotyczącego procedury zgody (2012/2124(REG)).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.482.157

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 grudnia 2016 r.

Zasady dotyczące głosowania oraz treści sprawozdań w ramach procedury zgody

P7_TA(2014)0003

Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 stycznia 2014 r. w sprawie zmiany artykułu 81 Regulaminu Parlamentu Europejskiego dotyczącego procedury zgody (2012/2124(REG))

(2016/C 482/26)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2016 r.)

Parlament Europejski,

-
uwzględniając pismo przewodniczącego Konferencji Przewodniczących Komisji z dnia 9 grudnia 2011 r.,
-
uwzględniając art. 211 i 212 Regulaminu,
-
uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (A7-0412/2013),
1.
podejmuje decyzję o wprowadzeniu do Regulaminu poniższych zmian;
2.
postanawia, że zmiany wejdą w życie pierwszego dnia następnej sesji miesięcznej i będą dotyczyć procedur zgody, w związku z którymi właściwa komisja nie przyjęła jeszcze zalecenia;
3.
zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania niniejszej decyzji do wiadomości Radzie i Komisji.
Poprawka 1

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 50 - interpretacja - ustęp 2

Tekst obowiązującyPoprawka
Procedura obejmująca zaangażowane komisje zgodnie z niniejszym artykułem w celu zbadania umowy międzynarodowej na mocy art. 90 nie ma zastosowania do procedury zgody przewidzianej w art. 81.Procedura obejmująca zaangażowane komisje zgodnie z niniejszym artykułem nie ma zastosowania do zalecenia, które ma zostać wydane przez właściwą komisję parlamentarną na mocy art. 81.
Poprawka 2

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 81 - ustęp 1 - akapit pierwszy

Tekst obowiązującyPoprawka
Poproszony o wyrażenie zgody na proponowany akt prawny Parlament podejmuje decyzję na podstawie wydanego przez właściwą komisję parlamentarną zalecenia w sprawie przyjęcia lub odrzucenia danego aktu.Poproszony o wyrażenie zgody na proponowany akt prawny Parlament przyjmuje swoją decyzję przy uwzględnieniu zalecenia wydanego przez właściwą komisję parlamentarną w sprawie przyjęcia lub odrzucenia danego aktu. Zalecenie zawiera umocowania, ale nie zawiera motywów. Może ono zawierać zwięzłe uzasadnienie, za którego sporządzenie odpowiedzialny jest sprawozdawca i które nie jest poddawane pod głosowanie. Stosuje się odpowiednio art. 52 ust. 1. Poprawki złożone w komisji są dopuszczalne tylko wówczas, gdy ich celem jest odrzucenie zalecenia w formie proponowanej przez sprawozdawcę.
Poprawka 3

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 81 - ustęp 1 - akapit pierwszy a (nowy)

Tekst obowiązującyPoprawka
Komisja przedmiotowo właściwa może złożyć projekt rezolucji nieustawodawczej. Inne komisje mogą uczestniczyć w opracowaniu rezolucji zgodnie z art. 188 ust. 3 w połączeniu z art. 49, 50 lub 51.
Poprawka 4

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 81 - ustęp 1 - akapit drugi

Tekst obowiązującyPoprawka
W drodze jednego głosowania Parlament podejmuje decyzję w sprawie aktu prawnego, który według postanowień Traktatu o Unii Europejskiej lub Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wymaga jego zgody, przy czym nie ma możliwości wnoszenia poprawek. Większość wymagana do udzielenia zgody jest większością określoną w odpowiednim artykule Traktatu o Unii Europejskiej lub Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowiącym podstawę prawną proponowanego aktu.W drodze jednego głosowania nad udzieleniem zgody Parlament podejmuje decyzję w sprawie aktu prawnego, który według postanowień Traktatu o Unii Europejskiej lub Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej wymaga jego zgody - bez względu na to, czy zalecenie komisji przedmiotowo właściwej dotyczy przyjęcia czy odrzucenia danego aktu - przy czym nie ma możliwości wnoszenia poprawek. Większość wymagana do udzielenia zgody jest większością określoną w odpowiednim artykule Traktatu o Unii Europejskiej lub Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowiącym podstawę prawną proponowanego aktu lub, jeżeli nie określa jej odpowiedni artykuł, większością oddanych głosów. W przypadku nieuzyskania wymaganej większości proponowany akt zostaje odrzucony.
Poprawka 5

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 81 - ustęp 2

Tekst obowiązującyPoprawka
2. W przypadku traktatów akcesyjnych, umów międzynarodowych lub stwierdzenia poważnego i trwałego naruszenia wspólnych zasad przez państwo członkowskie stosuje się odpowiednio art. 74c, 90 i 74e. W przypadku procedury ściślejszej współpracy w dziedzinie objętej zwykłą procedurą ustawodawczą stosuje się art. 74 g Regulaminu.2. Ponadto w przypadku umów międzynarodowych, traktatów akcesyjnych, stwierdzenia poważnego i trwałego naruszenia podstawowych zasad przez państwo członkowskie, ustalania składu Parlamentu, podejmowania wzmocnionej współpracy między państwami członkowskimi lub przyjmowania wieloletnich ram finansowych stosuje się odpowiednio art. 90, 74c, 74e, 74f, 74 g i 75.
Poprawka 6

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 81 - ustęp 3

Tekst obowiązującyPoprawka
3. Jeżeli proponowany akt prawny lub planowana umowa międzynarodowa wymaga zgody Parlamentu, właściwa komisja może, w celu pozytywnego zakończenia procedury, postanowić o przedstawieniu w Parlamencie wstępnego sprawozdania w sprawie wniosku. Sprawozdanie to zawiera projekt rezolucji z zaleceniami dotyczącymi zmiany lub wdrożenia proponowanego aktu.3. Jeżeli wniosek dotyczący aktu prawnego lub planowana umowa międzynarodowa wymaga zgody Parlamentu, właściwa komisja może przedstawić w Parlamencie wstępne sprawozdanie. Sprawozdanie to zawiera projekt rezolucji z zaleceniami dotyczącymi zmiany lub wdrożenia proponowanego aktu ustawodawczego lub planowanej umowy międzynarodowej.
Poprawka 7

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 81 - ustęp 3 a - akapit pierwszy (nowy)

Tekst obowiązującyPoprawka
3a. Komisja przedmiotowo właściwa bezzwłocznie rozpatruje wniosek o udzielenie zgody. Jeżeli komisja przedmiotowo właściwa postanowi nie wydawać zalecenia lub nie przyjmie zalecenia w ciągu sześciu miesięcy od daty przedstawienia jej wniosku o udzielenie zgody, Konferencja Przewodniczących może wprowadzić daną sprawę do porządku obrad kolejnej sesji miesięcznej celem jej rozpatrzenia lub, w należycie uzasadnionych przypadkach, podjąć decyzję o przedłużeniu tego sześciomiesięcznego okresu.
Poprawka 8

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 81 - ustęp 3 a - akapit drugi (nowy)

Tekst obowiązującyPoprawka
Jeżeli zgoda Parlamentu jest wymagana do zawarcia umowy międzynarodowej, Parlament może w świetle zalecenia komisji przedmiotowo właściwej podjąć decyzję o zawieszeniu procedury zgody na okres nie dłuższy niż jeden rok.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.