Decyzja 2022/1022 w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej Protokołu do Konwencji o zabezpieczeniach międzynarodowych na wyposażeniu ruchomym dotyczącego zagadnień właściwych dla wyposażenia górniczego, rolniczego i budowlanego (protokołu MAC)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.172.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 czerwca 2022 r.

DECYZJA RADY (UE) 2022/1022
z dnia 9 czerwca 2022 r.
w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej Protokołu do Konwencji o zabezpieczeniach międzynarodowych na wyposażeniu ruchomym dotyczącego zagadnień właściwych dla wyposażenia górniczego, rolniczego i budowlanego (protokołu MAC)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 81 ust. 2 lit. a), c) i e), w związku z art. 218 ust. 5,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia działa na rzecz ustanowienia wspólnej przestrzeni sądowej opartej na zasadzie wzajemnego uznawania orzeczeń sądowych.

(2) Protokół do Konwencji o zabezpieczeniach międzynarodowych na wyposażeniu ruchomym dotyczący zagadnień właściwych dla wyposażenia górniczego, rolniczego i budowlanego (zwany dalej "protokołem MAC"), przyjęty w Pretorii w dniu 22 listopada 2019 r., stanowi cenny wkład w regulację tych zagadnień na poziomie międzynarodowym. W związku z tym należy jak najszybciej rozpocząć stosowanie postanowień protokołu MAC.

(3) Niektóre ze spraw objętych protokołem MAC mają wpływ na rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 1 , (UE) nr 1215/2012 2  i (UE) 2015/848 3 . W związku z tym Unia ma w tych sprawach wyłączną kompetencję, natomiast pozostałe sprawy nie wchodzą w zakres tej kompetencji.

(4) Komisja, działając w imieniu Unii, prowadziła negocjacje dotyczące tych postanowień protokołu MAC, które wchodzą w zakres wyłącznej kompetencji Unii.

(5) Art. XXIV ust. 1 protokołu MAC stanowi, że regionalne organizacje integracji gospodarczej posiadające kompetencje w zakresie określonych spraw uregulowanych w protokole MAC mogą podpisać, przyjąć lub zatwierdzić ten protokół albo do niego przystąpić.

(6) Art. XXIV ust. 2 protokołu MAC stanowi, że w momencie podpisania, przyjęcia lub zatwierdzenia protokołu MAC albo przystąpienia do niego regionalna organizacja integracji gospodarczej składa oświadczenie określające sprawy uregulowane w tym protokole, w odniesieniu do których państwa członkowskie tej organizacji przekazały jej swoje kompetencje. W związku z tym Unia powinna złożyć takie oświadczenie w momencie podpisywania protokołu MAC.

(7) Irlandia jest związana rozporządzeniami (WE) nr 593/2008, (UE) nr 1215/2012 oraz (UE) 2015/848, uczestniczy zatem w przyjęciu niniejszej decyzji.

(8) Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu (nr 22) w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji i nie jest nią związana ani jej nie stosuje.

(9) Należy podpisać protokół MAC w imieniu Unii, z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie; należy zatwierdzić dołączone oświadczenie,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się do podpisania w imieniu Unii Protokołu do Konwencji o zabezpieczeniach międzynarodowych na wyposażeniu ruchomym dotyczącego zagadnień właściwych dla wyposażenia górniczego, rolniczego i budowlanego (protokołu MAC) przyjętego w Pretorii w dniu 22 listopada 2019 r., z zastrzeżeniem jego zawarcia 4 .

Artykuł  2

Oświadczenie dołączone do niniejszej decyzji zatwierdza się w imieniu Unii, z zastrzeżeniem przyjęcia decyzji w sprawie zawarcia protokołu MAC na późniejszym etapie.

Artykuł  3

Przewodniczący Rady zostaje niniejszym upoważniony do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do podpisania protokołu MAC w imieniu Unii, z zastrzeżeniem spełnienia warunku określonego w art. 4.

Artykuł  4

Podpisując protokół MAC Unia składa zgodnie z art. XXIV ust. 2 protokołu MAC oświadczenie dołączone do niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 9 czerwca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
É. DUPOND-MORETTI

Oświadczenie na podstawie art. XXIV ust. 2 dotyczące kompetencji Unii Europejskiej w sprawach uregulowanych w Protokole do Konwencji o zabezpieczeniach międzynarodowych na wyposażeniu ruchomym dotyczącym zagadnień właściwych dla wyposażenia górniczego, rolniczego i budowlanego (protokół MAC), przyjętym w Pretorii w dniu 22 listopada 2019 r., w odniesieniu do których państwa członkowskie przekazały swoje kompetencje Unii Europejskiej

1.
Art. XXIV ust. 1 protokołu MAC stanowi, że regionalne organizacje integracji gospodarczej złożone z suwerennych państw i posiadające kompetencje w zakresie określonych spraw uregulowanych w protokole MAC mogą go podpisać pod warunkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. XXIV ust. 2. Unia Europejska podjęła decyzję o podpisaniu protokołu MAC i niniejszym składa takie oświadczenie.
2.
Do Unii Europejskiej należą obecnie Królestwo Belgii, Republika Bułgarii, Republika Czeska, Królestwo Danii, Republika Federalna Niemiec, Republika Estońska, Irlandia, Republika Grecka, Królestwo Hiszpanii, Republika Francuska, Republika Chorwacji, Republika Włoska, Republika Cypryjska, Republika Łotewska, Republika Litewska, Wielkie Księstwo Luksemburga, Węgry, Republika Malty, Królestwo Niderlandów, Republika Austrii, Rzeczpospolita Polska, Republika Portugalska, Rumunia, Republika Słowenii, Republika Słowacka, Republika Finlandii oraz Królestwo Szwecji.
3.
Niniejsze oświadczenie nie ma jednak zastosowania do Królestwa Danii zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
4.
Niniejsze oświadczenie nie ma zastosowania w przypadku tych terytoriów państw członkowskich, do których Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej nie ma zastosowania oraz pozostaje bez uszczerbku dla wszelkich aktów lub stanowisk, które mogą zostać przyjęte na podstawie protokołu MAC przez zainteresowane państwa członkowskie w imieniu i w interesie tych terytoriów.
5.
W odniesieniu do spraw uregulowanych w protokole MAC Unia Europejska wykonała swoje kompetencje, przyjmując rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych 5  (art. IX protokołu MAC - "Zmiana postanowień dotyczących środków tymczasowych orzekanych przed ostatecznym rozstrzygnięciem"), rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r.w sprawie postępowania upadłościowego 6  (art. X protokołu MAC - "Środki zaradcze w przypadku upadłości" oraz art. XI protokołu MAC - "Pomoc w przypadku upadłości") i rozporządzenie (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) 7  (art. VI protokołu MAC - "Wybór prawa").
6.
Kompetencje Unii Europejskiej wynikające z Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mogą podlegać, ze swej natury, ciągłym zmianom. W ramach Traktatów właściwe instytucje mogą podejmować decyzje określające zakres kompetencji Unii Europejskiej. W związku z czym Unia Europejska zastrzega sobie prawo odpowiedniego zmieniania niniejszego oświadczenia, przy czym nie będzie to stanowić warunku wykonywania posiadanych przez nią kompetencji w odniesieniu do spraw uregulowanych w protokole MAC.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) (Dz.U. L 177 z 4.7.2008, s. 6).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Dz.U. L 351 z 20.12.2012, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 19).
4 Tekst protokołu MAC zostanie opublikowany wraz z decyzją w sprawie jego zawarcia.
5 Dz.U. L 351 z 20.12.2012, s. 1.
6 Dz.U. L 141 z 5.6.2015, s. 19.
7 Dz.U. L 177 z 4.7.2008, s. 6.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.