Decyzja 2007/182/WE w sprawie badania chronicznej wyniszczającej choroby u jeleniowatych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2007.84.37

Akt utracił moc
Wersja od: 12 sierpnia 2008 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 marca 2007 r.
w sprawie badania chronicznej wyniszczającej choroby u jeleniowatych

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 860)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/182/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 marca 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 999/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych gąbczastych encefalopatii(1), w szczególności jego art. 6 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Chroniczna wyniszczająca choroba jest pasażowalną encefalopatią gąbczastą (TSE) atakującą jeleniowate, która jest szeroko rozpowszechniona w Ameryce Północnej, lecz jak dotąd nie odnotowano jej wystąpienia we Wspólnocie.

(2) W dniu 3 czerwca 2004 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię zalecającą prowadzenie ukierunkowanego nadzoru jeleniowatych we Wspólnocie. Jego celem byłoby wykrycie potencjalnej obecności TSE u jeleniowatych. W związku z tym należy ustanowić przepisy umożliwiające państwom członkowskim prowadzenie badań zgodnie z tą opinią.

(3) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 ustanawia przepisy dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania TSE u zwierząt. Rozporządzenie to, zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1923/2006, ustanawia przepisy dotyczące programów monitorowania TSE u jeleniowatych. W związku z tym istnieje obecnie możliwość ustanowienia w niniejszej decyzji obowiązku przeprowadzania przez państwa członkowskie badań wykrywających TSE u jeleniowatych.

(4) Badania te powinny obejmować hodowlaną i dziką zwierzynę płową. Ponieważ dziką zwierzynę płową należy poddawać badaniu przede wszystkim w trakcie sezonu łowieckiego, który jest ograniczony w czasie, aby zapewnić państwom członkowskim wystarczający okres czasu na uzyskanie docelowej liczby próbek, niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie po przyjęciu rozporządzenia (WE) nr 1923/2006 zmieniającego rozporządzenie, zgodnie z tym, co wspomniano powyżej.

(5) Państwa członkowskie powinny przedstawić roczne sprawozdania z wyników badań jeleniowatych. Przypadki uzyskania dodatnich wyników badań wykrywających TSE u jeleniowatych należy bezzwłocznie zgłaszać Komisji.

(6) Państwa członkowskie powinny zagwarantować, że jeleniowate przebadane na obecność TSE nie zostaną wprowadzone do łańcucha żywnościowego do momentu uzyskania wyników ujemnych.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsza decyzja ustanawia przepisy dotyczące badania wykrywającego chroniczną chorobę wyniszczającą (CWD) u zwierzyny płowej, tzn. u jeleniowatych ("badanie").

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszej decyzji zastosowanie mają definicje określone w załączniku I.

Artykuł  3

Zakres badania

1.
Państwa członkowskie przeprowadzają badania wykrywające CWD u jeleniowatych zgodnie z minimalnymi wymogami określonymi w załączniku II.
2. 1
Państwa członkowskie są zobowiązane zakończyć badanie najpóźniej z końcem sezonu łowieckiego 2008 r.
Artykuł  4

Środki, jakie mają podjąć państwa członkowskie po przeprowadzeniu badań wykrywających CWD

Po przeprowadzeniu badań wykrywających CWD, państwa członkowskie stosują środki określone w załączniku III.

Artykuł  5

Sprawozdania przekazywane Komisji przez państwa członkowskie

Państwa członkowskie przedkładają Komisji następujące sprawozdania:

a) sprawozdanie sporządzone niezwłocznie po uzyskaniu dodatniego lub niejednoznacznego wyniku badania wykrywającego pasażowalną encefalopatię gąbczastą u zwierzyny płowej;

b) roczne sprawozdanie z wyników badań zgodnie z załącznikiem IV.

Artykuł  6

Streszczenie sprawozdań przedstawianych państwom członkowskim przez Komisję

Komisja przedstawia państwom członkowskim streszczenie sprawozdań, o których mowa w art. 5.

Artykuł  7

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 marca 2007 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

1) Dz.U. L 147 z 31.5.2001, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1923/2006 (Dz.U. L 404 z 30.12.2006, str. 1).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Definicje

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

a) "gatunki docelowe" oznaczają dzikiego i hodowlanego jelenia europejskiego (Cervus elaphus) oraz/lub jelenia wirginijskiego (Odocoileus virginianus);

b) "docelowe państwa członkowskie" oznaczają państwa członkowskie, w których populacje gatunków docelowych są wystarczające do zebrania próby o wielkości wymaganej statystycznie; państwa członkowskie różnią się pod względem występowania gatunków docelowych oraz tego, czy są to gatunki docelowe zwierzyny dzikiej czy hodowlanej. Państwa te są wymienione w tabelach 1 i 2 w załączniku II;

c) "jeleniowate, u których występują objawy kliniczne/chore" oznaczają jeleniowate wykazujące oznaki nienormalnego zachowania i/lub zaburzeń narządu ruchu oraz/lub będące ogólnie w złym stanie zdrowia;

d) "jeleniowate ranne lub zabite w wypadkach drogowych" oznaczają jeleniowate potrącone przez pojazdy drogowe, u których stan przedśmiertny jest niemożliwy do ustalenia;

e) "jeleniowate padłe lub zabite" oznaczają jeleniowate, które padły w gospodarstwie lub na wolności, oraz hodowlane jeleniowate, które zostały zabite z powodu stanu zdrowia/wieku;

f) "zdrowe jeleniowate poddane ubojowi" oznaczają zdrowe hodowlane jeleniowate poddane ubojowi w ubojni lub w gospodarstwie;

g) "zdrowe zastrzelone jeleniowate" oznaczają zdrowe dzikie jeleniowate zastrzelone w trakcie sezonu łowieckiego;

h) "grupy docelowe" oznaczają jeleniowate zdefiniowane w lit. c)-g).

ZAŁĄCZNIK  II

Minimalne wymogi dotyczące badania wykrywającego chroniczną chorobę wyniszczającą u jeleniowatych

1. Pobieranie próbek gatunków docelowych przez docelowe państwa członkowskie

a) Docelowe państwa członkowskie pobierają próbki do badania wykrywającego chroniczną chorobę wyniszczającą (CWD) zgodnie z tabelą 1 od występujących w nich populacji dzikiego jelenia europejskiego i jelenia wirginijskiego, oraz zgodnie z tabelą 2 od występujących w nich populacji hodowlanego jelenia europejskiego. Próbki te mogą zostać pobrane od wszystkich grup docelowych w docelowych państwach członkowskich.

b) Właściwe organy docelowych państw członkowskich, podejmując decyzję dotyczącą pobierania próbek od gatunków docelowych, uwzględniają następujące kryteria:

i) wszystkie jeleniowate muszą mieć ponad 18 miesięcy; wiek zwierząt ocenia się na podstawie uzębienia, oczywistych oznak dojrzałości lub na podstawie innych wiarygodnych informacji;

ii) w przypadku zdrowych zastrzelonych jeleniowatych, próbki należy pobierać przede wszystkim od samców;

iii) w przypadku zdrowych jeleniowatych poddanych ubojowi próbki należy pobierać przede wszystkim od starszych samców i samic.

c) Właściwe organy docelowych państw członkowskich, podejmując decyzję dotyczącą pobierania próbek od gatunków docelowych, uwzględniają narażenie na następujące potencjalne czynniki ryzyka, jeśli takie występują:

i) obszary, na których występują duże stada jeleni;

ii) wysoka częstotliwość występowania trzęsawki;

iii) wysoka częstotliwość występowania BSE;

iv) jeleniowate, które spożyły paszę potencjalnie zakażoną TSE;

v) jeleniowate przebywające w gospodarstwach lub w regionach, w których w przeszłości dokonywano przywozu jeleniowatych lub produktów pochodzących z nich z regionów dotkniętych CWD.

d) Właściwe organy docelowych państw członkowskich stosują losowy dobór próby w celu wyboru gatunków docelowych, od których pobrane zostaną próbki.

2. Pobieranie próbek do badania wykrywającego CWD u wszystkich gatunków jeleniowatych przez wszystkie państwa członkowskie

Wszystkie państwa członkowskie pobierają próbki do badania wykrywającego CWD przede wszystkim od jeleniowatych, u których występują objawy kliniczne/chorych i jeleniowatych padłych lub zabitych, jak również od jeleniowatych rannych lub zabitych w wypadkach drogowych wszystkich gatunków jeleniowatych. Właściwe organy państw członkowskich czynią starania w celu zwiększenia świadomości na temat tych jeleniowatych w celu zagwarantowania, że jak najwięcej spośród nich zostanie przebadanych na obecność CWD.

Tabela 1

Dziki jeleń europejski (Cervus elaphus) i jeleń wirginijski (Odocoileus virginianus)

Populacja gatunków docelowychWielkość próby
Republika Czeska25.000598
Niemcy150.000598
Hiszpaniaod 220.000 do 290.000598
Francja100.000598
Włochy44.000598
Łotwa28.000598
Węgry74.000598
Austria150.000598
Polska600.000598
Słowacja38.260598
Finlandia30.000598
Zjednoczone Królestwo382.500598

Tabela 2

Hodowlany jeleń europejski (Cervus elaphus elaphus)

Populacja gatunków docelowychWielkość próby
Republika Czeska> 9.000576
Niemcy11.500598
Francja17.000598
Irlandia10.000581
Austria10.000581
Zjednoczone Królestwo28.000598

3. Pobieranie próbek oraz badanie laboratoryjne

Należy pobrać i zbadać próbkę obexu od każdego z jeleniowatych, o których mowa w pkt 1 i 2 niniejszego załącznika. Przynajmniej część każdej próbki należy przechowywać w stanie świeżym lub zamrożonym aż do uzyskania wyniku ujemnego, w przypadku gdy wymagana jest próba biologiczna.

Właściwe organy państw członkowskich są zobowiązane skorzystać ze wskazówek dotyczących metod i protokołów zawartych w rozporządzeniu (WE) nr 999/2001, załącznik X, rozdział C, pkt 3.

Szybkie testy, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 999/2001, załącznik X, rozdział C pkt 4, stosowane w odniesieniu do wykrywania pasażowalnej encefalopatii gąbczastej (TSE) w obex bydła lub małych przeżuwaczy uważa się za odpowiednie do wykorzystania przy pobieraniu próbek, o którym mowa w pkt 1 i 2 niniejszego załącznika. Państwa członkowskie mogą również zastosować technikę immunohistochemii do celów wykrywania, jednak wówczas muszą one przejść pomyślnie test biegłości wspólnotowego laboratorium referencyjnego. W przypadku gdy państwo członkowskie nie jest w stanie potwierdzić dodatniego wyniku szybkiego testu, powinno ono przesłać daną tkankę do wspólnotowego laboratorium referencyjnego w celu potwierdzenia. W przypadku dodatniego wyniku badania wykrywającego TSE stosuje się protokół, o którym mowa w rozporządzeniu (WE) nr 999/2001, załącznik X, rozdział C, pkt 3.2 lit. c) ppkt i) oraz ii).

4. Określanie genotypów

W przypadku każdego dodatniego wyniku badania wykrywającego TSE u jeleniowatych należy określić genotyp białka prionowego zgodnie ze wskazówkami wspólnotowego laboratorium referencyjnego w zakresie TSE.

ZAŁĄCZNIK  III

Środki podejmowane po przeprowadzeniu badań u jeleniowatych

1. W przypadku gdy zwierzę z gatunku jeleniowatych przeznaczone do wprowadzenia do obrotu w celu spożycia ich przez ludzi zostało wybrane do badania wykrywającego CWD, państwa członkowskie zapewnią możliwość ustalenia pochodzenia tuszy i gwarantują, że nie zostanie ona dopuszczona do sprzedaży aż do uzyskania ujemnego wyniku szybkiego testu.

2. O ile to możliwe i w przypadkach, w których zastosowanie ma pkt 1, należy poinformować myśliwego, leśniczego lub rolnika (jeśli są znani) o przekazaniu próbek do badania wykrywającego CWD, natomiast o dodatnich wynikach szybkiego testu należy jak najszybciej powiadomić ich w sposób oficjalny.

3. Państwa członkowskie zastrzegają sobie prawo do zatrzymania materiału do dalszych diagnoz lub badań aż do uzyskania ujemnego wyniku szybkiego testu wykrywającego CWD.

4. O ile to możliwe, z wyjątkiem materiału zatrzymanego w celu wykonania dalszych diagnoz i badań, wszystkie części, w tym skóra zwierzęcia poddanego badaniu wykrywającemu CWD, które w następstwie przeprowadzenia szybkiego testu uzyskało wynik dodatni, są bezzwłocznie usuwane zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. a), b) lub e) rozporządzenia (WE) nr 1774/2002(1).

______

(1) Dz.U. L 273 z 10.10.2002, str. 1.

ZAŁĄCZNIK  IV 2

Wymagania dotyczące sprawozdawczości i rejestrowania danych

1. Wymagania względem państw członkowskich

Informacje, które państwa członkowskie powinny przedstawić w swoich sprawozdaniach dotyczących wyników badań wykrywających CWD

a) Liczba próbek pobranych od zwierząt jeleniowatych przekazanych do badania, według grup docelowych zgodnie z następującymi kryteriami:

– gatunek,

– jeleniowate hodowlane lub dzikie,

– grupa docelowa,

– płeć,

– wiek.

b) Wyniki szybkich testów i badań potwierdzających (liczba wyników dodatnich i ujemnych) oraz, w stosownych przypadkach, badań odróżniających, próbki tkanki oraz szybki test i zastosowana technika potwierdzająca.

c) Położenie geograficzne, w tym kraj, jeśli jest to inny kraj niż państwo członkowskie składające sprawozdanie, w którym wykryto TSE.

d) Genotyp i gatunek każdego ze zwierząt jeleniowatych, u którego wykryto TSE.

2. Okres sprawozdawczy

Wyniki badań wykrywających CWD za rok poprzedzający zawarte są w sprawozdaniu rocznym.

Sprawozdanie składane jest jak najszybciej, jednak nie później niż sześć miesięcy od zakończenia każdego roku, w którym prowadzone jest badanie.

Sprawozdanie za rok 2007 zawiera wyniki badań przeprowadzonych w sezonie łowieckim 2007 r., mimo że niektóre próbki zostały pobrane w 2008 r.

Sprawozdanie za rok 2008 zawiera wyniki badań przeprowadzonych w sezonie łowieckim 2008 r., mimo że niektóre próbki zostaną pobrane dopiero w 2009 r.

1 Art. 3 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2008/661/WE z dnia 1 sierpnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.215.8) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
2 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2008/661/WE z dnia 1 sierpnia 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.215.8) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.