Zm.: uchwała nr 36/2014 Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dnia 3 lipca 2014 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych w budynkach jedno i wielorodzinnych położonych w miejscowości Kazuń Nowy, gmina Czosnów, powiat nowodworski, województwo mazowieckie wraz z pomieszczeniami przynależnymi, udziałami w częściach wspólnych budynków, urządzeń i udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

Akty korporacyjne

PAN.2015.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2015 r.

UCHWAŁA Nr 67/2015
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 27 października 2015 r.
zmieniająca uchwałę nr 36/2014 Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dnia 3 lipca 2014 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych w budynkach jedno i wielorodzinnych położonych w miejscowości Kazuń Nowy, gmina Czosnów, powiat nowodworski, województwo mazowieckie wraz z pomieszczeniami przynależnymi, udziałami w częściach wspólnych budynków, urządzeń i udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1082) Prezydium Polskiej Akademii Nauk postanawia, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 36/2014 Prezydium Polskiej akademii Nauk z dnia 3 lipca 2014 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych w budynkach jedno i wielorodzinnych położonych w miejscowości Kazuń Nowy, gmina Czosnów, powiat nowodworski, województwo mazowieckie wraz z pomieszczeniami przynależnymi, udziałami w częściach wspólnych budynków, urządzeń i udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu § 6 otrzymuje następujące brzmienie:

"Wyrazić zgodę na sprzedaż budynku mieszkalnego jednorodzinnego nr 7 położonego przy ul. A. Oczachowskiego 12 w Kazuniu Nowym, na działce oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 232/21, obręb 27 - Kazuń Nowy, o pow. 0,3528 ha wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, dla którego Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą Nr WAlN/00050207/1."

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

Prezydium Polskiej Akademii Nauk podjęło 3 lipca 2014 r. uchwałę nr 36/2014 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych położonych w miejscowości Kazuń Nowy osiedle PAN, gmina Czosnów, powiat nowodworski, województwo mazowieckie wraz z pomieszczeniami przynależnymi, udziałami w częściach wspólnych budynków, urządzeń i udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Sprzedaż ta prowadzona będzie na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa.

W uzasadnieniu do uchwały nr 36/2014 r. przyjęto, iż sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z bonifikatą obejmie działkę o powierzchni 1200 m2 na każdy jeden dom mieszkalny jednorodzinny wolnostojący posiłkując się Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Czosnów zatwierdzonego Uchwałą nr 32/X/03 Rady Gminy Czosnów z dnia 30 grudnia 2003 r. w którym przyjęto wytyczne dotyczące minimalnej wielkości działek budowlanych.

Polska Akademia Nauk w czerwcu 2015 r. pozyskała interpretację Ministra Infrastruktury i Rozwoju (znak pisma DGN.I.650.042.2015.MD) podpisaną przez Podsekretarza Stanu Pawła Orłowskiego gdzie stwierdzono:

w odniesieniu do kwestii wydzielenia przez zbywcę części nieruchomości (działki) niezbędnej do prawidłowego i racjonalnego korzystania przez najemcę z budynku i urządzeń z nim związanych, zgodnie z art. 2 pkt 3 iit. b ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa należy zauważyć, że ustawodawca świadomie pozostawił określenie wielkości tego obszaru w gestii zbywcy nieruchomości. Akt rangi ustawowej nie może bowiem odwoływać się do szczegółowych ustaleń aktów prawa miejscowego lub rozstrzygnięć organów administracji terenowej. Przepis został tak skonstruowany, aby zbywca mógł określić powierzchnię nieruchomości podlegającej zbyciu, wyważając potrzeby najemcy i własny interes gospodarczy oraz finansowy."

W myśl art. 72 ust. 1 ustawy o Polskiej Akademii Nauk gospodarowanie mieniem Akademii odbywa się zgodnie z zasadami celowości, gospodarności i oszczędności oraz zgodnie z wymogami racjonalnej gospodarki. W ramach tej zasady oraz posiadanego prawa rzeczowego, przyznanego w celu realizacji zadań statutowych, Polska Akademia Nauk zobowiązana jest racjonalnie określić przedmiot sprzedaży na rzecz osoby uprawnionej, w tym wielkości działki niezbędnej do prawidłowego korzystania z budynku jednorodzinnego. W związku z powyższym proponuje się zmniejszenie się powierzchni objętej bonifikatą z 1200 m2 na 600 m2.