Zatwierdzenie rocznego planu działania Komisji Prawnej, Współpracy z Organami Państwa i Współpracy Międzynarodowej KRDP.

Akty korporacyjne

Podat.2010.3.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 marca 2010 r.

UCHWAŁA Nr 43/2010
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 30 marca 2010 r.
w sprawie zatwierdzenia rocznego planu działania Komisji Prawnej, Współpracy z Organami Państwa i Współpracy Międzynarodowej KRDP

Na podstawie § 28 ust. 4 Regulaminu działania Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych, stanowiącego załącznik do uchwały nr 1625/2008 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 9 września 2008 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Regulaminu działania Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych ze zm. wynikającymi z uchwał: nr 1701/2008 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 9 grudnia 2008 r., nr 23/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 16 lutego 2010 r., nr 28/2010 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 17 lutego 2010 r., uchwala się, co następuje:
§  1. 
Krajowa Rada Doradców Podatkowych zatwierdza roczny plan działania Komisji Prawnej, Współpracy z Organami Państwa i Współpracy Międzynarodowej KRDP stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK  

Plan działania Komisji Prawnej, Współpracy z Organami Państwa i Współpracy Międzynarodowej KRDP na 2010 r.

Cele:

* Uzyskanie merytorycznego wpływu na kształt prawa podatkowego w Polsce, w trosce o dobro podatników, w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

* Kreowanie wizerunku doradcy podatkowego jako profesjonalisty w dziedzinie prawa podatkowego.

* Ochrona słusznych interesów samorządu doradców podatkowych w toku prac legislacyjnych.

Działania:

1.
Nadzorowanie działalności Biura KRDP w zakresie monitorowanie procesu legislacyjnego w części dotyczącej projektów ustaw i aktów wykonawczych z zakresu prawa podatkowego (w tym niepodatkowych aktów prawnych wywołujących skutki podatkowe) i przepisów o doradztwie podatkowym oraz udział w pracach legislacyjnych, z uwzględnieniem m.in.: planu prac Rządu, terminarzu prac Sejmu i Senatu oraz komisji (podkomisji) parlamentarnych.
2.
Opiniowanie przekazanych KRDP aktów prawnych dotyczących prawa podatkowego (projektów ustaw i aktów wykonawczych) oraz przepisów o doradztwie podatkowym.
3.
Realizacja własnych inicjatyw legislacyjnych, m.in.: poprzez stworzenie listy zagrożeń/barier podatkowych, przepisów niezgodnych z regulacjami UE, czy przepisów powodujących rozbieżności interpretacyjne oraz podjęcie działań celem doprowadzenia do pożądanych zmian w prawie.
4.
Identyfikacja złych praktyk administracyjnych w obszarze wykładni i stosowania prawa podatkowego oraz podejmowanie działań zmierzających do ich eliminacji.
5.
Rozpowszechnianie informacji na temat podejmowanych inicjatyw (m.in. opinii wydanych na temat propozycji legislacyjnych, stanowisk zajętych w pracach parlamentu) w środkach masowego przekazu.
6.
Podjęcie działań mających na celu nawiązanie stałej współpracy z organami państwa - w tym zwłaszcza z Ministerstwem Finansów, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, komisjami parlamentarnymi oraz władzą sądowniczą.
7.
Wykonywanie zawodu - nadzorowanie działalności Biura KRDP w zakresie monitoringu legislacyjnego zmian w przepisach regulujących zasady wykonywania zawodu przez doradców podatkowych, sporządzanie projektów wystąpień KRDP w tym zakresie.
8.
Stworzenie mechanizmów mających na celu włączenie doradców podatkowych w proces opiniowania propozycji legislacyjnych m.in. poprzez stronę www KIDP, forum wymiany opinii dot. bieżących zmian w prawie podatkowym, czy możliwość prezentowania stanowiska, co do kierunków proponowanych przez organy państwa zmian w prawie podatkowym.
9.
Rozwój współpracy z organizacjami międzynarodowymi, w tym zrzeszającymi doradców podatkowych, organizacjami doradców podatkowych innych państw, z Komisją Europejską/innymi organami Wspólnot Europejskich.
10.
Organizowanie lub współorganizowanie konferencji naukowych.
11.
Nawiązanie współpracy ze środowiskami akademickimi.