Zasady zwalniania aplikantów radcowskich z całości albo części opłaty rocznej, odraczanie terminu jej płatności oraz rozkładanie jej na raty.

Akty korporacyjne

Radc.2011.5.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 maja 2011 r.

UCHWALA Nr 43/VIII/2011
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 21 maja 2011 r.
w sprawie zasad zwalniania aplikantów radcowskich z całości albo części opłaty rocznej, odraczania terminu jej płatności oraz rozkładania jej na raty

Na podstawie art. 60 pkt 1 la ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65, z 2009 r. Nr 216, poz. 1676 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278, Nr 200, poz. 1326 i Nr 217, poz. 1429) oraz § 3 ust. 4 Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej stanowiącego załącznik do uchwały Nr 90/VII/2009 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 17 października 2009 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej, uchwala się, co następuje:
§  1.
1.
Rada okręgowej izby radców prawnych właściwa dla miejsca odbywania aplikacji radcowskiej, zwana dalej "Radą", może zwolnić aplikanta radcowskiego z całości albo części opłaty rocznej za szkolenie, zwanej dalej "opłatą", odroczyć termin jej płatności albo rozłożyć ją na raty.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do części opłaty, o której mowa w § 7.
§  2.
1.
Opłata może być rozłożona na nie więcej niż sześć rat, a płatność ostatniej raty powinna być dokonana najpóźniej 31 października danego roku szkoleniowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Rada może rozłożyć opłatę na większą liczbę rat.
2.
Termin płatności opłaty może być odroczony do dnia 31 października danego roku szkoleniowego.
§  3.
1.
W sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1, Rada działa na wniosek aplikanta radcowskiego.
2.
Z wnioskiem o zwolnienie z całości albo części opłaty może wystąpić aplikant radcowski, który wykaże, że nie jest w stanie wnieść opłaty w pełnej wysokości.
3.
Z wnioskiem o odroczenie terminu płatność opłaty albo rozłożenie jej na raty może wystąpić aplikant radcowski, który wykaże, że nie jest w stanie wnieść opłaty w terminie określonym przez Radę.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może zostać złożony najpóźniej 31 stycznia danego roku szkoleniowego, W przypadku, gdy okoliczność uzasadniająca wystąpienie z wnioskiem zaistniała w trakcie roku szkoleniowego, wniosek może zostać złożony w innym terminie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności.
§  4.
1.
W sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1, Rada podejmuje uchwałę na posiedzeniu najbliższym po złożeniu wniosku, nie później jednak niż po upływie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
2.
Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 1, Rada lub upoważnione przez nią osoby mogą przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
3.
Podejmując uchwałę, o której mowa w ust. 1, Rada bierze pod uwagę sytuację finansową okręgowej izby radców prawnych, w szczególności zobowiązania wynikające z prowadzonej aplikacji radcowskiej.
§  5.
O ustaniu okoliczności uzasadniających zwolnienie z całości albo części opłaty, odroczenie terminu jej płatności albo rozłożenie jej na raty aplikant jest obowiązany niezwłocznie powiadomić Radę, która może zmienić uchwałę w tej sprawie.
§  6.
W przypadku podjęcia uchwały o przeniesieniu wpisu na listę aplikantów radcowskich aplikanta, wobec którego Rada podjęła uchwałę o zwolnieniu z całości albo części opłaty, odroczeniu terminu jej płatności albo rozłożeniu jej na raty, zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty wygasa z dniem przeniesienia wpisu.
§  7.
1.
Aplikant radcowski, który powtarza rok szkoleniowy wyłącznie z powodu, o którym mowa w § 28 ust. 2 pkt 2 Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej, podlega zwolnieniu z urzędu z części opłaty, proporcjonalnie do ilości zajęć, w których nie jest obowiązany uczestniczyć w trakcie powtarzanego roku szkoleniowego, przyjmując za podstawę wysokość opłaty i 240 godzin zajęć w powtarzanym roku szkoleniowym.
2.
Kwoty należnych od aplikantów opłat, z uwzględnieniem zwolnień, o których mowa w ust. 1, określa Dziekan Rady.
§  8.
Traci moc uchwała Nr 487/VI/2005 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 17 grudnia 2005 r. w sprawie określenia zasad zwalniania aplikantów radcowskich od ponoszenia w całości lub w części opłaty rocznej, a także odraczania terminu jej płatności i rozkładania na raty.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z tym że § 7 wchodzi w życie z mocą od dnia 1 stycznia 2011 r.