Zakres, tryb działania oraz zasady wynagradzania wizytatorów.

Akty korporacyjne

Radc.2009.2.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lutego 2009 r.

UCHWAŁA Nr 50/VП /2009
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 27 lutego 2009 r.
w sprawie zakresu, trybu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów

Działając na podstawie art. 60 pkt. 8 lit. b Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123 poz. 1059 ze zm.) Krajowa Rada Radców Prawnych uchwala co następuje:
§  1.
Uchwala się Regulamin w sprawie zakresu, trybu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Traci moc uchwała Nr 456/IV/97 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 6 grudnia 1997 r. w sprawie zakresu i trybu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

w sprawie zakresu, trybu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów

§  1.
1.
Organy samorządu radców prawnych realizują obowiązek nadzoru nad należytym, zgodnym z ustawą i zasadami etyki radcy prawnego wykonywaniem zawodu przez radców prawnych wynikający z art. 41 pkt. 5 ustawy o radcach prawnych także poprzez działalność wizytatorów określoną niniejszym Regulaminem.
2.
Działalność wizytacyjną organy samorządu prowadzą poprzez:
1)
Krajowy Zespół Wizytatorów
2)
okręgowe zespoły wizytatorów
§  2.
1.
Członków Krajowego Zespołu Wizytatorów w tym jego przewodniczącego i zastępcę wybiera Krajowa Rada Radców Prawnych, a członków okręgowego zespołu wizytatorów, w tym jego przewodniczącego i zastępcę wybiera rada okręgowej izby radców prawnych na okres kadencji. Członkowie tych zespołów działają do czasu wyboru zespołów kolejnej kadencji organów samorządu.
2.
Krajowy Zespół Wizytatorów składa się z co najmniej 6 członków. Jego przewodniczący powinien być członkiem Krajowej Rady Radców Prawnych.
3.
Okręgowy Zespół Wizytatorów składa się z co najmniej 4 członków. Jego przewodniczący powinien być członkiem rady okręgowej izby radców prawnych.
4.
Wizytatorem może być osoba o wysokich kwalifikacjach zawodowych i etycznych posiadająca co najmniej 5 letnie doświadczenie zawodowe w zawodzie radcy prawnego.
5.
Wizytatorzy obowiązani są do zachowania w tajemnicy czynności wizytacji, jej przedmiotu, treści sprawozdania oraz wszelkich wiadomości powziętych w trakcie wizytacji.
§  3.
1.
Do zadań Krajowego Zespołu Wizytatorów należy:
a)
przeprowadzanie wizytacji w celu oceny wykonywania zawodu oraz przestrzegania zasad etyki przez członków Krajowej Rady Radców Prawnych, Wyższej Komisji Rewizyjnej, Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego i jego zastępców, członków rad okręgowych izb radców prawnych, okręgowych komisji rewizyjnych, okręgowych sądów dyscyplinarnych oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców
b)
koordynacja działalności okręgowych zespołów wizytatorów i wydawanie zaleceń dla tych zespołów
c)
analiza materiałów przedstawianych przez okręgowe zespoły wizytatorów
d)
przedstawianie Krajowej Radzie Radców Prawnych wniosków dotyczących usprawnienia pracy zawodowej radców prawnych, a nadto corocznych sprawozdań z funkcjonowania zespołów i wyników wizytacji przeprowadzanych w okręgowych izbach radców prawnych
2.
Zadaniem okręgowych zespołów wizytatorów jest przeprowadzanie wizytacji w celu oceny wykonywania zawodu oraz przestrzegania zasad etyki przez radców prawnych z zastrzeżeniem ust. 1 lit a.
3.
Wizytatorzy działają w zespołach dwuosobowych na podstawie pisemnego polecenia i upoważnienia odpowiednio dziekana okręgowej izby radców prawnych lub prezesa KRRP.
4.
Przewodniczący okręgowego zespołu wizytatorów składa coroczne sprawozdanie z działalności Zgromadzeniu okręgowej izby radców prawnych.
§  4.
1.
Wizytację przeprowadza się w przepisach określonych w art. 16, 19, 221, 222 ustawy o radcach prawnych.
2.
Wizytację przeprowadza się również w na wniosek Krajowej Rady Radców Prawnych lub jej Prezydium, Prezesa KRRP, Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego lub jego zastępców, rady okręgowej izby radców prawnych lub jej prezydium, dziekana rady oirp oraz rzecznika dyscyplinarnego lub jego zastępców.
3.
Dziekan poleca przeprowadzenie wizytacji w sytuacjach o których mowa w ust. 1 i 2, a także może polecić przeprowadzenie wizytacji na skutek skargi lub sygnalizacji zawierającej zarzut nienależytego wykonywania zawodu lub naruszenia zasad etyki przez radcę prawnego o ile skarga lub sygnalizacja nie zawiera wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
4.
Jeżeli dziekan uzna, że skarga jest oczywiście bezzasadna odmawia nadania jej dalszego biegu i informuje o tym skarżącego lub składającego sygnalizację. Jednocześnie informuje skarżącego lub składającego sygnalizację o możliwości złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub ponowienia wniosku o przeprowadzenie wizytacji.
§  5.
1.
Wizytatorzy po ich wyznaczeniu przez dziekana do prowadzenia sprawy w trybie określonym w §3 ust. 3 przystępują niezwłocznie do przeprowadzenia wizytacji, którą powinni zakończyć nie później niż 30 dni od jej wszczęcia z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
W przypadkach wizytacji w trybie art. 222 ustawy o radcach prawnych lub na wniosek o którym mowa w § 4 ust. 2 i 3 termin określony w ust. 1 może zostać przedłużony przez dziekana okręgowej izby radców prawnych na wniosek zespołu *przeprowadzającego wizytację. Przedłużenie przez dziekana terminu zakończenia wizytacji na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od wszczęcia postępowania jest dopuszczalne na wniosek zespołu wizytatorów w sytuacjach, gdy sprawa jest skomplikowana i postępowanie wizytacyjne napotyka na znaczne trudności.
3.
W sprawach określonych w art. 19 ust o radcach prawnych wizytacja powinna być przeprowadzona w terminie nie dłuższym niż 7 dni.
§  6.
1.
W toku postępowania wizytowany radca prawny jest obowiązany na żądanie wizytatorów złożyć wyjaśnienia oraz przełożyć dokumenty i inne dowody niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia wizytacji. Wizytowany radca prawny ma prawo składać wyjaśnienia ustnie lub na piśmie oraz przekładać wszelkie dowody na swoje twierdzenia iż skarga lub sygnalizacja jest bezzasadna lub zarzuty sformułowane we wniosku o sporządzenie opinii nieuzasadnione.
2.
Z przeprowadzonej wizytacji wizytatorzy sporządzają w ciągu 7 dni od jej zakończenia sprawozdanie zawierające opinię lub ocenę co do należytego wykonywania zawodu lub przestrzegania etyki przez wizytowanego radcę prawnego. W sprawach, o których mowa w art. 19 ustawy o radcach prawnych sprawozdanie powinno być przedstawione dziekanowi rady okręgowej izby radców prawnych w terminie 2 dni od zakończenia wizytacji.
§  7.
1.
Ustalone w trybie paragrafu 6 wyniki wizytacji, w tym ewentualne zalecenia powizytacyjne dziekan przekazuje wizytowanemu radcy prawnemu a ich kopię składa do jego akt osobowych.
2.
W oparciu o wyniki wizytacji dziekan wykonuje dyspozycje art.. 16, 19, 211,222 ustawy o radcach prawnych, a także może skorzystać z uprawnień określonych w art. 66 ust 1 ustawy o radcach prawnych lub skierować sprawę do rzecznika dyscyplinarnego w celu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w sprawie.
3.
Dziekan zawiadamia o wynikach wizytacji osobę, która złożyła wniosek o jej przeprowadzenie. Treść § 4 ust 2 stosuje się odpowiednio.
§  8.
W przypadku sygnalizacji lub skargi na nienależyte wykonywanie zawodu lub naruszenie zasad etyki przez radców prawnych, o których mowa w ust. 1 prezes Krajowej Rady Radców Prawnych może polecić przeprowadzenie wizytacji. Tryb określony w § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  9.
W przypadkach określonych w art. 16, 19, 211 222, a także skargi lub sygnalizacji zawierającej zarzut nienależytego wykonywania zawodu lub naruszenia zasad etyki przez prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych pisemne polecenie przeprowadzenia wizytacji wydaje Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych.
§  10.
Okres przechowywania dokumentów z wizytacji w aktach radcy prawnego prowadzonej przez radę okręgowej izby radców prawnych ustala się na 3 lata.
§  11.
1.
Za przeprowadzenie wizytacji i złożenie sprawozdania wizytator okręgowego zespołu wizytatorów otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości określonej uchwałą rady okręgowej izby radców prawnych, a w przypadku wizytatora wchodzącego w skład Krajowego Zespołu Wizytatorów wynagrodzenie ryczałtowe określone uchwałą Krajowej Rady Radców Prawnych.
2.
Wynagrodzenie ryczałtowe dla przewodniczącego Krajowego Zespołu Wizytatorów i jego zastępcy oraz dla przewodniczącego okręgowego zespołu wizytatorów i jego zastępcy może zostać ustalone w wysokości określonej odpowiednimi uchwałami Krajowej Rady Radców Prawnych i rad okręgowych izb radców prawnych.
3.
W razie konieczności wyjazdu wizytatora poza miejsce zamieszkania w celu dokonania czynności wizytacyjnej przysługuje mu zwrot kosztów według zasad obowiązujących w samorządzie.
§  12.
Przy przeprowadzaniu wizytacji przez Krajowy Zespół Wizytatorów przepisy § 7 Regulaminu stosuje się odpowiednio.