Zadania komisji oraz zespołów Naczelnej Rady Lekarskiej.
Akty korporacyjne
Lekarz.2022.10.21
Akt nieocenianyWersja od: 21 października 2022 r.
UCHWAŁA Nr 45/22/IX
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 21 października 2022 r.
w sprawie zadań komisji oraz zespołów Naczelnej Rady Lekarskiej
Na podstawie art. 39 ust.1 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz.U. z 2021 r. poz. 1342) i § 6 ust. 1 Regulaminu Naczelnej Rady Lekarskiej, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 14 X Krajowego Zjazdu Lekarzy z dnia 29 stycznia 2010 r. w sprawie regulaminu Naczelnej Rady Lekarskiej (t.j. stanowiący załącznik do Obwieszczenia Nr 1/22/IX Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 18 maja 2022 r.), uchwala się, co następuje:
§ 1.
Do zadań Komisji Etyki Lekarskiej należy:1)
opiniowanie projektów aktów prawnych i opracowywanie projektów uchwał i stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawach dotyczących etyki,2)
współpraca z komisjami etyki lekarskiej okręgowych rad lekarskich.§ 2.
Do zadań Komisji Finansowo-Budżetowej należy:1)
opiniowanie projektu budżetu,2)
bieżąca analiza sytuacji finansowej samorządu i zgłaszanie, w razie gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową, propozycji zmian do budżetu,3)
inne zadania zlecone przez Naczelną Radę Lekarską.§ 3.
Do zadań Komisji Kształcenia Medycznego należy:1)
koordynacja prac Naczelnej Rady Lekarskiej w zakresie doskonalenia zawodowego podyplomowego w zawodach medycznych,2)
przygotowywanie projektów uchwał, opinii i stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie doskonalenia zawodowego podyplomowego, w szczególności: projektów opinii o nadsyłanych projektach aktów prawnych, projektów stanowisk w sprawie aktualnych zdarzeń oraz zapytań kierowanych do Naczelnej Rady Lekarskiej,3)
monitorowanie procesów legislacyjnych w zakresie przedi podyplomowego doskonalenia zawodowego lekarzy i innych zawodów medycznych - staży podyplomowych, specjalizacji, kształcenia ustawicznego i nabywania umiejętności,4)
wnioskowanie o współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej, CMKP, KREL, CEM, KAUM, towarzystwami medycznymi, konsultantami krajowymi i wojewódzkimi, kolegiami lekarzy specjalistów, medycznymi samorządami zawodowymi i innymi organizacjami w zakresie kształcenia medycznego i prezentacja stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej w ramach tej współpracy,5)
tworzenie i aktualizacja banku kandydatów na przedstawicieli i ekspertów Naczelnej Rady Lekarskiej do różnych gremiów decydujących o organizacji kształcenia medycznego,6)
stworzenie forum do dyskusji i wypracowania systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i zasad jego finansowania,7)
opiniowanie wniosków podmiotów zamierzających prowadzić kształcenie podyplomowe,8)
współdziałanie z COBIK NIL,9)
współpraca z Ministerstwem Zdrowia w sprawach dotyczących wykonywania zawodu przez lekarzy cudzoziemców na terenie Polski.§ 4.
Do zadań Komisji d.s. Lekarzy Emerytów i Rencistów należy:1)
bieżące informowanie Naczelnej Rady Lekarskiej o problemach ważnych dla środowiska lekarzy emerytów i rencistów oraz proponowanie sposobów rozwiązywania tych problemów,2)
podejmowanie działań na rzecz zwiększenia udziału lekarzy emerytów i rencistów w pracach organów samorządu lekarskiego,3)
podejmowanie działań na rzecz umożliwienia wystawiania przez lekarzy emerytów i rencistów skierowań na badania laboratoryjne i diagnostyczne dla siebie i współmałżonków oraz na rzecz umożliwienia tym lekarzom przyjęcia przez lekarza specjalistę bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu,4)
podejmowanie działań w porozumieniu z Komisją Etyki w kierunku realizacji zasady wyrażonej w Kodeksie Etyki Lekarskiej dotyczącej nie pobierania honorariów za leczenie lekarzy i ich współmałżonków.§ 5.
Do zadań Komisji Organizacyjnej należy:1)
opracowywanie jednolitych zasad postępowania w wybranych obszarach działalności samorządu lekarskiego lub projektów uchwał lub stanowisk w sprawach zleconych przez Naczelną Radę Lekarską, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej,2)
przygotowywanie warsztatów i szkoleń dla przewodniczących i członków właściwych komisji okręgowych rad lekarskich a także pracowników biur okręgowych izb lekarskich w zakresie zadań komisji,3)
współpraca z właściwymi komisjami okręgowych izb lekarskich w zakresie ujednolicenia wykładni i praktyki stosowania prawa w wybranych obszarach działalności samorządu lekarskiego,4)
realizacja innych zadań wynikających z odrębnych uchwał Naczelnej Rady Lekarskiej.§ 6.
Do zadań Komisji ds. Młodych Lekarzy należy:1)
popularyzowanie zasad etyki lekarskiej wśród młodych lekarzy,2)
nawiązywanie współpracy z okręgowymi izbami lekarskimi w celu uzyskiwania bieżącej informacji na temat sytuacji młodych lekarzy i podejmowania odpowiednich działań interwencyjnych oraz ogólnych,3)
proponowanie zmian dotyczących kształcenia podyplomowego w zakresie stażu podyplomowego i specjalizacji,4)
prezentowanie spraw środowiska młodych lekarzy na forum Naczelnej Rady Lekarskiej,5)
rozpowszechnianie informacji o możliwości pomocy, jaką izby lekarskie oferują swoim członkom między innymi w sprawach kształcenia podyplomowego, bytowych i naukowych,6)
wspólne działania z organizacjami młodych lekarzy działającymi w ramach okręgowych izb lekarskich,7)
opracowywanie i przedstawianie Naczelnej Radzie Lekarskiej projektów uchwał i stanowisk w sprawach dotyczących młodych lekarzy.§ 7.
Do zadań Komisji ds. Sportu należy:1)
organizacja i współudział w organizowaniu imprez sportowych i turystycznych,2)
koordynowanie imprez o znaczeniu ogólnopolskim,3)
wnioskowanie do Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej o dofinansowanie poszczególnych imprez, wchodzących w zakres kompetencji Komisji.§ 8.
Do zadań Komisji Legislacyjnej należy:1)
opiniowanie projektów ustaw i opracowywanie projektów stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej,2)
opiniowanie projektów aktów wykonawczych i opracowywanie projektów stanowisk Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej,3)
podejmowanie inicjatyw legislacyjnych w sprawach wchodzących w zakres działalności samorządu lekarskiego,4)
wykonywanie zadań zleconych przez Naczelną Radę Lekarską lub Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.§ 9.
Do zadań Komisji d.s. Egzaminów z Języka Polskiego dla Lekarzy Cudzoziemców należy organizacja i przeprowadzanie egzaminów z języka polskiego dla lekarzy cudzoziemców.§ 10.
Do zadań Komisji ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej należy:1)
opiniowanie projektów aktów prawnych i opracowywanie projektów uchwał i stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawach dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej,2)
współpraca z Komisjami ds. POZ Okręgowych Rad Lekarskich,3)
bieżąca analiza sytuacji podstawowej opieki zdrowotnej i warunków pracy lekarzy POZ oraz informowanie Naczelnej Rady Lekarskiej o problemach ważnych dla tego środowiska,4)
przygotowywanie opracowań dotyczących sytuacji podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy POZ oraz proponowanie sposobów rozwiązywania dostrzeżonych problemów,5)
podejmowanie działań na rzecz zwiększenia udziału lekarzy rodzinnych i lekarzy POZ w pracach organów samorządu lekarskiego, integracja i edukacja środowiska lekarzy POZ.§ 11.
Do zadań Komisji ds. Szpitalnictwa należy:1)
opiniowanie aktów prawnych i opracowywanie projektów uchwał i stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczących szpitalnictwa,2)
bieżąca analiza sytuacji szpitalnictwa i lekarzy wykonujących zawód w szpitalach, w tym warunków ich pracy oraz informowanie Naczelnej Rady Lekarskiej o problemach ważnych dla tego środowiska,3)
przygotowywanie opracowań dotyczących sytuacji szpitalnictwa oraz lekarzy zatrudnionych w szpitalach oraz proponowanie sposobów rozwiązywania dostrzeżonych problemów,4)
podejmowanie działań na rzecz zwiększenia udziału zatrudnionych w szpitalach w pracach organów samorządu lekarskiego, integracja i edukacja środowiska lekarzy szpitalników.§ 12.
Do zadań Zespołu ds. wizerunku zawodu lekarza i lekarza dentysty należy:1)
działania na rzecz wizerunku zawodu lekarza i lekarza dentysty, w tym prowadzenie kampanii społecznych NIL i wsparcie kampanii społecznych OIL,2)
współpraca z innymi zespołami i komisjami NIL w zakresie komunikacji medialnej i wizerunku,3)
organizacja szkoleń z zakresu komunikacji, w tym medialnej, dla członków NIL i Izb Lekarskich,4)
tworzenie zaplecza osobowego, strukturalnego i logistycznego do działań medialnych i w mediach społecznościowych NIL,5)
inicjowanie działań medialnych NIL i wspieranie w tym zakresie OIL,6)
kreowanie i podnoszenie standardów działań medialnych członków samorządu lekarskiego.§ 13.
Do zadań Zespołu ds. reformy systemu zgłaszania i rejestrowania zdarzeń niepożądanych i szkód w ochronie zdrowia należy:1)
gromadzenie danych naukowych uzasadniających implementację systemu zgłaszania i rejestrowania zdarzeń niepożądanych,2)
gromadzenie danych dotyczących optymalnego sposobu kompensacji szkód doznanych w związku z diagnostyką i leczeniem,3)
tworzenie i opiniowanie aktów prawnych dotyczących obszarów wymienionych w pkt. 1 i 2,4)
współpraca z organizacjami pacjenckimi, NGOs i innymi zawodami zaufania publicznego ukierunkowana na realizację zadań opisanych w pkt. 1-3,5)
inne zadania związane z realizacją celu funkcjonowania zespołu zlecone przez Naczelną Radę Lekarską.§ 14.
Do zadań Zespołu ds. e-zdrowia należy:1)
opiniowanie projektów aktów prawnych i opracowywanie projektów uchwał i stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawach dotyczących e-zdrowia,2)
przygotowywanie projektów stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej w zakresie ezdrowia,3)
współpraca z innymi komisjami i zespołami Naczelnej Rady Lekarskiej a zwłaszcza z COBIK NIL,4)
podejmowanie inicjatyw edukacyjnych w zakresie e-zdrowia oraz AI.§ 15.
Do zadań Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii należy:1)
przygotowywanie projektów stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczących leków,ich użytkowania i refundacji oraz w innych sprawach, gdy jest to niezbędne,2)
współpraca z innymi komisjami i zespołami Naczelnej Rady Lekarskiej oraz okręgowych rad lekarskich w dziedzinie gospodarki lekowej państwa,3)
opracowywanie i rozpowszechnianie informacji o zmianach w regulacjach prawnych dotyczących list leków i zasad refundacji,4)
współpraca z towarzystwami naukowymi i innymi instytucjami, a w szczególności współorganizowanie konferencji dotyczących gospodarki lekowej.§ 16.
Uchyla się uchwałę Nr 13/10/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 26 marca 2010 r. w sprawie zadań komisji oraz zespołów Naczelnej Rady Lekarskiej.§ 17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.