Wzór umowy o sprawowanie patronatu.

Akty korporacyjne

Radc.2012.11.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 listopada 2012 r.

UCHWAŁA Nr 263/VIII/2012
PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 14 listopada 2012 r.
w sprawie wzoru umowy o sprawowanie patronatu

Na podstawie § 12 ust. 3 Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 90/VII/2009 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 17 października 2009 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej, uchwala się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzór umowy o sprawowanie patronatu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

UMOWA O SPRAWOWANIE PATRONATU

zawarta w dniu …………………………… w ……………………,pomiędzy:

Okręgową Izbą Radców Prawnych w ……… (zwaną dalej "OIRP ……………………."),

reprezentowaną przez:

……………………………………….. oraz

………………………………………..

a

radcą prawnym …………………………………………………….., nr wpisu - ……..

zamieszkałą/łym w …………………………………………………………………………

adres do korespondencji ………………………………………………………………………..,

zwaną/zwanym dalej "Patronem"

§ 1.

1. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w …….. (zwana dalej "Radą") jest organem samorządu radcowskiego właściwym do wyznaczania i koordynowania sprawowania patronatu.

2. Rada może wykonywać zadania związane z koordynacją sprawowania patronatu przy pomocy Komisji do Spraw Aplikacji, jeśli Komisja wyposażona jest w takie kompetencje.

3. Patron oświadcza, iż znany jest mu Regulamin odbywania aplikacji radcowskiej i plan szkolenia, które zobowiązuje się stosować w trakcie sprawowania patronatu.

4. Sprawowanie patronatu mieści się w ramach stosunków Patrona z samorządem, o których mowa w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego.

§ 2.

Patron na mocy niniejszej umowy przyjmuje wykonywanie obowiązków patrona wynikających z ustawy o radcach prawnych, Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej (sprawowanie patronatu), wobec aplikanta radcowskiego (zwanego dalej "aplikantem"), nad którym objął patronat zgodnie z uchwałą Rady ……… nr ………… z dnia ……………………

§ 3.

1. Obowiązki Patrona określone w przepisach, o których mowa w § 2, polegają na przygotowywaniu aplikanta do wykonywania zawodu radcy prawnego poprzez zapoznawanie aplikanta z praktycznymi aspektami wykonywania zawodu oraz kształtowanie jego postawy etycznej.

2. Do obowiązków patrona należy w szczególności:

1) sprawowanie pieczy nad wykonywaniem przez aplikanta pracy lub odbywania praktyki w kancelarii lub jednostce organizacyjnej, w której patron wykonuje zawód; w pozostałych przypadkach odbywanie spotkań z aplikantem w wymiarze co najmniej 2 razy w miesiącu;

2) zapoznawanie aplikanta z:

a) zasadami występowania przed sądami, urzędami oraz innymi jednostkami organizacyjnymi, w szczególności przygotowanie aplikanta do rozprawy,

b) zasadami udziału w negocjacjach,

c) standardami obsługi klienta,

d) zasadami rozliczania z klientem;

3) umożliwienie aplikantowi uczestnictwa w rozprawie sądowej z udziałem i pod kierunkiem Patrona lub innego wskazanego przez Patrona radcy prawnego lub adwokata, co najmniej w wymiarze określonym w programie aplikacji;

4) zaznajamianie aplikanta z praktycznymi regułami wykonywania zawodu radcy prawnego, w tym poprzez zlecanie opracowania w każdym roku szkoleniowym co najmniej sześciu pisemnych zadań spośród rodzajów zadań określonych w aktualnej uchwale Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych, z tym zastrzeżeniem, że obowiązek ten, może być realizowany przy udziale innego radcy prawnego za wiedzą Patrona;

5) kształtowanie u aplikanta postawy zgodnej z zasadami zawartymi w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego oraz wrażliwości społecznej poprzez propagowanie postaw skierowanych na pomoc pro bono;

6) sporządzanie opinii o aplikancie.

§ 4.

1. Patron obowiązany jest do sporządzenia pisemnej opinii o aplikancie, spełniającej wymogi określone w Uchwale Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych, wydanej na podstawie § 14 Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej.

2. Opinia składana jest w terminie do dnia 15 grudnia danego roku szkoleniowego.

3. W przypadku zakończenia sprawowania patronatu nad aplikantem w trakcie trwania roku szkoleniowego, Patron składa opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia sprawowania patronatu.

4. Opinia załączana jest do akt osobowych aplikanta.

§ 5.

Patron potwierdza, że opinia o aplikancie będzie stanowiła element oceny aplikanta w trakcie odbywania aplikacji, zaś OIRP ………….. może uczynić ją elementem oceny aplikanta określającym spełnianie przesłanki dawania rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu oraz przydatności aplikanta do wykonywania zawodu radcy prawnego.

§ 6.

W sytuacji zaistnienia przesłanek wskazanych w § 9, 10 i 11 Patron zobowiązany jest do przedłożenia opinii o aplikancie jedynie za okres sprawowania patronatu, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej umowie.

§ 7.

Patronowi przysługuje wynagrodzenie określone w uchwale Rady, płatne w terminach ustalonych w tej uchwale, z takim zastrzeżeniem, że zostanie ono wypłacone po złożeniu opinii, o której mowa w § 4 niniejszej umowy.

§ 8.

Niniejszą umowę zawiera się na okres odbywania aplikacji przez aplikanta.

§ 9.

Patronowi i OIRP ……….. przysługuje prawo rozwiązania niniejszej umowy w trybie natychmiastowym w przypadku:

1) zmiany miejsca wykonywania zawodu przez Patrona, co utrudniłoby lub uniemożliwiłoby sprawowanie patronatu;

2) choroby Patrona lub innych przyczyn uniemożliwiających prawidłowe sprawowanie patronatu.

§ 10.

OIRP ………… rozwiązuje niniejszą umowę w trybie natychmiastowym, w przypadku:

1) niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków przez Patrona;

2) uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego, w tym zakazującego wykonywania patronatu;

3) skazania Patrona prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;

4) skreślenia Patrona z listy radców prawnych albo zawieszenia prawa do wykonywania zawodu.

§ 11.

Patronowi przysługuje prawo rozwiązania niniejszej umowy ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, w którym Patron składa stosowne oświadczenie woli, w przypadku:

1) niewywiązywania się przez aplikanta lub nienależytego wywiązywania się przez aplikanta z obowiązków względem Patrona;

2) niestawiania się przez aplikanta w terminach i miejscach odbywania patronatu uzgodnionych pomiędzy Patronem i aplikantem;

3) braku postępów w procesie nauczania aplikanta;

4) ustalenia w drodze porozumienia pomiędzy Patronem i aplikantem zakończenia patronatu.

§ 12.

W przypadkach wskazanych w § 9, 10 i 11 rozwiązanie niniejszej umowy jest równoznaczne z zakończeniem sprawowania patronatu nad aplikantem.

§ 13.

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.