Wzór umowy o sprawowanie patronatu.

Akty korporacyjne

Radc.2009.11.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 listopada 2009 r.

UCHWAŁA NR 409/VII/2009
PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 28 listopada 2009 r.
w sprawie wzoru umowy o sprawowanie patronatu

Na podstawie § 12 ust. 3 Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej uchwala się co następuje:
§  1.
Uchwala się wzór umowy o sprawowanie patronatu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK 

Umowa o patronat

Zawarta w dniu .......................................................................... w ..............................................

pomiędzy:

Okręgową Izbą Radców Prawnych w ............................................................, działającą przez jej Radę, reprezentowaną przez:

Dziekana........................................................................................................................................

a

Radcą prawnym .................................................., zam. w .............................................. zwaną /

zwanym dalej Patronem

Na podstawie Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej (załącznik do uchwały Krajowej Rady Radców Prawnych nr 90/VII/2009 dnia 17 października 2009 r.) zwanego w dalszej części Regulaminem oraz uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w .....................................................................................,

powierzono Pani / Panu sprawowanie patronatu

nad aplikantem radcowskim ........................................................................................................,

wpisanym na listę aplikantów radcowskich pod nr ........................................................

§ 1.
Patron na mocy niniejszej umowy przyjmuje patronat nad aplikantem radcowskim ..........................................., zwanym dalej "Aplikantem" oraz oświadcza iż będzie wykonywał obowiązki zgodnie z ustawą o radcach prawnych, Kodeksem Etyki Radcy Prawnego, uchwałami organów samorządu zawodowego oraz niniejszą umową.
§  2.
1.
Z uwagi na to, iż celem aplikacji radcowskiej jest przygotowanie aplikantów radcowskich do samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego poprzez ugruntowanie wiedzy prawniczej oraz zdobycie praktyki w stosowaniu prawa, Patron zobowiązuje się do czuwania nad przebiegiem aplikacji powierzonego mu Aplikanta.
2.
Zobowiązanie określone w ustępie poprzedzającym Patron wykonywać będzie poprzez osobiste kontakty z aplikantem, zgodnie z wymogami określonymi w § 13 ust. 1 Regulaminu. W trakcie tych kontaktów Patron udzielać będzie Aplikantowi praktycznych wskazówek dotyczących sporządzania pism procesowych, opinii prawnych, reprezentowania strony przed sądami i innymi organami, udziału w negocjacjach., itp. oraz będzie omawiał z Aplikantem reguły wykonywania zawodu i ich zmiany wynikające z nowych regulacji ustawowych i wewnętrznych aktów prawa samorządu radcowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem etycznej oceny zachowania radcy prawnego wobec klienta, pracodawcy, sądów i organów.
3.
Czuwanie nad przebiegiem aplikacji oznacza również zainteresowanie wykonywaniem przez Aplikanta Jego obowiązków określonych w regulaminie aplikacji poprzez kontakty z kierownikiem szkolenia aplikantów.
4.
W ramach patronatu Patron, o ile zajdzie uzasadniona potrzeba reprezentować może interesy Aplikanta wobec Rady i kierownika szkolenia aplikantów.
§  3.
Szczególnym obowiązkiem Patrona wynikającym z niniejszej umowy jest kształtowanie u Aplikanta postawy zgodnej z zasadami zawartymi w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego.
§  4.
Patron obowiązany jest składać Radzie na piśmie po zakończeniu każdego roku szkoleniowego oraz w przypadkach określonych w Regulaminie opinię o Aplikancie. Opinia załączana jest do akt osobowych Aplikanta.
§  5.
Z tytułu sprawowania patronatu Patronowi:

nie przysługuje wynagrodzenie*

przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej uchwałą Rady,

płatne zgodnie z zasadami określonymi przez Radę*.

§  6.
Umowę zawiera się na okres odbywania aplikacji przez Aplikanta. W przypadku zmiany osoby patrona, umowa traci moc.
§  7.
Patronowi i Radzie przysługuje prawo rozwiązania umowy przed terminem, na który została zawarta, jedynie z ważnych przyczyn.

Za ważne przyczyny strony uznają w szczególności:

a)
chorobę Patrona uniemożliwiającą mu wykonywanie obowiązków wynikających z niniejszej umowy,
b)
zmianę miejsca wykonywania zawodu, co utrudniłoby lub uniemożliwiłoby wykonywanie obowiązków Patrona.

W przypadku wystąpienia powyższych sytuacji Patron obowiązany jest złożyć Radzie oświadczenie na piśmie.

§  8.
Rada rozwiązuje umowę przed terminem, na który została zawarta w przypadkach:
a)
niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków przez Patrona,
b)
ukarania Patrona karą dyscyplinarną,
c)
skazania Patrona prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne
§  9.
Umowę sporządzono w dwu jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.
.................................................................................
za RadęPatron

______

* niewłaściwe skreślić